Wydarzenia

Krzeszowiccy radni poparli apel. Chcą by kotły na węgiel zniknęły z gminy do 2030 roku

Fot. pixabay.com

Na czwartkowej sesji krzeszowiccy radni prawie jednogłośnie przyjęli apel do Zarządu Województwa Małopolskiego, w sprawie wprowadzenia na terenie gminy dodatkowych regulacji antysmogowych. Jeśli  Sejmik poprze uchwałę, do 2030 roku mieszkańcy będą musieli pozbyć się wszystkich kotłów na węgiel.

Projekt apelu, który trafił na czwartkową sesję, był już drugą próbą podejścia do tematu zaostrzenia antysmogowych regulacji na terenie gminy. Rok temu, głównie głosami radnych klubu Wspólna Gmina Krzeszowice, uchwała przepadła. Tym razem było inaczej. Na sesji, poza samym apelem, pojawiły się także projekty uchwał dotyczące programów osłonowych dla najuboższych mieszkańców gminy.

Czytaj: Radni nie wyszli przed szereg. Apel do zarządu województwa odrzucony

Z węglem tylko do 2030 roku

Sam apel jest uchwałą czysto intencyjną. By regulacje weszły w życie, muszę je przegłosować radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Krzeszowicka uchwała antysmogowa zakłada całkowitą eliminację urządzeń grzewczych wykorzystujących węgiel do 1 stycznia 2030 roku. Od 1 stycznia 2023 w użytku mają zostać tylko te  piece na biomasę, które spełniają co najmniej wymagania tzw. ekoprojektu. Wprowadza też zakazu instalacji nowych kotłów lub miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel od 1 stycznia 2022 roku. W mocy nadal pozostają przepisy Małopolskiej Uchwały Antysmogowej (wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku).

Razem z apelem radni przyjęli też pakiet trzech uchwał dotyczących: wprowadzenie lokalnego programu osłonowego, w sprawie regulaminu do programu Stop Smog, oraz ostatnia – regulująca sposób i warunki wnoszenia przez mieszkańców wkładu własnego do programu Stop Smog.

Pomoc dla najuboższych mieszkańców

Kto może skorzystać z gminnego programu osłonowego i kto będzie za niego płacił? Jak czytamy w uchwale – „pomoc udzielana w ramach programu realizowana będzie ze środków własnych Gminy Krzeszowice”. Skorzystają z niego ci mieszkańcy, którzy zdecydowali się na zmianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne po 1 stycznia 2017 roku lub planują taką inwestycję.

Głównym kryterium objęcia programem będzie dochód liczony jako 200% kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej (w chwili obecnej programem byłyby objęte osoby samotne z dochodem 1 402 złotych, a w przypadku rodzin – jeśli kwota na osobę nie przekracza 1 056 złotych). Kolejne kryterium to powierzchnia budynku i wymiana systemu ogrzewania. Pomoc obejmie dofinansowanie zwiększonych kosztów ogrzewania w dwóch kwartałach grzewczych i będzie mogła być przyznana dwa razy w roku – nie więcej niż  tysiąc złotych na kwartał.

W czwartek radni przyjęli także uchwałę dotycząca regulaminu Stop Smog. Program jest dedykowany najmniej zamożnym mieszkańcom gminy. Obejmie 100 budynków jednorodzinnych dla których pozwolenia na budowę zostały wydane przed 1 stycznia 2009 roku. Dodatkowo, koszt inwestycji nieskoemisyjnej, bez udziału wkładu własnego nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Program ma być finansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów  (70%) oraz środków gminy (30%). Wkład własny ma wynieść 10% kosztów inwestycji. By program mógł wejść w życie gmina musi najpierw zawrzeć porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gmina może liczyć na benefity

O lokalnej wersji uchwały antysmogowej już od kilku miesięcy z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem rozmawiał burmistrz. Wiadomo, że gminy w których zaczną obowiązywać nowe regulacje, mogą liczyć na preferencyjne traktowanie przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Krzeszowice już od dłuższego czasu starają się o przywrócenie statusu uzdrowiska. Przyjęcie lokalnej uchwały antysmogowej niewątpliwie w tym pomoże. 

Po przyjęciu przez gminę apelu, Zarządu Województwa Małopolskiego przekaże uchwałę do konsultacji społecznych. Podobne projekty przyjęły już wcześniej Oświęcim, Nowy Targ i Skawina, odrzucili – radni w Chrzanowie. Na zaproponowanie radnym przyjęcia projektu uchwały kierunkowej nie zdecydował się burmistrz Libiąża.

Aktualizacja: 31.05.2021

41 komentarzy

41 Komentarzy

 1. -

  30/05/2021 o 17:55

  „będą musieli pozbyć się wszystkich kotłów na węgiel”

  Czyli ilu kotłów? Ktoś to policzył? Policzono ile kotów musi zniknąć do 1 stycznia 2023?

  • co 4 lata zmiana

   01/06/2021 o 00:17

   do starych kotłów doszły jeszcze te zakładane w ostatnich latach (2017) na ekogroszek z dopłatą jako ekologiczne źródło ciepła

   https://krzeszowiceone.pl/archive/2017/09/03/ruszyl-pilotazowy-program-gmina-doplaci-do-wymiany-starych-kotlow.html

   i nagle stały się nieekologiczne i niemile widziane przez gminę
   tym, którzy się na taką wymianę zdecydowali, gmina powinna zwrócić całkowity koszt
   nie można co chwilę zmieniać zdania, a swoim niezdecydowaniem obciążać finansowo mieszkańców
   system ogrzewania to nie jest coś, co zmienia się co parę lat.

   • Z przykrością się zgadzam, ale...

    02/06/2021 o 15:53

    …przede wszystkim to powinno się skończyć z nazywaniem tego czegoś EKOgroszkiem. Kumpel, z którym chodziłem do ogólniaka to produkuje, nie może się naśmiać z tej nazwy.

   • strażak

    04/06/2021 o 18:46

    p o p i e r a m !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Mieszkaniec

  30/05/2021 o 18:17

  Z artykułu wynika że węglem będzie można palić do 2030r. a reszta postanowień tj. wymiana pieców tzw kopuciuchów?

 3. BUDOWNICZY PRL

  30/05/2021 o 20:13

  A ja chce ,zeby do lipca zniknęły dziury w drogach ,bo jezdzi się [email protected]
  Zeby mosty miały 2 pasy ruchu,na ul. Legionów oraz do CZATKOWIC GÓRNYCH.To jest obciach totalny.
  Ustalaja coś na czas ,kiedy oni będa wyałtowani! To może plany na 2050 rok poprosimy.ŻENADA I HIMALAJE ABSURDU.
  Odnosnie ekologii i pieców żadne uzdrowiska nie robią przygłupawych ustaw=
  KRYNICA,ZAKOPANE,RABKA,SZCZAWNICA! A tam płaci się opłate klimatyczną.
  Skoro tacy do przodu ekologiczni ,to proponuje od 2040 roku zakaz wjazdu na rynek
  pojazdom kopcącym. Tylko rowery i hulajnogi!Rynek zabudowany wkoło ,a auta poruszają się w kółko.To jest prawdziwy smog,a nie z kominów!Burmistrze już lata załatwiają rozwiazanie-wyjazd z rynku przez teren w kierunku nowej biblioteki.
  Czyli 20 metrów ,a nie ,jak jest ok.2 kilometrów wkoło rynku i ronda i z powrotem do świateł BUNKRA ,aby w kierunku CZATKOWIC GÓRNYCH POJECHAĆ!
  Taka prosta sprawa na dzis ,albo nawet wczoraj!A martwią się tym ,co będzie
  za 10-20 lat?Moze kolejny wirus wszystko zniweczy??? I POCO SIĘ POCĄ NAD TYM?

  • Greg

   31/05/2021 o 16:06

   Popieram, zakazy na 10 lat do przodu są bez sensu. Ile osób umrze w gminie w te 10 lat na raka? Z dnia na dzień zakazać węgla to może nie do końca, ale w 2-3 lata było by całkiem rozsądnie.

   • Ulm

    03/06/2021 o 11:22

    Ile osób umrze przez 10 lat w gminie od alkoholu? Jakoś nikt nie myśli żeby go zakazać.

    • Greg

     07/06/2021 o 11:29

     Alkocholu jeśli nie chcesz to pić nie musisz. Smog czy chcesz, czy nie chcesz, wdychac musisz…

     • Ulm

      09/06/2021 o 07:06

      Ile osób umrze przez 10 lat w gminie od kancerogennych związków zawartych w spalinach silników? Jakoś nikt nie zakazuje używania silników spalinowych wiadomo nie musimy jeździć samochodami czy używać kosiarek spalinowych. Ja na ten przykład nie używam a muszę wdychać spaliny z twojego.

     • Greg

      14/06/2021 o 15:00

      Nie da się wlać byle czego do silnika. Musi być okreslonej jakości paliwo i silniki też juz są coraz mniej emisyjne. Są filtry,DPF-y , katalozatory. A tymczasem do kopciuchów ląduje wszystko… troche to porównanie nie trafione. Zajmijmy się najpierw ważniejszą kwestią smogu, a nie samochodów… na nie przyjdzie jeszcze czas. Proszę spojrzeć na Londyn. Pomimo zakazu węgla od kilkudziesięciu lat, nadal można się poruszać samochodami. Kraków podobnie. Nie porywajmy się z motyka na słońce. Zacznijmy od realnych spraw. Reguła 80/20. Wystarczy tylko ograniczyć niska emisję i zyskujemy dożo więcej niż zakazując samochodów i zostawiając smog.

     • EcoMalpy

      21/07/2022 o 14:13

      DALEJ JESTEŚ TAAAKI ECO MISIU.TERAZ W LIPCU 2022 ROKU .

   • wirus szalona krowa

    03/06/2021 o 18:01

    Węglem palono przez cały PRL i nikt na raka nie umierał!
    problem leży gdzie indziej!
    pożywienie ,hormony,chemiczne rolnictwo-plestycydy,brak diagnozy,odzywa się CZARNOBYL po latach!

  • antysystemowiec

   04/06/2021 o 18:47

   P O P I E R A M !!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. BALBINKA

  30/05/2021 o 20:20

  Czasy niepewne. Niech wam Putin zakreci gaz ,to bedziecie mieli sople lodu
  na karniszch ,jak Ukraina 10 lat temu.I co wtedy ?A Polska i nasz rejon szczególnie na węglu lezy.To bedziecie meble palić?? Np.LUDWIKA XVI ??
  To twarde drzewo i zle się pali . / ALTERNATYWY 4./

  • Rozsadna jola

   31/05/2021 o 13:57

   BALBIBKO na weglu to lezała obecnie dojazd do pokladow to trzy godziny zaraz wybuduja szyb na rynku w Krakowie bo i tam jakus pokład znajdzie sie. A orawda jest taka ze tylko elektrownia jadrowa i tani prad nss uleczy juz mialy byc łupki i nawet wyksztalcono kilka pokolen specjalistow obecnie od niczego bo wydobycie gazu z łupkow jest u nas nieoplacalne. Gaz obecnie pomimo ze dostarczany z Rosji i tak jest drogi dla przecietnego polaka to niemiec moze powiedziec ze ma tanio bo jego pensja jest inna.

  • Irek

   31/05/2021 o 16:04

   W Angli już planują zakazać gazu. Tylko prąd do ogrzewania. To jest przyszlość. Panele + pompa ciepła.

   • Lemur

    01/06/2021 o 17:11

    Irku czyli elektrownie jadrowe. Prad jest glownym zrodlem.

  • Bez sensu

   02/06/2021 o 15:50

   Wtedy Twój węgiel będzie droższy niż gaz skądkolwiek indziej.

  • TURBOBALBINKA

   13/06/2021 o 20:20

   A ja dodam, że to skandal,żeby w Polsce na stacji benzynowej można było zatankować gaz, a nie było narodowego dystrybutora z którego sypałby się węgiel do naszych narodowych samochodów, przeboju na światowych rynkach nowych technologii.

  • EcoMalpy

   21/07/2022 o 14:15

   Brawo TERTAZ TAK JEST. BARANY ECO BECZĄ DO BOGA PUTINA

 5. CO2

  31/05/2021 o 11:21

  Jeżeli piec jest 5 klasy (najwyższej) i użytkowanie go jest z godne z ustawą i rozporządzeniem ministra to jak uchwała gminy może „znosić” zapisy ustawy i rozporządzenia? Jeżeli po 2030 roku ustawa i rozporządzenie będą obowiązywać to uchwałę można wrzucić do kosza to po co ją teraz opracowywać?

  • Tomek

   07/06/2021 o 09:03

   ale taki piec nie wytrzyma 10lat…

 6. Apcz

  31/05/2021 o 16:07

  Super, jest światełko w tunelu, aby żyło sie u nas zdrowiej. Zimą nie da się okna nawet otworzyć.

  • Tak pytam

   01/06/2021 o 23:52

   Apcz czy mieszkasz w blokowisku?

   • Apcz

    07/06/2021 o 11:45

    Mieszkam w domu. Ogrzewam gazem (co, cwu), gotuje na gazie. Niegdy nie wpadłem do 3 taryfy. Zawsze roczne koszty za gaz ponieżj 2200 zł.
    Juz odpowianadm, na pytanie ktore może zaraz nastąpić.
    Dom 150 m2 docieplony 15 cm styropianu, 30-35 cm wełny w dachu, fundamenty 10 cm styrodur, okna trzyszybowe w podłodze 15 cm styropianu, wszędzie podłogówka.

  • Ludzie, przyroda, harmonia

   02/06/2021 o 15:51

   W końcu.

 7. BUDOWNICZY PRL

  01/06/2021 o 08:19

  BRAWO ZA TEN ASFALCIK NA DRODZE ,O KTÓREJ WSPOMINAŁEM PARE MIESIECY TEMU !
  TERAZ MIODZIO-W KOŃCU! Jak jest za co pochwalic ,to też trzeba !Nie wiem, kto to sprawił-czy gmina czy powiat? Ważne ,że [email protected] A jak rowerzyści się cieszą ??
  Ba ,przez lasek pachnący i pod koronami drzew, w cieniu.ZAPACH WILGOCI NA TYM ODCINKU -OK. 1 KM= JEST NIEPOWTARZALNY.Nie ma takiego drugiego w gminie!
  No turyści ,rowerzyści====o jakiej drodze mowa?

 8. Przykre to

  01/06/2021 o 22:15

  Radni bezradni miotają się w skrajnych decyzjach. A kiedy ograniczy się ruch samochodów i samolotów? Myślicie, że jak się węgiel zlikwiduje, to będzie po sprawie! Nie będzie! Gaz będzie drożał, a przyczynia się do ocieplenia klimatu bardziej niż węgiel. Na atom nie ma szans, bo potrzeba miliardów, a kasa pusta. Od najwyższego do najniższego szczebla władzy brak myślenia perspektywicznego w interesie wszystkich.

  • Greg

   07/06/2021 o 11:50

   Samochody i samoloty latem tez lataja i smogu nie ma. To już jest sprawdzone wieloma badaniami, że smog głównie powstaje z palenisk domowych. W Krk zakazali węgla i pomimo korków i braku przewiewu zimą powietrze lepsze niż w Krzeszowicach.

 9. ktoś

  05/06/2021 o 09:23

  Tak naprawdę to kiepsko to wygląda, tj. te spóźnione decyzje o zakazie palenia węglem. Powinniśmy iść przykładem Krakowa i już od kilku lat mieć wyeliminowanie spalanie paliwami stałymi- wszystkimi- węgiel, pelet, drzewo, itp. moglibyśmy wtedy korzystać w zimie ze spacerów a nie codziennie sprawdzać poziom smogu i zastanawiać się czy iść na spacer czy musowo zostać w domu, by nie oddychać trucizną. Idzie to bardzo długo i właściwie efektu żadnego.

  • Mieszkaniec

   07/06/2021 o 08:40

   Jak gmina przeznacza rocznie 100tys zł na wymianę kopciuchów to trochę to potrwa 🙂

  • ratownik WOPR

   08/06/2021 o 07:48

   SZCZEGÓLNIE SHRO-WITAMINKA NIE POWINNA WEGLEM [email protected]@
   ALE CZYM DO JASNEGO CZORTA??

 10. Akogoto

  05/06/2021 o 21:32

  Ktosiu.. rozumiem że problem smogu w Krk juz nie istnieje? Postaw sie na miejscu emeryta z dochodem 1300 i każ mu zaplacic 500 za gaz. Kopciuchy won.. oczywiscie.. ale drewno , pelet powinno zostac.

  • ktoś

   14/01/2022 o 21:47

   opony i smoła też – to ten tok myślenia. A emeryci będą mieli dopłaty jak zakwalifikują sie oczuwiście.

 11. wirus szalona krowa

  07/06/2021 o 19:42

  Jak bezradni I władza tacy nowoczesni i do przodu to pytanko !
  CZYM BĘDĄ OGRZEWAĆ SZKLARNIE WITAMINKI ?

  • Apcz

   09/06/2021 o 14:26

   Jak zakaz to zakaz. Powinni przejść na gaz lub prąd. Jeśli chcą być konkurencyjni pora zacząć przenosić szklrnie dalej od miasta. Kupując nowy grunt i sprzedjąć stary deweloperom jeszcze na tym zarobią.

 12. BUDOWNICZY PRL

  10/06/2021 o 09:19

  Jakby szklarnie pradem ,a nie mazutem ogrzewali ,to pomidory by kosztowały
  z 300zł /kg.TO NIECH RADNI ZAPLANUJĄ LEPIEJ TAME-ZAPORE NA KRZESZÓWCE
  I KOŁO MŁYNSKIE NA ROK NP. 2035!!

 13. Odwagi

  10/06/2021 o 14:35

  O jakieś siedem lat za długi ten termin.

  • Mieszkaniec

   16/06/2021 o 18:54

   Wystarczy 500+ przeznaczyć zamiast na każde dziecko dla każdego gospodarstwa domowego jako dotację do gazu. Wtedy nie będzie problemu, wszystkich będzie na niego stać. Pięćsetki nie podniosły dzietności mogą sprawić że dzieci, które się urodziły będą mniej chorowały. Rodziców pracujących zwolnić z podatku i to będzie wkład nas wszystkich w ich wychowanie. Tyle że nie będziemy dotować nierobów, dla których pięćsetki to sposób na życie.

 14. LS

  14/01/2022 o 21:48

  zgadzam się z mieszkańcem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę