Inwestycje

Krzeszowice. Mieszkańcy boją się, że droga dojazdowa stanie się obwodnicą

Na zdjęciu ulicy Majowa, fot. nadesłane przez użytkownika,

Mieszkańcy ulic Majowej i Działkowej na krzeszowickim osiedlu Czatkowice boją się, że po przebudowie, wąska do tej pory droga droga do posesji, stanie się częścią obwodnicy prowadzącej do krajówki. Władze uspokajają i wskazują, że przebudowa ma pomóc w „otwarciu nowych terenów budowlanych w tej części miasta”.

W sierpniu zeszłego roku gmina podpisała umowę na stworzenie dokumentacji projektowej przebudowy ulic Majowej, Działkowej i odwodnienie części Polnej. Pod koniec kwietnia koncepcja ujrzała światło dzienne. Projektanci zaproponowali dwa warianty. Pierwszy zakłada jezdnie o szerokości 7 metrów i chodnik o szerokości 2 metrów, drugi – 6 metrowy pas jezdni z 2-metrowym chodnikiem. Gmina dała mieszkańcom 2 tygodnie na składanie uwag do zaproponowanych rozwiązań.

Dla mieszkańców ulic Majowej i Działkowej, żaden z wariantów nie jest akceptowalny. W trakcie konsultacji pojawiło się wiele pytań m.in. o to, dlaczego nie zaproponowano rozwiązania z 5-metrowym pasem jezdni i 1,5-metrowym chodnikiem. Mieszkańcy boją się, że podniesienie kategorii drogi do KR3 spowoduje, że spokojna dziś droga, stanie się docelowo częścią obwodnicy prowadzącej do krajówki.

Wskazują też, że projektując przebudowę Majowej i Działkowej urząd nie pomyślał o koncepcji odwodnienia bocznych ulic, z których spływająca woda powoduje zalewanie działek na osiedlu, ani elementach uspokojenia ruchu na samych przebudowywanych ulicach. Kolejne obawy wiążą się z wywłaszczeniami i wycinką zieleni.

Sprawa zaproponowanych rozwiązań była już omawiana podczas dwóch wyjazdowych komisjach infrastruktury. Temat został też poruszony przez mieszkańców w trakcie majowej sesji. Na poniedziałek, 21 czerwca (godzina 18:00, remiza OSP) zwołano zebranie. Głównym tematem ma być przebudowa osiedlowych ulic. Wśród zaproszonych gości są burmistrz, projektant i naczelnik wydziału odpowiedzialnego za inwestycje.

Swoje stanowisko w sprawie przebudowy na czwartkowej sesji mają też podjąć radni. W projekcie można przeczytać, że przebudowa jest zasadna, bez wskazania konkretnego rozwiązania. Dla krzeszowickiej władzy optymalnym ma być wariant z 6-metrowym pasem jezdni, który w pasie drogowym – jak twierdzi urząd – prawie w całości prowadzi po mieniu gminnym.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. Mieszkaniec

  20/06/2021 o 21:35

  Prawie w całości to władze gminy nadają się do wymiany. Nie można być dobrym gospodarzem nie słuchając opinii mieszkańców. Niestety burmistrz o tym zapomniał, my nie zapomnimy w najbliższych wyborach. Ale on już pewnie o tym wie. Dlatego pomału zaczął urządzać sobie bezpieczne gniazdko gdzie indziej.

 2. mX

  20/06/2021 o 22:17

  A ja jestem ciekaw kiedy ten człowiek, który zagospodarował tak pięknie pas drogowy (trawniczek i pręty które widać na zdjęciu żeby nikt mu nie jeździł) zapłaci rachunek za zajęcie pasa drogowego. Jak tworzyło się to osiedle, to zostały wytyczone szerokie drogi. Teraz ktoś chce zrealizować to co od dawna było w planach. Jak ktoś kupuje działkę narożną, albo sąsiadującą z szeroką działka drogową, to musi się liczyć ze kiedyś tam zamiast polnej drogi będzie trasa przelotowa, ale łatwiej jest buntować ludzi przeciwko budowie.

 3. Zaprawde powiadam wam

  20/06/2021 o 23:34

  A z drugiej strony “krzeszowioki” chca wpie….c komus obwodnice i to im juz nie przeszkadza. To ze niszczy sie Puszcze Dulowska jedna z ocalałych to tutaj stosuja panstwo Tumiiwisizm ale wladza sie zmieni i kazamaty sie zapełnia penitencjonariuszami podejmujacymi takie a nie inne decyzje a zapelnia sie niebawem.

 4. Gie

  21/06/2021 o 06:47

  Czy gmina ma jakiś plan budowy ścieżek rowerowych, rolkowych na jej terenie? Skoro Krzeszowice mają mieć charakter uzdrowiskowy to przydałaby się jakaś sieć takich ścieżek. Jeśli remontuje się, poszerza jakieś ulice to przy okazji można by tam wcisnąć dodatkowy pas dla rowerów. Trzeba tylko zaprojektować jakiś plan tych ścieżek. Ciekawy artykuł o budowie ścieżek rowerowych w Sewilli. https://medium.com/vision-zero-cities-journal/how-seville-became-a-city-of-cyclists-fba864b4be66
  Wiem że PiS nie lubi rowerzystów i wegan ale może na szczeblu lokalnym się przełamie. 🙂

  • Rowerowiec krakowski

   27/06/2021 o 16:15

   Ma powstac dalsza czesc Velo Rudawy z Błon do Trzebini przez Wole Filipowska z odnoga do Czernej. Ale kiedy sie ten plan zisci przy obecnej tzw władzy. Plan miał byc juz zrobiony a czy jest tego nie wie nikt. Czesciowo powstal odcinek w Zabierzowie ale dosc krotki.

 5. Luźny Rysiek

  21/06/2021 o 09:37

  Pan Burmistrz wie że już nie może kandydować na kolejną kadencję, dlatego wszystko mu jedno…..
  Nie bójcie się poszerzenia ulicy. Samo poszerzenie nie oznacza, że tam będą jeździć ciężarówki. Do tego trzeba jeszcze wstawić znaki ograniczenia tonażu…..

  • Max

   16/07/2021 o 16:22

   Dlaczego uważasz że nie może? Oczywiście że może przynajmniej jeszcze jedna kadencję, a może i więcej bo ta ustawa to kolejny pisowski bubel.

 6. Olo

  21/06/2021 o 19:53

  Tak,tak. Zróbcie mi piękna drogę pod domem, ale nie pozwólcie nikomu po niej jeździć! Słoma z butów i cebulą na wysokim poziomie.
  Wystarczy sprawdzić ile najwięksi krzykacze bezprawnie wjechali swoimi ogrodzeniami w drogę gminną… Teraz się boją, że przy remoncie drogi trzeba będzie tą samowolę rozbierać. Dno i metr mułu.

 7. mieszkaniec

  22/06/2021 o 12:07

  bardzo dobre spotkanie wczoraj zorganizowane przez władze Gminy pan burmistrz godyń dobrze wyjaśnił to mieszkańcom.

 8. Nowa klasa polityczna potrzeban od zaraz. Na wczoraj.

  23/06/2021 o 13:05

  Strasznie wkurzający jest ten standard traktowania mieszkańców jak niegodnych informacji głupców. Tak samo, albo jeszcze cwaniej, miało być ze strabagiem w lesie w Tenczynku. Na szczęście ludzie się zorientowali i nie wyszło. I dalej to samo.

 9. Kasia

  27/06/2021 o 22:43

  przeciez tam chyba jeden pan ma problem bo wszedł ogrodzeniem w pas drogowy i buntuje teraz wszystkich dookoła. Moze w koncu zrobia te uliczki bo same dziury są tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę