Wydarzenia

Jesteś klientem Taurona? Firma poinformowała o możliwym wycieku danych

Część klientów firmy Tauron już otrzymała wiadomości e-mail, w którym firma informuje o „możliwym naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych”. Wyciek dotyczy możliwego, nieuprawnionego dostępu do danych osobowych klientów znajdujących się w infrastrukturze technicznej partnerów zewnętrznych współpracujących z Tauronem.

Wyciek pochodzi z dwóch firm zewnętrznych współpracujących z Tauronem, które na jego zlecenie kontaktowały się z klientami w sprawie oferowania im produktów i usług spółki. Dane klientów zapisane wyłącznie na serwerach Tauron nie zostały naruszone.

Wśród informacji, które mogły trafić w niepowołane ręce są m.in. imię i nazwisko, datę urodzenia, adres punktu poboru energii, numer telefonu, adres e-mail, a w przypadku niektórych osób, także numer PESEL.

Wyciek dotyczy także danych firm współpracujących z Tauronem, w tym przypadku ujawnione mogły zostać: imię i nazwisko, nazwa firmy, numer NIP, adres punktu poboru, adres korespondencyjny, e-mail, numer telefonu, imię i nazwisko pełnomocnika, REGON.

Informacja o wycieku została zgłoszona do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz organów ścigania. W komunikacie zamieszczonym na swojej stronie, Tauron informuje o konsekwencjach jakie może nieść ze sobą wyciek danych. Wśród nich podaje:

 • uzyskania przez osoby trzecie kredytów na Twoją szkodę,
 • powstania zadłużenia, w przypadku nieopłacania przez Ciebie usług nabytych przez nieuczciwe osoby,
 • ograniczenia możliwości korzystania z praw obywatelskich i usług kierowanych do ogółu obywateli (np. głosowania w ramach budżetu obywatelskiego, internetowej rejestracji wizyt w urzędach),
 • uzyskania przez osoby trzecie dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz danych o stanie zdrowia,
 • uzyskania przez osoby trzecie dostępu do środków finansowych zgromadzonych na Twoich prywatnych kontach bankowych

Z pełnym komunikatem można zapoznać się na stronie tauron.pl/komunikat-dane. Z firmą można się też kontaktować telefonicznie, poprzez infolinie 32 606 0 606, która będzie czynna także w sobotę i niedzielę od 7:00 do 20:00.

 

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Anonim

  01/08/2021 o 17:27

  I co z tego?a gdzie winny ?nie ponosi żadnej odpowiedzialności?należy wnieść zbiorowy pozew ,bo co teraz ?nasze dane poszły i posłużą komuś do niecnych praktyk

 2. Mieszkaniec

  01/08/2021 o 17:47

  i co może mam sobie zmienić pesel, miejsce zamieszkania itp. bo tauron udostępnia moje dane jakimś firmom.

  • Leśniczy z boru

   05/08/2021 o 19:58

   Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem w przypadku braku odpowiedniego efektu powtórz czynność.

 3. Energetyk

  01/08/2021 o 21:02

  Skoro z Google i Microsostu ogmgą wyciekać, to czemu z Taurona nie???… W końcu każdy je oddaje za darmo, to zate mnie lichwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę