Wydarzenia

Czy wicemarszałek Łukasz Smółka się opamięta? We wtorek nadzwyczajna sesja Sejmiku

Fot. UMWM

Dziś w mediach społecznościowych wicemarszałek Tomasz Urynowicz (Porozumienie) zaapelował do swoich kolegów z Sejmiku o opamiętanie. Błagalny tweet ma mieć związek z informacją o wstrzymaniu przez Komisję Europejską rozmów na temat środków z budżetu UE dla Małopolski.

„Komisja Europejska powiadomiła właśnie Zarząd Woj. Małopolskiego, że do czasu uzyskania odp. na pismo z 14.07 w sprawie deklaracji #antylgbt, wstrzymane są rozmowy nt. REACT-EU (to środki na służbę zdrowia i gospodarkę). Błagam kolegów radnych o opamiętanie!” – napisał dziś rano w media społecznościowych wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jak się okazuje, przez przyjętą dwa lata temu deklarację w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych, Małopolsce może grozić wstrzymanie unijnych dotacji. Chodzi o 2.5 miliarda euro. W 2019 roku, za przyjęciem uchwały, poza radnymi z PiS, głosował także wicemarszałek Urynowicz.

6 sierpnia projekt uchwały w sprawie uchylenia deklaracji anty-LGBT zgłosili radni Koalicji Obywatelskiej. 9 sierpnia wicemarszałek z Porozumienia złożył projekt do porządku obrad Zarządu. W tym samym dniu marszałek Kozłowski wysłał go na urlop. Projekt trafi jednak pod obrady Sejmiku. Radni mają się nim zająć na nadzwyczajnej sesji zwołanej na 17 sierpnia.

Poniżej pełna treść deklaracji przyjętej w 2019 roku. Jednym z głosujący „za” był również pochodzący z Gminy Krzeszowice, wicemarszałek Łukasz Smółka.

Deklaracja Nr 1/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych

Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny. Podejmowane w ostatnim okresie działania przez niektórych przedstawicieli samorządowej, jak i krajowej sceny politycznej ukierunkowane są na wywoływanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym. Działania te zorientowane są na anihilację wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, ważnych szczególnie dla mieszkańców Małopolski. Jako Radni Województwa Małopolskiego deklarujemy wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia.
Deklarujemy, że Sejmik Województwa Małopolskiego w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej, mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności

Imienny wynik głosowania w sprawie deklaracji >>

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Wzywam was

  13/08/2021 o 20:11

  Ciemnogrodzianie, płaskoziemcy przybadzcie

 2. Mieszkaniec

  13/08/2021 o 21:24

  Ale przecież ten pan jest z piśu

 3. Gie

  13/08/2021 o 22:15

  O opamiętanie to trzeba apelować do Kaczyńskiego. To on decyduje jak będą głosować radni z PiS.

 4. Ly

  13/08/2021 o 23:10

  Na fejsie niech się błagają, przecież to kumple, ale żeby nikt się dowiedział, to na privie.

 5. Mieszkaniec

  13/08/2021 o 23:14

  Opamiętajcie się wreszcie i nie zaglądajcie nikomu pod kołdrę. Jeżeli jeszcze robią to księża to dziwi to jeszcze bardziej. Nasuwa się jeszcze jedno pytanie dlaczego za żadnego z poprzednich rządów nie widać było problemów związanych z LGBT? Przecież Ci ludzie żyli i żyją wśród nas. Zajmijcie się raczej przemocą w rodzinie, żeby dzieci nie musiały dokonywać samosądów w obronie matek. Jak ma to miejsce ostatnio. Kasa z UE widocznie nie jest Małopolsce potrzebna przecież jesteśmy super bogatym regionem😁.

 6. Father

  14/08/2021 o 06:50

  No to zobaczymy kto Polak a kto pe….likan. Okaże się, kto się sprzeda za garść srebrników. Niech sobie te miliardy srebrników zabierają. W jakich czasach przyszło nam żyć? Tu już nawet nie chodzi o nas dorosłych ale o resztki normalności dla naszych dzieci.

  • Do Father

   14/08/2021 o 21:30

   Moralnoscia wykazywali sie Petz, Jankowski, Kuchcik z PISu i to ci nie przeszkadzało? A dostales juz ciumka od towarzysza Piotrowicza? Ahaaaa nie doslyszales tego w TVPIS?

  • Życzliwy

   15/08/2021 o 12:56

   Fatherze zależy co kto rozumie przez normalność. „Normalność” przychodzi wraz z bilionowym zadłużeniem które nie tylko dzieci ale i wnuki będą spłacać. Myślę że normalnością nie jest kupowanie głosów wyborczych przez rozdawnictwo, które skutkuje niezliczoną ilością danin i drożyzną która dotyka każdego z nas. Czy normalnością jest rozdawanie posad w spółkach skarbu państwa, urzędach i instytucjach panstwowych, radach nadzorczych swoim bez konkursów nie bacząc na kompetencje? Czy normalnością jest ten śmieszny sojusz tronu z ołtarzem? Jasna Góra miejsce kultu bardzo ważne dla Polaków i metropolita z obsesją na punkcie Tuska i LGBT. Czy nie powinien wygłaszać homilii analizujacej którąś z ewangelii?Czy normalnością jest zawłaszczenie tzw publicznych mediów przez jedną partię. Czy normalnością jest wykupienie przez państwowy koncern naftowy lokalnych mediów? Gdzie tu normalność? Są to tylko drobne przykłady. Lista jest o wiele dłuższa.Tego chcesz dla swoich dzieci? Życia w PRL- bis zarządzanym przez biednego sflustrowanego, starego człowieka? Gratuluję.

 7. Mieszkaniec

  14/08/2021 o 06:51

  Wszędzie ta obrzydliwa polityka, jedni przyjmują jakieś kretyńskie deklaracje, a drudzy teroryzują od poprawności politycznej uzależniając środki… Po prostu ręce opadają…

  • Stefanek

   15/08/2021 o 04:15

   Tak polityka jest obrzydliwa miedzy innymi dzieki takim jak ty zobojetniałym i piepszacym o obrzydliwej polityce i tym ze nie maja na kogo glosowac czyli głosuja wlasnie na ta obrzydliwa polityke PISu KLERU etc braunow korwinow kukisow ktorzy tak chetnie interesuje zycie intymne innych.

 8. CYCOLINA KATARZYNA

  14/08/2021 o 08:25

  ZŁO……PIS I PEO !!!!!!

  • Dobrze?

   14/08/2021 o 21:32

   Cycolina a ty na plan wracaj ew z Bonkiewiczem i Braunem
   sie zadawaj? Bosak juz zonaty

 9. Parafrazując

  14/08/2021 o 13:07

  Stare hasło „Kościół z partią, partia z Kościołem „.

 10. WSTYD

  14/08/2021 o 15:05

  Panie Smółka,
  jestem mieszkańcem gminy. Nie wiem co się tam w tych waszych głowach panowie politycey roi, ale mnie i całej mojej rodzinie, sąsiadom, WSZYSTKIM znajomym, jest naprawdę niezmiernie WSTYD, że ktoś z takimi podłymi poglądami mieni się przedstawicielem gminy.
  Pan jest młodym człowiekiem, dzieci będą się za Pana wstydzić, przytłaczająca większość mieszkańców już to robi.
  Niech się Pan opamięta. Ktoś się Panem posłużył, trudno. Napraw to, człowieku.

 11. Wyborca

  14/08/2021 o 18:44

  Panie Łukaszu, a jeśli Pana dzieci będą LGBT? Nie stać Pana na myślenie niezależne od starego kawalera nienawidzącego wszystkich i wszystkiego?
  Proszę wziąć głęboki oddech i się uwolnić od tych niebezpiecznych głupot. Chcemy tu zachodniej Europy anie Iranu albo Węgier.

 12. Mieszkanka gminy

  14/08/2021 o 23:31

  Współczesne średniowiecze tworzy strefy , stosu nie zapalą. Czekam na strefy wolne od kretynizmu.

  • Liberał

   15/08/2021 o 20:30

   PISokomuna musi grzac takie tematy gdyz innych nie zna a istota tego typu organizacji jest granie na emocjach. Podobnie zreszta KLER ktoremu sie koryto zmniejsza proporcjonalnie z wiekiem elektoratu PISokomuny.

 13. Taki PIS

  15/08/2021 o 05:54

  “O tym, że rzecznik rządu miał skorumpować polityków Porozumienia, mówiła też w środę rano w programie „Jeden na jeden” Anna Kornecka. – Porozumienie w tej sytuacji musi zareagować na słowa rzecznika rządu Piotra Muellera, który wczoraj próbował skorumpować polityków Porozumienia, żeby dzisiaj zagłosowali za ustawą lex TVN. Ustawą, która zgodnie ze stanowiskiem Porozumienia jest ustawą szkodliwą – powiedziała Kornecka.”
  Jarosław Gowin doprecyzował, że każdy z posłów Porozumienia otrzymał „bardzo atrakcyjną politycznie „propozycję handlową”. – To jest w oczywisty sposób korupcja polityczna – stwierdził.”

 14. Ono

  15/08/2021 o 13:20

  Skoro wierzymy że wszystko pochodzi od Boga to znaczy że Bóg tak chciał żeby wśród hetero żyli i homo i to on będzie ich oceniał nie my. Ludzie o innej orientacji seksualnej są wśród różnych warstw społecznych wykonują różne zawody. Wielu z nich jest także księżmi. Kilka lat wstecz w Watykanie jeden duchowny ujawnił swoją orientację. Jeżeli popełniają przestępstwa powinni być karani jak każdy inny czlowiek ale napewno nie za to że są innej orientacji seksualnej. Dlatego przyjmowanie deklaracji anty LGBT jest głupotą.

 15. Irenka

  15/08/2021 o 21:03

  Panie urzedniku smieszny pan jestes. Moze jeszcze opamietanie nastapi ale zastanawiajace jak taki ktos dostal taka posadke? Żartowałam:))))))

 16. Proszę się uwolnić od starych dziadów

  15/08/2021 o 22:48

  Panie Łukaszu, niech Pan szanuje i siebie i nas. Przecież taka deklaracja anty LGBT to żałosna głupota.

 17. Fan zdrowej polityki

  18/08/2021 o 21:01

  Wszelkie deklaracje polityczne poruszające kwestie światopoglądowe to z samego założenia, próba politycznego sankcjonowania, bądź penalizowania zachowań społecznych, do których nic politykom. Skoro bowiem, idąc nawet ścieżką katolickiej nauki społecznej, Bóg dał nam rozum i wolną wolę, to sami jesteśmy w stanie ocenić kim właściwie jesteśmy jako ludzie, jakie preferencje seksualne posiadamy itp…
  Co innego, że w tej chwili pojawia się zasadnicza kwestia naszej polityki – również samorządowej. Do czasu kiedy nie weszła do niej rywalizacja polityczna, znana ze szklanego ekranu, jeszcze była szansa na to że można było głosować kierując się zwyczajnie – rozumem. Teraz niestety – jak bardzo Pan Łukasz by nie chciał – musi reprezentować linię polityczną partii w której działa. Dlaczego, sprawa jakże prosta, bez partii nie został by prędko tym kim jest obecnie. Zbyt dużo do stracenia – zwykła kalkulacja.

 18. Dość

  19/08/2021 o 13:02

  Zróbcie sobie towarzysze na wschodzie swój wymarzony Taliban i odwalcie się od wolnych ludzi i zarobionych przez nich pieniędzy.

 19. podnóżek prezesa

  19/08/2021 o 18:15

  Historia ma miejsce dla takich polityków. Ale dzieci i wnuki będą wami gardzić do końca waszych dni.

 20. koli

  21/08/2021 o 05:49

  Smółka już dawno się sprzedał za kasę od Adamczyka.a o Adamczyku najlepiej powiedziała posłanka z PIS PISZĄC , DO DWORCZYKA.

 21. ktoś

  23/08/2021 o 21:30

  Przeszkadza im LGBT ale nie przeszkadza przestępstwo pedofili w Kościele, bo żadnej uchwały w tym temacie nie zauważyłem. cnoty niewieście… nic tylko stanąć na kraju ziemi i skoczyć- to ten stan umysłu i wiedzy.

 22. -

  24/08/2021 o 10:44

  To które inwestycje wypadną z braku pieniędzy z UE? Co pójdzie do góry, śmieci, woda, podatki, by zrekompensować starty gminy przez Polski Ład? Tężnia to z jakich pieniędzy miała być budowana?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę