Wydarzenia

Zalas. Ochotnicy interweniowali nawet w Wigilię

Fot. Kraków112

Tuż po godzinie 17:00 w wigilijny wieczór, gdy większość mieszkańców właśnie zasiadała do kolacji, druhowie z ochotniczej jednostki straży pożarnej wyjeżdżali do wezwania w miejscowości Zalas.

Pogotowie i dwie jednostki straży pożarnej interweniowały w Zalasiu na ulicy Porfirowej. Służby zostały wezwane do nieprzytomnej osoby. Na miejscu straż zrobiła pomiar na obecność tlenku węgla.

Po udzieleniu pomocy poszkodowana osoba została przetransportowana karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. T

  25/12/2021 o 19:54

  Do Zalasa, a nie do Zalasia. W Zalasie, a nie w Zalasiu. To Zalas. Aż dwie jednostki pogotowia i OSP to takiego zadażenia?

  • KP

   26/12/2021 o 19:44

   Proszę nie powielać błędnych odmian. Autor odmienił prawidłowo. Polecam program Słownik Polsko@polski w którym tę kwestię wyjaśniono https://vod.tvp.pl/video/slownik-polskopolski,andrzejki-odc-516,56825768

   • Zalas

    26/12/2021 o 23:18

    Prawidłowa odmiana , miejscownik – w Zalasie

    http://aztekium.pl/find.py?lang=pl&q=Zalas

    Formy urzędowe – do Zalasa

    https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Zalas-i-Ispina;9439.html

    • KP

     27/12/2021 o 20:02

     Nie jest to prawda. Proszę zobaczyć jakie nazwy, stanowiska funkcjonują oficjalnie- Sołtys Zalasu, szkoła w Zalasiu. Formą urzędową jest „w Zalasiu”, tak jak na wszelkich tablicach, pieczątkach, pismach. Miejscownik w formie purystycznej brzmi „w Zalasie”, ale nikt takiej formy nie używa w tej miejscowości – została wyparta przez funkcjonującą formę „w Zalasiu”. Jeszcze raz odsyłam do programu Słownik Polsko@polski.

     • W Zalasie

      28/12/2021 o 21:42

      Jest to prawda,,, Słownik Języka Polskiego jest oficjalnym stanowiskiem Rady Językowej i tam forma oficjalna w Zalasie. Nie jest prawdą, że nikt nie używa tej formy, oto zdjęcie z nazwą „w Zalasie”

      https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_Porfiru_Zalas#/media/Plik%3AZalas.Baza.jpg

     • Wiki

      29/12/2021 o 16:19

      Prawda Słownik Języka Polskiego jest nadzorowany przez Radę Językową. Oficjalnie ma być w Zalasie. Lokalnie i ta forma jest również przyjęta. Patrz to zdjęcie i napis na tablicy „Baza Transportowa w Zalasie”. Mam nadzieję, że ta odpowiedź bedzię opublikowana. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Zalas.Baza.jpg

     • KP

      31/12/2021 o 12:51

      Kopalnia w Zalasiu jest częścią Kopalni Porfiru i Diabazu sp. z o. o. w Krzeszowicach. Zatem nazwę „Bazy transportowej” zaproponowało zapewne szefostwo spółki z Krzeszowic, nie znając odmian powszechnie występujących w tej miejscowości – patrz szkoła https://spzalas.edupage.org/, parafia https://parafiawzalasiu.wordpress.com/, stowarzyszenie http://stowarzyszenieamonit.blogspot.com/, strona sołectwa http://solectwozalas.blogspot.com/. Nie twierdzę że jest ona błędna – tak jak napisałem wcześniej, jest purystycznie poprawna, lecz wyparta przez używaną powszechnie odmianę „w Zalasiu”. Co Profesor Jan Miodek, członek Rady Języka Polskiego powiedział o odmianie nazwy w programie Słownik polsko@polski? Cytuję „Nie widziałem w swoim życiu Zalasu, przyglądam się Zalasowi, widzę miejscowość o nazwie Zalas, zachwycam się Zalasem”, „[forma]>>W Zalasiu<< to tradycja wieków". Zobacz też na wikipedii hasło https://pl.wikipedia.org/wiki/Zalas_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie) i występujące w tym artykule odmiany. Wystąpię do Rady Języka Polskiego o zbadanie tematu.

  • Belfer

   01/01/2022 o 00:20

   Podziwiam tych zuchów, którzy żrą się miedzy sobą, za ich gimbusowe umysły, brawo Wy!!! Jednak prawda jest taka: Język polski jest językiem żywotnym. Co to oznacza?… Mniej więcej tyle, że nazwy środowiskowo uznane za regionalnie poprawne i przyjęte – są poprawne w mowie i piśmie. I tyle leksykalizmu wśród głupoty. Pozdrawiam ciepło wszech maści kontestatorów.

 2. Były druh OSP

  25/12/2021 o 22:08

  Szacun dla Was bracia!!! Teraz macie czym wygrać walką o życie bliźniego. Za moich czasów w OSP było tylko kolesiostwo i walka o awans w szeregach. Nie wtrzymałem konkurencji, co nie znaczy, że utraciłem szacunek dla tej służby!!! Został mi honor!!!

 3. Ly

  26/12/2021 o 21:51

  Wielki szacunek, podziękowania i uszanowanie dla p. Strażaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę