Wydarzenia

Kolęda w gminie. Jak będą wyglądały wizyty duszpasterskie? Czy księża odwiedzą nas w domach?

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w dobie kolejnej fali pandemii, gdy praktycznie dzień po dniu w kraju z powodu COVID-19 umiera około pół tysiąca osób? Gminne parafie do kolędy postanowiły podejść kreatywnie. W niektórych, choć może brzmieć to zaskakująco, księża zamierzają odwiedzić swoich wiernych w miejscu zamieszkania.

„Przyjmujący księdza (parafianie) mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien mieć ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza”. Nie, to nie jest cytat z arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ale elbląskiego biskupa Jacka Jezierskiego. Zaleca on także, by wizyta nie trwała dłużej niż 15 minut.

W archidiecezji krakowskiej nikt o paszportach covidowych nie mówi, a na stronach kurii próżno szukać, tak jak w ubiegłym roku, wyraźnych zaleceń (choć te pojawiają się w prasie katolickiej). Jak więc będą przebiegać wizyty duszpasterskie w gminie?

W Tenczynku księża jasno zaznaczają, że z powodu sytuacji epidemicznej kolęda w tradycyjnym wydaniu się nie odbędzie. – Rodziny, które chciałyby przyjąć kapłana w swoim domu prosimy, aby ten fakt zgłosić w zakrystii, telefonicznie, mailowo, lub do skrzynki na listy na plebanii – czytamy na stronie parafii.

Inaczej do kolędy podeszła parafia pw. św. Marcina z Tours w Krzeszowicach i parafia w Sance. W obu przypadkach wizyty duszpasterskie rozpoczną się już w poniedziałek. Księża zaznaczają, że kolęda będzie się odbywała z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych i w maseczkach. – Parafianie, którzy mają pewne obawy co do wizyty, nie są zobowiązani do przyjęcia księdza – można przeczytać na stronie obu parafii. Duszpasterze nie będę odwiedzać rodzin zakażonych i przebywających na kwarantannie. 

W Nawojowej Górze proboszcz dla parafian przygotował „pakiety kolędowe”. Każdy z nich składa się z poświęconej wody i modlitewnika. Pakiet można zabrać dla siebie i sąsiada. Jeśli ktoś ma takie życzenie może również złożyć ofiarę do koszyczka „w ramach wdzięczności za dotychczasową posługę” proboszcza w parafii.

W większości przypadków księża, zamiast tradycyjnych wizyt duszpasterskich, organizują msze kolędowe dla poszczególnych rejonów miejscowości czy osiedli. Tak będzie w tym roku m.in. w Paczółtowicach czy parafii pw. św. Jana Pawła II w Krzeszowicach.

34 komentarze

34 Komentarzy

 1. smutna

  26/12/2021 o 19:13

  A pandemia?

  • ewa

   26/12/2021 o 19:23

   Pytanie co z limitami w kościołach, skoro całe ulice na msze kolędowe z indywidualnym błogosławieństwem w JP2 w K-ach ksiądz zaprasza? Szkoda że nie ma sprawiedliwości i tu nie trzeba liczyć ludzi ani zakładać maseczki, co wikary z JP2 demonstruje. Najpierw słowa o miłości bliźniego a potem czyny odbiegające od nich. Obłuda.

  • Ja

   31/12/2021 o 10:57

   W marketach jakoś jej nie widać… Czyżby wirus był tylko w kościele i u księdza?

 2. Gonia

  26/12/2021 o 19:35

  A pandemia szaleje, szaleje, się śmieje… Zbierze jeszcze większe żniwo po wizytach duszpasterskich, które dla niektórych parafian mogą być pocałunkiem śmierci. Kasa, kasa ponad wszystko… Niestety…

  • Men

   27/12/2021 o 15:00

   Podobno to po to by porozmawiac o problemach ludzi i sprawach parafialnych. A kasa ponoc niewazna. Czytałem ostatnio w necie że nietaktem.jest wypełnianie podczas koledy kartoteki w domu odwiedzanym.Hmmmm koleda z tym mi sie niestety kojarzy ze wielebny pokropi sciany, siada i wyciaga kartoteki sprawdzając co tam było zanotowane w latach ubiegłych i dopytuje czy to co tam ma jest aktualne: gdzie kto pracuje, czy na religię dzieci choodzą, czemu wciąz slubu koscielnego nie ma (czyli czy pierwsza żona nie umarła jeszcze) itp. Hej koleda koleda!

  • Jola

   27/12/2021 o 15:21

   Nie mów tak! Powiedzą że to atak na kościół a przecież woda święcona chroni przed covidem.

  • Wolny czlowiek

   27/12/2021 o 23:14

   Chyba plan dnia włącz myślenie wyłącz kłamliwa propagandę

   • Klimatronic

    29/12/2021 o 20:16

    Szacun za nieprzegrzany mózg od gorączki!!!

 3. umiłowany w JAROSLAWIE

  26/12/2021 o 20:01

  Naszym kanonikom wsio rawno sztuka jest sztuka. Czy pogrzeby czy wesela zawsze da się zarobić.

 4. tyle w temacie

  26/12/2021 o 20:09

  KLER i PIS to jednosc.

 5. iWONNNN

  26/12/2021 o 20:15

  Księża, powiem tak przez wasza politykę ludzie przestają chodzić do koscioła gdyż widza w was najgorsze cechy ludzkie chciwość zakłamanie, pazerność i odmienna od założeń działalność ( chołdowanie PISowi i socjalizmowi), która szkodzi kościołowi. ODEJDZCIE i zostawcie kościół i wiarę polakom. Gdyby Jezus zszedł na ziemie uplutłby bat na was i przepędził na cztery wiatry.

  • Men

   27/12/2021 o 18:48

   Dokładnie tak

 6. Gie

  26/12/2021 o 20:28

  „Przyjmujący księdza (parafianie) mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony.”

  Ciekawe czy duszpasterz może tego samego wymagać od parafian przyjmujących księdza?
  Tak na marginesie sprawdziłem sobie poziom zaszczepienia w naszym powiecie.
  https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin/poziom-zaszczepienia-gmin?wojewodztwo_nazwa=ma%C5%82opolskie
  Na 17 gmin jesteśmy na 12 miejscu. Słabo to o nas świadczy.

 7. Zuza

  27/12/2021 o 08:08

  Fajni ci księża! Byle kasę przygarnąć! Że tak powiem – po trupach do celu …. A noże wesprzeć ludzi dobrym słowem, dodać otuchy w tym trudnym czasie pandemii. Jeśli ktoś potrzebuje, sa telefony, można dzieci uczyć zdalnie … może ksiądz się umawiać na indywidualne i bezpieczne wizyty.
  To już prawie dwa lata strachu, obaw, śmierci bliskich.. e nie, budżet musi się zgadzać .. kolęda na siłę musi być.

  • Annap

   02/01/2022 o 05:34

   U nas ksiądz już był i pieniędzy nie wziął

 8. antykleryk

  27/12/2021 o 10:42

  komu oni sa potrzebni i do czego ja sie pytam ?!!!!!!!!!!!

  • Na tym to polega

   27/12/2021 o 18:48

   Od tysięcy lat – rządzącym.

   • LUCYFER

    28/12/2021 o 10:11

    nooo tak. to prawda niestety……….

 9. wirus szalona krowa

  27/12/2021 o 20:10

  LUDU MÓJ LUDU@@Tysiace ludzi się przewija i pracuje na kasach w hipermarketach
  i jakos nikt nie umarł! a w kosciele ,czy na kolędzie od razu padnie!!!
  w meczetach ,czy synagogach takich ograniczen nikt nie robi===przypadek???
  w Sylwestra w ZAKOPANEM impreza na 2oo tys. osób!!!Niech głupcy i naiwni zobaczą,jak trupy bedą padać na śnieg! ALE OD TRUNKÓW I UZYWEK CHYBA!!
  HEJ KOLĘDA KOLĘDA

 10. FR

  27/12/2021 o 21:04

  Kochani Forumowicze,
  czytając Wasze komentarze wnioskuję, że nie macie zamiaru przyjmować księdza po kolędzie a podejrzewam że wcześniej też tego nie czyniliście i stąd tak absurdalne i mijające się z prawdą opinie nt. kolędy. Naprawdę w Polsce nie było i nie ma obowiązku przynależności do jakiejkolwiek wspólnoty religijnej (również do KK), więc nie ma co się tak gorączkować z powodu że członkowie wspólnoty religijnej chcą się spotkać ze swoimi duszpasterzami. A osobą tak chętnie wyrażającym swoje opinie na temat kolędy, księży czy innych spraw dotyczących KK proponuję, by przed napisaniem czegoś na forum mniej czytali internetu, porozmawiali z osobami przyjmującymi księży czy nawet zaprosili księdza i z nim porozmawiali. Wtedy Wasze opinie będą więcej warte.
  Pomyślcie skąd w Was tyle jadu i nietolerancji. Wyluzujcie.
  Życzę wszystkim wiele radości i pokoju serca.

  • Polak katolik niwierzacy w KLER

   28/12/2021 o 21:08

   Chowanie pod dywam przypadkow pedofili w KK jak rowniez zaprzedanie sie parii PIS jest z gruntu niegodziwe.

  • Parafianin

   28/12/2021 o 21:12

   Prosze szanownego Ksiedza.
   Czy KLER wymaga gruntownej doglebnej weryfikacji? Takie pytanie a jesli tak to z jakiego powodu
   Bardzo prosze o odpowiedz.
   Dziekuje

  • Jemioł

   28/12/2021 o 21:15

   FR prosze nie laczyc KLERU z kosciolem katolickim gdyz to zupelnie obecnie odrebne byty. Zwlaszcza w Polsce.

  • Jola

   28/12/2021 o 22:46

   A czemu podejrzewasz że ci co teraz mają obawy dawniej też nie przyjmowali ksiedza z koledą? Moze przyjmowali ale uznali że nie ma to sensu bo modlitwa szybko odbembniona, pytania jak na przesłuchaniu i rozmowa jakoś sie nie klei a kopertę dac wypada. Po co to powtarzać co roku? Jak ktos ma problem.i chce porozmawiac to znajdzie ksiedza w konfesjonale przez caly rok
   Albo do psychologa pójdzie. A po co chodzenie od domu do domu w czwartej fali? Zarażanie statszych ludzi i tyle.

  • Tak tylko pytam

   28/12/2021 o 22:59

   Szanowny przedmowco FR a co zlego jest w czytaniu informacji o pedofilii czy ukrywaniu tejze przez KLER o przypadkach zachowania ksiezy nielicujacego z zawodem kaplana W INTERNECIE ? Moze tych informacji mamy sie dowiedziec od bezposrednio zainteresowanych albo z tvPIS ew TV republika ew radyjka maryja z Torunia? Jak przedmowca mysli czy tam te informacje zostana upublicznione?

  • Kasa misiu kasa

   01/01/2022 o 16:54

   Drogi Panie, gdyby Pan jeszcze mógł łaskawie nie nabijać sobie swojej kościelnej kabzy pieniędzmi wszystkich Polaków wtedy pańskie zdanie przestałoby brzmieć fałszem i obłudą. Prosze sie samofinansować, a nie wyciągać łapy po pieniądze podatników.

  • Dąb

   01/01/2022 o 19:50

   Dziękuję. Proszę jeszcze oddać wyłudzone przez lata pieniądze i będzie w porządku. Ja też nie mam nic przeciwko wspólnotom religijnym. Tylko złodziei i hipokrytów nie lubię.

 11. Życzliwy

  27/12/2021 o 21:55

  Od tysięcy lat ciemnogrodowi, który nie potrafi myśleć. Wam każą czekać na szczęśliwość po śmierci a sami – hedoniści żyją ponad stan tu na ziemi. Zwłaszcza purpuraci. Wszystko to jest śmiechu warte. Wiara w Boga nie polega na tym żeby dać się ogłupiać i wykorzystywać. W końcu po coś Bog dał człowiekowi rozum i wolną wolę. Ma sam podejmować rozsądne i mądre decyzje. Tak samo z kolędą. Co z tego że któryś ksiądz w pandemii postanowił odwiedzić parafian i może”poczęstować” ich covidem? Oni nie muszą go przyjąć.

 12. gość

  27/12/2021 o 21:55

  takie ogłoszenie z parafi Jana Pawła
  Zapraszamy wszystkie rodziny z poszczególnych rejonów kolędowych na Msze św. o 18.00 z nabożeństwem zawierzenia i rodzinnym błogosławieństwem relikwiami pastuszków z Fatimy i św. Jana Pawła II.

  Plan mszy kolędowych:

  Poniedziałek 27.12 – os. Żbik

  Wtorek 28.12 – os. Czatkowice Górne

  Środa 29.12 – ul. Reymonta, Stopki, Dąbrowskiego, Legionów Polskich i Krakowska.

  Czwartek 30.12 – os. Ćmany

  Poniedziałek 3.01.2022 – ul. Szarych Szeregów

  Wtorek 4.01.2022 – ul. Żbicka

  Środa 5.01.2022 – ul. Długa

  Można wybrać dogodny dzień, gdyby zaistniały obiektywne lub indywidualne przeszkody.

  Jak tak wszyscy z Ćman po dwie osoby z domu przyjdą albo wszyscy z bloków z Długiej to limit wyczerpią ale co tam. Straż Miejska w Galeriach i sklepach będzie szukać ludzi bez maseczek a najciemniej pod latarnią i w kościele tego nikt nie będzie sprawdzać. I to niejest atak na kościół tylko pytanie o to dlaczego księżom więcej wolno zamiast dac dobry przykład.

  • Ja

   31/12/2021 o 11:02

   Zaszczepieni nie wliczają się do limitu

 13. krzysio

  29/12/2021 o 17:03

  Fajne te obawy przeciwnuków kolędy na tym forum. Ciekawe czy tak się bali o covid, jak uczestniczyli w manifestacjach opozycji. Strajk Kobiet, walka o sądy. Przypomnę, że część tych protestów odbywała się w na wolnym powietrzu, kiedy był wymus używania tam masek. A część protestów wtedy i obecnie była w miejscach zamkniętych. Ja nie mam nic przeciwko jakimkolwiek protestom.Ciekawe dlaczego wtedy Kzeszowice one.pl nie zainteresował się tym problemem?. Tylko jak zwykle bezstronnie te protesty komentował.

  • Życzliwy

   31/12/2021 o 14:01

   Krzysio zapomniałeś wymienić sylwester organizowany przez TVP na kilkaset osób. W tym roku powtórka z rozrywki i pełne w święta kościoły, a w wielu z nich parafianie bez masek. Po każdej ze stron są niestety ludzie przestrzegający i nieprzestrzegajacy obostrzeń. Najsmutniejsze jest to że narodowa telewizja która się mieni mieć misję daje taki g……y przykład. Jeszcze lepiej zachował się jej prezes na wyjeździe w Paryżu. Bądź choć raz Krzysio bezstronny. Życzę dużo zdrowia w Nowym Roku abyśmy się mogli kulturalnie spierać.

   • Życzliwy

    01/01/2022 o 09:54

    Muszę zrobić sprostowanie sylwester w Zakopanem to setki TYSIĘCY ludzi.

 14. Koniec końca

  30/12/2021 o 00:17

  Idźcie się leczyć wszej maści „Małgośki”. Na mózg, bo Balneologia rozkopana. Albo… se znajdzie inne Krzeszo-Polin w swej upierdliwości ratuszowych retuszy..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę