Inwestycje

Chcą wznowić wydobycie. Gmina ogłasza konsultacje społeczne

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Krakowski Trans-Ziem chce wznowić eksploatację dębnickich złóż. Na początku ubiegłego roku firma złożyła wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. W środę ruszą w tej sprawie konsultacje społeczne.

Sprawa wznowienia eksploatacji i przeróbki wapieni dewońskich ze złóż Dębnik i Dębnik I ciągnie się od 2009 roku. Wtedy firma po raz pierwszy złożyła wniosek w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Nowa inwestycja Trans-Ziemu budziła tak duże emocje, że w 2014 roku ówczesny burmistrz zorganizował rozprawę administracyjną z udziałem mieszkańców.

Od 29 grudnia do 27 stycznia mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się m.in ze sporządzonym przez inwestora raportem oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i złożyć do niego uwagi i wnioski. Konsultacje poprzedzą wydanie przez burmistrza decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Uwagi i wnioski należy składać:
– w formie pisemnej; przesyłając listownie na adres Urzędu lub składając na Dzienniku Podawczym ul. Grunwaldzka 4, 32 – 065 Krzeszowice,
– ustnie do protokołu, w Referacie Ochrony Środowiska,
– za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym; przesyłając na adres e-mail: [email protected] lub przez ePUAP.

Jak informuje magistrat, materiały udostępniane są w siedzibie Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach –
Referat Ochrony Środowiska, pokój nr A1, pl. Kulczyckiego 1, segment A, w godzinach pracy urzędu, tj. pon.: 7:30-17:00, wt.-czw.: 7:30-15:30, pt.: 7:30-14:00 (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z pracownikiem urzędu, tel. 12 252 08 13).

Z treścią ogłoszenia można zapoznać się tutaj.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Zabytki z Palacu

  28/12/2021 o 21:21

  Uwazam iz Krzeszowice to wspanialy punkt transportowo zaladowczy tak zwierzat do uboju jak rowniez kopalin wszelkiego rodzaju a transport powinien odbywac sie przez rynek krzeszowicki pod oknami co niektorych krzykaczy.

 2. K-CE

  29/12/2021 o 17:19

  Transport WYŁĄCZNIE KOLEJĄ. Nie ma torów? Postarać się i legalnie zbudować albo nic z tego. Ani jednego samochodu z kamieniem itd. rozp…ącego gminę więcej.

 3. Mieszkaniec

  29/12/2021 o 18:28

  Tylko zdewastują bardziej i zostawią za kilka lat… Nic w zamian oprócz dziadostwa dla ludzi obok…

 4. Sąsiedzi - z doświadczenia

  29/12/2021 o 20:48

  Ludzie piszcie od razu do urzędu i kopia natychmiast do prasy i do netu. To samo z odpowiedziami. Cały czas ręka na pulsie. Zbierajcie nazwiska konkretnych osób, które mają w urzędzie związek ze sprawą. Każdy podpis składa człowiek. Wszyscy mają wiedzieć kto.
  Nagrywajcie spotkania i rozmowy.
  Jest możliwe, że będziecie walczyć z przeciwnikiem zdegenerowanym i bezwzględnym.

  Ale da się wygrać nawet z korporacją. Wszystkie kroki jak najbardziej otwarcie, opisujcie wszystko tutaj i wysyłajcie do mediów. Najbardziej boją się niebezpodstawnych oskarżeń o łapówki.

  A jeśli to puścicie, to was dokumentnie rozjeżdżą, zasyfią i pozbawią wartości nieruchomości. Im to przecież wisi i powiewa.

 5. antykleryk

  30/12/2021 o 13:27

  Chałas,tony pyłu kamiennego w powietrzu,rozjeżdżone drogi,wypadki z udziałem ciężarówek,ogólny wqurw okolicznych mieszkańców itd. itd.itd. Końca negatywów nie ma. Nic dobrego z tego nie bedzie tylko bogaci staną sie jeszcze bardziej bogaci !!!!!
  Wystarczy poobserwowac tylko kopalnię w Czatkowicach i Zalesiu a zwłaszcza w Zalesiu gdzie setki ton pyłu kamiennego idzie w powietrze,mieszkńcy tym muszą oddychać a właściciele mają ich w głębokim poważaniu a słóżby odpowiedzialne za ten stan rzeczy przymykają oczy na proceder ,który tam jest kontynuowany !!!!!

 6. KP

  30/12/2021 o 21:57

  Nie ma kopalni w Zalesiu. Jest w Zalasiu. Proszę o używanie poprawnych odmian.

  • antykleryk

   31/12/2021 o 15:09

   prosi sie świnia ! …a pisał bedę jak chce,gdzie chcę i co chcę!!! NIC ci do tego !!!!!

 7. Ly

  30/12/2021 o 22:03

  Wszystko, czego to miasteczko i ta gmina potrzebuje najbardziej, to jeszcze więcej kamienia, dobranoc.

 8. -

  31/12/2021 o 06:43

  Krzeszowice mają szansę zostać pierwszą w Polsce gminą przemysłowo-uzdrowiskową. 🙂

 9. Dfx

  31/12/2021 o 08:48

  Dolóżmy jeszcze konsultacje spoleczne w sprawie działających dzisiaj firm doprowadzajacych do degradacji gminy, niszczacych nasze drogi, domy i powietrze. Tauron nie potrafi zadbac o cywilizowany sposob transportu tego co wykopuje z naszej gminy? Chcemy darmowego pradu dla wszystkich mieszkancow gminy. Proste.

 10. Olo

  03/01/2022 o 19:49

  Zamknąć wszystkie duże firmy, a potem zesr** się, że bezrobocie i brak perspektyw haha Gratuluję wam logiki 😆

  • Hulk

   05/01/2022 o 11:01

   Nie chodzi o zamknięcie, a o to, żeby nie robić z siebie zamorskiej kolonii z XIX wieku, którą można wydoić, zniszczyć, wyssać i wmówić, że lokalne plemię na tym korzysta.
   Te firmy to nie bogowie. Mają kupę forsy, bo działają na naszej ziemi. Jeśli chcą tu działać nie mogą niszczyć wszystkiego dokoła.
   Chodzi o odpowiedzialność biznesu, szacunek do ludzi i przyrody. A biznes gra jak mu się pozwala, jest bezwzględny, kiedy może.
   Nie zachowuj się jak pańszczyźniany chłop.
   I nie utożsamiaj tego co tu robią te firmy z rozwojem i perspektywami. Rozwojem niby czego prócz ich kont?
   Zapraszamy do Czatkowic. Według tego co piszesz to powinna być bogatych ludzi kraina miodem i mlekiem płynąca. Wpadnij. Zobaczysz jak się żyje w Mad Maxie.

  • LUCYFER

   05/01/2022 o 11:19

   puknij sie w tą pustą pałke i zacznij mysleć !

 11. realista

  05/01/2022 o 08:26

  Ciekawe, czym oponenci górnictwa odkrywkowego – funkcjonującego w rejonie Krzeszowic od kilkudziesięciu lat – zamierzają zastąpić takową działalność i tym samym wpływy finansowe do budżetu gminy oraz wielkość zatrudnienia ?

  • Syndrom sztokholmski?

   05/01/2022 o 21:14

   Primo:
   Gdyby tak było z tymi wpływami do budżetu gminy jak ci się wydaje Krzeszowice byłyby bardzo bogatą gminą. Są? Nie są. Bo to, co piszesz to nieprawda.

   Secundo:
   Zatrudnienie – ile procent mieszkańców gminy jest tam zatrudnionych? 0,5 procenta? 0,2 procenta? Zakłady te niszczą środowisko wszystkich. Bo im się nie chce zapłacić za minimalizację szkód. Bo im na to pozwalają lokalne władze. Bo jesteśmy homo sovieticus i bez pana/wójta/plebana nad głową żyć nie umiemy.

   Tertio:
   Ostatnia rzecz – nie ma tu głosów za zamknięciem – są za nieotwieraniem nowych i za absolutnie podstawowymi zasadami współżycia zakładów i ludzi, którzy tu żyją.

   Twoje pytanie brzmi trochę jak pytanie Indian w XVI wieku: jeśli nie będziemy się dawać wycinać w pień, jak do tej pory, to skąd będziemy brać paciorki?

   • realista

    06/01/2022 o 20:10

    Zanim się wypowiesz to sprawdź; budżet gminy to ok. 150 mln, z czego ok. połowa to subwencja rządowa, pozostałe środki to przychody własne – na które składają się m.in. wpływy z działalności zakładów górniczych, tj. opłata eksploatacyjna (60 %) oraz podatek od nieruchomości. Krótko mówiąc kopalnie wpłacają do budżetu ok. 4-5 mln (w zależności od ilości wydobytej kopaliny i zajętej pod eksploatację wraz z zapleczem technicznym powierzchni). Zatem udział procentowy w dochodach własnych może stanowić ok. 5-6 %. Można to oczywiście zweryfikować i sprawdzić. Na tym nie koniec bo część podatków dochodowych CIT wraca do gminy w ramach subwencji. Ta kwota wbrew pozorom nie jest mała. Pytanie skąd miałyby wpływać takie przychody gdyby tych zakładów nie było …
    Jeśli chodzi o zatrudnienie to łącznie kopalnie dają prace ok. 500 osobom; trudno jednoznacznie określić jaką część z nich stanowią mieszkańcy; można się pokusić o tezę, że jest to ok. 70-80 procent – co stanowi ok. 400 osób. Gdyby nie było tych kopalń to gdzie znaleźliby zatrudnienie ci ludzie …
    W kwestii środowiska: primo: każda działalność w jakiś sposób przyczynia się do niszczenia środowiska, secundo: jeśli nie będzie kopalń to z czego niby budowane będą drogi, linie kolejowe czy wszelkie obiekty budowlane ?, tertio: sformułowanie „otwieranie nowych kopalń” jest nieco błędne; kopalnie są związane z lokalizacją złoża; nikt nie buduje kopalni tam gdzie złoża nie ma a czasy gospodarki narodowej się skończyły; jeśli ktoś widzi możliwość zysku na takiej działalności to będzie chciał taka działalność otworzyć; rolą administracji – zwłaszcza w dzisiejszych realiach prawnych – jest określenie takich warunków środowiskowych aby zapewniły one możliwość działalności z równoczesnym zabezpieczeniem interesu obywateli w sensie ochrony szeroko rozumianego środowiska egzystencji …
    Co do otwierania kopalń: no niestety – kopalnie otwiera się tam, gdzie występuje złoże – to chyba logiczne.

    • Nie te czasy

     08/01/2022 o 10:37

     Wypowiedź godna XIX-wiecznego przemysłowca. Tak się myślało 200 lat temu i dlatego ludzie zdychali w brudzie i smrodzie a biznes się bogacił i nimi szczerze brzydził.

     • realista

      10/01/2022 o 08:01

      Jak łatwo przychodzi krytyka i negowanie …; za to jak trudno powiedzieć coś konstruktywnego …
      W Twojej wypowiedzi brak alternatywy; jeśli potrafisz – wskaż. Miłego dnia 🙂

     • Do nie te czasy

      14/01/2022 o 02:12

      A ta wypowiedz godna prawdziwego marksisty i stad mamy zaklady Forda w ktorych pracuja ludzie w tym zgnilym kapitaliżmie oraz zaklady FSO ktorych wlasciwie to nie ma dzieki socjalistycznej mysli ekonomicznej

    • Mieszkaniec

     10/01/2022 o 09:33

     Twoja wypowiedź pięknie uzasadnia dewastację środowiska w którym żyjemy. Po pierwsze z pracą w Małopolsce nie ma problemu, po drugie jak się to ma do faktu że Krzeszowice chcą być uzdrowiskiem, kurortem, miejscem rekreacji? Jednym słowem miejscem gdzie żyje się wolniej, spokojniej i bezpieczniej w każdym aspekcie życia.

    • MWM

     10/01/2022 o 14:28

     Prosisz się o krytykę skoro podajesz podajesz liczby z sufitu. Pierwsza z brzegu. Zatrudnienie w Czatkowicach – wg Urzędu Gminy – nieco ponad 200 osób, czyli trochę ponad dwukrotnie mniej niż piszesz. Dalej nawet się nie chce sprawdzać.
     Alternatywa jest prosta, co więcej – GOTOWA. Transport kamienia WYŁACZNIE koleją do Krzeszowic, Stąd dopiero – jak już wygodniej.

     Nie trzeba nic kombinować, wystarczy zacząć szanować siebie i swoją ziemię i nie płaszczyć się przed biznesem.

     • realista

      11/01/2022 o 20:14

      O krytykę się nie proszę, przedstawione przeze mnie dane dotyczą nie tylko Czatkowic – proszę raczej o czytanie ze zrozumieniem. Na terenie gminy funkcjonują aktualnie cztery czynne kopalnie odkrywkowe a nie tylko Czatkowice. Oprócz nich są to Zalas, Niedźwiedzia Góra i Dubie.
      Co do ewentualnego uruchomienia eksploatacji złoża Dębnik – to nie ma wątpliwości, że jest to nieopłacalna ekonomicznie inwestycja; trudno się z nie zgodzić z „On” odnośnie bardzo małego zainteresowania rynku tego typu asortymentem. Partia bloczna najprawdopodobniej pozostaje silnie spękana – co jest konsekwencją niegdysiejszej eksploatacji północnej części z użyciem materiałów wybuchowych. Jedyne racjonalne zatem wykorzystanie tegoż wapienia dewońskiego (zwanego potocznie marmurem dębnickim) – to produkcja kruszyw łamanych (tu pragnę się nie zgodzić z „On”; parametry fizyko-mechaniczne oznaczone na kruszywie (nie na skale) mogą być porównywalne do złoża w Dubiu). Rzecz w tym, że aby miało to sens – musiałaby być stosowana do urabiania technika strzałowa a przy takiej zabudowie w sąsiedztwie oraz obecności form ochrony przyrodniczej jest to praktycznie niemożliwe.

    • On

     10/01/2022 o 22:00

     Wiekszosc naszego spoleczenstwa chcialaby abysmy byli krajem dobrobytu jak Korea Poludniowa czy Niemcy. Zapominamy jednak, ze sa to kraje wysokich technolgii a my omawiamy łupanie kamienia. Wiekszosc specjalistow chyba nie wie, ze wapien z Debnika ma funkcje tylko dekoracyjne, zloze jest popekane wiec nie sposob z niego uzyskac bloki, a sam kamien w odroznieniu od tego z Czatkowic i Dubia ma tak slabe parametry techniczne, ze nie nadaje sie do celow budowlanych czy drogowych. Szacowany przychod dla gminy z tytulu podatkow to prawdopodobnie 150-200k pln, dla przykladu jaka jest to olbrzymia kwota, w 2019 roki gmina szacowala koszt naprawy mostku/zwezenia w Czatkowicach na 800k pln.

     Na uruchomieniu kamieniolomu na 100% ktos zarobi i na 100% ktos straci. Zarobi inwestor, straci gmina na zniszczeniu infrastruktury, mowimy o podatkach pobieranych z calej gminy, czyli od 15k obywateli, najwazniejsze, ze 1 inwestor zarobi.

  • .

   09/01/2022 o 00:15

   Czatkowice bardzo pozytywnie wpływają na biznes myjni samochodowych. Kilka przejazdów przez Czatkowice i samochód nadaje się do mycia.

   • Anonim

    10/01/2022 o 09:48

    Jeszcze pozytywniej wpływają na stan zapylenia naszych płuc. Samochód się umyje, a z choróbskami płuc ląduje się u pulmunologa. Podobno jeden z tych którzy dotąd przyjmowali pacjentów na NFZ teraz będzie przyjmował tylko prywatnie. Pytanie dlaczego coraz więcej specjalistów w krzeszowickiej przychodni nie ma kontraktów z NFZ-em. Dlaczego w tym kraju mlekiem i miodem ostatnio płynącym pacjent musi się leczyć na większość chorób cywilizacyjnych prywatnie? Może niech wszyscy truciciele znajdujący się na terenie gminy zafundują mam leczenie u specjalistów. Nie dosyć że nas trują to jeszcze pozbawiają „zielonych płuc” podobnie jak leśnicy.

  • I zmień nick na jakiś bardziej realistyczny

   12/01/2022 o 14:23

   Ochłoń. Tu masz swoją przebogatą gminę dzięki rzekomym podatkom z kamieniołomów:

   https://krzeszowiceone.pl/archive/2022/01/09/budzet-gminy-krzeszowice-na-2022-rok-w-miejskiej-kasie-zabraknie-prawie-28-milionow.html

   • realista

    14/01/2022 o 14:41

    Proszę o wskazanie związku przyczynowo-skutkowego istniejących kopalń z deficytem budżetowym gminy na rok 2022 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę