Inwestycje

Radni zgodzili się na oddanie za darmo działek w centrum Krzeszowic i dorzucili 150 tys. na projekt ich zagospodarowania

Działki przy ulicy Ogrodowej w Krzeszowicach mogą niebawem zmienić właściciela. Na czwartkowej sesji radni zgodzili się, by gmina przekazała w ramach darowizny 55 arową nieruchomość na rzecz Skarbu Państwa.

O tym, co miałoby powstać na działce przy ulicy Ogrodowej deliberowano od kilku lat. W lipcu 2017 roku burmistrz Wacław Gregorczyk do debaty nad przeznaczeniem nieruchomości zaprosił nawet seniorów. Na zorganizowanym w centrum miasta spotkaniu roztaczał wizję ogrodu sensorycznego z urządzeniami do ćwiczeń, w trakcie padła też propozycja stworzenia tam tężni solankowej. Dziś już wiadomo, że żaden z tych pomysłów nie dojdzie do skutku.

Dwie działki przy ulicy Ogrodowej, o łącznej powierzchni 55 arów, należące w tym momencie do gminy, mogą niebawem zmienić właściciela. Na czwartkowej sesji radni wyrazili najpierw zgodę na przeznaczenie 150 tysięcy złotych na projekt rozbudowy krzeszowickiej szkoły muzycznej o salę koncertową, a zaraz później przegłosowali oddanie za darmo dwóch działek o wartości około miliona złotych, na których ów projekt miałby się zmaterializować.

To dość zaskakująca decyzja zważywszy na fakt, że organem prowadzącym szkołę nie jest gmina, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dysponujące dużo większym budżetem niż krzeszowicki samorząd. Skąd więc pomysł by na rzecz Skarbu Państwa działki przekazać za darmo?

Na sesji można było usłyszeć, że sala koncertowa na 350 osób podniesie prestiż Krzeszowic, a oddanie działek ma być wkładem gminy bez którego inwestycja, o łącznej wartości 20 milionów złotych, nie doszłaby do skutku. – Ta wartość, którą wnosimy, ona jest naprawdę niewielka w stosunku do korzyści, które w przyszłości możemy osiągnąć. To danie zielonego światła, szansy i nadziei, że to przedsięwzięcie rzeczywiście w ciągu najbliższych trzech lat może w Krzeszowicach powstać – przekonywał burmistrz.

Przed głosowaniami pojawiły się pytania o pierwszy wariant rozbudowy szkoły. Według wstępnych założeń sala koncertował miała powstać na działkach należących do rodziny Potockich. Ich spadkobierca miał zgodzić się na przekazanie działki pod inwestycję. Jak wskazywał na sesji radny Kamil Kłosowski, gmina nie przystąpiła jednak do punktowej zmiany planu zagospodarowania by do inwestycji mogło dojść. Ostatecznie nie podpisano też listu intencyjnego w tej sprawie, za to w zeszłym roku uchwalono zmianę planu obejmującą działki przy ulicy Ogrodowej.

Jak podkreślał burmistrz, działka na której wstępnie planowano inwestycje, podlega pod roszczenia spadkobierców. Dopóki ta sprawa nie zostanie rozwiązana, ministerstwo nie zdecydowałoby się wyłożyć pieniędzy na rozbudowę szkoły. Dodatkowo działka jest niewielka, więc i tak należałoby zabezpieczyć miejsca na parkingi na gminnej nieruchomości.

Większość radnych zdecydowała się poprzeć zarówno projekt uchwały budżetowej z zabezpieczeniem 150 tysięcy złotych na rozbudowę szkoły jak i darowiznę na rzecz Skarbu Państwa. W głosowaniu przepadł wniosek radnego Kłosowskiego, który proponował wstrzymanie się z przekazywaniem pieniędzy na rozbudowę. Przekonywał, że warto by burmistrz i radni jeszcze raz usiedli do stołu z Potockim.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. Brodacz

  30/12/2021 o 21:45

  Sala koncertowa na 350 osób fajna rzecz. O ile można tam będzie organizować koncerty 'z zewnatrz’,a nie zatrzaśnie się za kluczem szkoły wyłącznie.

 2. Ktoś

  30/12/2021 o 22:56

  Czy naprawdę w gminie potrzebna tak duża szkoła muzyczna ????? Gmina nie ma porządnego budynku Urzędu tylko poszczególne wydziały są porozrzucane po całych Krzeszowicach a działkę tak cenną przekazują Skarbowi Państwa. A czy gmina dostała rekompensatę za utracony majątek w związku z oddaniem swego majątku Potockim ????? A teraz przekazywać resztki majątku skarbowi Państwa – toż to TARGOWICA
  Majątek Gminy Krzeszowice majątkiem jej mieszkańców – WARA od tego .

  • pwch

   01/01/2022 o 10:27

   Jeśli nie przekażą (nie zainwestują) 1 miliona, to Gliński nie da (nie zainwestuje) 20 milionów, tak się to załatwia i tu nie ma żadnego drugiego dna.
   A jeśli chodzi o urzędy, dla mnie całe to towarzystwo może pracować w kontenerach ułożonych piętrowo na targowicy, w ten sposób znajdzie się w jednym miejscu, dziękuję.

   • Sprostowanie

    05/01/2022 o 11:03

    To nie są pieniądze Glińskiego, tylko nasze.

    • pwch

     10/01/2022 o 17:07

     To je sobie weź i włóż do skarpety, śmiało.

     • Sztandar wyprowadzić

      12/01/2022 o 14:11

      Pomimo twojej tęsknoty i wysiłków obecnego rządu komuna w Polsce ostatecznie nie wróci. Państwo wyznaniowe też się skończy. Jakoś z tym będziesz musiał dożyć swoich dni, było – minęło. Nie wróci też układ pan – chłop pańszczyźniany. Widzę, że trudno ci żyć bez bata nad głową, ale takie życie, towarzyszu, wicie rozumicie.
      Demokracja, podatki, budżet – przerasta cię to, ale ni ma rady, chłopie, ni ma rady.
      Pogadaj z kimś młodszym, albo mądrzejszym, może ci się coś wyjaśni.

     • pwch

      13/01/2022 o 19:48

      Do wyprowadzającego sztandar: podoba mi się twój chłopski machiawelizm własnej roboty.

    • wqur....ny na władzę

     31/01/2022 o 17:57

     WŁASNIE !!!!!! NASZE !!!!!!!!!!!!

 3. Gie

  31/12/2021 o 06:29

  I znowu kolejny budynek w centrum. Nie można było biblioteki wybudować gdzieś na obrzeżach Krzeszowic? Teraz można by obok niej wybudować salę koncertową. Może nawet z nową szkołą muzyczną bo mogłoby to wyjść taniej niż rozbudowa starej. W planach jeszcze jest pewnie sporo inwestycji które mogły zostać ulokowane obok biblioteki i sali koncertowej gdzie byłby lepszy dojazd i miejsca parkingowe. No ale lepiej wciskać wszystko w centrum. A była okazja by i u nas powstało Nowe Miasto.
  https://www.krakow.pl/wybrane_teksty/248221,1897,komunikat,powstanie_nowe__zielone_miasto.html

 4. Mieszkaniec

  31/12/2021 o 10:37

  Dlaczego mamy w prezencie przekazywać działki skarbowi państwa skoro finansuje on fundacje prawicowe i są to milionowe dotacje nie wiadomo na co przeznaczane. Otrzymuje je między innymi organizacja na czele której stoi człowiek nie potrafiący pokierować własną firmą. Ogłosił jej bankructwo, a w tle jakiś papierowy rozwód, bo podobno małżeństwo ma się dobrze. Takie są doniesienia prasowe. My mamy sfinansować takie fanaberie. Popieram radnego Kosowskiego. Reszta radnych to tylko klakierzy burmistrza. Mam nadzieję że w następnych wyborach i oni i burmistrz odejdą w niepamięć.

  • Dziadu

   31/12/2021 o 17:02

   Radny Kłosowski musicie jeszcze duuuuuuużo nauczyć, żeby móc wygłaszać kategoryczne opinie. Może pora uzupełnić braki w wiedzy ogólnej. No, ale trudno wymagać zbyt wiele od magistra od fikołków i przysiadów. Raz już jeden niewydarzony wuefista rządził gminą. Wystarczy.

   • Mieszkaniec

    05/01/2022 o 09:58

    Do Dziadu. Swoją opinią obrażasz nie tylko radnego ale również ludzi którzy go wybrali. Swoją drogą pokaż mi w tej radzie osoby kompetentne. Chyba że za takie uważasz osoby nie mające własnego zdania i klakierów burmistrza. Tych w radzie mamy dostatek. Gdybyś użył merytorycznych argumentów dlaczego nie zgadzasz się z radnym Kłosowskim byłoby to do przyjęcia. Z tym wykształceniem trafiłeś jak kulą w płot. Czy bardziej kompetentna jest osoba po nauczaniu początkowym, historii, szkółce Kwietniewskiego itd? Startowali, zostali wybrani są. Ważniejsze jest to co obiecywali i kogo mieli reprezentować a kogo reprezentują teraz. Najczęściej siebie i interesy swoje i swoich bliskich. Która czy ktory z nich ma odwagę się wychylić i sprzeciwić burmistrzowi? Za swoją odwagę najczęściej obrywa Kłosowski. Nie zawsze się z nim zgadzam ale to jak postępuje z nim burmistrz jest karygodne. Dlaczego zwracasz się do radnego „wy” czyżbyś tęsknił za PRL-em? Może jesteście z z minionej epoki towarzyszu. Chyba że coś przespałem i ona już tu jest?

   • antoś

    12/01/2022 o 10:05

    Wacek, skończ już krytykować.

    Ministrem można zostać bez wyższego wykształcenia, więc co ty się tak do Kłosowskiego chwytasz.

  • Nauczycielu

   05/01/2022 o 22:35

   Każdy ma prawo do wyrażenia swoich opinii jak ty ; Mieszkańcu” a swoją opinią obrażasz też szkoły pana Kwietniewskiego

   • Mieszkaniec

    06/01/2022 o 18:13

    Nie rozśmieszaj mnie. Dla mnie to nie szkoły a kursy. Forma skrócona i niestety nie zawsze nauczyciele zdążali na lekcje, które i tak były zaliczone. Znam to z radosnych opowiastek kończących je uczniów.

    • ktoś

     02/02/2022 o 13:48

     co do szkół i kształcenia to tak mi się wydaje, że wszystko zależy od tego, jak kto wykonuje swoja pracę – wszędzie są pracownicy (w tym nauczyciele) z pasją i wypaleni. zależy na kogo w życiu trafimy. Ja miałem tak i tak.

   • Mieszkaniec

    06/01/2022 o 19:10

    Raczej obrażam historyków i nauczycieli nauczania początkowego po porządnych uczelniach wymieniając ich w towarzystwie ludzi po tej niby średniej szkole. Tu należą im się przeprosiny, ale co do kompetencji samorządowych nie zmieniam zdania.

 5. Mieszkaniec

  31/12/2021 o 10:54

  2026 wielkie otwarcie sali koncertowej na którym zaśpiewa sam Sławomir 😛

  • Anonim

   31/12/2021 o 20:11

   Narodowa Sala Pieśni i Swawoli, w skrócie PiS. Nagłośnienie zapewni Bakiewicz za mała bańkę z naszych podatków

  • art

   02/01/2022 o 14:58

   A ja bym wolał Zenka.

   • Kaśka

    06/01/2022 o 22:30

    Zenek pewnie będzie na otwarciu biblioteki. Może i Danka przyjedzie zaśpiewać .

  • Zuza

   03/01/2022 o 05:36

   Oj, nie Zenek???

 6. Krzeszowice

  01/01/2022 o 00:02

  Trza ks. proboszcza zainteresować. On z pewnością łyknie taki kąsek.

 7. Mieszkaniec Krzeszowic

  01/01/2022 o 08:38

  Burmistrz najlepsze miejsca w mieście wyprzedaje za małe pieniądze albo oddaje darmo.Tak zrobił z budynkiem i piękną działką byłego przedszkola przy ul.Długiej. Miejsce to straszy jeszcze bardziej niż straszyło.Właściciel nawet nie jest w stanie skosić trawy. Żal serce ściska za brak gospodarności w tej gminie.A teraz następna działka do oddania. Niech się Pan zastanowi Panie burmistrzu razem z radnymi co robicie.

 8. Krf

  01/01/2022 o 10:46

  To jest dla Krzeszowic świetna informacja. Kolejny kamyk w rozwoju i podnoszenia atrakcyjności. Właśnie takie elementy sprawiają, że miasteczko żyje własnym życiem, a nie jest sypialnią Krakowa. A co do przekazania, to właśnie o to chodzi, żeby podchodzić po partnersku. Tak się buduje zaufanie i argumentacje dla ludzi w ministerstwie, żeby robili ten a nie inny projekt.
  Jeszcze raz Brawo!

  • Malkontent

   05/01/2022 o 11:07

   Kolejny kamyk w nerkach miasta.

  • zniesmaczony

   06/01/2022 o 13:19

   Może zamiast oddawać darmo działkę i jeszcze do niej dopłacać z naszych podatków gmina na czele z burmistrzem powinna się dogadać z Potockim. Myślę że zgodnie z rodzinną tradycją przekazałby działkę po sąsiedzku na taki cel. Tyle, że trzeba umieć z ludźmi rozmawiać, czego niestety nie potrafi nasz pan burmistrz. Dlatego woli robić prezent skarbowi państwa z tej atrakcyjnej działki i jeszcze do tego interesu dopłacić. Ciekawe czy byłby taki hojny gdyby chodziło o jego działkę i kasę

   • Nostradamus

    10/01/2022 o 00:04

    Mam widzenie – nie byłby.

 9. stiopa

  01/01/2022 o 15:47

  O co kurła chodzi…jeśli jest plan wybudowania takiej sali i to za pieniądze skarbu państwa to danie działki jest jak najbardziej ok…mam tylko nadzieję że tak jak npisał poprzednik sala koncertowa nie będzie stała pusta i czekała na występ jakiejś „orkiestry” miesiąc czasu tylko będzie to obiekt wielofunkcyjny np. kino sala koncertowa eventowa itd. i powszechnie dostępny….

  • Organista.

   07/01/2022 o 17:26

   ‚’stiopa” – myślisz tak hak władza chce byś myślał. Będzie to kolejne PISowskie miejsce propagandy i kultu religijnego. Nie będzie to miejsce gdzie jakaś lokalna grupa będzie mogła się zaprezentować publiczności bez względu na swoje przekonania polityczne, religijne czy tez swoją orientacje seksualną. Namiestnik namaści dyrektora ( można domyśleć się kogo ) a ten będzie realizował jedynie słuszną linię programową.

  • ktoś

   02/02/2022 o 13:52

   stiopa- chodzi o to że można było spróbować załatwić tą sprawę inaczej. o to chodzi. podpowiedzi są niżej i wyżej.

 10. Myslcie, wladze, myslcie

  01/01/2022 o 19:47

  Rozumiem ze mieszkancy gminy beda mieli za to darmowy wstep na wszystkie wydarzenia od poczatku istnienia sali.

  • Aka

   06/01/2022 o 22:09

   Ile razy byłeś na koncercie w szkole muzycznej? Ile razy był to koncert biletowany, płatny? 😉

   • MWM

    08/01/2022 o 09:42

    Chodzi o salę przeznaczoną RÓWNIEŻ dla szkoły muzycznej. Nie TYLKO. Więc i koncerty spoza szkoły, także płatne.

    • Aka

     08/01/2022 o 20:34

     Mamy więc sytuację jasną. Chcesz za darmo, pójdziesz na koncert organizowany przez SM. 😉 Powinniśmy się cieszyć, że tak wiele dzieje się w naszym miasteczku. Mamy wreszcie ludzi, którym zależy na jego rozwoju. A malkontentom życzę więcej radości życia. 😊

     • orki

      08/01/2022 o 23:09

      a kiedyś takich nie było? I nic się nie działo?

     • MVM

      10/01/2022 o 00:03

      W takim razie nie należy oddawać szkole muzycznej ziemi za darmo. A cel mamy taki sam – dostęp do kultury.

 11. Rolnik

  01/01/2022 o 20:23

  Sala koncertowa to dobry pomysł jeśli Krzeszowice mają się rozwijać jako miejscowość „zdrojowa”.

 12. Walek

  02/01/2022 o 12:05

  Nie lepiej dać kościołowi bo biedny..

 13. Czesio

  02/01/2022 o 23:51

  Trzeba być chorym, żeby budować coś, co będzie stało puste z powodu obostrzeń, bo Covid odpuści dopiero za jakieś 70 lat!

  • Logik

   06/01/2022 o 14:49

   Oj tam… Nieważne, że będzie stał pusty. Ważne, że się go wybuduje za ciężką kasę. Gmina nie da krzywdy zrobić przedsiębiorcom w kryzysie, a potem nich się nawet zawali… Przyjdzie nowa władza, to coś znowu wymyślą, żeby te ruiny „tanio” zagospodarować. Nie kumasz, czy jak?…

 14. Oddech

  04/01/2022 o 08:59

  A mnie będzie szkoda tego drzewa, jest piękne – podobne kształtem do serca albo do konturów granic Polski…

  • Prawda

   05/01/2022 o 11:02

   Drzewo jest zjawiskowe i mądry projektant to zauważy.

 15. pwch

  04/01/2022 o 22:54

  Wobec drzew, które wycięto z najwyższym poziomem buceriady,
  można sobie jeszcze zapłakać pod drzewem:
  później co najwyżej po drzewie będzie można płakać:)
  Rzeczywiście – piękne.

 16. mieszkaniec 2

  12/01/2022 o 21:56

  Nie za szybka decyzja RM? Poza tym otwarta muszla koncertowa – to chyba nie za dobry pomysł i inwestycja zakładając, że nie mamy sali koncertowej całorocznej w budynku. Będziemy uzależnieni od pogody, w budynku to cały rok można by korzystać.

 17. Pablo

  14/01/2022 o 18:41

  Jak ktoś pewnie zauważył, największą część funduszy inwestycyjnych pochłoną wydatki modernizacyjne i budowlane związane z infrastrukturą oświatową, które pochłoną niemal 9 mln zł. Pytanie jakie się nasuwa – jak tego typu inwestycje mają się do dramatycznie malejącej liczby urodzeń w gminie (patrz dane za 2021). Przecież za kilka lat te piękne placówki szkolne, na które wydano miliony złotych lokalnych podatników będą coraz mocniej świecić pustkami. Mało tego. tego typu infrastruktura, wobec spadającej na łeb i szyję dzietności w gminie służy coraz mniejszej części społeczności lokalnej. Interesująca wydaje się również relacja między planowanym remontem szkoły w Filipowicach, a zamieszkiwaniem tam jednego z członków władz lokalnych. Nie da się ukryć że wydaje się to być kolejna inwestycja typu „budowanie elektoratu wyborczego”. Szkoda tylko że kosztem pozostałych części społeczności lokalnej. W tym miejscu nie neguję oczywiście konieczności modernizacji technicznej placówek oświatowych, czy też wspierania rodziny jako takiej. Wskazuję jedynie, że skala inwestycji niezbędnych do wykonania w gminie jest dużo większa oraz dużo bardziej zróżnicowana pomiędzy jej poszczególne miejscowości i osiedla niż wynika to z przyjętych założeń, a inwestycji nie należy skupiać w tak nieprzemyślany sposób (czy mają one rządową dotację czy nie). Gmina to szereg grup społecznych i nie rozwiązywanych skutecznie problemów. Co z organizacją skutecznego zbiorowego transportu lokalnego, co ze wsparciem seniorów, co z infrastrukturą bezpieczeństwa? Nie widzę w najbliższym budżecie żadnych działań strategicznych w tym zakresie. Podobnie rzecz się ma a ochroną powietrza i klimatu – głosuje się uchwały o zakazie używania paliw stałych od 2030 roku, a gdzie środki (i jakie) na wspieranie mieszkańców w osiągnięciu tego celu? Czyżby ktoś zapomniał o zarządzaniu zintegrowanym? – a może po prostu osiągnęło odpowiedniego poziomu – kto wie.

 18. mieszkaniec 1

  23/01/2022 o 13:31

  Szkoła muzyczna potrzebna jest. Natomiast zacząłbym od profesjonalnej sali koncertowej w budynku (a później myślał o muszli koncertowej na zewnątrz). Kaprysy pogody mogą zepsuć niejedną imprezę… a poza tym w zimie i przy smogu to raczej niewiele osób skorzysta. A tak na marginesie, to szkoda że nie sprawdzono opcji nieodpłatnego pozyskania terenu obok budynku szkoły muzycznej i jej rozbudowy, może udałoby się zaoszczędzić te pieniądze i przeznaczyć na inne cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę