Gospodarka

Burmistrz wszczął procedurę likwidacji ogródków działkowych przy Legionów Polskich

Krzeszowicki ROD Kolejarz, Fot. Premia, Wikimedia

Pod koniec grudnia, burmistrz wysłał pismo do małopolskiego oddziału Polskiego Związku Działkowców, z żądanie likwidacji ogródków przy ulicy Legionów Polskich w Krzeszowicach. Funkcjonowanie na tym terenie ogródków ma być  sprzeczne z planem zagospodarowania. W przyszłości gmina planuje wybudowanie tam kompleksu rekreacyjno-zdrojowego.

Teren przy ulicy Legionów Polskich w Krzeszowicach, na którym zlokalizowany jest Rodzinny Ogród Działkowy Kolejarza, należy do gminy. Pięć lat temu, uchwalając miejscowy plan zagospodarowania dla miasta, radni przeznaczali go pod zabudowę usługową. Teraz gmina chce tam wybudować kompleks rekreacyjno-zdrojowy z basenami i tężnią solankową. 

Jak podkreślają działkowcy z ROD Kolejarz, nie są oni przeciwnikami budowy kompleksu, chcieliby natomiast, by zajmowane przez nich od kilkudziesięciu lat ogródki zostały wkomponowane w planowaną inwestycję. Sprzeciwiają się również przeniesieniu działek na zaproponowany przez gminę teren w Czatkowicach. Nowa działka, choć większa, znajduje się pod liniami wysokiego napięcia a przez środek przepływa ciek wodny. Nie odpowiada im także ukształtowanie terenu, część ma być zalewowa. Pod sprzeciwem dotyczący przeniesienia działek do Czatkowic podpisało się prawie 600 osób. 

W tej chwili urząd ma szukać nowych terenów, także poza obrębem miasta, gdzie można byłoby przenieść działkowców. Do końca kwietnia czeka też na odpowiedź z małopolskiego związku działkowców, w sprawie aprobaty lub odrzucenia propozycji przeniesienia działek do Czatkowic. Zarząd wojewódzki, jak podkreślają miejscowi działkowy, nie podejmie w tej sprawie decyzji bez aprobaty ROD Kolejarz. Oni sami czekają natomiast na obiecane przez władze miasta spotkanie i propozycje nowej lokalizacji. 

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Gie

  30/01/2022 o 19:07

  Typowe. Chcemy zmian ale żeby nas nie ruszano. Chcemy obwodnicy ale jak najdalej od nas. Chcemy dobrych dróg ale nie oddamy centymetra działki pod nie. Chcemy mniej płacić za śmieci ale spalarnia czy wysypisko niech będą jak najdalej od nas.

  • Trelemorele

   06/02/2022 o 11:01

   A dlaczego nie dano tej zalewowej działki księżom, jak się za działki z Nimi gmina wymieniała, tylko dostali działkę w centrum miasta? Księża nie będą nant j działce uprawiać rabat, czy grilla robić, a działkowicze mają dymać do innej miejscowości, żeby cokolwiek zrobić na swojej działce? To duża niesprawiedliwość i jakby nie było oszustwo

  • Mieszkaniec

   01/06/2022 o 20:15

   Teren był Watykanu i jeszcze zrobili na nim biznes. A ludzie mają już po działkach bo burmistrz zadbał o interesy kleru nie przeciętnego mieszkańca gminy. Również całe to uzdrowisko ( gdyby jakimś cudem powstało) nie przyniesie nic dobrego przeciętnemu mieszkańcowi gminy. Najbardziej zyska „elita’ Krzeszowic i swoi ludzie.

 2. gmina

  30/01/2022 o 22:18

  Obwodnica Krzezowic dotyczy Krzeszowic i ma być w Krzeszowicach czyli na terenie miasta Krzeszowice. Innej opcji nie będzie.

 3. BIS

  31/01/2022 o 14:16

  Wyrzucą działkowców i przez 20lat nic nie będzie. Jak miało by być Uzdrowisko , to dla mieszkańców wyższe podatki. Powinni zrobić referendum czy obywatele Krzeszowic chcą wyższych podatków czy nie? /związku z Uzdrowiskiem/.

 4. ktoś

  02/02/2022 o 13:59

  szkoda… znowu usuną tą zieleń i drzewa. Żal. z boku samochody i kopalnia niedaleko. Faktycznie uzdrowisko.

  • Wojtek

   11/03/2022 o 19:06

   Te działeczki w większości wyglądają jak po bombardowaniu. Domki na szybko sklecone z dydkty. Roslinosc bujna ale dzika, nie wygląda to nawet tak w połowie dobrze jak działki przy dworcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę