Inwestycje

Tenczynek. Kiedy ZDPK pochyli się nad odwodnieniem na ulicy Mądrzyka?

Fot. Google Maps

Choć o odwodnieniu jednej z głównych ulic Tenczynka mówi się już od kilkudziesięciu lat, po ulewnych deszczach, woda spływająca z bocznych dróg regularnie stoi na ulicy ks. Mądrzyka. Mieszkańcy w tegorocznym budżecie sołectwa na projekt jej częściowego odwodnienia (koło kościoła) przeznaczyli 10 tysięcy. Na razie nie wiadomo, czy do zadania dołoży się powiat.

Jak się okazuje, zadanie do zgłoszenia w ramach tegorocznych Inicjatyw Samorządowych ma już swoją długą historię. Pierwsze uzgodnienia dotyczące odwodnianie ulicy zapadały gdy sołtysem Tenczynka był obecny burmistrz Krzeszowic – Wacław Gregorczyk.

Odwodnienie ulicy miało zostać zrobione w ramach przebudowy dróg od węzła w Rudnie, przez Zamkową, Tenczyńską, Zwierzyniecką, Daszyńskiego i Poprzeczną do krajówki. Ostatecznie jednak powiat zdecydował się na ograniczenie zadania i przebudowany został tylko odcinek od węzła do skrzyżowania Zamkowej z ks. Mądrzyka.

Kiedy mieszkańcy mogą liczyć na odwodnienie? Jak mówił na ostatniej sesji burmistrz, teraz priorytetem jest dokończenie chodnika na ulicy Chrzanowskiej. Później będzie można podejmować kolejne zadanie. – Nie jest możliwe żebyśmy w jednym sołectwie realizowali kilka zadań, musimy myśleć o całej gminie, nie tylko o jednym sołectwie – podkreślał burmistrz.

18 komentarzy

18 Komentarzy

 1. Córka diabla

  13/02/2022 o 22:25

  Widocznie wtedy się Tenczynianie dowiedzą, kiedy znów zmienią słupki z nazwą miejscowości, przez „ę” pisane na te właściwe albo liście opadną tych przykościelnych dębów. Ale niekoniecznie musimy wracać do starych nazw, bo to niezbyt miło się kojarzy dziś już!!! Obrzydzono nam nawet pojęcie tęczy, jako naturalnego atmosferycznego zjawiska (dla oka pięknego i niesamowitego powtarzalnie w zderzeniu słońca z deszczem). Kto za tym stoi, by Polakom obrzydzać cokolwiek, co nie pisze przez „obżydzenie”. No kto???…

 2. Ly

  13/02/2022 o 22:36

  IMHO: odwodnienia ulic powinny być przeprowadzane w mieście, tj. w Krzeszowicach, nie na wsi, a więc w mieście, które burmistrz Jagiełło, co z ulic tej wsi zatopionych się wziął, pogrążył w marazmie i wieńcach dożynkowych uroczyście co roku składanych przez wieś, dobranoc.

 3. Mądrzyk

  14/02/2022 o 13:07

  trzeba załatwić tylko kałuże pod kościołem, resztę Mądrzyka zostawcie w spokoju, bo będzie wyglądać jak chrzanowska, połatana a po zimie dziura na dziurze. poczekajmy pół roku, zobaczymy jak będą wyglądać te piękne łatki wzdłuż nowego chodnika na Chrzanowskiej

  • do Mądrzyka

   14/02/2022 o 21:42

   zatem chcesz, żeby dalej woda z ulicy przy byle jakim opadzie zalewała kilka posesji. Tak, że wykładane są worki z piaskiem a wilgoć wchodzi do domu? Chcesz, żeby poruszanie się samochodów groziło kolizją lub w najlepszych wypadku ochlapaniem pieszego? Gdzie na Mądrzyka mieszkasz mądralo? Tylko o swój tyłek dbasz?

   • Malkontent

    16/02/2022 o 09:28

    I to tyłek, którego w dodatku nigdy nie widział na własne oczy…

   • Mądrzyk

    25/02/2022 o 11:06

    może bardziej merytorycznie, gdzie chcesz puścić wodę z Reymonta?
    przez czyją działkę ma płynąć do rzeki?
    co najważniejsze masz pojęcie jakie prace trzeba wykonać i jak zdewastować obecny stan drogi żeby poprowadzić system odwodnienia? to wiążę się z rozkopaniem całego nasypu, a jak wiadomo nowy grunt i skarpa nigdy nie zostanie odpowiednio ustabilizowana i całość będzie się osuwać w stronę rzeki powodując pękanie, dziury nie tylko w warstwie ścieralnej ale też w podbudowie drogi, do tego płynąca woda pogorszy ten stan bo będzie wnikać w nasyp.

 4. Nie dziękujcie

  14/02/2022 o 18:57

  Banalny problem.
  Trzeba po prostu w najniższym miejscu Tenczynka wsadzić korek. I jak jest za dużo wody to go na chwilę podnosić i spuszczać wodę. Będziecie się latami zastanawiać bez sensu kiedy proste rozwiązania są najlepsze.

 5. Kiedy?

  14/02/2022 o 21:54

  „Kiedy mieszkańcy mogą liczyć na odwodnienie?” Ten temat jest znany już od co najmniej 10 lat! Wyasfaltowanie ulicy Słowackiego naruszyło stosunki wodne, co jest sprzeczne z prawem! „Nie jest możliwe żebyśmy w jednym sołectwie realizowali kilka zadań, musimy myśleć o całej gminie, nie tylko o jednym sołectwie – podkreślał burmistrz.” Dlaczego nie jest możliwe? Co stoi na przeszkodzie, bo prawo na pewno nie? Woda zalegająca na ul. Mądrzyka stanowi zagrożenie dla ruchu kołowego i pieszych. Przejeżdża tamtędy kilka setek samochodów dziennie, przechodzą piesi , w tym dzieci. Dodatkowo zalewa kilka posesji. To jest kwestia bezpieczeństwa!

  • błąd w nazwie ulicy

   17/02/2022 o 17:21

   Reymonta od Ośrodka Zdrowia. A gmina kiedy się nad tym pochyli?

 6. podatnik

  16/02/2022 o 10:18

  A kiedy zadba się o bezpieczeństwo na ulicy Mądrzyka? Przejście po przejściach dla pieszych między centrum a skrętem do szkoły to loteria i igranie ze śmiercią. Podobnie jest przy próbie włączenia się do ruchu spod ośrodka, kościoła czy ulicy Szkolnej, bo pędzący od Zalasu kierowcy nie widzą, że zaczął się teren zabudowany i dalej można swoje minimum 80 km/h cisnąć, jak w lesie chwilę wcześniej. Od centrum aż po skręt do szkoły na ulicy Mądrzyka i aż po Staw Wroński na Zamkowej powinna być wymuszona strefa 30 km/h, bez strachu podczas niedzielnego spaceru czy oczekiwania, aż dziecko wróci bezpiecznie ze szkoły!

  • Mądrzyk

   25/02/2022 o 10:57

   Temat jest dużo grubszy, problemy Tenczynka zaczęły się od otwarcia zjazdu w rudnie z A4. Według lokalnej władzy miało to przynieść rozwój okolicy i gminie. Niestety tak się nie stało, natomiast Tenczynek stał się obwodnicą bramek autostradowych z wszystkimi wadami tego posunięcia, czyli, zwiększony ruch samochodów, niestety w znacznym stopniu ciężarowych, smród spalin, hałas, zniszczone drogi, które nie są przystosowane do takiej intensywności ruchu. Problem może rozwiązać się w 2027 roku jak koncesja na A4 wygaśnie, aczkolwiek nikt nie wie czy nie zostanie przedłużona i czy ruch na A$ nie będzie na tyle duży że dalej będzie się opłacało jechać przez wioski.
   Kolejny fakt to prowadzenie szlaku kruszywowego przez środek miejscowości, ciężarówki z kamieniem, niszczą, hałasują, smrodzą, za remonty płaci gmina czyli my. Proszę o informację jaka jest sytuacja z zamknięciem wiaduktu nad A4, i puszczeniem ruchu przez niedźwiedzią górę?

   • Tenczynek

    26/02/2022 o 10:55

    Żadna. Została spuszczona tam, gdzie jej miejsce. I bardzo dobrze, żadnych dróg przez Niedźwiedzią Górę.
    Paru cwaniaczków z Zalasu i kolega M. wymyślili sobie chorą ideę jak sobie ulżyć kosztem sąsiadów.
    Dogadajcie się z zakładem w swojej wiosce, mają za co wzmocnić sobie wiadukt.
    Co za mentalność. Wstyd.

   • Bez odbioru

    26/02/2022 o 11:37

    Mądrzyku, twój sposób załatwiania własnych problemów, przez spychanie ich na sąsiadów i mieszkańców tej samej miejscowości jest w najwyższym stopniu obrzydliwy. Nie, nie chcemy waszych głupich pomysłów. Nie, tak się nie załatwia spraw w tej samej miejscowości.
    Nie jesteś już młody, ale zmień się człowieku.

 7. Mieszkanka gminy

  17/02/2022 o 23:00

  Zapewne, gdyby włodarze naszej gminy lub powiatu zamieszkiwali przy ul. Ks. Mądrzyka- znalazłoby się rozwiązanie problemu i środki na realizację… ale zwykły mieszkaniec może tylko pomarzyć.

 8. Mieszkanka gminy

  17/02/2022 o 23:16

  Zapewne, gdyby włodarze naszej gminy lub powiatu zamieszkiwali przy ulicy Ks. Mądrzyka szybko znalazłoby się rozwiązanie problemu i środki na realizację…
  Czy musimy czekać aż dojdzie do wypadku przy wymijaniu tych rozlewisk wody spływającej na ul. Ks. Mądrzyka? Czy mieszkańcy będą zmuszeni za każdym razem, przy większych opadach osłaniać wjazdy do posesji workami z piaskiem, jak podczas powodzi? Tak wygląda jedna z głównych ulic Tenczynka – droga do szkoły i do kościoła… wstyd, jak można było dopuścić do takiego stanu.

 9. Mieszkanka Tenczynka

  20/02/2022 o 10:23

  Widzę, że ktoś posługuje się moim dawnym nickiem (mieszkanka gminy):). Problem odwodnienia ul.Madrzyka będzie rozwiązany wtedy, gdy wydarzy się jakieś nieszczęście lub nadejdzie czas remontu. Znam miejscowości, gdzie asfalt był zrywany dwa dni po położeniu. Remont drogi w Woli Filipowskiej został wstrzymany, bo był problem odwodnienia małej uliczki, ul. Madrzyka jest ulicą główną . Nie ma pieniędzy? A komu było potrzebne interaktywne przejście dla pieszych w lesie na Zamkowej? Dlaczego brak przejścia dla pieszych w Tenczynku, na niebezpiecznym skrzyżowaniu Daszyńskiego że Zwierzyniecką? Dlaczego rada sołecka zdecydowała ni z gruszki, ni z pietruszki, że będzie robione odwodnienie ul. Na Skałki, a wcześniej nie było o tym mowy? Czyżby mieszkał tam krewny i znajomy królika? Zanim ktoś zacznie podnosić problem estetyki wyglądu drogi czy wsi niech się dobrze zastanowi , co jest ważniejsze estetyka,czy BEZPIECZEŃSTWO mieszkańców? Cytując klasyka powiem,że ” niektórzy wolą raczej umrzeć niż pomyśleć „

  • Arche

   20/02/2022 o 23:04

   Estetyka i bezpieczeństwo to nie alternatywa. Spokojnie mogą iść razem.

   • Oj Arche

    25/02/2022 o 20:22

    Czy Ty żyjesz w tej, tu i teraz!Czy alternatywnej rzeczywistości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę