Pomoc dla Ukrainy

Gmina znalazła nowe przeznaczenie dla pomieszczeń po starej krzeszowickiej bibliotece

Od poniedziałku, pomieszczenia w których jeszcze do niedawna stały regały z książkami, zapełnią pudła z żywnością, ubraniami czy środkami higienicznymi. W siedzibie dawnej biblioteki przy Placu Franciszka Kulczyckiego 1, gmina postanowiła uruchomić Punkt pomocy uchodźcom.

Pomieszczenia zwolnione przez krzeszowicką bibliotekę miały zostać zaadaptowane na potrzeby magistratu, na razie życie pisze jednak inny scenariusz. Do pustego lokalu przy placu Kulczyckiego zostaną przeniesione dary zebrane dla  uchodźców, które do tej pory były wydawane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy Krakowskiej.

Punkt startuje już od 7 marca. Ma działać od poniedziałku do piątku. Poza godzinami pracy oraz w weekendy czy święta, pomocy udzieli pracownik dyżurujący pod numerem telefonu: 604-155-467. – Zadaniem Punktu będzie usystematyzowanie zbiórek oraz wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na terenie gminy Krzeszowice – informuje urząd.

Docelowo powstanie tam też punkt pomocy psychologicznej. Teraz przybywający z Ukrainy mogą skorzystać z infolinii krzeszowickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Przy placu Kulczyckiego 1 działa punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, niestety świadczona jest na razie tylko w języku polskim. Godziny pracy punktu pomocy prawnej znajdują się na stronach powiatu. Z usług będzie można skorzystać również w poniedziałki i piątki od 16:00 do 18:30, także w języku ukraińskim.

W każdej gminie powołano koordynatorów ds. zapewnienia noclegów i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. W gminie Krzeszowice funkcję pełnią:

Witold Kulczycki
501 579 472
 
Maciej Nowak
729 321 585

 

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. hanna

  05/03/2022 o 20:53

  Dobra robota samorządu! Brawa dla ich oraz mieszkańców

 2. czytelnik

  09/03/2022 o 16:56

  A co dla uchodźców ma do zaoferowania nowa biblioteka?

  • XC

   10/03/2022 o 13:59

   Jeśli będzie zbiórka na książki dla dzieciaków po ukraińsku, napiszcie proszę na krzeszowiceone.pl. Ja na przykład od razu w to wchodzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę