Gospodarka

W Krzeszowicach powstaną dwie mini-elektrownie słoneczne

Zdjęcie poglądowe Fot. pexels.com

Pod koniec marca mają zakończyć się prace przy instalacji mini-elektrowni słonecznej na Pompowni Wody w Czatkowicach. To jedno z trzech zadań, na które gminna spółka Wodociągi i Kanalizacja otrzymała preferencyjną pożyczkę z NFOŚiGW.

Na projekt o łącznej wartości ponad 1.7 miliona złotych składają się w sumie trzy zadania. Dwa z nich to budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 99,96 kWp na terenie krzeszowickiej Centralnej Oczyszczalni Ścieków i budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 43,86 kWp na terenie Pompowni Wody w Czatkowicach. Trzecie zadanie polega na modernizacji czatkowickiej pompowni wody. 

Energia wyprodukowana dzięki OZE ma zmniejszyć emisja CO2 o 162 tony rocznie, a oszczędność energii elektrycznej (końcowej) wyniesie 212 MWh na rok. Preferencyjna pożyczka z NFOŚiGW to prawie 1.5 miliona złotych.

 

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. No i

  13/03/2022 o 21:56

  super

 2. Młody

  14/03/2022 o 06:48

  Ciekawe ile co2 pochłonęła (uwolniła do drogocennej atmosfery) produkcja tych paneli. Wychodzi na to,ze jestem ekoterrorystom – używam co2 do nawożenia roślin w akwarium które w sunie znajdują się tam w celu zaspokojenia moich próżnych, estetycznych potrzeb.

  • syn marnotrawny

   15/03/2022 o 12:12

   Młody , wszyscy umrom.

 3. Malkontent

  15/03/2022 o 13:27

  Wszystkim małym, dużym, a i średnim Krzeszowiczanom i mieszkańcom okolic, którzy aktywnie włączają się w pomoc uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy serdecznie dziękuję i gratuluję. Jest moc. To jest test na człowieczeństwo, który do tej pory zdajemy fantastycznie. Oby świat się ogarnął jak najszybciej, ludzie wrócili do domów, szlag trafił wiadomo kogo.
  Brawo My. сердечність до дорогих гостей з України!
  A jak się zrobi pogodnie na niebie, to sobie wrócimy do narzekania, tak jak lubimy. Teraz podwijamy rękawy i działamy dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę