Inwestycje

Gmina chce pomóc karmelitom i pozyskać dofinansowanie na remont parkingu przy klasztorze w Czernej

Przyklasztorny parking w Czernej i prowadząca do niego droga mogą przejść gruntowny remont. Gmina ma zamiar pomóc karmelitom w pozyskaniu dofinansowania na inwestycję. Na czwartkowej sesji do pomysłu pozytywnie odnieśli się radni.

Remont byłby możliwy, gdyby gminie udało się pozyskać dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez urząd marszałkowski. O pieniądze mogą się się w nim starać tylko jednostki samorządu terytorialnego. Gmina nie musi być właścicielem gruntu na którym znajduje się parking, ale musi posiadać tytuł prawny do dysponowania nieruchomością. Właściciel gruntu przez okres pięciu lat od daty zakończenia zadanie nie będzie mógł wprowadzać w nim zmian. Przed przystąpieniem do złożenia wniosku gmina zawarłaby umowę z władzami klasztoru umożliwiającą uczestnictwo w konkursie.

Do pozyskania jest nawet pół miliona złotych. Dofinansowanie może pokryć do 80 procent kosztów inwestycji. Pozostałe 20 to wkład własny – w przypadku przyklasztornej inwestycji zostałby pokryty przez karmelitów. Gmina miałaby odpowiadać za przygotowanie wniosku oraz dokumentację techniczną i kosztorysową. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, byłaby też odpowiedzialna za przygotowanie przetargu i wybór wykonawcy zadania.

W ramach inwestycji, poza remontem parkingu i drogi dojazdowej, mogłaby powstać infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycja byłaby pierwszym krokiem do szerszej współpracy gminy z klasztorem. 

42 komentarze

42 Komentarzy

 1. Jan

  28/04/2022 o 20:39

  Bardzo szlachetne to i roztropne zeby braciszkowie mieli nowiutenski parking aczkolwiek Panowie Burmistrzowie i Radni wszelacy gdzie sa środki na parking przy PKP Wola Filipowska Radny Władyslawie czy moze sie zainteresujesz owa sytuacja? Panie viceburmistrzu mieszkancu Woli Filipowskiej na jakim etapie sa prace. Gdzie winda dla niepelnosprawnych przy przejaciu podziemnym? I kolejne pytanie ile razy trzeba Pana o to pytac aby slowo stalo sie cialem?

  • Adam Godyń

   07/05/2022 o 00:18

   Szanowny Panie, wypowiadałem się w przedmiotowych kwestiach na tym forum już wielokrotnie. Po raz enty wyjaśniam: 1. Gmina Krzeszowice (inne samorządy zresztą także) nie przejęła jeszcze obiektów (nieruchomości) objętych budową i modernizacją linii kolejowej E-30. Zawiadują nimi Wykonawcy (Budimex,Torpol/Inwestor (PKP PLK). Gmina dotąd opiniuje wykonane/ wyremontowane elementy infrastruktury towarzyszącej (np. drogi publiczne objęte tą inwestycją lub sąsiadujące z nią).I tak też w tym zakresie wyegzekwowaliśmy od Wykonawców kompletną naprawę kilku odcinków zniszczonych robotami nawierzchni (w naszym Sołectwie nową nakładkę otrzymają ul. KrótkaI, krótkaII i odcinek Długiej). 2. W otoczeniu przystanku kolejowego nie ma działek będących własnością gminy, a pozyskanie terenu spełniającego warunki pozwalające wybudować na nim parking wcale nie jest takie łatwe i proste jak możemy przeczytać w jednym z postów. Ale oczywiście pracujemy nad tym i jak tylko stosowne dokumenty będą podpisane przystąpimy do realizacji tego zadania (mówiłem o tym szczegółowo przed 2 tygodniami na Zebraniu Wiejskim). 3. Klasztor w Czernej jest najbardziej znanym, rozpoznawalnym i odwiedzanym obiektem położonym w naszej gminie. Jeżeli pojawia się możliwość pozyskania bardzo korzystnego dofinansowania na wyremontowanie dojazdu do niego (asfalt ma prawie 40 lat) i poprawę warunków parkowania, to należy z niej skwapliwie skorzystać. Zwłaszcza, że udział Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach ma mieć charakter ORGANIZACYJNY – z gminnego budżetu środki na poprawę warunków komunikacyjnych wokół naszej kulturowej perełki nie będą przeznaczane. Proszę więc o czytanie podawanych informacji ze zrozumieniem, nieco więcej cierpliwości, a przy formowaniu własnych opinii wykazywanie minimum obiektywizmu.

   • Kce

    08/05/2022 o 00:51

    Szanowny Panie. tyle tu było i jest postów o sprawach o niebo ważniejszych niż dobrostan kościoła i cisza jak makiem zasiał z Waszej strony. Pojawia się temat klasztoru, który z jakichś względów uważa Pan za perełkę, i okazuje się, że ma Pan na jakiś temat zdanie. Jeśli nie rozumie Pan dlaczego ludzie mają serdecznie dosyć angażowania Państwa w cokolwiek związanego z kościołem, nie rozumie Pan ani pojęcia państwa świeckiego ani nastrojów społecznych w kraju. ale brnijcie w to, przynajmniej przegracie wybory.

    • Adam Godyń

     09/05/2022 o 00:15

     Panie(i) „Kce”, zabrałem głos, gdyż zostałem personalnie wywołany przez Pana Jana, którego zresztą łatwo identyfikuję, bo jest z mojego środowiska. Odpowiedziałem Mu w dobrej wierze, zgodnie ze stanem mojej wiedzy na poruszone sprawy. Dopiero w ostatnim fragmencie – (punkt 3), odniosłem się do możliwego wejścia Gminy Krzeszowice w projekt modernizacji drogi dojazdowej i parkingu przy klasztorze w Czernej. To nie Urząd wymyślił formułę pomocy – zadanie mają realizować j.s.t. (gminy). Rada Miejska dała „zielone światło”, z budżetu gminy nie będą wydatkowane środki na to przedsięwzięcie. Reguły są tutaj czytelne i nie uchybiają zasadzie zachowania rozdziału kościoła od państwa, której zresztą jestem zdecydowanym zwolennikiem. W ogóle wiązanie tego działania, na rzecz konkretnego obiektu, jakim jest karmelitański erem w Czernej z polityką, uważam za manipulację. I na koniec jeszcze sprawa 'perełki” – tak, dla jednych jest to cudo architektoniczne, obiekt historyczny klasy „0”, dla innych miejsce kultu Matki Boskiej z Góry Karmel i św. Rafała Kalinowskiego. Jedno nie podlega wszakże dyskusji, jest to najbardziej znany w Polsce i poza jej granicami punkt zlokalizowany na Ziemi Krzeszowickiej. Dlatego władzy lokalnej powinno zależeć na zachowaniu należnych standardów (w tym komunikacyjnych) i estetyki w jego otoczeniu.

    • Ly

     09/05/2022 o 16:17

     Wstrząśnięty pełną bólu troską radego Godynia o interes kruchty, podpisuję się pod postem „Kce” obiema rękami. Dziękuję.

 2. Szczęśliwy

  28/04/2022 o 20:59

  Dzieci z Szkół w Gminie czekają na boiska przy szkołach, place zabaw, jakieś inne atrakcje, to nie ma kasy! A na prywatne inwestycje czarnych już tak, co za Państwo!!!

  • Absolwentka

   05/05/2022 o 13:06

   Co te biedne dzieci będą robić na tych dodatkowych boiskach? Moim zdaniem boisk ci u nas dostatek i wiele z nich świeci pustkami. Dzieci to cherlawe istoty, u których doszło do zaniku każdej z par kończyn. Rodzice i inni krewni wożą ich w zwiazku z tym do szkoły i z niej odbierają, po drodze starym prykom większym od siebie nastolatkom kupują soczki. Co oni będą robić na tych boiskach. Niedługo przy pomocy głosu będą obsługiwać komórki i komputery. Jeśli zdołają go wydobyć z krtani. Taka jest prawda o kondycji młodych pokoleń.Boże chroń nas przed wojną.

 3. Mieszkaniec

  28/04/2022 o 22:12

  Sam parking jest dewastacją środowiska a jego rozbudowa zniszczy jeszcze bardziej krajobraz.

 4. Szczęść Boże Młodej Parze

  29/04/2022 o 07:34

  Super.

 5. Cela+

  29/04/2022 o 13:35

  Karmelici nie sa tacy bosi jak by sie wydawalo a tu znlizaja sie wybory i trzeba szukac poparcia. Inwestycje kolejowe w gminie niedokonczone ale nic sie wedlug wladzy gminnej nie dzieje. No coz twarde ladowanie sie szykuje dla wladzy po wyborach.

 6. Mieszkaiec Gminy Stanisław

  29/04/2022 o 15:56

  Szanowna Gmino a moze Gmina ktora zasilana jest z pieniedzy mieszkancow Gminy zrobi to co Gmina nie dokonczyła, obrazowo czy inwestycja kolejowa w Gminie czyt dwa przystanki w Gminie sa dokonczone czy Gmina o tym wie? Czy trzeba Gmine upominac kilkakrotnie w miesiacu iz Gmina sprawuje nadzor nad inwestycja rozbabrana. O tym nie mowia tylko mieszkancy, ktorzy nie musza miec w tym temacie wiedzy tylko glos zabieraja fachowcy.

 7. Mieszkanka

  29/04/2022 o 19:31

  Skandal po prostu skandal z wydatkowaniem pieniedzy publicznych niech braciszkowie prowadza dzialalnosc i zarabiaja i z tych pieniedzy niech sobie buduja.

  • Guru

   03/05/2022 o 09:55

   Popieram !!

 8. Andrzej

  29/04/2022 o 19:38

  Panie Burmistrzu czyzby to byla niegospodarnosc razaca? Zwazywszy na niedokonczone dzialania PKP w gminie Panstwo wychodza z inwestycja co najmniej nieuzasadniona ekonomicznie?

 9. Ksiondz

  29/04/2022 o 19:52

  Jak nie wodociagi i kanalizacja to znowu Ci wyskakuja Chetnie sie szafuje czyimis pieniedzmi panowie Wstęgorze. Konczy sie PISowskie sobiepanstwo i trzeba bedzie odpokutowac rowniez majatkiem. Nie bedzie litosci Temida bedzie znowu ślepa
  i brutalnie sprawiedliwa.

  • Bolo

   03/05/2022 o 09:57

   ” Święta’ RACJA !!!!!!!

 10. Czesio

  30/04/2022 o 00:38

  A Karmelici to jaki nurt, toruński, czy łagiewnicki?

 11. Teraz i za wszy

  30/04/2022 o 05:41

  A to ojczulkowie chca Teslokami popindalac No to jest skromnosc jednak ktorej wtoruje obecna wladza PISoska.

 12. Szymon

  30/04/2022 o 18:18

  Ojczulkowie musza miec piekny nowoczesny parking dla siebie wraz ze stanowiskami ladowania samochodow elektrycznych hybryd i Tesli i rodzi sie pytanie zaiste okrutnie nieprzyjazne dla władzy Gminnej i Radnej pobierajacej piekne wynagrodzenia jak to jest, ze inwestycje w Gminie, rozpoczete za czasow Platformy nadal nie sa dokonczone? Gdzie moge zaladowac swoja Tesle przy ktoryms z dwoch zaplanowanych parkingow przy przystankach PKP. Z dwoch nowych parkingow przy przystankach PKP jest jeden niedokonczony z setkami niedorobek!!!Kto odbieral owe inwestycje poza ksiezulkami z woda uswiecona i Adamczykiem absolwentem „budowlanki drzewnej” orginalna pisownia oraz synem lezacego na korytazu hotelu poselskiego w malignie pijackiej niejakiego PENKA ktory jest oplacany z naszych podatkow. Te i owe pytania wciaz sie rodza wraz z intensywnoscia zaskakiwania mieszkancow swoimi „ pomyslami” zaistnialymi w glowach gminnych wlodarzy zeby nie byc zbyt wulgarnym. Zapytuje wiec jako podatnik i pracodawca owych.

 13. Taki PIS

  01/05/2022 o 18:12

  Bardzo smiala inicjatywa wladz gminnych i radnych utrzymywanych z pieniedzy podatnikow. Bardzo dobra inicjatywa pytanie jedno sie rodzi mianowicie gdzie parking przy przystanku PKP w Woli Filipowskiej? Rozumiec nalezy iz jest to przyklad kolejnej bezradnosci wladz gminnych i radnych oplacanych z naszych czyli podatnikow podatkow.

  • Ola

   01/05/2022 o 21:50

   Nie rozumiem po co gmina się w to wtrąca. Braciszkowie świetnie sobie radzą w mediach wszelakich, mają szerokie kontakty w kraju i poza nim. W try migi pozyskają kasę ma taką marną inwestycję. Biedna gmina powinna od nich się uczyć, a może zechcą ją doinwestować z tego co pozostanie po planowanej inwestycji? To byłoby bardzo po chrześcijańsku. Nie znam czasów kiedy ludzie kościoła i ogólnie ta instytucja klepała by biedę. Uważam że taka pomoc była by uwłaczająca, bo świadczyła by o nieudolności braciszków, a to przecież obrotne chłopaki.

 14. Klasyk

  01/05/2022 o 23:08

  Boso, ale w samochodach.

 15. Uran

  02/05/2022 o 03:23

  Moze ojczulkowie zwroca sie do jego reminiscencji o Grzyba on wszak groszem smierdzi to ich wesprze a przy okazji do
  cieplego kamienia sie dokopie.

 16. Życzliwy

  02/05/2022 o 13:09

  Za PO – PSL wybudowano całe to olbrzymie kompleksisko pielgrzymkowe to i PiS chce coś dodać od siebie. Pan burmistrz jako osoba orbitująca wokół tej partii i razem z nią przecinająca wstęgi też chce mieć w tym udział. Zawsze jest fajnie załapać się na jakieś przaśne łody rydy łody rydy dyna. Wszak wiejskie kobitki coś fajnego przygotują w ramach podlizu i imprezka z udziałem nowych elit będzie jak złoto. Nie krytykujcie dajcie zielone światło, niech się bawią w grajdołkowie.

  • Antysocjal

   02/05/2022 o 22:41

   Zyczliwy aczkolwiek sie mylisz ogromnie co do faktu kiedy to bylo budowane a moze jednak za rzadow Olusia Goleń lewa?

   • Życzliwy

    03/05/2022 o 21:11

    Nie, nie mylę się olo nie miał z tym nic wspólnego.

    • Never lewusy klerykalne

     04/05/2022 o 17:26

     Olo mial z chlaniem wiele wspolnego i trzymaniem z KLEREM

 17. Ryba na rowerze

  02/05/2022 o 22:37

  Parking potrzebny jak bosemu auto. Komedia z tym życiem klasztornym w dzisiejszych czasach.

 18. Brat Tak

  03/05/2022 o 02:23

  Moi drodzy zaprawde powiadam wam wasze ciala niegodne sa tych wszystkich przybytkow dobroci porzuccie wiec doczesnosc zycia swego odziawszy swoje nedzne ciala takowym tez przyodziewkiem i udajcie sie w pokute a jak juz was nie bedzie to niech was nie bedzie. Ostawcie jeno datki zacne na nasz wymodlony parking. Czyz nie samochody ladowane elektrycznie sa godne dostarczania naszych duchownych cial zatem skad ten jad zaciekły i niechec do rozbudowania naszego przybydku?

 19. Comes85

  03/05/2022 o 12:56

  A karmelitów bosych w Krakowie przez telefon okroili prawie na milion złotych. To może niech krakowscy Ojcowie pomogą Czernej. Mają jak widać fundusze.

 20. 03/05/2022 o 19:17

  I postawcie znak ZAKAZ WJAZDU NA OSIOŁKACH.

 21. FR

  03/05/2022 o 22:43

  Ludzie! Skąd u Was tyle jadu, który zżera w gigantycznych ilościach szare komórki. Proszę włączcie myślenie, bo zachowujecie się jak koń z klapami na oczach, który widzi że kościół jest zły i pazerny na pieniądze i każda jego inicjatywa nadaje się tylko do potępienia. Przeczytajcie jeszcze raz tekst, ale powoli i ze zrozumieniem, i zastanówcie się co w tym złego, że podmiot prowadzący jedną z większych atrakcji turystycznych w naszej gminie chce współpracować z samorządem w celu pozyskania środków na poprawę infrastruktury turystycznej. Gmina, która zgodnie z wymogami konkursu może starać się o środki a zakonnicy nie, bo nie są jednostką samorządu terytorialnego, poza zaangażowaniem pracowników urzędu, nie poniesie kosztów finansowych (środki województwa i Karmelitów) a zyska jakość oferowanych usług turystycznych na jej terenie o wartości 500 000 zł. Czy jest coś w tym złego? Według niektórych niestety, lepiej nie współpracować tylko dzielić się w imię ideologii antykościelnej, kosztem utraty możliwości pozyskania dużych środków na inwestycję na terenie gminy.
  A na koniec życzę Samorządowi Gminy Krzeszowice i Ojcom Karmelitom powodzenia w pozyskaniu środków w tym konkursie i dalszej owocnej współpracy dla dobra nas wszystkich.

  • Baba z lasu

   04/05/2022 o 21:43

   FR a ty obrzucajac blotem ludzi krytykujacych poczynania władzy zachowujesz sie co najmniej jak prostak.Przepraszam wspołczytajacych gdyź zdenerwował mine PISowiec.

   • FR

    08/05/2022 o 21:01

    Droga Babo z lasu!
    Zarzucasz mi że w swojej wypowiedzi obrzucam forumowiczów błotem, proszę Cię podaj w którym miejscu to uczyniłem. Pisząc o wyłączeniu myślenia przez część dyskutantów odniosłem się do faktów, bo część z nich zamiast wypowiadać się na temat inwestycji, wykorzystało temat do pokazania swojej niechęci do Kościoła Katolickiego, kpiąc sobie z zakonników. Jak ktoś ma zastrzeżenia do Karmelitów z Czernej to proszę podać konkrety, wtedy jest możliwa dyskusja, a nie jechać kalkami zasłyszanymi w mediach zwalczających kościół. Sensowna dyskusja i merytoryczna krytyka może być tylko oparta na faktach a nie przypinaniu innym stereotypowych łatek. Dyskutujmy więc o drodze i parkingu. Czy korzystne będzie dla mieszkańców Gminy, gdy z pomocą UG podmiot prywatny poprawi swoją, ale ogólnie dostępną, infrastrukturę drogową, z której aktualnie korzystają setki tysięcy osób rocznie?
    Jeszcze jedno, podaj konkretnie co z mojej wypowiedzi uprawnia Cię nazywać mnie PISowcem?
    Naprawdę więcej stoicyzmu w życiu i miłego dnia.

    • pełowiec

     10/05/2022 o 15:54

     Łał, nareszcie nazwanie pisowcem to obelga i obciach. Tak trzymać. Miód na moje uszy. Aleście sobie nagrabili pisiorki.

     • FR

      10/05/2022 o 21:47

      Pełowcu,
      nadinterpretujesz moje pytanie. Tak samo bym się pytał gdyby nazwano mnie strażakiem, górnikiem, harcerzem czy POwcem itp., bo w mojej wypowiedzi nie podejmowałem zagadnień związanych z polityką partyjną tak samo jak z działalnością straży, kopalń czy harcerzy. Chciałem tylko dowiedzieć się dlaczego autorka postu nazwała mnie akurat PISowcem. Mniej domysłów więcej konkretów. Pozdrawiam!

  • Sowa

   05/05/2022 o 13:14

   Ja myślałam ze to miejsce kultu Rafała Kalinowskiego, a tu masz babo placek tylko atrakcja turystyczna. Strasznie to w moich oczach obniża jego wartość. Z sakrum stało się tylko profanum.

  • Tyle

   05/05/2022 o 20:24

   Już Ci odpowiadam. Ludzie mają dość obłudy.

  • obserwator

   06/05/2022 o 08:59

   Nie musisz życzyć, to tylko robota pro forma. Oni to już mają zaklepane. Potrzebna tylko przykrywka żeby się wszystko zgadzało. Im się to należy, bo oni złoci ale skromni. Wszystko co związane z partią rządzącą i kościołem dostaje, wygrywa konkursy. Tak działa teraz to państwo. Tylko prawomyślni i lizusy. Czysty PRL.

 22. Mądrzyk

  04/05/2022 o 11:34

  Powyższe komentarze zrobiły mi dzień… uśmiałem się, najgorsze jest w tym wszystkim, że to prawda 🙂

 23. Mieszkaniec

  06/05/2022 o 09:13

  Co ta Wola się tak zafiksowała na tym przejściu i jeszcze parking by chcieli. Przecież w gratisie dostaliście jeszcze basen podziemny, niestety tylko okresowo. Ludzie badźcie skromniejsi. Dajcie spokój tym swoim zapracowanym radnym. Przypomną sobie o was przed wyborami. Będą się z wami spotykać, dopieszczać was obietnicami. Wy oczywiście w nie uwierzycie i znów ich wybierzecie. Przecież już to nie raz robiliście. Na chwilę zrobią dobrze waszemu ego, a potem będzie jak zwykle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę