Na weekend

Podczas długiego weekendu 100-latka zaprasza mieszkańców na urodziny

Już w nadchodzący weekend tenczyńska 100-latka zaprasza mieszkańców gminy na huczne urodziny. Nie musicie przynosić prezentów, ten już dawno od Was dostała w postaci nowego pawilonu za ponad 1.5 miliona złotych. Nie lubicie urodzin? Nic straconego, jest kilka innych miejsc do których możecie wpaść w długi weekend.

Czwartek, 16 czerwca
Miękinia, VI Dziecięcy Piknik Strażacki, przy OSP
15:00 – start przy remizie w Miękini, w programie m.in. konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów dziecięcych, zapoznanie ze sprzętem strażackim

Piątek, 17 czerwca
Tenczynek, Dni Tenczynka, 100-lecie działalności sportowej w Tenczynku
18:00 – Otwarcie pawilonu sportowego, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, prelekcja – Historia sportu w Tenczynku, wyróżnienia dla zawodników i działaczy, koncert chóru Cantate Anima

Rudno, zamek Tenczyn
18:00 – Noc Kupały na zamku, zwiedzanie wzbogacone o liczne pokazy i atrakcje towarzyszące: pokazy obrzędów i walki z ogniem w wykonaniu Drużyny Najemnej Rujewit, tańca z pochodniami, pokaz fireshow w wykonaniu Teatru Ognia Wiwern.

Sobota, 18 czerwca
Tenczynek, Dni Tenczynka, 100-lecie działalności sportowej w Tenczynku
16:00 – 18:00 mecz piłkarski trampkarzy LKS Tęcza Tenczynek – Garbarnia Kraków, prowadzonych przez Damiana Gorawskiego.
18:00 – 20:00 – prezentacja artystyczna wykonawców z Tenczynka: Przedszkole Samorządowe, Szkoła Podstawowa, Harcerze – Czarna Trzynastka, Jonatan Ryś – Peijen, KGW Tenczynianki, LKS Tęcza, chór Cantate Anima,
20:00 – festyn – DJ Baster

W trakcie imprezy:
Artyści Uliczni Krakowa – balonowe wariacje i inne niespodzianki dla dzieci
Dmuchańce – SunPark Krzeszowice
Tatuaże brokatowe Helen Dorn Krzeszowice
Prezentacje OSP Tenczynek i 13 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych
Rozstrzygnięcie konkursu na proporczyk LKS Tęczy

Rudno, zamek Tenczyn
12:00 – 16:00 – występ grupy rekonstrukcyjnej obejmujący prelekcje historyczne i prezentację średniowiecznego życia dworskiego

Filipowice, XVI Pieszy Rajd Turystyczny
15:00 – wymarsz spod Domu Kultury, spacer po Dolinie Kamienic, po powrocie pieczenie kiełbasek i ziemniaków

Niedziela, 19 czerwca
Rudno, zamek Tenczyn
12:00 – 16:00 – występ grupy rekonstrukcyjnej obejmujący prelekcje historyczne i prezentację średniowiecznego życia dworskiego

 

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. Wierzący

  16/06/2022 o 06:33

  Czy to prawda, że Noc Kupały to pogańskie święto mające związek ze „złymi duchami, demonami” – jak podają encyklopedie – które nadal obchodzą religijne grupy neopogańskie w Polsce?

  • realista

   16/06/2022 o 16:04

   To przede wszystkim kawał naszej historii oraz czas w którym zostało spłodzonych wielu Polan. Myślę że gdyby rząd wprowadził kultywowanie tej tradycji nie potrzebne byłyby 500+ i na dodatek mogłoby jeszcze skorzystać 60 i 70+. Noc, las, ciemność i tańce wokół ognisk upojna woń ziół i potem kto kogo złapie na kogo padnie, bęc… Zacznij czytać wierzący zanim uwierzysz. Po to Stwórca dał ci rozum i wolną wolę. Przodkowie z wolnej woli korzystali do woli… Chyba, że według ciebie istniało tylko to co się zgadza z linią partii…Jak w pisanych na nowo podręcznikach czego…? Przecież trudno to coś będzie nazwać podręcznikiem historii… Raczej baśnie i bajdury.

   • Wierzący

    16/06/2022 o 21:28

    Zobacz co o takim rozumowaniu łączącym koncepcje z pogańskich, niechrześcijańskich religii z prawdziwym chrześcijaństwem czytamy w katolickim przekładzie Pisma Świętego…2 Koryntian 6, 15-17 (Biblia Tysiąclecia).

    “Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego – według tego, co mówi Bóg: Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę”

    • Życzliwy

     19/06/2022 o 17:01

     Drogi wierzący nikt nie mówi ze masz wierzyć jak nasi przodkowie, ale masz pamiętać jak to wyglądało na początku naszych dziejów. Nie widzę nic zdrożnego w tego typu przypominających nasze dzieje zabawach. Na marginesie czy my przypadkiem dotąd nie wierzymy w bożki? Czym są te nieskończone ilości figurek Jezusa, Maryi i różnych świętych? Jedne brzydsze od drugich, to nie obraża twoich uczuć religijnych? Może sięgnij do oryginału 10 przykazań. Jest tam wyraźnie napisane co przekazał ten, który nie życzy sobie żeby jego imię wymawiać na daremnie.Właśnie dotyczy to bogów cudzych.

   • Sowa

    16/06/2022 o 22:59

    Ci nasi pogańscy przodkowie kochali przyrodę, czcili słońce. Myślę że słusznie bo daje nam życie. Brali z otaczającego świata tyle ile potrzebowali do swojego skromnego życia. My choć uważamy się za ludzi cywilizowanych jesteśmy zwykłymi grabieżcami niszczącymi wszystko co spotykamy na swej drodze. Pozostaje pytanie co daje nam i otaczającemu światu ta nasza cywilizacja? Zasoby Ziemi powoli ulegają wyczerpaniu Trapią nas przeróżne choroby na które nie ma leków. Żyjemy w ciągłym napięciu wszystkiego nam mało. Nienawiść, zawiść i zazdrość to coś co nas napędza. Czy nie lepszy był tamten neopogański świat którego rytm wyznaczały wschody i zachody słońca i pory roku?

  • Szanowny Panie wierzacy z importu

   17/06/2022 o 10:18

   Nieopatrznie nie wyrżnęliście wszystkich przez te wieki? Bo to nasza jedyna prawdziwie rodzima wiara.

 2. lipa, dąb, buk

  16/06/2022 o 15:47

  Chciałam zadać pytanie wszystkim czcicielom Świętej Rity, którzy w lesie pod jej obrazkiem urządzili wysypisko plastikowych śmieci okaleczjąc przy okazji drzewa. Tylko tyle ta Święta dla was znaczy, że otaczacie ją paskudnym dziadostwem? Może żeby ją uszanować i docenić powinny się tam znaleźć żywe piękne, kwitnące rośliny – krzewy, byliny, a nawet rośliny jednoroczne. Czy idąc na imieniny do ukochanej cioci też zanosicie bukiet sztucznych kwiatów? To co tam jest mówi w jakim poważaniu macie tę Świętą. Lepiej zostawcie ją w spokoju to piękne leśne otoczenie jest zdecydowanie lepszym dla niej towarzystwem niż to co tam przynosicie.

  • zniesmaczony

   18/06/2022 o 13:26

   To miejsce stało się miejscem kiczu i tandety. Przedtem można było się skupić coś przemyśleć pod wizerunkiem Świętej od rzeczy niemożliwych. Teraz patrzymy na otaczającą ją brzydotę i „ukrzyżowane” gwoźdźmi i takerami cierpiace drzewo. Dobrze że znalazł się ktoś z wyczuciem smaku i posadził pod drzewem dwie róże i to one ratują sytuację.Człowieku, który przyniosłeś śmieszny koszyk ze sztucznościami wielkanocnymi może pora po sobie posprzątać. Czas wielkanocny się skończył. Usuń może także te wypłowiałe róże i kiczowaty pomarańczowy filcowy kwiatek. Przywróćmy temu miejscu należną rangę i szacunek.

 3. Wierzący Dwa

  16/06/2022 o 17:59

  A najgorsze, że oni czczą bogów faktycznie z tych ziem pochodzących i w ogóle nie rozumieją, że ich Pan urodził się tysiące kilometrów stąd i mówił po aramejsku i mówią że to nie takie oczywiste żeby wierzyć w żydowskiego boga, którego przez Rzym naszemu królowi przynieśli Czesi I Niemcy, a dopełnił politycznych targów Aleksander Kwaśniewski.
  Dziwni jacyś. I tacy nie mają, dziwni, dziwni.

 4. Siostra przełożona

  16/06/2022 o 19:29

  To prawda, dlatego tez powinienes niezwłocznoe wykompac sie w wodzie świeconej.

 5. BIS

  20/06/2022 o 05:28

  Za moich czasów palono Sobótki; a było to 40 lat temu. Obyczaje Słowian tak jak w „Starej Baśni” Kraszewskiego mimo indoktrynacji i wojen np,1038-39roku przeciw wierzeniu Chłopów przetrwały 1000lat. Dzisiaj my sobie nie zdajemy sprawy z jakiej kultury pochodzimy, co nie znaczy że ta którą mamy jest szczęśliwsza i sprawiedliwa. Ludzi jest na Ziemi 7 miliardów a Chrześcian 1 miliard 300tysięcy.

 6. wierzący?

  29/06/2022 o 22:14

  Jak tu wierzyć w Kościół skoro między jego pasterzami panuje taka nienawiść? Ubaw miałem przedni oglądając film nakręcony w Żabce i przed nią z potyczek dwóch salezjanów. Jeden z nich zatrudnił ministranta do jego kręcenia. Pożal się boże słudzy Boży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę