Inwestycje

Krzeszowice. Prace przy przebudowie ulic w centrum miasta stanęły. Co dalej z inwestycją?

Do końca czerwca miały zakończyć się prace związane z przebudową ulic Grunwaldzkiej, Ogrodowej, Daszyńskiego i ronda św. Jana Pawła II. Inwestycja wciąż jest w powijakach, a na placu budowy próżno szukać pracowników firmy, która wygrała przetarg. 

Prace w centrum miasta ślimaczą się już od kilku miesięcy. Na sposób prowadzenie inwestycji od początku sypały się skargi. Mieszkańcy narzekają na oznakowania robót czy odwodnienie. Ostatnio, mimo że przebudowa wciąż nie jest skończona, z placu budowy zniknęli pracownicy firmy, która wygrała przetarg.

Sytuacja jest na tyle napięta, że jeszcze niedawno Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego chciał wypowiedzieć umowę z wykonawcą. Ostatecznie ZDPK usiadł z firmą do rozmów. Ich efektem mogą być jednak wyższe koszty inwestycji.

Wojna w Ukrainie, przerwane łańcuchy dostaw i rosnąca inflacja powodują, że wiele firm zwłaszcza z branży budowlanej, ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Podobne miał zgłaszać wykonawca inwestycji w centrum Krzeszowic.

 

– W trybie pilnym szeregiem spotkań podjęto próbę polubownego rozwiązania zgłoszonych problemów, co, jak wierzymy, skutkować będzie wznowieniem prac budowlanych przez Wykonawcę oraz zakończeniem realizacji prac do końca 2022 roku. Polubowne rozwiązanie zaistniałych problemów leży w interesie wszystkich stron zawartej umowy: Wykonawcy zależy na utrzymaniu płynności finansowej i utrzymaniu się na rynku, a Zamawiającemu na utrzymaniu ustalonych stawek i możliwie niewielkich korektach terminów. Rozmowy nadal trwają – informuje w oświadczeniu na swojej stronie ZDPK.

Ponieważ ta sama firma, która przebudowuje ulice w centrum, wygrała także przetarg na remont Miękińskiej, problemy są analogiczne.

20 komentarzy

20 Komentarzy

 1. Gie

  29/08/2022 o 19:32

  PiS dotrzymuje słowa – Polska w ruinie. 🙂

  Czy gmina nie mogłaby u nas wdrożyć tego pomysłu?
  https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/sami-produkuja-beton-i-buduja-z-niego-drogi-smialy-pomysl-podlaskiej-gminy,272534.html

  • mieszkaniec

   29/08/2022 o 22:48

   Nasza gmina nawet śmieci nie potrafi sama zbierać za pomocą gminnej spółki

   • Adam Andrzejczyk

    31/08/2022 o 19:19

    Uważam że należy tam na tych gruzach jeszcze postawić ze trzy auta kupie każde auto. Taką mam wizję.

    • Wiejski filozof

     05/09/2022 o 00:07

     … i każdą maszynę rolniczą, budowlaną, etc…
     Zapomniałeś dodać, czy przeoczyłeś???

 2. na pohybel "władzy"

  30/08/2022 o 09:06

  rozmowy trwają a rozpierducha na całego w centrum miasta i nie tylko ma się w najlepsze……ehhhhh jak rozmawiam z ludżmi każdy z nich ma podobną opinie o „naszych ” rządzących i gminie. NAJGORSZY ZAŻĄD I GMINA z wielu okolicznych gmin !!!!!

  • Olo

   31/08/2022 o 06:15

   I najgorsi mieszkańcy:-)

  • Zenon

   31/08/2022 o 13:07

   Tak to jest jak wybiera się firmę-krzak tylko dlatego bo było taniej. Zresztą taniej to polska przypadłość narodowa. U nas wszystko musi być taniej i taniej to zwykle powód do dumy i chwalenia się. Terminowość, jakość, portfolio zrealizowanych projektów, fachowość i udzielone gwarancje to jakoś chyba w polskich realiach znaczenia nie ma.
   Swoją drogą to w jaki niby sposób wojna na Ukrainie mogła wpłynąć na przebudowę jezdni i chodnika? Co oni stamtąd asfalt i kostkę brukową ściągają, że mają poprzerywane łańcuchy dostaw? No litości, co za tłumaczenie…. Zamiast wprost przyznać, że się nie umie ogarnąć takie remontu i jako firma kompletnie do tego się nie nadaje.

 3. Mieszkaniec

  30/08/2022 o 10:19

  Do końca czerwca ,,którego roku,,. Zwalajcie na wszystko hahaha. Właściciel firmy wziął kasę i nie wypłacił pracownikom a oni za darmo nie będą robić.

 4. Mieszkaniec

  30/08/2022 o 13:46

  Wina Tuska…

  • Polka

   01/09/2022 o 09:04

   No dramat, jaki rozbiór zafundował mojej ojczyznie!

   • Dżolo

    02/09/2022 o 16:10

    Tyś rozbiór widziała. Katakany z PiSu rozkradają cały kraj, a ty będziesz o Tusku. Żal.pl

 5. Gig

  02/09/2022 o 17:02

  Coś za Polka, że nie widzisz jak rządzący na każdym szczeblu dbają o odpowiednie apanaże byle ustawić siebie i swoich. Ekipa Tuska poza gadaniem u Sowy i zjedzeniem ośmiorniczek nie miała pojęcia o dojeniu spółek skarbu państwa i umieszczaniu swoich na intratnych posadkach bez żadnych konkursów, tym samym bez kwalifikacji. Teraz co bardziej zasłużeni dla partii jedynie słusznej zasiadają nawet w kilku spółkach lub radach nadzorczych. Kobieto pooglądaj ty i poczytaj coś więcej jak rządową i rydzykową szczujnię może wtedy przejrzysz na oczy.Ktoś tam ironizuje o Tusku, a ty się podpinasz. Czyżbyś spadła z ławeczki o barwach naszych dalszych wschodnich sąsiadów i zrobiła sobie kuku? Może zanim weszłaś nie zapoznałaś się z zasadami użytkowania. Tym razem trzeba było posłuchać Tuska on się nad nim pochylił, przeczytał i wytłumaczył. Zrobił to ku zrozumieniu elektoratu jedynie słusznej partii, bo niestety owemu eletoratowi sprawnemu umysłowo inaczej należy wszystko przedstawiać łopatologicznie.

  • Anonim

   12/09/2022 o 17:15

   Czytając takie bzdety, utwierdzam się coraz bardziej w przekonaniu na kogo oddam głos w następnych wyborach.

  • rbt

   14/09/2022 o 15:38

   Polityka mnie zupełnie nie interesuje, ale zabiorę głos, bo widzę że są tacy którzy nie mogą bez niej żyć. Zamiast żyć własnym życiem żyją i emocjonują się tym co im telewizor powie. Widząc w komentarzu przedmówcy tyle nośnych haseł jestem pewny, że ten Pan zadane w telewizji lekcje odrabia sumiennie. Co do namaszczania posad na urzędach to od samego początku funkcjonowania administracji publicznej tak było, tak jest i jeszcze długo tak będzie – niezależnie od aktualnie sprawującego władze rządu, lub rządu który przyjdzie następny. Dlaczego tak jest? – bo zwykle lepiej mieć swojego człowieka niż obcego za współpracownika. Proste to i chyba każdy rozumie. Kompetencje? Zacznijmy je zwiększać od siebie na poziomie Gminy. Bądźmy aktywni, bo bierność w dzisiejszych czasach de facto powoduje że jesteśmy pominięci lub nawet ogrywani.
   Mnie bardziej niż polityka interesuje czy sprawnie i w jaki sposób prowadzone są prace remontowe w Krzeszowicach. Interesuje mnie np. w jaki sposób poruszają się piesi rozebranym chodnikiem w ciągu ulicy Daszyńskiego. Czy chodzą głębokim rozkopem w miejscu rozebranej nawierzchni chodnika, czy też chodzą jezdnią ulicy po której jeżdżą pojazdy, a może zieleńcem za rozebranym chodnikiem – bo szczątkowe tymczasowej oznakowanie tego w żaden sposób nie ustala. Interesuje mnie znacznie bardziej od polityki w jaki sposób mieszkańcy gminy Krzeszowice mają przekraczać jezdnię drogi powiatowej w miejscu przejścia dla pieszych przy kościele. Jak rozumiem mają je przeskakiwać bo pozostawione głębokie zagłębienia przy krawędziach jezdni mogły by spowodować złamanie nogi. Zastanawiam się również już całkiem długo i oczekuję zmiany stanu rzeczy kiedy kierownik budowy lub inspektor nadzoru z ramienia dróg powiatowych poczynią w tej niedopuszczalnej kwestii właściwe kroki…

   • Niestety

    16/09/2022 o 11:31

    W Berkinie 1933-1939 bylo mnostwo takich, ktorzy patrzyli na to czy chodniki sa wygodne i nie interesowali sie polityka.

    • rbt

     18/09/2022 o 01:38

     Jest pewna prawda ponadczasowa w tym co napisałeś. Prawdziwy kibic piłkarski nie emocjonuje się wyłącznie meczami oglądanymi w telewizji, lecz samemu lubi pokopać piłkę. Ja osobiście wolę pokopać piłkę zamiast emocjonować się meczem w telewizji. Mam wtedy realną siłę sprawczą kreowania rzeczywistości a wtedy wszelkie przeżyte emocje piłkarskie są moimi emocjami. Obojętność którą zapewne masz na myśli to zupełnie coś innego, lecz mi nie znanego..
     Polityka mnie nie interesuje, bo traktuję ją bezemocjonalnie. Interesuje mnie natomiast rozebrany chodnik po którym mają prawo poruszać się bezpiecznie ludzie a ktoś (i wiadomo bardzo precyzyjnie kto) personalnie za te niedogodności odpowiada. Temat wątku dotyczy przerwanych prac remontu drogi, nie dotyczy polityki. To że roboty zostały wstrzymane/przerwane nie upoważnia tych którzy za to odpowiadają by teren robót był terenem niebezpiecznym dla pieszych.

   • Gig

    17/09/2022 o 18:06

    Do rbt: pewnie, polityka Cię nie interesuje, a kto jest odpowiedzialny za fuszery o których piszesz? Kto nie dopilnował, nie obudził się w porę? Ładniutki tekst tyle że nikt mądry nie kupi tych zapewnień o nie mieszaniu polityki do tego co się dzieje w Krzeszowicach. Tym razem to zawalił nie burmistrz, ale pisowski starosta.

    • rbt

     18/09/2022 o 20:41

     Nie oceniam czy wykonany zakres robót jest fuszerą do czasu zakończenia i oddania inwestycji a jak wiadomo do tego jeszcze daleka droga. Wiem natomiast, że za bezpieczeństwo na placu budowy który jednocześnie jest strefą publiczną odpowiada wyłącznie kierownik budowy. Starosta to może co najwyżej przyjechać i przeciąć wstęgę jak inwestycja będzie zakończona bo zapewne wcześniej było by mu wstyd pokazywać się na tej budowie…Każdy ma swoją rolę i swoje kompetencje. Tutaj nie trzeba szukać odpowiedzialności tam gdzie jej nie ma.

 6. StopUkrPol

  13/09/2022 o 07:56

  Wojna na ukrainie przerwała łańcuch dostaw? Dostaw czego bo chyba nie kostki brukowej produkowanej w Polsce za to otwarła dostawę taniej siły roboczej więc pracowników nie powinno brakować.

  • PaKo

   19/09/2022 o 21:09

   Zdziwiłbyś się ile granitu było sprowadzane koleją z Chin. Był znacznie tańszy niż nasz polski że Strzegomia. Tak. Te łańcuchy dostaw są przerwane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę