Inwestycje

Szansa na tańsze mieszkania w Krzeszowicach. Miasto pójdzie w ślady Chrzanowa?

Fot. pixabay.com

Nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie co miesiąc opłacać czynsz. To właśnie z myślą o takich mieszkańcach, krzeszowicki urząd postanowił zbadać zainteresowanie Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową.

SIM-y to tańsze mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności, przeznaczone dla tych, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal socjalny, ale jednocześnie zbyt niskie by otrzymały kredyt. Najemca lokalu wybudowanego w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej pokrywałby 15%  kosztów budowy mieszkania, lub w przypadku drugiej opcji – 25% ale z możliwością dojścia do własności. Czynsz za lokal byłby znacznie niższy od rynkowego, ale wyższy niż w przypadku mieszkań socjalnych.

By w Krzeszowicach mógł powstać SIM, gmina rozważała możliwość przekazania spółce „TBS Krak-System S.A.” z siedzibą w Krakowie, gruntu pod budowę mieszkań. Najpierw jednak postanowiła zbadać zainteresowanie tą formą najmu. Do połowy stycznia mieszkańcy mieli możliwość wypełnienia ankiety. Urzędnicy pytali w niej m.in. o liczbę osób w gospodarstwie, miesięczny dochód na rękę, maksymalną kwotę jaką mieszkaniec jest w stanie zapłacić za wynajem mieszkania, czy preferencje związane z samym wynajmowanym lokalem.

Kwestionariusz wypełniło 189 osób, większość z nich nie przekroczyła 35 roku życia, a 42 to mieszkańcy innej gminy niż Krzeszowice. – Pozyskane dane posłużą do dalszych rozmów z TBS a ich wynik pozwoli na podjęcie dalszych decyzji w tej sprawie – informuje Maciej Zieliński, naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego.

Budowa 66 mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, ma już w tym roku ruszyć w Chrzanowie. SIM w tym mieście powstanie przy zbiegu ulic Zielonej i Mieszka I, na terenie osiedla Północ. Inwestycja ma być gotowa w trzecim kwartale 2025 roku. Swoich mieszkańców, tak jak gmina Krzeszowice, w sprawie zainteresowania SIM-ami, ankietował także Kraków.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. antyfrajer antysocjalistyczny antyklerykalny

  13/02/2023 o 01:12

  Gdzie są te 3 miliony mieszkań Kaczyńskiego, suwerenie odpowiedz. Przecież na PIS glosowałes?

  • Widziałem we wiadomościach

   13/02/2023 o 19:16

   W Pcimiu jest taki długi blok i one tam są wszystkie, obok „takiego sklepu w stylu amerykańskim, gdzie można wjechać samochodem i prosto z samochodu kupować, brać z półek, ciamk, ciamk.”

  • Zuza

   16/02/2023 o 04:45

   Taaaa wygrali ale nikt na nich nie głosował

  • Anonim

   16/02/2023 o 08:39

   Zapytaj posłańców na których głosowałeś 😂

   • Tak pytam

    17/02/2023 o 12:03

    Anonimie uśmiechasz sie jak głupi do sera?

 2. Gie

  16/02/2023 o 21:06

  Jeśli ankiety wypełniło 189 osób to znaczy że co najmniej tylu jest chętnych na mieszkania. Tyle mieszkań raczej na pewno nie powstanie. Na jakiej zasadzie byliby wybierani szczęśliwcy mogący zamieszkać w takich SIM-ach? Kto pierwszy ten lepszy, losowanie czy po znajomości?

 3. Burak cukrowy z ekologicznego gospodarstwa

  16/02/2023 o 21:37

  Burmistrzem przecież nie zostaje się z wyboru obywateli małomiasteczkowych.
  No chyba, że w postsowieckiej Polsce jeszcze się komuś wydaje, że ma wpływ na światową geopolitykę…

 4. Yes

  18/02/2023 o 16:09

  No tak. Nawet to należy skrytykować. Polaczki-cebulaczki…

  • Narodowy badacz hipokryzji

   19/02/2023 o 21:27

   No popatrz, jak te cebulaczki mają…
   Po wojnie, jak Polska znalazła się pod strefą wpływów sowieckich, to większość Cebulaków odkryła w sobie korzenie radzieckie.
   Potem, jak nastąpiła transformacja, to ci sami Polacy znaleźli w sobie i przodków żydowskich…
   Teraz, jak jesteśmy pod kapeluszem wujka Sama, znaleźli jeszcze w sobie dodatkowo i amerykańskie geny, a co niektórzy już nawet języka polskiego zapomnieli…
   Szkoda, że tak szybko zapomnieli o tym, że są Polakami, nazywając rodaków Polaczkami-cebulaczkami.
   Cebulak to Cebulak, nieprawdaż, Yes?

 5. Maliniak

  19/02/2023 o 20:27

  YES gdyz to jest g… prawda ktora was wyborcow Pisu ew konfedeRosji faszeruja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę