Inwestycje

Krzeszowicki magistrat chce pozyskać miliony na zabytkowy most w Czernej

Legenda głosi, że u jego podnóża raz do roku zbierają się diabły, którym przewodzi sam Lucyfer z pomocą Belzebuba. Inna mówi o zakopanym tu złocie i diamentach. Na moście zły duch ma czyhać na największych grzeszników, a jak już któregoś złapie, topi go w Czarnym Stawie w Tenczynku.

Kiedyś przypominał rzymski akwedukt. Miał 120 metrów długości, 9,5 metra szerokości i 18 metrów wysokości. Jego budowa zajęła aż 20 lat. Oba zakończenia wieńczyły figury świętych, był prawdziwą architektoniczną perłą i pewnie dlatego zyskał miano anielskiego. Z czasem podupadł, a miejscowi zaczęli snuć legendy o diabłach i czarownicach, które miały urządzać pod nim swe posiady. Stąd zapewne zrodziła się dzisiejsza nazwa – most diabelski.

 

Niedawno, na zlecenie karmelitów, obiekt został oczyszczony z samosiejek, pojawiła się też szansa na jego zabezpieczenie lub… odbudowę. Gmina podpisała porozumienie z władzami klasztoru, w zabytkowym moście i położonym wokół niego terenie burmistrz dostrzega potencjał na nowy produkt turystyczny.

Pomysł nie jest nowy. Rozmowy pomiędzy gminą a karmelitami rozpoczęły się już w 2017 roku. Rok później, 7 września, burmistrz podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Czernej parku kulturowego. – List stanowi deklarację współpracy na rzecz realizacji na terenie Gminy Krzeszowice parku kulturowego, eksponującego walory krajobrazowe, przyrodnicze a także kultywującego dziedzictwo atrakcyjnych miejsc dla ludzkiej pamięci, edukacji, kultu religijnego, z uwzględnieniem cenionych obiektów sakralnych, architektonicznych i muzealnych, znajdujących się obecnie i historycznie w obrębie Klasztoru Karmelitów Bosych oraz tzw. Wielkiej Klauzury Papieskiej dawnego eremu p.w. Św. Eliasza w Czernej – informowała wtedy na swojej stronie gmina.

 

Rozmowy przerwała pandemia, wznowiono je ponownie w zeszłym roku. Wtedy też urząd pozyskał dofinansowanie na remont przyklasztornego parkingu i drogi prowadzącej do sanktuarium. Na tym nie koniec. Na marcowej sesji burmistrz przyznał, że z karmelitami finalizuje porozumienie na mocy którego gmina będzie pomagać klasztorowi w pozyskiwaniu środków m.in na remont zabytkowych obiektów. Magistrat ma złożyć  wniosek do Programu Ochrony zabytków. Chce pozyskać 3.5 miliona złotych na zabezpieczenie i odbudowę diabelskiego mostu.

Niezależnie od tego, czy gmina otrzyma pieniądze, burmistrz chce ściśle współpracować z klasztorem by obszar dawnego eremu zabezpieczyć i udostępnić turystom. W planach są też poszukiwania śladów dawnych pustelniczych zabudowań. Kolejnym etapem ma być stworzenie ścieżki turystycznej wokół klasztornych murów i zadbanie o źródło miłości. Burmistrz zakłada, że prace przy klasztornym terenie mogą potrwać 5-7 lat.

 

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Gie

  16/04/2023 o 19:54

  Kiedyś będąc gdzieś tam w okolicy przyszedł mi do głowy ciekawy pomysł. Szklany most diabelski. 🙂 Zabezpieczyć to co jest by dalej się nie rozsypywało. I tuż nad nim zrobić stalowo-szklaną konstrukcję. Idąc po niej widzielibyśmy ruiny a najwięcej emocji dostarczałoby przejście przez strefę bez ruin. Ile tam jest wysokości? Z 40-50 metrów? W Polsce jest chyba tylko jeden szklany most. Więc ten nasz byłby unikalną atrakcją.

  • Temida ostatnia na tym świecie

   16/04/2023 o 21:19

   Wtedy jeszcze nie było dźwigów z czterdziestometrowymi wysięgnikami, by drogę asfaltową wybudować do klasztoru bez uszkodzenia drogi do eremu…
   Diabelski pomysł to był, albo intryga braci zakonnych bosych, żeby nie musieć iść boso, po ostrych kamieniach, w miejsce przymusowego odosobnienia.
   I w sumie komuś to się udało.
   Albo szatanowi, albo kretowi wśród braci głęboko wierzących w nawrócenie…
   Opinię zostawiam Wam, Krzeszowiczanie, Kto taki piękny zabytek jednym ruchem spier…ł bez mrugnięcia oka…

  • Jan Kanty

   16/04/2023 o 23:10

   Uzyje pewnej figury retorycznej ty Gie chcesz nazwac most diabelskim choc diabla zapewne jeszcze nie zobaczyles a ja bardziej przyziemnie mianowicie pod wezwaniem czarnolsieznikow w koloratkach. Pasuje?

  • Ly

   18/04/2023 o 09:53

   Obok szklanego mostu warto wybudować także szklane domy. Turyści mieliby wówczas wybór, czy w celu obejrzenia tej atrakcji chcą iść pieszo z Krzeszowic do Czernej wzdłuż trasy szklanych ciężarówek jeżdżących z i do Czatkowic, czy może wolą po tej samej trasie jechać swoimi samochodami, całymi ze szkła.

 2. Bezmózgi debil

  16/04/2023 o 20:48

  A niech se ta pozyskuje środki z magistratu na ten „Diabelski most”.
  Byle z kieszeni własnej urzędników ten projekt był finansowany, a nie z podatników krzeszowickich wpływów do budżetu konkordatowego państwa!!!
  I tak bufetowa w końcu zainkasuje i te nienależne profity…
  Tyle, że jej nikt nie obciąży, nawet za niechcianą ciążę, bo policja już nad tym czuwa…

 3. Rozsadny

  16/04/2023 o 23:13

  Wstegorze powinni najpierw zabrac sie za prace u podstaw na ktora zostali wynajeci w wyborach, takich jak dopilnowanie dokonczenia inwestycji kolejowych w gminie. Na pierdoly zawsze przyjdzie czas.

 4. Życzliwy

  17/04/2023 o 08:57

  Myślę że równie ochoczo burmistrz i minister będą wspierać prace renowacyjne i konserwatorskie przy naszej perełce historycznej jaką jest zamek Tenczyn. Wypadałoby te prace dokończyć. Czyż to nie jest nasze cudo i dobro narodowe na terenie gminy. Myślę że w kraju gdzie rządzą ludzie tak prawi i sprawiedliwi prawdziwi polscy patrioci zamek odzyska swój blask. Dopiero on i odbywające się tam imprezy przyciągną turystów do gminy. Braciszkowie świetnie sobie radzą sami. Poza tym taki mostek to dla nich pikuś przy obiektach, które wybudowali dotąd i dali radę.

 5. antywstęgorz

  17/04/2023 o 09:02

  bosi niech sobie sami te środki pozyskują jak chcą a od naszych diengów WARA !!!!!

 6. mar

  17/04/2023 o 09:55

  Dawno należało się zabrać za ten most. Dlatego lepiej późno niż wcale. Zwłaszcza przy ewentualnym dofinansowaniu o które trzeba się starać. Nazywanie „pierdołami” działania na rzecz uatrakcyjnienia naszej gminy jest nie na miejscu i świadczy o braku wyobraźni. Inwestycje kolejowe czy inne mają być realizowane.

 7. Mieszkaniec

  17/04/2023 o 11:16

  A nie jest to przypadkiem rezerwat? Karmelici już zniszczyli krajobraz obok klasztoru. Ogólnie to Czerna stała się już mało atrakcyjna a chcą ją jeszcze bardziej zabetonować i wydać kupę pieniędzy.

  • lucy lyou

   25/04/2023 o 10:16

   nooooo właśnie !!!!

 8. Krzych67

  17/04/2023 o 13:28

  Super, kibicuję !

 9. OK

  17/04/2023 o 16:02

  I bardzo dobrze.

 10. ks Vacław Rypajło

  20/04/2023 o 12:52

  Czarcia zapadkę niech lepiej zrobią. Będzie uzupełniać program CELA+.

  • Bezpłciowa Temida z równouprawnieniem

   01/05/2023 o 17:07

   Nie dziwię się, przyjacielu, że tak pięknie piszesz z takim nazwiskiem…
   Też bym miał pretensje do stworzyciela, gdyby mnie wyświęcił na misji…
   Zatem rozumiem desperację czarta, że to nie on stworzył ludzi, lako czarci pomiot w światowej elicie…

 11. Einstein

  23/04/2023 o 11:54

  Coś mi się wydaje, że wciąż chodzi o pieniądze…
  Władza, kasa, bezkarność, wiara i magistrat = konkordat do kwadratu…
  Jak E=mc kwadrat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę