Inwestycje

Gmina Krzeszowice stara się o dofinansowanie na odnowę trzech zabytkowych kościołów i… pałacu

Na zdjęciu wnętrze kościoła w Paczółtowicach

Trzy parafie zwróciły się do gminy o złożenie w ich imieniu wniosków do Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie chcą przeznaczyć na remont dachu, odnowę ołtarza czy zagospodarowanie terenu wokół kościołów.

Tenczynek, Paczółtowice oraz parafia Św. Marcina – to trzy podmioty w imieniu których krzeszowicki samorząd złożył wniosek do Programu Odbudowy Zabytków. Parafie nie były w stanie zrobić tego same, ponieważ o rządowe dofinansowanie z programu mogą ubiegać się tylko jednostki samorządu terytorialnego.

Na co dokładnie miałyby zostać przeznaczone fundusze? Jak informował podczas ostatniej sesji burmistrz – wnioski na razie mają bardzo ogólny charakter i zostaną doprecyzowane po otrzymaniu dofinansowania. Wiadomo jednak, że krzeszowicka parafia chce przeprowadzić prace renowacyjne jednego z ołtarzy. W przypadku zabytku w Paczółtowicach potrzebny jest remont dachu i organów, a w Tenczynku odnowienie elewacji i zagospodarowanie terenu wokół kościoła, łącznie z odwodnieniem. Koszt przeprowadzenia prac w trzech parafiach szacowany jest na ponad 1,53 miliona złotych, urząd stara się o 1,5 milionowe dofinansowanie.

Z tego samego programu gmina chciałaby także pozyskać środki na przebudowę budynku magistratu przy ulicy Grunwaldzkiej. W tym przypadku urząd dysponuje już kosztorysem i pozwoleniem na budowę. Koszt inwestycji wyceniono na ponad 3 miliony złotych, natomiast złożony wniosek opiewa na kwotę 3 milionów. Kolejny złożony wniosek to prace konserwatorskie i roboty budowlane związane z zabezpieczeniem Mostu Diabelskiego w Czernej. Ze względu na zmiany personalne w klasztorze, gmina wciąż czeka na podpisanie porozumienia. Szacunkowy koszt prac to ponad 3,57 milionów złotych, natomiast wniosek opiewa na kwotę 3,5 milionów złotych.

O złożenie wniosku, do gminy zwrócił się także właściciel Pałacu Potockich. Pierwszy etap remontu i konserwacji zabytku wyceniono na kwotę 3,62 milionów złotych. Sam wniosek opiewa natomiast na kwotę 3,5 milionów złotych.

Jak można przeczytać na rządowych stronach – dofinansowanie z programu może wynieść maksymalnie 98 procent wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to jedynie 2 procent. Wnioskodawcy mogą starać się o wsparcie w jednej z trzech kategorii: do 150 tys. zł;  do 500 tys.  zł oraz do 3,5 mln zł. Wyniki naboru mają być znane pod koniec czerwca.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Magistrat

  05/05/2023 o 00:16

  Przeniescie ten caly magistrat do budynku po Intermarche. Zrobcie open space, otworzcie sie na ludzi. Przestancie sie chowac po kątach. Będzie taniej, transparentnie, nowocześniej. Dodatkowo z parkingiem.

  • Ja

   05/05/2023 o 11:26

   Elegancko

  • Gre

   09/05/2023 o 06:03

   Jaki ciekawy i rozsądny pomysł. Wreszcie brak problemów z parkingiem.Brawo.

 2. Ciekawy

  06/05/2023 o 10:29

  3 kościoły i pałac. Rozumiem odnawianie zabytków kościoła, renowacje itp. ale porządkowanie terenu wokół ? Sami posprzątać przez te wszystkie lata nie mogli ? Zagospodarować sukcesywnie?

 3. Anonim

  07/05/2023 o 10:31

  A to wszystko musi ponosić podatnik ? Kościół się nie dołoży ? Przecież to bogata grupa … finansowana także przez nas. A właściciel pałacu …w latach siedemdziesiątych mieszkałam blisko, był tam dom dziecka..to już było w rozsypce. Na co czekali ?
  To jest piękne miejsce ….

  • P

   19/06/2023 o 02:59

   Właściciel odzyskał pałac dopiero niedawno. Przedtem było to mienie państwowe, a wcześniej siedziba gubernatora Polski. A wiadomo, że jak Państwowe to niczyje więc ludzie zniszczyli. Nie dziwie się, że właściciel stara się o dofinansowanie zwłaszcza, że Pałac został mu zabrany w stanie zgoła innym ☺️

 4. Haha

  07/05/2023 o 18:49

  Podatnik zapłaci, utrzyma, posprząta. Właściciel ustali ceny za bilety wstępu dla tegoż podatnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę