Inwestycje

„Pani radna, a może taca jest za mała?”. Rząd wsparł gminne parafie i klasztor

Nie udało się w pierwszej edycji, udało się w drugiej. Gmina Krzeszowice pozyskała pieniądze z rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace remontowe i konserwatorskie dla parafii w Krzeszowicach, Paczółtowicach i Tenczynku, oraz klasztoru Karmelitów Bosych z Czernej. Fundusze udało się także zdobyć na remont budynku krzeszowickiego urzędu.

Najwięcej, bo 700 tysięcy złotych, z Programu Odbudowy Zabytków otrzyma krzeszowicka parafia św. Marcina. Pieniądze mają zostać przeznaczone na prace konserwatorskie w zabytkowej świątyni. 400 tysięcy na pierwszy etap renowacji kościoła wraz z otoczeniem obiektu trafi także do parafii z Tenczynka. Nieco mniej, bo 392 tysiące, dostaną Karmelici Bosi z Czernej na remont konserwatorski muru obwodowego zespołu klasztornego, a nieco ponad 384 tysiące parafia w Paczółtowicach na renowację kościoła wraz z poprawą zagospodarowania otoczenia obiektu.

Radna z Tenczynka, dziękując burmistrzowi za pozyskanie pieniędzy przypomniała, że włodarz miasta jest także członkiem tamtejszej rady parafialnej. Wierni od lat mieli dopominać się o remont. „Pani radna, a może taca jest za mała, dlatego takie problemy?” – żartował przewodniczący Rady Miejskiej.

O pieniądze z Program Odbudowy Zabytków parafie nie mogą starać się samodzielnie. Wnioskodawcą mogą być tylko jednostki samorządu terytorialnego. Parafie mogłyby za to składać wnioski do ministerialnego programu Ochrony Zabytków. W ten sposób pieniądze pozyskuje już parafia św. Marcina czy klasztor w Czernej.

W drugiej edycji Programu Odbudowy Zabytków gminie udało się także pozyskać pieniądze na remont budynku krzeszowickiego urzędu przy Grunwaldzkiej. 323 tysiące złotych zostanie przeznaczone na wymianę stolarki okiennej. W sobotę natomiast okazało się, że Krzeszowice dostaną dodatkowe 1,9 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych na wymianę dachu budynku urzędu i wzmocnienie stropów ostatniej kondygnacji.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Retoryczny zawrót głowy, po zawale mózgu śródmózgowia

  07/10/2023 o 22:28

  Ciekawe, jak gmina je zagospodaruje?
  Mam nadzieję, że nie tak, jak fundusze rozdysponowała na inwestycyjny brak końca niekończących się robót drogowych.
  Krzeszowianie już zacierają ręce, aby niebawem zakupić sobie terenówki i helikoptery prywatne do poruszania się w obrębie krzeszowickiej gminy, bo nie będą przecież psioczyć na włodarzy, że gminy nie stać na ich puste portfele.
  Starają się wszyscy wspólnie, jak mogą, aby nie dopuścić do nędzy, zarówno swojej, jak i reszty mieszkańców gminy, przecież.

 2. Anonim

  08/10/2023 o 07:46

  A któraż to taka radna wychwalajaca

 3. Krajan

  09/10/2023 o 12:36

  A która to pani radna jest tak pewna że na tace dają mało??, widziała??

 4. matka

  09/10/2023 o 12:46

  Najwyższy czas oddzielić Państwo od kościoła, a takie radne nie powinny być wybierane. Swoje poglądy i wierzenia niech manifestują w domu i kościele. Do samorządu poszły/li żeby zajmować się sprawami gminy i jej mieszkańców, a ci mają różne poglądy, orientacje, są wierzący i niewierzący. Jeżeli nie potrafi pozostawić tego za sobą i być osobą neutralną, Nie powinna startować w wyborach. Jeszczen gorzej gdy w taki sposób zachowują się nauczyciele, nie gwarantuje to dzieciom bezstronności, sprawiediwego oceniania. Są w naszej gminie takie odchylone osoby wszędzie upatrujące diabła. Nadają się tylko na terapię, a nie do kontaktu z ludźmi zwłaszcza młodymi.

 5. JAM POLAK

  10/10/2023 o 08:53

  Należy natychmiast znieść tzw. konkordat a panowie w sukienkach moga sie wziąć do pracy i sami na siebie zarabiać a nie żerować na głupocie ludzkiej ! Oddzielić kler od państwa !!!!!!! TYLKO ŚWIECKIE PAŃSTWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Gie

   11/10/2023 o 19:17

   Mam hasło – WueF zamiast Religii w szkole. Religia do kościołów.

   • JAM POLAK

    12/10/2023 o 09:17

    POPIERAM !!!!!

   • Dyskretna cisza

    13/10/2023 o 12:48

    Ciszej, bo jeszcze sale gimnastyczne zamienią na punkty katechezy niedzielnej, jak młodzież do kościoła na msze nie będzie chodzić.

    • Dziewica niepokalana jeszcze

     17/10/2023 o 22:14

     Jestem Za!!!
     Powinni jeszcze na wszystkich stadionach to wprowadzić dwa razy w roku!!!
     Jak inaczej chamów odchamić???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę