Edukacja

Pieniądze z KPO popłyną do Krzeszowic. W „budowlance” powstanie BCU

Fot. Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie

Już we wrześniu, w krzeszowickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych pierwsi uczestnicy rozpoczną szkolenia w zakresie instalacji grzewczych z pompą ciepła. To wtedy w szkole zacznie działać Branżowe Centrum Umiejętności. 

Czym jest BCU? Jak można przeczytać na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, centra mają być zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania oraz wsparciem w przygotowaniu kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż. W Polsce ma powstać aż 120 takich ośrodków — jeden z nich znajdzie się w Krzeszowicach.

Centrum w ZSP ma przygotować 448 uczestników, w tym 105 osób młodych, 295 osób dorosłych oraz 48 nauczycieli kształcenia zawodowego w branży pomp ciepła i geotermii płytkiej. Jak informuje powiat krakowski — kursanci wyniosą wiedzę z zakresu projektowania i wykonawstwa instalacji grzewczych z pompą ciepła oraz będą posiadali kompleksową wiedzę na temat różnych rodzajów pomp ciepła, ich funkcjonowania, regulacji, sterowania czy współpracy z innymi urządzeniami. 

Od kwietnia do końca wakacji, w szkole będą trwały prace modernizacyjne, planowany jest też zakup niezbędnego wyposażenia. Szkolenia rozpoczną się od nowego roku szkolnego i potrwają do 30 czerwca 2026. 

– BCU będzie grać bardzo znaczną rolę w kontekście nowej struktury kształcenia, będzie też formą „łącznika” pomiędzy technikum a szkołą wyższą. Istotne jest, by wesprzeć główne branże związane z transformacją energetyczną i na tym polu pompy ciepła zostały wskazane jako główny element przemiany energetycznej budynków — informuje Paweł Lachman, prezes Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC.

Koszt projektu to ponad 10.1 miliona złotych, z czego 8.9 milionów pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Liderem projektu jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, a partnerami: Instytut Zrównoważonej Energii „Miękinia” Sp. z o.o. oraz Powiat Krakowski.

źródło: Powiat krakowski/frse.org.pl

 

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Oliwka

  12/02/2024 o 10:34

  Bardzo dobry projekt i kto na to wpadł?

 2. Absolwentka

  12/02/2024 o 12:32

  Może nareszcie jacyś uczniowie zamieszkają w wybudowanym niedawno internacie. Jak dotąd ta inwestycja okazuje się być zbedną.

  • Zbigniew

   13/02/2024 o 02:41

   W internacie obecnie przebywają ukraińcy 🙂

 3. Zadowolona

  12/02/2024 o 21:05

  No pięknie!

 4. Sowa

  12/02/2024 o 21:18

  Jak od lat widać Krzeszowice nr 1 w trwonieniu pieniążków na ważne i potrzebne inestycje. Jak widać po Miękinskiej, nadszedł czas na kawałek chodnika z krzakami, czyli tężnią ponad rok i oprócz sadzawki dla kaczek na wiosnę, końca nie widać. Brawo za wyłonienie firmy wykonawczej. 1 mln z dotacji i brakło trzeba było dołożyć 200 tyś i dalej brakuje.

 5. Kacapiszcz

  13/02/2024 o 17:52

  Instytut poszanowania energi w miekini. Raczej oni energii nie szanują tylko marnują. Świecą w nocy zającom.

 6. Czesio

  13/02/2024 o 21:00

  Pompy ciepła może i potrzebne, ale lepiej zamiast jakiegoś BCU przenieść do Krzeszowic budowę CPK i wtedy dopiero będzie kasa!

 7. Gie

  15/02/2024 o 20:40

  Właśnie przeczytałem o jakiejś licytacji maszyny z browaru w Tenczynku. Browaru Palikota. Czy tego browaru nie można by „znacjonalizować”? Nie wiem. Gmina przejmuje browar a następnie „odsprzedaje” część udziałów lokalnym sklepom, OSP czy zwykłym ludziom. Sklepy zapewniają zbyt w codziennych zakupach. OSP przy okazji festynów. Zwykli ludzie inwestują i mają zyski plus mogą sobie kupić produkty browaru ze zniżką.

 8. Bianka

  19/02/2024 o 11:42

  Wartość majątku browaru 30 mln
  Wartość długu 240 mln
  Wartość faktyczna – 210 mln

  No fakt, pomysł przejęcia biznesowego rodem z Orlenu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę