Wybory samorządowe

Czego dowiedzieliśmy się o kandydatach na burmistrza po przedwyborczej debacie Przełomu

Fot. FB materiały kandydatów

Stanisław Molik stwierdził, że Krzeszowice mają źródła termalne, Kamil Kłosowski jest przekonany, że regionalnym produktem miasta jest Melba i AGA, a Wacław Gregorczyk wpadł w konsternacje po pytaniu o zatrudnianie w urzędzie kandydatów z własnego komitety wyborczego.

Środowa debata Przełomu nie będzie game changerem kończącej się kampanii wyborczej. Pytania od mieszkańców nie zaskakiwały, choć niektórzy kandydaci i tak radzili sobie z nimi dość średnio. Redakcja nie zdecydowała się, jak w 2014 roku, na możliwość zadawania własnych pytań kontrkandydatom. Szkoda, bo taka forma nadałaby dyskusji bardziej dynamicznego charakteru. 

Z 49 pytań nadesłanych przez mieszkańców, kandydatom na burmistrza miasta i gminy Krzeszowice, udało się odpowiedzieć na 23. Czego chcieli dowiedzieć się mieszkańcy? Pytania można podzielić na siedem kategorii — samorząd, bezpieczeństwo, inwestycje, kultura, rozwój i worek bez dna, czyli pozostałe.

Pytano o to, ilu zastępców zamierza powołać kandydat ubiegający się o urząd burmistrza, ile burmistrz powinien zarabiać, czy powinien zostać określony maksymalny wiek kandydata na radnego i burmistrza oraz o to, czy burmistrz powinien dojeżdżać do pracy służbowym autem. Na to ostatnie pytanie wszyscy kandydaci odpowiedzieli — NIE, a dodatkowo radny Kłosowski zasugerował, że burmistrz do pracy powinien dojeżdżać… rowerem. Padło także pytanie o zatrudnianie w urzędzie znajomych z komitetu wyborczego. Z odpowiedzą, musiał zmierzyć się urzędujący burmistrz. Wacław Gregorczyk stwierdził, że nie można zabronić takim osobom startu w konkursie. Jeśli spełniają wymagania, mogą znaleźć pracę w magistracie. 

Tematy związane z bezpieczeństwem rozpoczęto pytaniem o wyprowadzenie ruchu ciężarowych samochodów z miasta. Z odpowiedzą, ponownie musiał zmierzyć się obecny burmistrz. Według Wacława Gregorczyka to samorządowcy nie chcieli obwodnicy. Nie wspomniał jednak o tym, jak wyglądały propozycje sprzed trzech lat, nie przypomniał także o protestujących mieszkańcach i ostatecznej rezygnacji GDDKiA z pomysłu. Warto też dodać, że obecny burmistrz swoją pierwszą kadencję wygrał, mając na sztandarach właśnie postulat ograniczenia ruchu ciężarówek w centrum Krzeszowic

Na uwagę zasługuje pytanie o możliwość obniżenia cen za odbiór odpadów. To jeden z nielicznych momentów debaty, kiedy pomiędzy kandydatami wywiązała się dyskusja. Kamil Kłosowski stwierdził, że cena za śmieci mogłaby być niższa, gdyby gmina wcześniej zdecydowała się wprowadzić podział na sektory. W tym momencie włączył się urzędujący burmistrz. Wacław Gregorczyk wskazał, że w Gminie Zabierzów, która podział wprowadziła dużo wcześniej cena za odbiór odpadów to 34 – 35 złotych (Krzeszowice – 32 zł). Rozwiązanie problemu widzi w budowie kompostowni. Z kolei Stanisław Molik podał przykład podejścia do problemu z gminy, w której jest zastępcą wójta. Wskazywał, że w Czernichowie w ciągu 3 lat ceny śmieci obniżono o 30%, zachęcając mieszkańców do kompostowania — różnica to 8 zł od mieszkańca, jeśli gospodarstwo domowe kompostuje odpady zielone (po uwzględnieniu ulgi – 27 zł/osoba).

W pytaniach poruszono też problemy z dzikami, potrzebę istnienia straży miejskiej, czy bezpieczeństwo na drodze krajowej i innych ruchliwych drogach przebiegających przez gminę. Pytano o poprawę relacji z rodziną Potockich, najpotrzebniejsze inwestycje w oświacie czy to jak kandydaci zamierzają zatrzymać odpływ młodych osób do Krakowa. Co ciekawe, wśród pytań pojawiło się także to o popieranie osób LGBT, czy o religie w szkołach.

Całe, godzinne nagranie z debaty, można zobaczyć na kanale YouTube tygodnika Przełom.

 

52 komentarze

52 Komentarzy

 1. ABC

  30/03/2024 o 22:41

  Kamil jak zawsze wesołkowaty, Wacek niesympatyczny i pouczający, Staszek swojski chłopina ze wsi.

  • Ala

   02/04/2024 o 21:06

   A ciekawe jaki ty jesteś ABC.

 2. por

  31/03/2024 o 08:40

  Zależy co kto lubi mnie swojska szkodzi. Jest tam dwóch chłopów ze wsi Wacuś nawet z dwóch.

 3. wyborca

  31/03/2024 o 08:45

  Temu swojskiemu chłopinie ze wsi nie patrzy z oczu dobrze. Nie mój typ, nie lubię ludzi „układających się”.

 4. real

  31/03/2024 o 09:13

  Tylko Kamil poruszył temat Uzdrowiska. Ograniczenia ,wzrost podatków i referendum dla mieszkańców Krzeszowic, nie Gminy Krzeszowice tylko miasta Krzeszowice. Był najlepiej przygotowany w kluczowych kwestiach Krzeszowic.

  • Acha

   31/03/2024 o 21:05

   Rozumiem, że to przedwczesny żart primaaprilisowy.

 5. Cth

  31/03/2024 o 09:22

  Żaden z kandydatów nie zrobił jakiegoś wow. Jak dla mnie wszyscy wypadli na miarę swoich oczekiwań. Zreszta ciężko w takiej formule o coś więcej.

 6. Mieszkaniec

  31/03/2024 o 12:02

  Debata mało widowiskowa ale Pan Kamil wypadł powyżej oczekiwań i najwięcej zyskał

  • Noo

   31/03/2024 o 21:01

   Jeśli oczekiwania były żadne, to rzeczywiście pan Kamil wypadł powyżej. Jednak to powyżej jest absolutnie niewystarczające, żeby tym razem został burmistrzem. Może w kolejnej kadencji, jeśli nad sobą mocno popracuje. Admin pominął ciekawy wątek żony pana Kamila. A jest o czym mówić. W kontekście transparentności, którą tak szafuje Pan Kamil.

   • Adaś

    01/04/2024 o 08:48

    To może zapytasz Dagmarę Liptak żonę kierowcy urzędowego, dlaczego kandyduje? Powód jest ten sam.

    • Takie życie

     01/04/2024 o 12:46

     I wszystkie Cekiery i Liburskie na listach Wspólnej Gminy i PiS…

    • No wiesz

     01/04/2024 o 17:21

     Taką narracją nie obronisz sytuacji pana Kamila i pani Kingi. Zarówno Pani Kinga jak i Pani Dagmara mają jak rozumiem zarówno bierne jak i czynne prawo wyborcze. To je łączy. A teraz różnica. Pani Kinga została jako kandydatka zwyczajnie ukryta. Nie prowadzi kampanii, ale będzie na liście na ostatnim, strategicznym miejscu komitetu swojego męża. To wg mnie nieetyczne zachowanie. Pani Dagmara prowadzi normalną kampanię, a mąż pracujący jako kierowca w urzędzie chyba nie jest przeszkodą. Nie szukaj dziury w całym. Próbujecie usprawiedliwiać coś, czego nie da się obronić.

     • ABC

      01/04/2024 o 20:34

      Nie prowadzi kampanii, bo została zgłoszona w ostatniej chwili jako kandydatka techniczna dla ratowania obowiązkowego parytetu płci w zastępstwie za kandydatkę, która zrezygnowała.

     • xxx

      02/04/2024 o 14:22

      nieetyczne zachowanie byłoby w momencie gdyby Pani Kinga prowadziła kampanię. W dalszej kolejności została Radną Miasta, a Pan Kamil zostałby burmistrzem – to byłoby NIEETYCZNE! Natomiast, nie wydaje się aby taki scenariusz mógłby mieć miejsce z prostej przyczyny – Pani Kinga nie wykazuje chęci zostania radną, znalazła się na liście tylko i wyłącznie z powodu rezygnacji innej kandydatki w ostatniej chwili.

   • krzeszowiceone.pl

    01/04/2024 o 20:44

    Proponuję to pytanie zadać kandydatowi pod postem na profilu RGK – do 2.04 zbierają pytania, na które odpowie ich kandydat.
    https://www.facebook.com/RzetelnaGmina/posts/pfbid036LWCRCTuJtQj1YZxycWp9t1K5wG3F8WNsmBXXrTAVD9Vr1KMFKK5dqrbU5mxQNGml
    Wyjaśnienie tej sytuacji zapewne tkwi w systemie kwotowym narzucającym minimalne przedstawicielstwo obu płci na listach – 35%. Jak wiadomo, mężczyzn nie trzeba przekonywać do rządzenia, gorzej z kobietami. Żona nie była pierwszym wyborem i pojawiła się po rezygnacji jednej z kandydatek — tak przynajmniej wynika z info zamieszczonego na profilu RGK.

    • Strategia jatek

     02/04/2024 o 10:45

     To widocznie był plan B na wypadek W/

    • wybierający

     02/04/2024 o 13:30

     Co ma system wyborczy (kwotowy) do zainstalowania żony na widocznym ostatnim miejscu. Jeżeli rzeczywiście jakaś pani z komitetu Kłosowskiego zrezygnowła to i tak nie ma usprawiedliwienia dla takiego postępowania. Czyżby tak niewiele osób było w „Rzetelnej Gminie”, że nie ma innych kobiet i trzeba promować własną żonę na liście Krzeszowic ? Dlaczego też kandydat Kłosowski kandyduje z Tenczynka ?

     • Adaś

      03/04/2024 o 01:11

      Rzecz w tym, że właśnie jej nie promują… więc kompletnie nie widzę tutaj żadnego problemu.

      To się nazywa demokracja.

     • Tenczynianin

      04/04/2024 o 11:36

      Każdy kandyduje skąd chce

   • mgr

    02/04/2024 o 14:31

    a Pan pominął 50 tys zł wydanych przez Burmistrza na chwalipasy, podczas gdy mieszkańcy w niektórych sołectwach walczą o chodniki od kilku lat.

 7. Wróżka

  31/03/2024 o 18:16

  Gregorczyk 52%
  Kłosowski 39%
  Molik 9%

  • Nadzieja

   01/04/2024 o 19:35

   Pan Kamil, tym razem wygra z burmistrzem,
   znikomą ilością głosów, ale wygra! Skończą się w końcu ukladźiki bo to nie osoba od układania się. I miejmy nadzieję, że wszystkie „NIEDOSKONAŁOŚCI” niektórych władających ujrzą światło dzienne.

 8. real

  01/04/2024 o 13:04

  Pan Molik spowoduje II turę.

 9. Baska A.

  02/04/2024 o 07:47

  Wacław merytorycznie, pozostali to nie ten kaliber. Wiedzy zero, konkretów brak.
  Wacław Gregorczyk wygrywa w I turze.

  • plo

   02/04/2024 o 14:26

   zapewne autorkę przekonały broszury chwalące burmistrza 😀 współczuję Pani, jeśli Pani naprawdę uważa Pana Gregorczyka za osobę mówiącą merytorycznie.

 10. Stoik

  02/04/2024 o 10:41

  Prawdziwa cnota krytyk się nie boi.

 11. Mądrzyk

  02/04/2024 o 11:52

  Bardzo ważna dyskusja, dobrze że się odbyła, wg mojej oceny, Pan Wacław ma zdecydowaną przewagę nad kontrkandydatami w kwestii wiedzy, merytoryki ale także tak podstawowych jak sposób wypowiedzi. Myślę że gmina Krzeszowice realizuje pomysły i potrzeby mieszkańców, pomysły typu basen, przejścia dla pieszych, parkingi pkp itp. To wszystko się poprawia.
  Są spore niedociągnięcia jeżeli chodzi o problemy opłat i myślę że tutaj rola Gminy i Burmistrza żeby je ograniczać. Ważny problem zwiększenia ruchu samochodów, którym zostaliśmy obciążeni, na pewno nie rozwiążemy sami, ronda na 79 też tego nie zmienią! jedynie odblokowanie autostrady w 2027. kolejny zjazd z A4 we Frywałdzie raczej przysporzy nam więcej samochodów! Proszę wrócić pamięcią do sytuacji kiedy nie było wjazdu w stronę Katowic w Rudnie. Tak naprawdę na tym zjeździe nasza Gmina bardzo dużo straciła, a nie zyskała!! Mamy rozjeżdżone drogi przez Tenczynek, duży ruch, niebezpieczeństwa z tym związane, tak samo na terenie Zalasu Sanki. Niestety obwodnica Zabierzowa spowoduje że tych samochodów u nas będzie jeszcze więcej! Oni pozbywają się ruchu, który będzie się korkował w Krzeszowicach, Tenczynku!! Będzie niszczył naszą infrastrukturę, powodował zanieczyszczenia i niebezpieczeństwa w okolicy dróg!

  • Elwira

   02/04/2024 o 18:09

   Zgadzam się Mądrzykiem

   Trzeba wybrać dobrego reprezentanta w Sejmiku MAŁODOBREGO FRANCISZKA GRZEGORZA i PRZYWRÓCIĆ NORMALNOŚĆ W POWIECIE

   Te Adamczyki, Pałki i Smółki już pokazali jak idzie z ludzi idiotów robić. Dosyć poniżania i podsłuchiwania społeczeństwa. KONIEC !

   • Ciekawski

    02/04/2024 o 18:43

    A co dobrego jest w Małodobrym Franiszku Grzegorzu? Jakieś konkrety, bo niestety nic na ten temat nie wiem. Może jeszcze przykłady „robienia z ludzi idiotów przez Adamczyki, Pałki i Smółki”, bo zbliżają się wybory a o tym też nic nie wiem.

   • Ala

    02/04/2024 o 21:18

    sączysz jad

   • Nigdy więcej PO

    03/04/2024 o 18:01

    Teraz to Cię poniosło!Żadne Grześki! Już nam wystarczy ! Już pokazali od czego zaczęli rządy! Aborcja, pigułki, VAT, prąd i cdn.

 12. Aleksander F.

  02/04/2024 o 20:32

  Pn Wacław niestety ale odpowiadał bardzo ogródkowo, pytanie o LGBT chyba go zamurowało, tłumaczenie o tej drodze też jakieś takie nierealne – słabo.
  Uważam że najlepiej wypadł Pan Kamil, Stanisław Molik też bardzo mi się podobał lecz wypowiedź o zarobkach burmistrza to trochę taka kłoda pod nogi ale poza tym bardzo dobrze.

  • Pac w pałacu

   02/04/2024 o 22:00

   Nie chce mi się nawet klawiatury ruszać, aby ci udowodnić, że możesz się mylić w swojej nieomylności, bo po co?

  • Olec bawolec

   04/04/2024 o 02:40

   Też tak uważam.

 13. wybory 2024

  03/04/2024 o 01:59

  PiSowcow nie nalezy pytac PISowcow nalezy odsuwac od władzy.

 14. Ala

  03/04/2024 o 13:29

  Sączysz jad było do pani Elwiry, wiec publikujcie jak należy.

 15. Antypis

  03/04/2024 o 16:15

  Co robią niedawno wybrani peowcy? To samo co przedtem pisowcy. Jak tego nie widzisz, tym gorzej dla ciebie i nas wszystkich, niestety.

  • wyborca

   03/04/2024 o 18:41

   Może nie pisz zdawkowo tylko wyłuszcz co takiego robią peowcy? Ja widzę sprzątanie po pisie.

   • Antypis

    05/04/2024 o 12:38

    Posprzątane to będzie dopiero po wyborach czerwcowych. Właśnie dlatego, że większość nie widzi, że pomagdalenkowe partie z przystawkami rządzą tak samo. Ogłupiajaca narracja o pigułkach, lgbetach i tym podobnych sprawach przykrywa tak naprawdę ważniejsze dla wszystkich sprawy. No ale o tym telewizornia i media mainstremowe milczą, jak zaklęte. Ważne żebyście podniecali się nic nie wynoszącymi festiwalami komisji śledczych, ktore nikogo jeszcze nie skazały. I tak co zmiana rzadu historia się powtarza, ku uciesze gawiedzi. @Wyborca

 16. Tak to widzę

  03/04/2024 o 16:35

  Ad vocem .Wysyp ulotek za pieniądze podatnika,a w nich podobne frazesy: rozwiążę, poprawię, wesprę, poszukam, itd. Mam wrażenie, że żyjemy w równoległych światach. Ani jeden kandydat na radnego czy burmistrza nie zająknął się o tym co dzieje się za wschodnią granicą czy co nas czeka po wprowadzeniu zielonego ładu. Jak wygląda sprawa ochrony osób cywilnych, ujęć wody czy
  zabezpieczenia lekarstw i żywności?
  Czyżby wytyczne z centrali nie doszły? To jest memento przed wyborami czerwcowymi. Po tych czerwcowych nie będzie litości.

 17. Lila

  03/04/2024 o 17:59

  Wieść powiatowa niesie, że sala gimnastyczna przy ogólniaku w Krzeszowicach to jeden wielki knot.
  Poleciały stanowiska w powiecie po tej i innych robotach, ale nie te osoby odpowiadają co zawiniły. Wstyd jak fisks

 18. to widac

  03/04/2024 o 20:50

  PISowcy przez 8 lat doprowadzili gospodarke do ruiny. Nawet nie skonczyli trasy kolejowej Krakow- Wroclaw.

 19. Mieszkaniec

  05/04/2024 o 14:10

  nędza i tyle. Dalej zostanie stary burmistrz jeden z najgorszych. Ale i tak na tle kandydatów błyszczy.

 20. Perełka

  05/04/2024 o 17:36

  Musimy w niedzielę zrobić pełną mobilizację aby wybrać nie pisowców.

  Idźcie głosować WSZYSCY !

  • Polska

   05/04/2024 o 19:59

   PiS-owcom to jest raczej coraz cieplej w galotach. Doczekali się. Dura lex sed lex.

 21. real

  05/04/2024 o 19:38

  Iść na wybory i rozwalić układy Wacka i Pisu. Niech żyją młodzi i ludzie spoza układów.

 22. Gie

  05/04/2024 o 20:49

  Myślę że warto zagłosować na Pana Kamila. Ot choćby po to by zobaczyć jak w burzy, ulewie, jesienią i zimą dojeżdża do pracy rowerkiem 😀
  A co do debaty. Była to bieda debata na miarę możliwości Krzeszowic. Nie moja to bajka ale Pan Gregorczyk najlepiej w niej wypadł. Pokonał resztę doświadczeniem. Dwie kadencje robią swoje. Myślę że te dwie kadencje wystarczą. Dlaczego Pan Burmistrz nie stratuje wyżej? Brak ambicji? Taki Pcim z liczbą ludności zaledwie 5,5 tys. wykreował szefa Orlenu. 🙂 No to kim mógłby być burmistrz potężnych Krzeszowic?

  • Senior

   05/04/2024 o 23:06

   Sołtysem!

 23. Krzeszowiczanin

  09/04/2024 o 13:21

  Kto organizował marsze w 2020r na biura poselskie PIS podczas których zniszczono nową kostkę wokół kościoła św. Marcina- czy ktoś jeszcze pamięta?….Świetny kandydat na burmistrza.

  • ABC

   09/04/2024 o 15:43

   Och och zniszczona kostka wokół kościółka! Może lepiej przypomnieć, kto stworzył w Polsce piekło kobiet? PiS, koalicjanci i kumple Wacusia.

 24. Logik

  09/04/2024 o 15:44

  Duch Święty, no a któż inny by mógł zjednoczyć takie tęgie mózgi?

 25. Wiola

  15/04/2024 o 15:50

  Obecny burmistrz sympatyzuje z PIS?
  Poglądy Kłosowskiego w kierunku której partii idą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę