Business Park Krzeszowice?

Pobudzenie aktywności mieszkańców, ich integracja z sobą, utożsamianie się z miejscem zamieszkania, ożywienie gospodarcze, rozwiązywanie problemów społecznych, np. bezrobocia, przestępczości, a co za tym idzie zdecydowane zmniejszenie liczby osób, którym grozi marginalizacja społeczna lub już znajdują się w środowiskach nieradzących sobie w życiu – to tylko niektóre korzyści, jakie płynąć będą z programu rewitalizacji Krzeszowic.

Wczoraj władze gminy zorganizowały spotkanie z krakowską firmą InterRegio, która przygotowała wstępną koncepcję tego programu. – Będzie on znaczącym krokiem w rozwoju naszego miasta – zapowiedział burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl. Najpierw założenia poznali kierownicy jednostek budżetowych, po to, aby mogli z mieszkańcami o tym rozmawiać. Oni sami zwrócili uwagę na konieczność poszerzenia obszaru, jaki objęty będzie rewitalizacją m.in. o Park Potockich i planty.

źródło: www.dziennik.krakow.pl

Kompleksowe prace, obejmujące szeroko pojętą rewitalizację, mają zmienić wizerunek całego miasta i doprowadzić do aktywności społeczno-gospodarczej. Krzysztof Gorlich z InterRegio podkreślał znaczący udział mieszkańców, którzy mają decydować o tym jak Krzeszowice będą wyglądać w przyszłości i w jakim stopniu rozwinie się tu przedsiębiorczość, w jaki sposób połączone będą np. funkcje uzdrowiskowe i turystyczne (hotele, pensjonaty) czy usługowe (centra logistyczne, biura finansowe). Władze, a należy się spodziewać, że też mieszkańcy, wykluczają tu rozwój przemysłu.


Koncepcja programu rewitalizacji, zawierająca też przebudowę centrum miasta, jest spójna z innymi, przyjętymi przez Radę Miejską dokumentami, m.in. Wieloletnim Planem Inwestycyjnym, zawierającym wykaz 49 zadań, jakie zaplanowano na lata 2008-2013, m.in. kontynuację budowy kanalizacji, chodników, krytej pływalni.

Zdaniem prelegentów Krzeszowice są niedowartościowane. Leżą w niewielkiej odległości pomiędzy Krakowem a Śląskiem, ale praktycznie nie mają z tego dużego pożytku ze względu na złą komunikację. Np. nie jest łatwo dojechać do pobliskiego międzynarodowego lotniska w Balicach. Droga krajowa nr 79 już w Krakowie i Zabierzowie jest bardzo ruchliwa, a ruch na niej będzie jeszcze większy. Utrudnienia w komunikacji sprawiają też przejazdy kolejowe, ale ten problem będzie rozwiązany, bo PKP planuje w Krzeszowicach do 2012 r. zbudować wiadukt nad torami, łączący północną i południową część gminy.

Jednak nie inwestycje są podstawą programu rewitalizacji, ale działania w sferze społecznej, na problemowych obszarach, prowadzące do podniesienia standardów i jakości życia mieszkańców, zwłaszcza z terenów zdegradowanych.

Do przedstawienia swojej wizji zaproszona też będzie młodzież. W szkołach odbywać się będą lekcje na temat rewitalizacji miasta, a także konkursy plastyczne, fotograficzne i literackie. Będą miały na celu nie tylko zatrzymanie np. w kadrze obecnego stanu miasta, ale także sprowokowanie dzieci do rozmów w domach o tym, jak będzie się ono zmieniać na ich oczach. Takie rozmowy mogą zachęcić rodziców do aktywności społecznej. Wśród mieszkańców przeprowadzone zostaną ankiety w różne dni tygodnia: w niedzielę, dzień powszedni i targowy. Dadzą one obraz tego, kto i kiedy przyjeżdża do Krzeszowic i w jakim kierunku powinny pójść zmiany.

Pierwsze konsultacje z mieszkańcami – w formie warsztatów – zaplanowano na 6 listopada, a następne dwa tygodnie później.

Rozpocznij dyskusję

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę