Gospodarka

Kto się boi Natury?

O szansach, zagrożeniach i zrównoważonym rozwoju rozmawiali uczestnicy czwartkowej konferencji „Dziedzictwo Natury szansą na zrównoważony rozwój Gminy Krzeszowice”.

Programem Natura 2000 objęte są obecnie trzy obszary Gminy Krzeszowice – ostoja Czerna, z znajdującym się na jej terenie Klasztorem Karmelitów Bosych, Dolinki Jurajskie – Eliaszówki i Racławki oraz obszar „Krzeszowice” obejmujący kościół św. Marcina, Park Bogackiego, park przylegający do Ośrodka Rehabilitacji Narządów Ruchu, zespół parkowo-pałacowy i tzw. Stare Planty wzdłuż rzeki Krzeszówki.

O planowaniu wyznaczenia ostatniego z nich, Gmina Krzeszowice dowiedziała się w maju zeszłego roku, z przysłanego do UM pisma z ekspertyzami specjalistów. Dowodzono w nim, że m.in. na terenie kościoła św. Marcina znajdują się kolonie nietoperzy – nocka dużego i nocka orzęsionego. Rada Miejska miała zaopiniować pomysł stworzenia w centrum miasta obszaru Natura 2000, jednak faktycznie, jej sprzeciw nie miał wpływu na utworzenie ostoi. Zostaliśmy postawieni pod ścianą – zgodnie twierdzili radni.

źródło: inf. wł.

Jak się jednak okazuje władze gminy, na której obszarze znajduje się ostoja Natury 2000, mogą aktywnie bronić swoich interesów m.in. poprzez tworzenie społecznych komitetów obszaru N2000 – przekonywał w trakcie konferencji profesor Zbigniew Witkowski.

Natura 2000 może oznaczać dla gminy spory kłopoty. Ochrona obszaru w ramach programu nie wyklucza co prawda jego gospodarczego wykorzystania, ale zgodnie z jego założeniami, każdy plan lub inwestycja, która może w istotny sposób oddziaływać na obiekt wchodzący w skład programu, musi podlegać ocenie oddziaływania jego skutków na ochronę gatunku. Dlatego – jak przekonywał prof. Witkowski – warto zrobić wstępną ocenę koncepcji inwestycji, a dopiero później szczegółową.

W Naturze nie należy jednak upatrywać tylko zagrożeń dla lokalnych inwestycji. Program odpowiednio wykorzystany może stać się również szansą na zrównoważony rozwój gminy poprzez tzw. „zielone inwestycje” – ekoturystykę i gospodarstwa agroturystyczne. Mieszkańcy obszarów objętych programem Natura 2000 mogą też liczyć np. na dotacje na budowę sieci kanalizacyjnej, nawet w wypadkach gdy wskaźnik koncentracji jest mniejszy niż 120 osób/km sieci.

3 komentarze

3 Komentarzy

  1. czarny

    04/02/2010 o 19:42

    jak wiadomo, nietoperze w sposób naturalny zyja w kosciolach. taka to NATURA. Pytanie NATURA czy bzdura?
    A propos ekologow i pseudoekologow zobaczcie nowa strone
    http://www.podziekujzielonym.pl/

  2. nam natura daje nura

    04/02/2010 o 19:45

    nie musimy miec wskaznika takiego jak w NATURZE, bo jestesmy w zlewni wody pinej dla Krakowa (Bielany).
    Pytanie – kto piewrszy zbuduje gospodarstwo agroturystyczne nad rzeczka Krzeszowka? Nasza Straz Miejska pogoni pijaczkow i bedzie ekologicznie

  3. Michał

    07/02/2010 o 12:23

    Cała ta konferencja była śmiechu warta. Na początku burmistrz udowadniał ile to gmina robi by chronić naturalne środowisko – a robi kanalizacje, uruchomiła program odbioru azbestu, termomodernizuje szkoły! Wielkie ŁAŁ dla burmistrza!
    Zastanawiam się też do kogo tak naprawdę była kierowana? Do radnych, do władz gminy? A może do przyciągniętych przez nauczycielki dzieci licealnych (nie ma to jak wpisać sobie w dziennik udział w konferencji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę