Gospodarka

Śmieci zniknęły, problem pozostał

Z interaktywnej mapy na stronie NaprawmyTo.pl zniknęła właśnie pierwsza zielona kropka alertu. Kilka tygodni temu udało się zlikwidować dzikie wysypisko śmieci przy drodze prowadzącej do Filipowic.

Śmieci nieopodal krajówki wrastały w pejzaż filipowickich pól przez dobrych kilka miesięcy (o problemie pisaliśmy na naszej stronie), zanim władze miejscowości zdecydowały, że któryś z puzzli tej układanki nie pasuje do reszty.

Efekt końcowy jest niewątpliwie zadowalający. Śmieci zniknęły, a zamiast nich pojawiła się tabliczka, informująca o zakazie wysypywania w tym miejscu nieczystości.

– Wszystko jest na razie ok, ale za jakiś czas i tak znowu będą podrzucać śmieci. Dlatego najlepszym wyjściem jest zakupić kamerę, są już takie w nadleśnictwie i się sprawdzają (…). Gmina nie musi szukać non stop pieniędzy na likwidowanie wysypisk ,wystarczy raz zainwestować w kamery a sprawa się sama rozwiąże – pisze pod zamkniętym alertem jeden z użytkowników.

bialka_filipowice

Widząc, że robię zdjęcia okolicy, zaczepia mnie starszy rowerzysta. – Przejeżdżam tędy prawie codziennie. Ile tu zawsze jest śmieci. Jak długo będzie tak czysto? W odpowiedzi wyrażam nadzieję, że śmieci zniknęły stąd już na dobre. Kilka dni później  z okna samochodu widzę worki wypełnione odpadkami na pobliskim przystanku.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. bo to

  12/05/2012 o 22:42

  takie nasze – polskie. Zamieść pod dywan, jednorazowo poradzić sobie z problemem, a nie z przyczyną jego powstawania.

 2. zalesione wzgórze w lesie Bartlówka o wysokości 332 m n.p.m

  13/05/2012 o 00:50

  Monitoring to bardzo dobry pomysł. Tylko użytkownik musi z niego umieć korzystać. W poprzednim materiale Muminek dowiódł, że pomimo monitoringu dworzec autobusowy w Krzeszowicach nie dodaje chlubu naszemu uzdrowisku.

 3. Ten

  13/05/2012 o 18:26

  monitoring w naszym mieście to wielka ściema a opłaty idą w tysiące. Wielkie halo było w momencie zakładania kamer a teraz wielka – przepraszam kupa, nic nie działa jak należy. Czy ktoś nad tym panuje i sprawdza ich działanie?

  • spokojnie

   13/05/2012 o 19:10

   już niedługo fotoradary zarobią na monitoring 🙂

 4. Mieszkaniec Woli

  13/05/2012 o 20:19

  Śmieci znikneły, ale dzięki trawie która w nie wrosła >>>

  • Mieszkaniec

   13/05/2012 o 21:33

   Opowiadasz bzdury. Zostały sprzątnięte. Tej ilości smieci żadna trawa by nie przykryła.

 5. Ben

  14/05/2012 o 10:13

  He, he, he … tak sobie myślę, że przyczyna usunięcia śmieci może być całkiem inna.
  Oto ona: http://www.krzeszowice.pl/aktualnosci,glowna,2738.htm
  Gdyby ktoś nadesłał na konkurs fotografie dzikich wysypisk, to komisja konkursowa miałaby pole do popisu. 😉

  Chociaż gdyby tak się dłużej zastanowić, to pomysł z konkursem fotograficznym jest w sumie niezły. Jakby tak ogłosić kolejne …poniżej przedstawiam moje propozycje:

  „Welcome to Krzeszowice – przystanek busów w fotografii amatorskiej”.
  „Unikalna kamienna pustynia, czyli krzeszowicki Rynek w obiektywie aparatu”.
  „Autostrada do nieba – drogi w Gminie Krzeszowice w fotografii cyfrowej”.
  🙂

  • Anonim

   14/05/2012 o 12:50

   Jeśli chodzi o temat „Autostrada do nieba – drogi w Gminie Krzeszowice(…)” zdecydowanie ciekawym obiektem do fotografowania byłaby moim zdaniem droga między Nawojową Górą a Frywałdem – o ile to co tam jest można nazwać drogą. Wprawdzie to droga powiatowa, ale jakoś Gminę jej stan zupełnie nie interesuje. A przy współpracy między Gminą i Powiatem pewnie łatwiej byłoby wspólnie coś zdziałać.

 6. hermofrodyta

  14/05/2012 o 13:16

  smieci nie znikna, nie. to nie tak prosze panstwa. kupimy kamery, zainstalujemy monitoring w miejscach gdzie byly wysypiska dzikie, i co?
  I NIC
  nikt tam smieci wysypywał nie bedzie, tylko mieszkancy znajda sobie nowe miejsca do wysypywania smieci wedle zasady ‚polak potrafi’. nie mamy czegos takiego jak inni jakiejs odpowiedzialnosci za miejsce gdzie mieszkamy, to trudno.
  ROZWIAZMY TO INACZEJ
  polak bedzie smieci segregowal wtedy gdy mu to sie bedzie oplacac inaczej lasy beda sie zapelniac. niech kazdy dom ma do kontroli kwity za smieci, w koncu kazdy dom smieci wytwarza i gdzies musi je utylizowac. niech za te smieci dostanie za darmo worki na smieci, za darmo papier toaletowy itd.
  WOWCZAS LASY SAME SIE OCZYSZCZA W MOMENT
  tylko niestety, ekologia kosztuje

  • Nie

   14/05/2012 o 13:39

   są to laickie podpowiedzi, tylko ażeby coś od gminy dostać za darmo, to utopia. Przecież na nic nie mają pieniędzy i jedyne co potrafią to podnosić wszelkie opłaty. Akcję sprawdzania umów za wywóz śmieci, już przerabialiśmy może ze dwa lata wstecz, podobnie miały działać komisje sprawdzające ścieki, opracowany był harmonogram kontroli i co … a nico.
   Zaprzestano, bo nie chce się, za dużo roboty, czy się nie opłaca, czy niezręcznie jest karać znajomych, w myśl powiedzenia, że najciemniej to pod latarnią.

   • hermofrodyta

    14/05/2012 o 15:13

    zgadza się, tylko to nawet nie jest skala gminy tylko programu na caly kraj. jak dla mnie wiekszy pozytek by byl gdybysmy zajeli sie zdrowym systemem odpadow gdzie obywatelowi nie bedzie sie oplacac smieci wyrzucac tylko dawac na recykling, niz wydawac kase na wysylanie wojska do afganistanu nie wiadomo po co?

 7. Syf

  15/05/2012 o 11:56

  totalny panuje na przystanku koło kościoła w Filipowicach. Tam urządza sobie schadzki patologiczna młodzież. Nie wiem po co jest tam wiata. Wytłumaczenie jest jedno, żeby biedaczki nie zmarzły w czasie palenia, picia i przeklinania. Przecież wystarczyłby oznakowanie przystanku jak w wielu innych miejscach i po problemie.

  • Gdzie

   17/05/2012 o 14:03

   mają się podziać ci niegrzeczni chłopcy ten margines jak piszesz…? W Domu wiejskim mogą się spotykać tylko grzeczne, święte dziewczynki i kumoszki z koła gospodyń. Reszta na ulicę!!!

   • jakby

    17/05/2012 o 18:15

    przestali chlać a zaczęli się interesować swoim życiem, to szybko z ulic by zniknęli.
    A tak to chleją i narzekają. A jeszcze ciągle kasy im mało.

 8. Przykład

  15/05/2012 o 12:10

  idzie z góry skoro dorośli na oczach młodzieży w czasie niektórych rajdów i pikników organizowanych przez stowarzyszenia i rady sołeckie na czele z sołtysami, piją gorzałę. Swoją drogą ciekawe jakie szczytne cele przyświecają takim imprezom. Co na to Gmina? Mam nadzieję, że gorzała jest za własne pieniądze.

  • wiesia pisze.....

   15/05/2012 o 18:41

   no trudno żeby nie……

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę