Gospodarka

Gmina walczy o „cashback”

Modernizowany zamek Tenczyn w Rudnie, zrewitalizowany Rynek w Krzeszowicach czy zielone boisko mają zachęcić mieszkańców gminy Krzeszowice do płacenia podatków na rzecz miejsca w którym mieszkają, pracują i wypoczywają. Na początku zeszłego tygodnia urząd rozpoczął batalię o 37% „cashback” z naszych zeznań podatkowych.

Jest o co walczyć. Dochód od osób fizycznych i prawnych stanowi jedną czwarta budżetu i poza subwencją oświatową jest największą kwotą jaka zasila gminną kasę.

By 37% naszych podatków wracała do gminy Krzeszowice musimy wskazać ją jako miejsce naszego zamieszkania w zeznaniu podatkowym… i tu pojawia się problem. Wielu mieszkańców gminy jest bowiem na stałe zameldowanych w innych miejscowościach poza gminą Krzeszowice.

Osoba zamieszkała na terenie naszej gminy, a zameldowana w innej gminie  powinna złożyć osobiście lub za pośrednictwem zakładu pracy do Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie „zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych”. Potrzebny do tego jest druk ZAP-3 (pozycja B2), na którym podajemy jako aktualny adres zamieszkania miejscowość z gminy Krzeszowice – informują na gminnym serwisie urzędnicy i robią proste wyliczenia. Jeśli zarabiasz 1600 złotych, w każdym miesiącu dzięki Twoim podatkom do gminy wróci 28 złotych, jeśli zarabiasz 5000 tysięcy, co miesiąc gminną kasę zasili 140 złotych.

Akcje na rzecz płacenia podatków w miejscu zamieszkania zapoczątkował Zabierzów. Wójt tej gminy szacuje, że dzięki niej do gminnego budżetu wpłynęło rocznie nawet kilkaset tysięcy złotych więcej.

44 komentarze

44 Komentarzy

  1. Miś z okienka

    11/02/2013 o 15:09

    parafrazując JFK nie pytaj, co gmina może zrobić dla Ciebie, zapytaj, co Ty możesz zrobić dla swojej gminy 😉

  2. JFK ?

    11/02/2013 o 15:18

    Are you in New York – airport JFK ? Who is it ???

  3. GG

    11/02/2013 o 15:44

    No to teraz już wiadomo dlaczego krzeszowiccy urzędnicy zarabiają coraz więcej. Chcą mocniej wspomagać gminę 😀 Więc następnym razem kiedy będziecie krytykować zastanówcie się czy naprawdę chcecie cięć ich pensji 😀

  4. ktoś

    11/02/2013 o 16:20

    Tu mieszkam , tu płace podatki ,a co ta gmina zrobiła żeby tu pracować i nie chodzi o pracę dla swoich w urzędzie.

  5. Ben

    11/02/2013 o 16:48

    cytat:
    „Jeśli zarabiasz 1600 złotych, w każdym miesiącu dzięki Twoim podatkom do gminy wróci 28 złotych […]”
    Powinna być gwiazdka (*) i wyjaśnienie: dotyczy tylko zatrudnionych przez gminę. Bo żeby coś wróciło, najpierw to coś musi opuścić (wyjść). Ogłupiania społeczeństwa ciąg dalszy.

    • kaśka

      12/02/2013 o 07:32

      Ben, chyba nie zrozumiałeś. Pieniądze z PITu wracają do miejsca które wpiszesz jako miejsce zamieszkania, wiec to nie jest mamienie. Z resztą ta akcja jest skierowana do ludzi niezameldowanych w Krzeszowicach, którzy mieszkają tu w gminie, a podatek płynie gdzieś indziej, zamiast wracać do miejsca w którym faktycznie się znajdują.

      • niesia

        13/02/2013 o 09:56

        kaśka to Ty nie zrozumiałaś. Przeczytaj jeszcze raz co napisał Ben.

    • y

      13/02/2013 o 10:27

      Nie bawmy się z kazuistykę. Przecież równie dobrze można powiedzieć, że pieniądze wracają do Krzeszowic z Urzędu Skarbowego i jest wszystko jedno czy US wziął wcześniej zaliczkę od zameldowanego mieszkańca Krzeszowic czy jedynie tu mieszkającego ale decydującego gdzie jego 1% ma iść, Nie widzę potrzeby dyskutowania o tym co jest pierwsze ? – jako czy kura.
      Nie widzę też niczego złego w tym, że pod wpływem czyichś lepszych pomysłów gmina i jej wódz też się do nich chcą przyłączyć (patrz Zabierzów) lub wręcz wycofać się z wcześniejszych własnych błędnych pomysłów i starać się o Rudno(zasługa także Ratuj Tenczyn). W sprawie podatku ważniejsze jest natomiast zwrócenie uwagi na co w naszej gminie poszłyby te pieniądze?! Czy przypadkiem nie na następne chore pomysły jak z gladiatorem; i czy w takim wypadku nie lepiej oddać swój 1% na rzecz instytucji wspomagających osoby potrzebujące.

  6. Kadzik

    11/02/2013 o 18:57

    Droga dojazdowa dziurawa jak nie powiem co. Obsługa w urzędzie wiele do życzenia. Burmistrz płaci kary za głupotę urzędasów zatrudnianych po znajomości. Nie wspomnę o konkubinie. Chodnika brak. Gdzie basen obiecany jak mantra przed wyborami. Wysokość pensji burmistrza i przydupasów. No i dietki radnych wszystkich bez wyjątku-ściemniaczy. Tak w ogóle po co ta fikcyjna rada jak nic nie może zrobić w stosunku do urzędasów. Wieczni pokrzywdzeni dietami po 3 tysiaki. Ten shit na rynku. Darmozjady ze straży którzy nie mogą znaleźć śmieciarzy w lesie i smrodziaży palących gacie i plastiki w piecach. Za wycieczki knypla, radnych i świty niby na wymiany. Itp itd ja mam płacić a taki ch..! Płacę gruntowe i tyle, bo muszę. Nigdy nie przerejestruję firmy do krzeszowic, i pracy też nie dam. Niech ludzie w Chrzanowie coś mają z moich podatków. I to mnie cieszy że nie muszę tej rodzinki kiepskich utrzymywać z UM. Ha ha !

    • Miś z okienka

      12/02/2013 o 07:40

      jeśli chodzi o basen to dobrze, że nie powstał, utrzymywalibyśmy go, tak jak teraz utrzymujemy lodowisko, które de facto na siebie nie zarabia. Różnica polega tylko na tym, że do lodowiska dokładamy mniej, dużo więcej dokładalibyśmy do basenu.

      Co do diet radnych – nie zarabiają po 3 tysiaki (chyba, że chodzi Ci o radnych powiatowych – swoją drogą, to jest niezła posadka, nikt tu w Krzeszowicach na nich nie puszczy, a oni sobie siedzą cichutko w powiecie)

  7. Burmistrzu, nie stosuj...

    11/02/2013 o 19:24

    To jest źródło wszelkiego zła w tym urzędzie!, radni boją się sprzeciwić, bo reakcja Burmistrza i naczelnika Żbika jest jednoznaczna: NIC DLA CIEBIE CZŁOWIEKU, jeśli działasz nie po mojej myśli !
    Ten Burmistrz tak postępuje z każdą interwencją mieszkańców i tak postępuje z radnymi i innymi podwładnymi! Kto publicznie powie o jego złej pracy , to staje się wrogiem, Burmistrz nie patrzy na rodzaj interwencji lecz odbiera to jako atak na niego i tym sposobem ma same problemy- tacy ludzie nigdy nie powinni zarządzać, bo nie potrafią rozwiązywać problemów. Poza tym utworzyli podwórkową sitwę, która, przy całej swej niekompetencji chciałaby zarządzać, ale takich nieudaczników nigdy Krzeszowice nie miało. Te przyboczniaki do głosowania , łapani z ulicy, nie posiadają żadnej orientacji w decydowaniu o czymkolwiek, jedno co wiedzą, to tylko to, że mają zagłosować tak jak sugeruje Burmistrz , nawet Burmistrz z pewnością był za podniesieniem diet, bo chodziło przede wszystkim o jego wysoką pensję, ale zapomniał, że nie jest profesorem i nie zarządza Krakowem jak prof. Majchrowski – różnica zasadnicza i osiągnięcia inne!

  8. Idiom

    11/02/2013 o 19:36

    To znaczy, że maja kompleksy jeden za wysoki, a drugi za chudy.

  9. Ben

    12/02/2013 o 09:56

    Droga Katarzyno,
    przeczytaj proszę jeszcze raz to, co napisałem wcześniej. Przekazanie pieniędzy do gminy, pieniędzy których gmina nigdy wcześniej nie widziała nie można nazwać „ich powrotem”. Takie sformułowania to elementy socjotechniki. Bo „powrót” pieniędzy dużo lepiej brzmi niż „przekazanie”. Ot, cała filozofia.

    Żeby być dobrze zrozumianym, wyjaśniam: mam zastrzeżenia odnośnie użytych sformułowań, które mi się nie podobają. Sama idea, by część pieniędzy z mojego podatku trafiała do gminy, w której żyję i mieszkam uważam za jak najbardziej słuszną. Dlatego nie jestem w stanie zrozumieć argumentacji osób takich jak Kadzik, który prezentuje podejście typu „zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy”. Sugeruję Kadzikowi, aby ten – kiedy będzie potrzebował by Gmina Krzeszowice wyremontowała chodnik koło jego posesji, zbudowała kanalizację, wysprzątała dzikie wysypiska niepopodal jego miejsca zamieszkania honorowo i zgodnie ze swoimi przekonaniami zwrócił się o to do burmistrza Chrzanowa. Życzę mu powodzenia!

    • niesia

      14/02/2013 o 07:06

      Pełna zgoda, chociaż z bólem serca przyznaję, że rozumiem zgorzknienie Kadzika. Mój patriotyzm lokalny zaczął dogorywać podczas rewitalizacji rynku, a ostatecznie umarł po ustawieniu gladiatora. Gdyby władza wykazywała się mniejszą nonszalancją i szacunkiem dla mieszkańców nie musiałaby wieszać banerów. W przypadku choroby nauczyciela w szkole podstawowej dzieci maszerują na świetlicę, bo szkoła nie ma pieniędzy na opłacenie zastępstw! Po owocach ich poznacie, a za akcje propagandowe ja osobiście dziękuję

      • karina

        14/02/2013 o 10:17

        Bo nauczyciele wtedy nie mają czasu uczyć. „Doskonalą” się w domu albo w sklepie.
        Tu nie potrzeba dodatkowych pieniędzy. tu trzeba egzekwować pracę od ludzi, którzy biorą pieniądze, a nie pracują.

        • zaraz, zaraz

          14/02/2013 o 15:14

          co to znaczy – egzekwować? jeśli nauczyciel jest na L-4, pracował za niego inny nauczyciel. oczywiście na zastępstwie płatnym. tak mówi prawo. z tego co pisze niesia wynika, że gmina nie ma kasy na zapłacenie zastępstw. czy dobrze rozumiem? ale było na gladiatora, teraz dopłacimy do parkingu na dworcu, a dzieci? a niech się idą bujać nad rzekę 😀

          • Tak

            15/02/2013 o 14:24

            właśnie tak. Podobno pensum nauczyciela wynosi 18 + 2 tzw karciane, ale obowiązuje go 40 godzinny tydzień pracy. To niby dlaczego za zastępstwa na , których najczęściej nie uczy, bo nie zawsze się trafia nauczyciel tego samego przedmiotu ma mieć płacone. Robi to w ramach tych 40 godzin. Zapoznaj się z przywilejami tego zawodu, szczególnie nauczycieli uczących w miejscowościach do 10 tys mieszkańców. Należą do wybrańców podobnie jak górnicy, kolejarze, policjanci. Mam nadzieję, że na wszystkie te uprzywilejowane grupy przyjdzie koniec. Wtedy dowiedzą się jak się zarabia na marne pieniądze. Te które w tej chwili biorą razem z dodatkami zagwarantowanymi kartą nauczyciela do marnych nie należą. Więc nie opowiadaj bzdur z bożej łaski nauczycielko.

          • Papa

            19/02/2013 o 16:51

            „Tak” to czemu nie skonczsz studiów pedagogicznych, podyplomowych i nie pójdziesz do pracy do szkoły ?

        • gruszek okruszek

          14/02/2013 o 15:15

          Najlepiej niech pracują za darmo, wtedy będziesz w pełni usatysfakcjonowana, prawda?

  10. Anonim

    12/02/2013 o 10:11

    Popieram Bena, rozumowanie Kadzika jest nie do przyjęcia ale tak Polacy postępowali na przekór kupując gorsze artykuły zza granicy i płacąc podatki w Niemczech lub na Cyprze.

  11. Grupa Krassusa

    12/02/2013 o 17:04

    Vervus belli pecunia.

    Grupa już czyha na internetowych duktach (asfaltowych też) aby kaszbak zasilił i jej konto, co znacznie przyśpieszy przewrót (szklanki wody w Pałacu Potockich).

    https://www.youtube.com/watch?v=ltF15Vxvg8Q

  12. Nu

    14/02/2013 o 15:56

    Każdy (nawet nauczyciel) ma prawo być chory 😀
    A „chorobowe” nadużycia zdarzają się w każdej grupie zawodowej, bez wyjątków.

  13. Podobno

    14/02/2013 o 19:04

    ceny za wode i scieki wzrastają o ok 30 procent

  14. Kadzik

    14/02/2013 o 19:37

    To ile zarabiają radni? A jak oni są na L-quatro to biorą diety za cały miesiąc czy nie?

  15. Proszę

    14/02/2013 o 21:49

    o informację dlaczego na stronie Urzędu widnieje Gmina Krzeszowice i Urząd Miejski, z dwoma różnymi NIP-ami oraz czym spowodowana jest zmiana informacji o pełnionych dyżurach burmistrza. Dawniej było info. na BIP a teraz trzeba otworzyć zakładkę burmistrz.

  16. Co się ukrywa?

    14/02/2013 o 22:11

    ile macie Nip-ów ? Który jest autentyczny , do czego służą inne?- niech główny księgowy odpowie publicznie, jeśli nie ma nic do ukrycia. Czy zmiana informacji o dyżurach Burmistrza spowodowana jest celowym dodatkowym utrudnieniem, ze względu na lawinowy napływ interwencji? Jak widać, prawdopodobnie ze skargami nie może sobie już poradzić, to szuka się utrudnień i ew. blokad, czy taka jest przyczyna?

    • Jerzy

      15/02/2013 o 12:37

      Wydaje mi się, że nie doczekasz się tutaj odpowiedzi od skarbnika gminy albo burmistrza. Prawdopodobnie sprawa nie ma tzw. drugiego dna, ale konieczność posiadania drugiego NIP-u wynika z przepisów o podatku VAT i o podatku dochodowym od osób fizycznych.
      Te podatki muszą być ewidencjonowane odrębnie, gdyż Urząd nie może prowadzić działalności gospodarczej, wystawiać faktur osobom fizycznym itp.
      W grę tutaj też mogą wchodzić rozliczenia VAT z dotacji unijnych.
      Może wcześniej, czy później ktoś szerzej na ten temat napisze, na pewno nie burmistrz bo on za niski 🙂

  17. Krzeszowice: tragiczna władza ! wysokie podatki !

    15/02/2013 o 11:52

    To kolejne tragiczne posunięcie władzy krzeszowickiej: w ubiegłym roku podnieśli podatek od nieruchomości a W TYM ROKU PODNIEŚLI O 50% PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI !. Jakby tego było mało, przypomnijmy, że Burmistrz Czesław Bartl przy poparciu swojej Rady M.forsuje korzystną dla siebie pensję, także podnosi diety radnym ,ale ma w tym swój cel ! Przypomnijmy także, że Burmistrz popełnia wiele błędów, za które płaci wysokie kary jak np. słynne garaże na Długiej, za które musiał zapłacić 100 000 zł kary z naszego gminnego budżetu i takich kar było dużo więcej, ma wiele spraw w sądzie, nie liczy się w niczym zdanie mieszkańców,szasta na lewo i prawo gminnym budżetem na rozrost administracji UMiG, a to kosztuje: pensje, premie, nagrody, jeżdzi po Europie w sprawach jemu tylko znanych, oczywiście nie jeździ sam, dobiera sobie świtę, nie oszczędza sobie rozrywek, ale dla Miasta i Gminy nic porządnego nie dokonał, nawet ta jedyna rewitalizacja Rynku, z unijnych pieniędzy też mu nie wyszła i po drodze były nie małe kary,. Tak więc Burmistrz wraz z naczelnikiem d/s inwestycji Andrzejem Żbikiem a może już ponownie v-ce burmistrzem ,stanowią sprzężony duet swoistych urzędników, szukających przy poparciu cicho wybranych kandydatów a dzisiaj swoich radnych forsują każdy swój pomysł na dopięcie budżetu z przyczyn złego gospodarowania! Tak oni zapewne już się dorobili, ale nie Miasto i Gmina, zieje nudą i brudem , betonem a nie ekologią, nie ma właściwej komunikacji między Miastem i okolicznymi wioskami, gdzie chętnie chcielibyśmy robić wypady by złapać świeży oddech żyjąc na co dzień otoczeni betonem ! Tak właśnie „pracują krzeszowickie władze zdominowane przez” podwórkowych fachowców”, a skutkiem owych usilnych starań są wciąż rosnące podatki, tak jak te od nieruchomości, to SKANDAL, że aż o 50%, już powoli odbiera się prawo do życia tym ludziom , którzy żyją za marne grosze, biedną emeryturkę, nie wystarcza na skromniutkie jedzenie , to trzeba ich dobić takimi jeszcze podatkami, bo BURMISTRZ I RADNI mają taką kasę, że dla nich taka podwyżka to pryszcz, ale dla większości ludzi to ogromne obciążenie, zachowują się jakby byli głusi i niewidomi , jakby odziali się w grubą skórę nasiąkniętą znieczulicą społeczną,jakby nie widzieli tej ogromnej niesprawiedliwości społecznej dookoła,nie czuli tej rażącej już frustracji społecznej ! Mówimy NIE takiej władzy, NIE dla niegodziwych, znieczulonych, egoistycznie nastawionych do społeczeństwa, NIE dla bezużytecznej, niekompetentnej, nieuczciwej władzy ! Ich kiedyś musi się rozliczyć, ich brak wrażliwości czasem niespodziewanie obraca się i uderza w nich samych, bo w życiu są wzloty i upadki, każdy ma tylko jedno zdrowie i jedno życie, władza musi pamiętać, że życie to największy skarb dla każdego i nie może o tym zapominać , nie może czuć się bezkarnie, jeśli postępuje niegodnie.Was, władzo krzeszowicka , już nigdy nie powinno być na tych stanowiskach , zapamiętamy !!!

    • TO

      23/02/2013 o 13:13

      jest cała prawda o naszych decydentach.
      Patrzę na ten „baner” z zamkiem w Rudnie i gdyby nie Stowarzyszenie Tenczyn, które uratowało te ruiny, burmistrz wnet nie miałby nawet czego fotografować, jak łatwo chwalić się cudzym sukcesem.

  18. I

    15/02/2013 o 11:58

    niezbędna informacja na stronie urzędu: działalność promocyjna w 2008 roku – super aktualne !!!Żenujące.

  19. Frustraci

    15/02/2013 o 22:33

    Już wam lepiej? 🙂

  20. tadek

    26/02/2013 o 21:18

    Ja za wycieczki radnych i urzędników płacic nie będe wozą się zagranice niby na wymianę po jaka cholerę. niech w telewizji zachód ogladają. diety biorą i co mam płacić a za felgi zniszczone na drogach nie ma kto płacic. I nie wciskac mi kitu ze to na drogi pojdzie bo bartl za podatki tylko zatrudnia znajomków.

  21. Wyzysk !

    27/02/2013 o 06:51

    Oczywiście, że za wycieczki radnych i in. niedouczonych podatnicy nie będą płacić, bo z tej tzw.” wymiany” nic pożytecznego dla mieszkańców nie ma! to jest tylko i wyłącznie pretekst do rekreacji i dobrej zabawy na koszt podatników a na to się nie zgadzamy !

  22. Czy ...?

    27/02/2013 o 06:57

    czy burmistrz Bartl ma odrobinę honoru, godności, czy potrafi oszacować minimum swoich kompetencji, niech poda do publicznej wiadomości jakie zadanie wykonał On czy Jego przyboczni w całości dobrze , bez interwencji. On tego nie potrafi oszacować bo nie ma takiego zadania, za co się zabierze to zawsze sp…y !

  23. gladiator

    27/02/2013 o 09:12

    jest jutro sesja bo na stronce UM to ni hu hu o tym?

  24. y

    27/02/2013 o 09:22

    „Czarne chmury”

  25. NO

    27/02/2013 o 10:13

    i widzicie, promocja śpi spokojnie, prostaki czym mniej wiedzą, to dla nich lepiej. Nie do pomyślenia przez szanującego się przewodniczącego rady, burmistrza, żeby nie podać do wiadomości publicznej info. o sesji. Kurna, profesjonaliści z bożej łaski.

  26. Co Pani Przewodnicząca RM ?

    27/02/2013 o 15:11

    Dlaczego nie ma protokołów Sesji na bieżąco, gdzie jest porządek obrad najbliższej sesji ? Czy Pani także nie może sobie poradzić z z tak prostą ale jakże ważną dla mieszkańców sprawą ?

  27. A może ...

    27/02/2013 o 15:14

    powinna się przyglądnąć pracy Rady Miasta sama wew. Komisja Rewizyjna, bo coś nie funkcjonuje komunikacja z mieszkańcami !

  28. Krasnal

    07/03/2013 o 12:15

    Po przeczyatniu całej dyskusji, zamieszczonej powyżej, popieram Kadzika i nie dziwię się osobom, które nie mają zamiaru przepisywać podatku na burmistrza – pasożyta i całą nieudolną świtę. Po prostu dla tych marnotrawców szkoda zachodu. Zresztą gmina Krz-ce ma całkiem spore dochoduy w porównaniu z innymi gminami w Polsce o podobnej liczbie mieszkańców – także biednie na pewno nie jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę