Gospodarka

Po rewolucji śmieci nadal lądują w rowach

Worki z odpadami, stare telewizory obudowa komputera i plastikowe butelki –  choć od wprowadzenia zmian w gospodarce odpadami wkrótce miną dwa miesiące, sterty śmieci wciąż zalegają w przydrożnych rowach i na poboczach.

Płacimy po nowemu, śmiecimy po staremu. Mimo, że od śmieciowego podatku nie można uciec, a gmina za pośrednictwem firm, z którymi zawarła porozumienie musi odebrać od nas każdą ilość śmieci, część z nich wciąż zamiast na wysypiskach ląduje w przydrożnych rowach i lasach.

Nowe przepisy miały nie tylko nakłonić mieszkańców do segregacji odpadów. Dzięki włączeniu każdego gospodarstwa w dziurawy do tej pory system, miały zapobiegać tworzeniu dzikich wysypisk. Aby przekonać się jak działa rewolucja wystarczy przespacerować się chodnikiem wzdłuż drogi krajowej, jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się przy drogach gminnych i powiatowych. Tutaj rewolucji nie widać.

26082013394_a

Nie czuć jej również w powietrzu, wieczorami w niektórych miejscowościach, mieszkańcy wciąż inhalują swoich sąsiadów plastikową mieszanką. Problem stanowi także wywóz samych odpadów. Na jednej z ostatnich sesji sołtys Czernej zwrócił uwagę, że do niektórych części jego wsi śmieciarka nie dojeżdża. Inny radny skarżył, się, że firma nie chce odbierać wszystkich śmieci, bo boi się, że gmina za ich wywóz jej nie zapłaci. Co robić w takiej sytuacji?

Mieszkańcy Krakowa, od których gmina przed dłuższy czas nie odbierała odpadów komunalnych zlecili ich wywóz wybranej przez siebie firmie, a kosztami obciążyli gminę.

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. E

  26/08/2013 o 22:18

  Siła tradycji? 🙂

  • Dębnik

   27/08/2013 o 13:19

   Nie siła tradycji, a raczej źle zdefiniowany problem i olewajstwo ze strony urzędu. Śmieci palą ludzie, aby mieć CWU, a nie tylko po to, aby mieć mniej do płacenia. Tak było i tak zostało. Trzeba było tylko rozmawiać, pytać i myśleć. Dodatkowo brak widocznej zmiany na lepsze w obsłudze. Idę do Komunalki i pytam: gdzie popiół, gdzie gnilne i zielone, a pani tłumaczy coś mętnie, abym sam zawoził na Czycza, ale jeszcze nie teraz. Miały być worki, miało być pięknie i czysto, a na razie są muchy rozmnażające się w koszach i duużo wyższe podatki, ups, chciałem napisać opłaty. Jak rozmawiam ze znajomymi, to przeważnie oddają taką samą ilość odpadów. Skąd więc te legendy wzroście ilości zbieranych odpadów? Jaki jest nadzór nad firmami obecnie wciąż zbierającymi odpady? Skąd pewność, że nie zawyżają, aby zwiększyć jeszcze przez pół roku zysk, bo przecież dla większości z nich nadejdą chude lata, a tuczyć się będą tylko wybrani…

   • mmm

    29/08/2013 o 10:05

    Brawo!! Cała prawda tak jak do tej pory produkowałam z rodziną jeden koszt za który płaciłam 17zł tak teraz za ten sam koszt płace 78zł i nic więcej nie chce wyjść.

 2. loki

  26/08/2013 o 22:33

  jaki problem? zgodnie z ustawą śmieci są własnością gminy więc jeśli nie odbierają proponuję wynosić je pod Urząd MiG Krzeszowice zamiast do rowów.
  będą leżały u właścicila

 3. Adam

  27/08/2013 o 06:01

  Ponoć w Zabierzowie są hece.Niby przetarg żle oszacowany.

  • ha!!

   27/08/2013 o 07:47

   Ale pierrniczysz ….

 4. pies

  27/08/2013 o 07:23

  11 września nastąpi pierwszy etap wymiatania śmieci z naszego życia. To problem nie tylko naszej gminy.

 5. yes

  27/08/2013 o 07:57

  Śmieci to taki dobry temat, żle jest od zawsze ,stale ktoś niepozamiatał, ale nikt nie mówi kto pali śmieci , kto wyrzuca do lasu, kto wyrzuca do rowu. Trzeba tych obywateli karać. Jak dostaną dotkliwą karę to zapewne przestaną. To samo z pijakami w Rynku, i jego obrębie. Piją rozbijają butelki , rzucają puszki.Pije też młode pokolenie na ławkach w parku i plantach. Podejrzewam że niepełnoletni.

  • loki

   28/08/2013 o 19:52

   tego SM nie widzi gdyż taki menel to nie zapłaci mandatu bo i z czego? natomiast młodzież hm SM też się nie odezwie do nich gdyż boją się nachwytać od wypitych małolatów

 6. Nu

  27/08/2013 o 08:01

  Zmian w mentalności nie da się „załatwić” przepisem czy ustawą. Do tego są potrzebne lata pracy „u podstaw”.

  • Jerzy

   27/08/2013 o 09:32

   Masz rację, mentalności długo nie wykorzenisz. Niby ludzie płacą od osoby za śmieci a chyłkiem, w nocy wrzucają śmieci do osiedlowych kubłów. Nie wiem o co chodzi?
   Ktoś powiedział, że wrzucają do tych kubłów odpady śmierdzące, aby mieć wokół domu aksamitne powietrze, bo spółdzielnia regularnie opróżnia kubły 2 razy w tygodniu. I za to jej chwała bo generalnie, co obiektywnie oceniam, nasze osiedla Targowa i Długa są zadbane.
   Tak trzymać.

 7. yes

  27/08/2013 o 08:24

  @ Nu

  Pijaństwo i oszukiwanie chcesz” leczyć” pracą u „podstaw”? Tak można było w XIXw.

  • lol

   28/08/2013 o 11:43

   Niestety, okazuje się że XXI wiek niczego nie zmienił. Edukację trzeba zaczynać niemalże od kołyski. powinna być praktyczna. Rozwalone na dzikim wysypisku jednorazowe pieluchy to pierwszy etap edukacji anty ekologicznej. Tak mamuśki, przedszkola szkoły, brać się do roboty!!!
   Analfabetyzm w tym zakresie jest zatrważający. Jak w nocy przez komin wylecą moje plastiki to nikt się nie dowie – tylko moje płuca, bo powdycham i wątroba jak zjem marchewkę z mojego ogródka „wzbogaconego” „przetworzonym” przeze mnie plastikiem. Potem płacz, bo nowotwory, a tak zdrowo się odżywiał, nie palił.

 8. Nu

  27/08/2013 o 08:37

  @Yes
  A wierzysz w to, że straż miejska będzie karała pijaczków w parku oraz wpadnie na trop i ukarze wszystkich śmiecących w lasach, parku i okolicach, czy też niesprzatających psich odchodów? Wierzysz w to, że „palacze” masowo zrezygnują z palenia śmieci i zakorkują dziurawe szamba i rury „spustowe” lub że sąsiad doniesie na sąsiada „palacza”? Naprawdę w to wierzysz? Aż taki z Ciebie idealista? W naszym polskim „rozumieniu” to nie jest oszukiwanie tylko „radzenie sobie” i „oszczędność”.

 9. LOLCIA232

  27/08/2013 o 08:40

  A czego się spodziewaliście? że nagle po wejściu nowej ustawy coś się zmieni? bzdura. wiadomo było że ustawa nie da nic w tej kwestii. Ludzie śmieci palą i wyrzucają gdzie popadnie bo tak im wygodnie.A skoro nikt nie reaguje na to więc robią to dalej. Cała ta ustawa nadaje się do tego żeby ją wyrzucić do kosza – oczywiście z napisem PAPIER 😉 Ci którzy wyrzucają śmieci do rowów i tak to robią, Ci którzy palą i tak będą to robić w ramach oszczędności na opale, natomiast ustawa najbardziej ( jak zwykle) uderzyła w przeciętnego Kowalskiego, który do tej pory segregowane odpady oddawał bezpłatnie, natomiast teraz musi za to płacić. A inna sprawa,że skoro teraz gmina tak zachwyca się pomysłem: „wszystkie śmieci nasze są” to co za problem wziąść autko, zapakować do niego paru osób w ramach prac społecznych( np takich które zalegają z płaceniem alimentów itp) i przejechać się po gminie żeby pozbierać śmieci.

 10. Nu

  27/08/2013 o 09:10

  @LOLCIA232
  Masz całkowitą rację 😉

 11. ?

  27/08/2013 o 13:53

  nie rozumiem. Przecież Potoccy odzyskali majątek, a my mamy dalej ładować w to kasę?????

  http://www.krzeszowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3180:zaproszenie-na-spotkaniewrzesien2013&catid=78:aktualnosci&Itemid=435

  • prawda

   27/08/2013 o 17:15

   no chyba ktoś za pieniądze Gminy próbuje się przypodobać Potockim. Ja tam bym nie chciał raczej żeby mi ktoś ogródek urządzał! Próba podlizania się Potockim, ha dobre

   a kto wie czy Czesław B. wrócił na łono rodziny? czyżby tak przed kampanią? czy nowa „miłość” go wyrzuciła

 12. Jerzy

  27/08/2013 o 14:44

  Dobiega końca sierpień, a jakoś nie doczytałem się ogłoszenia kolejnego przetargu na wywóz śmieci.
  Natomiast mam spostrzeżenie dotyczące BIP-u, aby zamiast bezsensownego drukowania KURIERA KRZESZOWICKIEGO drukować społeczeństwu Biuletyn Informacji Wydziały Strategii i Rozwoju UM Krzeszowice, który w bardziej przystępny sposób obrazuje poczynania inwestycyjne gminy a jest udostępniony wyłącznie jako przekaz elektroniczny.

 13. E

  28/08/2013 o 12:25

  @Lol
  „Po nas choćby potop”? 😉

 14. Tatuś

  28/08/2013 o 12:45

  @Lol
  A tatusiowie mają pozostać bezczynni? 😉

 15. NRG

  28/08/2013 o 14:06

  Wyrzucanie śmieci do lasu i rowów to skandal i prymityw, jednak co ma zrobić właściciel posesji od którego firma wywozowa nie odbiera wszystkich śmieci?
  Od 1.07. w myśl ustawy, właścicielem odpadów jest Gmina.
  Wielokrotnie też jej mieszkańcy byli zapewniani, że ilość wytwarzanych odpadów nie ma znaczenia, i że każda ilość zostanie odebrana z posesji…..
  Tymczasem aktualna rzeczywistość wygląda znacznie inaczej, gdyż np. znakomita Firma R……S opróżnia tylko pojemniki, a foliowe worki, które stoją koło nich zostawiają…..
  Nie wiem czy to jakieś nieporozumienie, i dlaczego tak robią, ale jeśli tak się dzieje, to znaczy , że nie zostały dograne szczegóły umowy między UM a firmami wywozowymi….i nasuwa się pytanie : w imię czego 4 osobowe gospodarstwo (bez zadeklarowanej segregacji) ma płacić 52 zł za wywóz śmieci miesięcznie (13zł od osoby) do gminy, skoro wg starych zasad za sam pojemnik 240 litrów płaciło 25 zł, a za każdy dodatkowy worek 120l – ok 10 zł?
  (Czyli przykładowo za pojemnik 240l + 2 worki rachunek wynosił 45zł, a nie 52zł)

  Do czasu wyłonienia lokalnego operatora, UM powinien uwzględnić te szczegóły w rozmowach z aktualnymi firmami działającymi na terenie gminy, a wg mnie tego nie zrobiono ponieważ ta firma była bardzo zdziwiona i zaskoczona pytaniem :” A co ja mam zrobić z tymi workami, które zostawiliście przy drodze?????

  Uważam, że jeśli odbior odpadów do końca roku ma się odbywać wg starych zasad, to i forma płatności i cena za usługi również, ale w tym przypadku niestety gmina musi się liczyć ze „starymi” przypadkami, zaśmiecania okolicy przez niektórych „grzeszników śmieciowych”..

 16. I

  28/08/2013 o 19:30

  mamy kolejnego wykwalifikowanego pracownika w Urzędzie, kolejnego do zajmowania się śmieciami. Pani Dorota, oczywiście jak wszyscy inni przyjęci po mozolnych konkursach, to pełna merytoryczna „profeska” i doświadczenie.
  Oby tylko swoją wiedzą w zakresie ustawy śmieciowej wypełniała urzędowe luki i oby nie okazało się, że to bubel, jak w Inwestycjach.

 17. adam

  29/08/2013 o 05:07

  zwykłe kurestwo w tej Polsce!!!!śmiecą sami sobie,palą i szkodzą innym!!!!A na weselach jak się uchleją to śpiewają,bo wszyscy polacy to jedna rodzina!!!Obłuda!Gorszego narodu nie widziałem.Mentalność wiejska jest na zero,z segregacją śmieci,paleniem itd.Jesteśmy niestety krajem śmieciarzy,brudasów,złodziei,prawda sama za siebie mówi….I dopóki inni uczciwi nie zaczną reagować i zwracać uwagi na te pasożyty zatruwające nam środowisko!!!To nic się nie zmieni w tym polskim wysypisku śmieci.

 18. Adam

  29/08/2013 o 05:56

  W warszawce mówią ” po co nam pośrednicy?”, i czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie śmieci.

 19. yes

  29/08/2013 o 07:13

  Dwa Adamy jeden duży drugi mały.

 20. EKO

  01/09/2013 o 20:29

  Plastiki, papier metal można sprzedać w skupie. To co się da to na kompost a resztę niesortowane i za śmieci w efekcie nie zapłacisz.

  • Dębnik

   09/09/2013 o 20:31

   Skoro śmieci od 1 lipca są własnością Gminy, to sprzedając surowce wtórne stajesz się złodziejem, a punkt skupu – paserem. To tylko dowcip, ale litera prawa jest jasna…

 21. loki

  04/09/2013 o 21:17

  co się dziwić skoro wydział ochrony środowiska naszego urzędu twierdzi że kartony po sokach i mleku należy wkładać do plastików, w internecie wypowiadaj się ( w innych miastach) że do papieru a pani z komunalki że do niesortowanych. więc gdzie wkładać????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę