Wydarzenia

Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 roku

Fot. pexels.com

Podatek od nieruchomości i gruntów, opłaty za odbiór odpadów czy cena postoju w płatnej strefie parkowania — to tylko niektóre lokalne opłaty wzrastające w nowym roku. Ta lista będzie się wydłużać.

W grudniu radni uchwalili budżet na 2025 rok. Już wiadomo, że w gminnej kasie zabraknie ponad 40 milionów, a zadłużenie na koniec roku sięgnie niebagatelnej kwoty 100 milionów złotych. Większą część dziury budżetowej gmina ma zasypać kolejnym kredytem, bieżące potrzeby będzie też rekompensować sięgnięciem do kieszeni mieszkańców.

Podwyżkowa karuzela ruszyła w październiku 15% wzrostem podatku od nieruchomości i gruntów. Ten ruch ma zapewnić dodatkowe 1,8 miliona złotych do przyszłorocznego budżetu i stanowić wkład własny m.in. do takich inwestycji jak budowa publicznego żłobka w Krzeszowicach.

Miesiąc później radni się nie zatrzymali i przegłosowali podwyżkę cen biletów i abonamentu w płatnej strefie parkowania. Od 1 stycznia półgodzinny postuj wzrósł o 100%, a pierwsza godzina parkowania o 50%. Radni zlikwidowali też abonament postojowy typu „N”, dedykowana osobom z niepełnosprawnościami i podnieśli z 60 na 100 złotych karę za brak biletu.

Na listopadowej sesji pojawił się też projekt podwyżki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Tak jak w przypadku opłaty parkingowej, klepnięty przez radnych. Od nowego roku za śmieci segregowane zapłacimy 36 zamiast 32 złote od osoby, a za niesegregowane 72 złote zamiast 64. Podwyżka będzie nieco mniejsza dla tych mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Radni podnieśli w tym przypadku ulgę z 2 na 5 złotych.

Jeśli wydaje Wam się, że to już koniec przyszłorocznych podwyżek, to niestety jesteście w błędzie. Od marca wzrośnie cena za wodę oraz opłata abonamentowa za wodę i ścieki. Nowe stawki (jeszcze bez ewentualnej dopłaty uchwalanej przez radnych) są już dostępne na stronie gminnej spółki.

Na podwyżki muszą się też przygotować osoby handlujące na krzeszowickim targowisku. Pod koniec roku burmistrz zarządzeniem podniósł opłatę rezerwacyjną za miejsce handlowe. Od stycznia zamiast dotychczasowych 50 złotych sprzedawcy zapłacą 80 złotych miesięcznie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

  1. Podatnik

    03/01/2025 o 20:14

    Jak się zarabia pod 20 tys.to te podwyżki to pikuś

  2. Ja

    04/01/2025 o 21:10

    Każde podwyżki poparte, przegłosowane przez radnych. Po co nam taka ekipa? A my durni, biadolimy i zapłacimy wszystko Ci nam karzą.

    • Podatnik

      05/01/2025 o 17:05

      Na taczkach wywieźć ich, poza granicę gminy!

  3. Jaber

    05/01/2025 o 11:20

    Oprócz zapowiadania podwyżek cen usług, mieszkańcy oczekiwaliby zapewne także kompleksowego audytu zarządzania w spółkach gminnych i ew. rozważenia np. planu konsolidacji 'Usług Komunalnych’ i 'Wodociągów i Kanalizacji’ i być może stworzenia jednolicie i skutecznie zarządzanego PUK. W wielu gminach usługi te są w ten sposób zarządzane i może dobrze byłoby się temu przyglądnąć.

    Na szczególną uwagę zasługują także koszty funkcjonowania WiK wraz z taryfami za wodę/ścieki, których wysokość plasuje Krzeszowice w elitarnym gronie 60 najdroższych gmin w tej sferze w Polsce (na ponad 2400 gmin).

  4. Obserwator

    05/01/2025 o 13:19

    Siedziba wodociągów równa się wysokie opłaty gdzie gospodarność odpowiem brak

  5. MM

    05/01/2025 o 14:50

    Ile gmina mogła by zaoszczędzić na wyłączeniu świateł wokół tężni? Świeci się tam przez całą noc, a na ulicach ciemno! Druga sprawa, dlaczego w naszej gminie nie ma 10/15 minutowego biletu, który jest bezpłatny? Człowiek potrzebuje 5 minut by coś załatwić a kanar już czeka…

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę