Gospodarka

Przetarg na dbiór śmieci wciąż bez rozstrzygnięcia

W czwartek mieliśmy poznać firmę, która od 1 stycznia odbierze śmieci z naszych posesji. Mieliśmy, ale nie poznamy. Gmina dała przedsiębiorcom dodatkowy tydzień i przedłużyła termin składania ofert do 4 listopada.

To już drugie podejście do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy Krzeszowice. Poprzedni urzędnicy musieli unieważnić, bo każda z ofert przewyższała środki zarezerwowane w budżecie na ten cel. Dodatkowo niemiecka firma ALBA za odbiór tony śmieci zmieszanych zaoferowała kwotę 1 grosza, zbyt niską, by była realna – tak przynajmniej wydawało się krzeszowickim urzędnikom. Innego zdania była Krajowa Izba Odwoławcza. Przy ocenie ofert komisja przetargowa powinna brać pod uwagę całościową, a nie częściową cenę za odbiór odpadów – uzasadniła swoją decyzję. Gmina musiała dokonać ponownej oceny ofert biorących udział w przetargu.

dolina_kamienic_smieci

Drugi przetarg na odbiór odpadów miał zakończyć się 24 października. Tak jak w poprzednim przypadku został jednak przedłużony ze względu na pytanie oferentów. Mimo, że od 1 lipca na terenie gminy powinny obowiązywać nowe zasady odbioru śmieci, mieszkańcy wciąż tkwią w tzw. „okresie przejściowym”. Według jego założeń odpady od mieszkańców odbiera ta sama firma, z którą do tej pory mieli podpisaną umowę. Bez zmian pozostaje harmonogram odbioru śmieci, częstotliwość odbioru odpadów segregowanych i zmieszanych. Zmienia się za to cena – od 1 lipca płacimy 8 złotych od osoby za odpady posegregowane i 13 złotych od osoby za odpady nieposegregowane.

Decyzją radnych, by obniżyć koszty funkcjonowania nowego systemu, z rewolucji śmieciowej zostali wyłączeni przedsiębiorcy. Gmina wciąż wierzy, że nowe zasady uda się w pełni wdrożyć od 1 stycznia 2014 roku.

Tymczasem w tej chwili na terenie całej gminy trwa zbiórka śmieci wielkogabarytowych. Sprawdź kiedy będą odbierać je z terenu Twojej miejscowości.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Adam

  28/10/2013 o 05:49

  Jak by nie było błędów urzędników w specyfikacji, to by nie było „książki” zapytań, przesunięć terminu i furtek na 1 grosza.

 2. ktoś

  28/10/2013 o 08:42

  A bur-mistrz 2 lub 3 razy tyle zabrał za odbiór i ma 4 etaty na śmieci a że dla swoich to nieśmieciowe.

 3. Prawie_jak_w_niebie

  28/10/2013 o 18:46

  Ale będzie jadka gdy znowy przetarg nie wypali

 4. Jerzy

  28/10/2013 o 22:27

  Czwartkowa sesja zapowiada się ciekawie, między różnorodnością tematów sprytnie ukryto czekającą nas zmianę podatku od nieruchomości.
  Natomiast przedsiębiorczości naszej Radzie nie można nie pozazdrościć, zwłaszcza w kwestii utrzymania czystości w gminie, bowiem pkt 8 porządku czwartkowych obrad – to podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały XXXV/242/2013 z dnia 29 listopada 2013r.

 5. super

  29/10/2013 o 20:25

  termin 😉 chyba w ramach przerywnika dla urzędników.

 6. Prośba

  09/11/2013 o 11:49

  do redakcji one.pl aby przybliżyła rezultaty ostatniego przetargu śmieciowego, bo czeka nas znaczna podwyżka tych opłat w nowym roku.
  Ponadto, na ostatniej sesji rozgrywała się sprawa sprzedaży działki w centrum miasta, prawdopodobnie jakiś „przekręcik” jednej z osób funkcyjnych tutejszego urzędu.

  • Muminek

   09/11/2013 o 17:22

   Tak, znam już te plotki zastanawiam się ile jest w nich prawdy. Działka należała do spółdzielni, która miała prawo sprzedać ją komu chciała. Pytanie czy spółdzielnia celowo podniosła cenę, a gmina celowo zrezygnowała z jej kupna…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę