Kultura

Majówka last minute. Praktyczny poradnik

Przed nami długi majowy weekend choć pogoda chwilami ma płatać nam figle, warto wyjść z domu, by nacieszyć się wiosenną zielenią. Gdzie wybrać się by świętować trzeci maj? Co zrobić jeśli majówkę spędza się w gminie? Podpowiadamy.

majowka_krzeszowice

W poszukiwaniu lokalnych ciekawostek na weekend na pewno pomocna będzie wydana niedawno przez Lokalną Grupę Działania Zdrój książka „Małe jest piękne”, którą już teraz można pobrać ze strony internetowej stowarzyszenia. Przez gminę przebiega kilka szlaków rowerowych i pieszych, architektury sakralnej i drewnianej. Który wybrać? Podpowie turystyczny portal poznajkrzeszowice.pl.

Odkrywanie lokalnych tajemnic w długi majowy weekend nie musi być nudne, w końcu jest Quest. Warto z całą rodziną rozwiązać tenczyńską łamigłówkę, czyli wyruszyć w podróż przez 700 lat historii podkrzeszowickiej wioski. Quest w formie pdfa można pobrać też na smartfon ze strony internetowej Fundacji Kobieta w Regionie.

Po trudach wędrówki, warto odpocząć choćby w przyklasztornym Domu Pielgrzyma w Czernej. Od 1 maja bracia otwierają w nim restaurację, a w menu m.in chleb czerneński ze smalcem, sałatka Karmelity i Ojca Przeora, oraz nagrodzona na Święcie Chleba buchta filipowicka. Mało? Czas na majówkę w pigułce.

02.05 – Hufiec ZHP zaprasza na bieg na orientację, start godzina 10:00, Krzeszowice, Las Bartlówka
02.05 – Pieszy Rajd Turystyczny w Filipowicach, start 15:15 spod wieży Orange
02.05 – Koncert Non Omnis Moriar, poświęcony Janowi Pawłowi II, w czerneńskim klasztorze, start 16:30
03.05 – Zalas, godzina 8:00, uroczystości 3-majowe, msza w kościele parafialnym, złożenie kwiatów przy obelisku pkł. pil. Stanisław Chałupy
03.05 – Krzeszowice, godzina 10:00, uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, złożenie kwiatów, okolicznościowe przemówienia; godzina 11:00 msza w intencji ojczyzny
03.05 – Wola Filipowska, godzina 18:45, koncert muzyki organowej „Organiści z dekanatu w hołdzie ojcu Świętemu”

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. William

  30/04/2015 o 20:42

  http://www.geocaching.pl/map.php

  link z mapą naszej gminy gdzie są te nieszczęsne skrzynki,które zdobywają geocachingowcy.Troszkę to uciążliwe,chodzą po nocach,świecą latarkami.W naszej miejscowości to standard.Ktoś jeszcze się spotkał z tymi geo????

 2. A

  01/05/2015 o 12:41

  w Krzeszowicach bez zmian, długi weekend majowy jak zwykle bez szału, nie ma tu życia, wielkie g… dla starszych, dla rodzin z dziećmi, no co innego władza, będzie rozdawać nagrody w biegach.

  Zatem „lekceważę takie twarze” i jadę z rodziną do Alwerni, Chrzanowa, Trzebini, do kina, na basen po … chorągiewkę.

  • abc

   01/05/2015 o 16:17

   I to jest właśnie największy problem Krzeszowic – brak inwencji i kreatywności, oraz oczekiwanie iż władza „ma” coś zorganizować mieszkańcom. Zamieszkiwanie 10 tysięcznego miasteczka nieodzownie łączy się ze świadomością, iż bardziej wyrafinowanych form atrakcji należy szukać poza obszarem gminy. Trochę wyobraźni i inwencji. Czasy kiedy komuś coś się „należało” minęły bezpowrotnie.

 3. pako

  01/05/2015 o 16:38

  a dlaczegórz by nie zorganizowac pochodu pierwszomajowego przecie dawniej to byla norma co sie stalo ?

  • Anonim

   01/05/2015 o 20:43

   Dawnej stało się z kartkami po wędliny … takie też były normy 🙂

 4. Oj tam

  02/05/2015 o 13:00

  oj tam, nie musiałem nigdzie wyjeżdżać i dzisiaj mój wnuczek dostał od burmistrza narodową flagę, no i o to chodzi, trochę uśmiechu od spacerujących z Nim osób.
  Do tego trzeba było dodać trochę muzyki z głośników, kilka stoisk np. z grillem, z watą cukrową, ciastkami, lodami, może jakiś dmuchany zamek, już byłoby weselej i ruch w interesie dla wszystkich.
  Taki piękny rynek a tak tam cichutko.

  • zgoda

   02/05/2015 o 15:07

   Fenomenalna akcja tych młodych ludzi.

   • Kermit

    02/05/2015 o 16:42

    a co jest fenomenalnego w rozdawaniu flag?
    Zgadzam się z przedmówcą, CiKS powinien pomyśleć o organizacji jakiejś imprezy na długi majowy weekend. 1 maja Polska weszła do UE – może jakiś piknik europejski, włączenie szkół językowych, niech przedsiębiorcy, którzy otrzymali kasę z UE pochwalą się – nie wiem, wypiekami, lodami, kajakami. To może być dzień promocji funduszy UE. Oooo, LGD mogłaby się w to włączyć. A przy okazji połączyć to z świętem pracy, rozdawać kartki na wejścia do galerii, zrobić wystawę, jak dzięki funduszom z UE zmieniła się gmina. Wyciągnąć zdjęcia z archiwum cyfrowego, zderzyć je ze zdjęciami tych rodzimych fotografów, którzy tworzą stronę zdjęciakrzeszowice i zrobić wystawę na rynku. A szkoła muzyczna niech zagra „odę do radości” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę