Gladiator zdetronizowany. Czatkobatrachus polonicus też będzie miał swój pomnik

Osamotniony do tej pory krzeszowicki gladiator będzie musiał pogodzić się z wyrastającą konkurencją. W mieście powstają właśnie dwa nowe pomniki. Jeden z nich ma upamiętniać Czatkobatrachus polonicus, czyli prażabę odkrytą w latach siedemdziesiątych w czatkowickim kamieniołomie.

gladiator_krzeszowice

Kiedy krzeszowicka władza zapragnęła postawić na płycie Rynku kopię posagu Gladiatora autorstwa Piusa Welońskiego, w mieście zawrzało. O tym, czy rzeźba powinna „upiększyć” centrum debatowano na zorganizowanym przez urząd spotkaniu. Choć facet z trójzębem miał sporo przeciwników i tak stanął na płycie Rynku. Wkrótce, kilkaset metrów dalej, ma zostać umiejscowiony kolejny pomnik.

Kazimierz Wyka „usiądzie” na ławce naprzeciw miejskiej biblioteki, której jest patronem. Naturalnych rozmiarów odlew z brązu wykonuje właśnie Michał Batkiewicz. Wystawę jego prac, w maju zeszłego roku, mieszkańcu gminy mogli oglądać na krzeszowickim Rynku. Pomnik profesora będzie kosztował gminę około 40 tysięcy złotych. Wizerunek Kazimierza Wyki to pierwszy z cyklu pomników jakie mają powstać w ramach szlaku literacko-artystyczno-patriotycznego. Jeśli w budżetach na kolejna lata znajdą się pieniądze, w gminie staną jeszcze Wincenty Danek, Stanisław Czycz, Bogumił Kobiela czy Józef Chłopicki.

Na tym jednak nie koniec. Już we wrześniu, na zrewitalizowanym skwerze przy OSP w Czatkowicach staną ławeczki, niewielka, drewniana altana i ufundowana przez kopalnie wapienia… żaba. Płaz ma powstać na pamiątkę odkrycia w latach siedemdziesiątych skamieniałych szczątków prażaby sprzed 240 mln lat, nazwanej od miejsca znaleziska Czatkobatrachus polonicus.

Czytaj również:

33 komentarze

 1. ktoś napisał(a):

  Nad Krzeszowicami stoi pomnik Krzeszowiczius ruinus komunizmus.

 2. Nu napisał(a):

  „A my, Polacy, my lubim pominiki.”

 3. CYPISEK napisał(a):

  NO I GIT !!

 4. JANECZKA napisał(a):

  Czemu zdetronizowany??Będzie i tak dalej górował nad innymi
  pomnikami i ich strzegł!!

  • lol napisał(a):

   Gostek z innej kultury i innej epoki nikogo nie strzeże. Jedynie zaburza krajobraz architektoniczny, bo jest ni z gruszki ni z pietruszki.

 5. Anonim napisał(a):

  Panowie radni na pomniki macie pieniążki a na chodniki na terenach wiejskich juz nie.za 40 tys można wybudować ladnych kilka metrów chodnika np nawajowa gora przy dk 79.ale po co bezpieczeństwo dzieci idących do przedszkola jest dla was drodzy radni malo istotne!jak chcecie pomnik to sobie wybudujcie ze swoich diet nie z naszych podatków.gmina zadłużona a tu takie niepotrzebne wydatki.ostatni raz bylem na wyborach.

 6. mieszkaniec napisał(a):

  Proponuje również inne odkryte szczątki z kamieniołomu w Czatkowicach:”archozauromorfa Czatkowiella”,”lepidozauromorfa Sophineta”, „Archosauriformes Osmolskina czatkowicensis”, „Collilongus”, „Parotosuchus speleus”.

  Ludzie, drogi gminne się rozsypują, a pieniądze na jakieś pomniki to się znajdują.

 7. górniczka napisał(a):

  A ta żaba ,to dlaczego niby ma stanąć w Czatkowicach
  Górnych??Kopalnia zawsze była i jest w Czatkowicach Dolnych!!OJ,BĘDĄ PROTESTY!!!Nie zgadzamy się!!!

 8. Pati napisał(a):

  Halo , pobudka krzykacze którzy najbardziej protestowali przeciwko postawieniu gladiatora w Rynku. Brać sie do roboty, pisać protesty do Gminy, wydawane są publiczne pieniądze , marnotrastwo…… Bić na alarm ….chyba ze….. ach tak, przecież to nowa wladza wiec wy głowy nie wychylicie….. Obłudnicy….wstyd……

  • Anonim napisał(a):

   Wygląda na to, że niektórzy ciężką noc mieli! 😉

  • Jeden z dziesięciu napisał(a):

   Pati, postawienie gladiatora wypisz wymaluj przypomina mi stawianie w Polsce pomników Lenina czy Dzierżyńskiego. Nikt ich nie chciał poza władzą i tymi, którzy władzę silnie popierali. Teraz tych pomników już nie ma. Moim zdaniem najwyżej jeszcze kilka lat i gladiator będzie z rynku w Krzeszowicach usunięty.

 9. jasiek napisał(a):

  no to może pomnik Żbika na osiedlu o tym mianie. Przyczynił się on wielce do zintegrowania miejscowej ludności. Zasłużony człek wielce 🙂

 10. franek napisał(a):

  Co to znaczą upały !!!!!!
  Panie Gregorczyk niech Pan mokry ręcznik założy na głowę. I każdemu który takie dziwactwa popiera.
  Nie ma za grosz gospodarności.

  • aaa napisał(a):

   pomyśl chwilę. Teraz to on realizuje budżet i pomysły byłego ale jeszcze niestety obecnego (duchem) 😀

 11. Anonim napisał(a):

  miałby teraz lżej, gdyby na samym początku przesiał te pomysły byłego przez gęste sito! niestety, kłania się brak audytu 🙂

 12. Nu napisał(a):

  Bogate miasto Krzeszowice znaczy się. Cieszyć się więc należy a nie biadolić. Pieniędzy do wydawania na „upiększanie” sporo. Obawiam się tylko, że prof. Dźwigaj za drogi będzie, ale pewnie można zamówić równie piękne pomniki u kogoś innego.

 13. Anonim napisał(a):

  Po co nam Dźwigaj, są znakomici i niedocenieni artyści na miejscu!

 14. Anonim napisał(a):

  było do przewidzenia, że w końcu „ktoś” się odezwie. problem w tym, że Panu Wyce komunistyczną łatę przyklejają potomkowie kilku Krzeszowiczan, którym prawdopodobnie się naraził, obnażając ich małe i większe draństewka popełnione przed i po 45 roku.
  Może niech „bohater” czy „bohaterka” tych insynuacji wskaże konkretne fakty z życiorysu Kazimierza Wyki, świadczące o tak poważnej plamie na Jego życiorysie.

 15. Anonim napisał(a):

  Brawo dla Redakcji za usunięcie wpisu obrażającego dobre imię Kazimierza Wyki.

  • aaa napisał(a):

   szkoda, że redakcja nie usuwa wszystkich wpisów ewidentnie obrażających dobre imię innych opluwanych tu obywateli naszego miasta 😀

 16. Anonim napisał(a):

  W Dz.Polskim z 14.09.2015 jest informacja, że Fundacja Polskie Dziedzictwo Zamek Tęczyński i Region Ziemi Krzeszowickiej została postawiona w stan likwidacji 08.07.2015 r. Likwidatorami są Wiwsław Jagiełło i Janusz Wolny. Czy ktoś coś wie na temat tej fundacji ?

 17. Anonim napisał(a):

  Według informacji zaczerpniętej z Internetu – fundacja o tej nazwie nigdy nie istniała. Może ludzie z Ratuj Tenczyn potrafią coś więcej powiedzieć.

  • Anonim napisał(a):

   Fundacja zarejestrowana w 2005 roku, wiec nie siej propagandy i dokładnie poszukaj w internecie.
   Pan Jagiełło był Vice Prezesem.

 18. Anonim napisał(a):

  jednak nie 14 a 15 września w Dz. Polskim ukazało się ogłoszenie o postawieniu w stan likwidacji w/w fundacji. Działać musiała bo podany jest tam nr KRS fundacji i obecny adres na ul. Sołtyka w Krakowie. Nazwa fundacji szlachetna ale co tak naprawdę przez minione 10 lat robiła ?

Pozostaw komentarz