Edukacja

Wojtek jedzie do Stanów. Będzie reprezentował Polskę na Intel ISEF 2016

Około 1 700 uczniów szkół średnich z ponad 75 krajów przyjedzie do Phoenix by wziąć udział w prestiżowym, międzynarodowym konkursie naukowy Intel International Science and Engineering Fair. Polskę będą reprezentować Joanna Jurek i Dominika Bakalarz, które pracują nad spersonalizowaną terapią  złamań kostnych oraz Wojciech Różowski, uczeń II klasy krzeszowickiego ogólniaka, z projektem innowacyjnego systemu operacyjnego.

wojtek_rozowski_lo_krzeszowice_explory

Decyzję o tym, że to właśnie ta trójka młodych naukowców będzie reprezentowała Polskę w Stanach, podjęto podczas specjalnej edycji konkursu E(x)plory. Na początku grudnia jury wręczyło akredytacje dziesięciu, spośród 41, młodych naukowców, których projekty wygrywały konkurs w poprzednich latach. Będą oni reprezentować nasz kraj na Infomatrix w Rumuni, Expo Science Europe we Francji, INESPO w Holandii czy Intel ISEF w Stanach.

O nagrodę w Stachach powalczy uczeń krzeszowickiego ogólniaka. Wojciech Różański w maju tego roku zdobył już złoty medal międzynarodowego konkursu informatycznego Infomatrix, w kategorii programowanie za projekt modularnego systemu operacyjnego. W Phoenix ma zaprezentować kolejny projekt system operacyjny tym razem wykorzystujący technologię Intel TSX. W swojej pracy, Wojtek wykazał, że możliwy jest 41 % wzrost wydajności aplikacji w stosunku do używanych do tej pory mechanizmów synchronizacyjnych.

Intel ISEF to najważniejsze na świecie targi uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją. O nagrody o łącznej wartoci czterech milionów dolarów konkuruje 1 700 uczniów z 75 krajów. Główna wygrana wynosi 75 tysięcy dolarów. Organizatorzy podkreślają, że od prezentacji swoich pomysłów na Intel ISEF rozpoczynało karierę naukową już 27 noblistów.

Fot. E(x)plory

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę