Wojtek jedzie do Stanów. Będzie reprezentował Polskę na Intel ISEF 2016

Około 1 700 uczniów szkół średnich z ponad 75 krajów przyjedzie do Phoenix by wziąć udział w prestiżowym, międzynarodowym konkursie naukowy Intel International Science and Engineering Fair. Polskę będą reprezentować Joanna Jurek i Dominika Bakalarz, które pracują nad spersonalizowaną terapią  złamań kostnych oraz Wojciech Różowski, uczeń II klasy krzeszowickiego ogólniaka, z projektem innowacyjnego systemu operacyjnego.

wojtek_rozowski_lo_krzeszowice_explory

Decyzję o tym, że to właśnie ta trójka młodych naukowców będzie reprezentowała Polskę w Stanach, podjęto podczas specjalnej edycji konkursu E(x)plory. Na początku grudnia jury wręczyło akredytacje dziesięciu, spośród 41, młodych naukowców, których projekty wygrywały konkurs w poprzednich latach. Będą oni reprezentować nasz kraj na Infomatrix w Rumuni, Expo Science Europe we Francji, INESPO w Holandii czy Intel ISEF w Stanach.

O nagrodę w Stachach powalczy uczeń krzeszowickiego ogólniaka. Wojciech Różański w maju tego roku zdobył już złoty medal międzynarodowego konkursu informatycznego Infomatrix, w kategorii programowanie za projekt modularnego systemu operacyjnego. W Phoenix ma zaprezentować kolejny projekt system operacyjny tym razem wykorzystujący technologię Intel TSX. W swojej pracy, Wojtek wykazał, że możliwy jest 41 % wzrost wydajności aplikacji w stosunku do używanych do tej pory mechanizmów synchronizacyjnych.

Intel ISEF to najważniejsze na świecie targi uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją. O nagrody o łącznej wartoci czterech milionów dolarów konkuruje 1 700 uczniów z 75 krajów. Główna wygrana wynosi 75 tysięcy dolarów. Organizatorzy podkreślają, że od prezentacji swoich pomysłów na Intel ISEF rozpoczynało karierę naukową już 27 noblistów.

Fot. E(x)plory

Czytaj również:

Pozostaw komentarz