Wydarzenia

500 plus. Prezydent podpisał ustawę. Gdzie w Krzeszowicach będzie można złożyć wniosek

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę „Rodzina 500 plus”. Realizacja programu ma ruszyć w kwietniu, a pierwsze świadczenia spłyną na konta rodzin w drugim kwartale 2016 roku. W gminie wypłaty ma realizować ośrodek pomocy społecznej.

500_plus_krzeszowice

Jak szacuje GOPS, w gminie Krzeszowice mieszka około 6 tysięcy dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, czyli takich, na które rodzice mogliby otrzymać świadczenie. Program 500 plus obejmie jednak zaledwie połowę z nich m.in dlatego, że świadczenie wypłacane jest dopiero na drugie i kolejne dziecko, chyba, że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł  lub 1200 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym. Na wypłacanie świadczenia na drugie i kolejne dziecko nie ma wpływy dochód na członka rodziny. Wiadomo jednak, że w rodzinach z dwójką dzieci, w których pierwsze dziecko ukończyło już osiemnasty rok życia, jako pierwsze traktowane jest to, które nie osiągnęło jeszcze pełnoletności. Taka rodzina niestety nie uzyska świadczenia, chyba, że ich dochód na członka rodziny jest mniejszy niż 800 złotych.

Czytaj również: 500 plus pytania i odpowiedzi >>

Aby otrzymać świadczenie rodzina będzie musiała złożyć wniosek w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. By uniknąć kolejek formularze mają być też dostępne on-line. Wysłanie ich przez internet wiąże się jednak z koniecznością posiadania elektronicznego podpisu. Wnioski o przyznanie świadczenia maja być dostępne nieodpłatnie, w momencie startu programu (od 1 kwietnia). Już teraz ministerstwo ostrzega przed fałszywymi stronami, z których można pobrać formularz po wpisaniu numeru telefonu.

W piątek ruszą pierwsze szkolenia dla pracowników gmin i instytucji, którzy będą przyjmować wnioski i wypłacać świadczenia. Z informacji GOPS wynika, że ośrodek planuje zatrudnić dwie dodatkowe osoby na umową o pracę i jedną na umowę zlecenie do obsługi programu „Rodzina 500 plus”.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. gops

  18/02/2016 o 11:41

  To teraz GOPS ma nowy cel, usilnie starać się wmówic rodzicom że ich dzieci nie kwalifikują się do programu poniewaz np.wyglądaja na pełnoletnie 🙂
  W końcu z czegoś nagrody będzie musiał GOPS sobie sam wypłacać.A jesli jakiś rodzic się zbuntuje to do domu dziecka z bachorem no bo przeciez skoro rodzic sie stara o pieniądze to znaczyć będzie to że patologiczna rodzina jakaś.Nie bójcie się oni już coś wymyślą 🙂

  • antygops

   18/02/2016 o 15:34

   jesteś wyjątkowo jadowity. Aż kipi od ciebie zazdrościa, zlośliwością, zajadłością. Chyba w życiu ci nie wyszło, ze tak nienawidzisz innych.

   • Przeginiak

    19/02/2016 o 09:24

    Eeee…. coś w tym jest. Dzwoniłem do GOPSU w Jerzmanowicach. Okazuje się, że pieniądze będą szły przez rączki wójta. Nagle pani mówi, że automatycznie będą przyznawać pieniądze. Drążąc temat, pani jest zaciekawiona, że to nie jakiś półgłówek dzwoni i nagle zmienia zdanie, że wnioski będą od 1 kwietnia do wypełnienia i jest na to 3 miesiące aby je złożyć… W moich oczach w Jerzmanowwicach już przygotowują się do „wykręcenia na swoje”

    • olo

     19/02/2016 o 13:38

     Nie dziwię się, ludzie z tych miejscowości, maja opinię inteligentnych inaczej i twoja wypowiedź Przeginiaku wyraźnie wskazuje, że coś jest na rzeczy…

     • Przeginiak

      19/02/2016 o 17:54

      „Nie dziwię się, ludzie z tych miejscowości, maja opinię inteligentnych inaczej” he he , aż mnie to rozbawiło, bo ……… w każdym bądź razie, rozumiem, że u was nie ma takiej korupcji, kumoterstwa, zawiści, bałwochwalstwa, oszustw i białych oczu do mamony. Dlatego Twoja opinia olo jak najbardziej zrozumiała dla mnie, jest w moich oczach jak najbardziej błędna jeśli chodzi o drugi człon komentarza.

 2. Maciej

  18/02/2016 o 13:31

  Czy osoby mieszkające w gminie, a w niej nie zameldowane mogą składać w GOPS taki wniosek?

  • rozczarowana

   18/02/2016 o 14:00

   Słabo, tylko połowa dostanie? Miało być przecież na każde dziecko, bo przecież „wszystkie dzieci nasze są”… okazuje się, że tylko dla Majki Jeżowskiej :-))).

   • sowa

    18/02/2016 o 14:14

    Do gops.
    Co ty pieprzysz? Co ktoś tu może wymyślić? Są kryteria, są przepisy. Mnie szlak trafia, bo mam młodego sąsiada nieroba, który już bierze zasiłek z GOPS, bo podobno chory ( co nie przeszkadza mu pić i palić) teraz jeszcze dostanie po 500 zł na każde dziecko. Zamiast motywować ludzi do pracy to premiuje się patologię. Pieniądze na rodzinę powinny do niej płynąć w postaci ulg podatkowych, lub zwolnienia z podatków rodzin wielodzietnych, a nie rozdawnictwa. Lenie mają dostawać, bo „tłuste koty” mają się dzielić. Ja się pytam dlaczego ludzie pracujący wielokrotnie po kilkanaście godzin na dobę mają się dzielić z nierobami, bez czci i honoru?

   • Jeden z dziesięciu

    18/02/2016 o 14:21

    Zdziwiona? Bo ja wcale. Program, który był zapowiadany jako powszechny, stał się programem socjalnym. Co ciekawe, niektórzy prognozują, że program 500 plus może się okazać programem pięćset minus, szczególnie dla rodzin, które posiadają dwójkę dzieci, a będą miały prawo pobierać kwotę 500 zł tylko na jedno dziecko. Z czego to wynika? Ano z tego, że za jakiś czas wzrost podatków i opłat (lub wprowadzenie nowych) oraz wzrost cen na towary, które będą szczególnie chętnie kupowane za otrzymane pieniądze może być tak duży, że te 500 zł (szczególnie dla rodzin 2+2 otrzymujących 1×500) może nie wystarczyć na pokrycie zwiększonych kosztów życia. I że realnie „dopłacą” do tego interesu.

    A wogóle to chciałbym zauważyć, że z punktu widzenia budżetu najlepiej by było, gdyby pieniądze z programu 500 plus były wydawane na towary obłożone największymi podatkami (vatem, akcyzą). Czyli alkohole (najlepiej te mocne), papierosy i paliwa.

  • Anonim

   18/02/2016 o 14:35

   wydaje mi się, że tak, liczy się to gdzie mieszkasz
   ze strony ministerstwa:
   „Świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie składania wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie”.

   Wynika z tego, że niezależnie gdzie złożysz wniosek trafiasz do bazy, więc nie powinno być możliwości pobrania go drugi raz w miejscu zameldowania.

   • Maciej

    19/02/2016 o 13:09

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam nadzieję, że tak rzeczywiście będzie to przeprowadzone.

 3. GOPS rekrutuje

  19/02/2016 o 15:30

  nie wiem czy ma to związek, ale pewnie tak

  Referent – Sekcja Świadczeń Rodzinnych – (2 etaty)
  Kierownik Sekcji Pomocy Środowiskowej i Wspierania Rodziny – (1 etat)

  http://bip.malopolska.pl/umkrzeszowice/Article/get/id,1170040.html
  http://bip.malopolska.pl/umkrzeszowice/Article/get/id,1170033.html

 4. Uważamże

  21/02/2016 o 12:21

  Uważam, że takie dofinansowania lub ulgi podatkowe powinien dostać każdy polski obywatel, który pracuje i płaci podatki. to z naszych podatków te pieniądze 500+ są wypłacane. Rządzący zapomnieli o nas…co my z tego mamy?

  • x

   22/02/2016 o 09:15

   Będziesz z tego miał między innymi emeryturę! 🙂

   • lol

    23/02/2016 o 15:57

    Nikt mi nie robi łaski, emeryturę będę miał, bo pracuję. Cudze dzieci na mnie nie muszą pracować. To, że w Polsce obowiązuje archaiczny solidaryzm społeczny mnie nie interesuje, gdybym na koncie emerytalnym mógł odkładać pieniądze, które zarabiam nie zabierano mi ich wiedziałbym przynajmniej ile mam. Teraz o jakichś wirtualnych pieniądzach jestem informowany pod koniec roku, bo prawdziwe finansują dzisiejszych emerytów i bandy nierobów do których zaliczam niektórych symulantów – rencistów i klientelę opieki społecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę