Gospodarka

Stanbus obniżył ceny biletów, ale pociągiem do Krakowa wciąż taniej

Od środy, część mieszkańców Gminy Krzeszowice za przejazd do Krakowa busem firmy Stanbus zapłaci mniej. Właściciel zdecydował się na obniżkę cen biletów. Taniej jeżdżą też mieszkańcy Trzebini i Chrzanowa.

stanbus_krzeszowice_krakow

Jeszcze w poniedziałek za przejazd Stanbusem na odcinku Wola Filipowska – Kraków trzeba było zapłacić 6 złotych, od środy bilet normalny na tej trasie jest tańszy o złotówkę. Stanisław Osika, właściciel Stanbusu, jest na razie jedyny przewoźnikiem świadczącym usługi na trasie Kraków – Chrzanów, który zdecydował się na obniżenie cen biletów. Cena przejazdu z Krzeszowic i Nawojowej Góry do Krakowa pozostała bez zmian, bilet kosztuje 5 złotych.

Po remoncie torowiska może się jednak okazać, że busy nie wytrzymają konkurencji z koleją, która już w tej chwili oferuje dużo tańsze przejazdy na trasie do Krakowa. Cena jednorazowego bilety normalne w ramach Małopolskiej Taryfy Aglomeracyjnej to 4.50 zł. Za bilet miesięczny zapłacimy 130 złotych, jeśli dodatkowo zintegrujemy go z Komunikacją Miejską w Krakowie cena normalnego biletu miesięcznego spada do 117 złotych, a to jeszcze nie koniec.

W grudniu ruszyła Małopolska Karta Aglomeracyjna, dzięki której zakup biletu kolejowego ogranicza się do kilku klików w mobilnej aplikacji. Posiadanie karty nie tylko ułatwia poruszanie się publicznym transportem, ale też np. parkowanie (w ramach systemu park&ride, dostępnego na razie tylko w Tarnowie)  czy wizyty w muzeach (dla użytkowników mobilnej aplikacji).

Dowiedz się więcej o Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej >>

Dodatkowym ciosem dla właścicieli firm przewozowych mogą okazać się przepisy dotyczące linii użyteczności publicznej, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku. Chodzi o możliwość otrzymania przez przewoźników zwrotu pieniędzy za ulgi za bilety sprzedawane uczniom, studentom albo emerytom. Od stycznia Urząd Marszałkowski będzie je wypłacał tylko firmom, które wygrają przetarg na obsługę transportu zbiorowego na liniach użyteczności publicznej. Jak podaje Dziennik Polski w Małopolsce będzie to tylko sześć tras: Wieliczka – Limanowa, Tarnów – Gorlice, Kraków – Myślenice, Kraków – Proszowice, Kraków – Olkusz i Kraków – Wolbrom. Nie ma wśród nich trasy przez Krzeszowice do Krakowa, bo ta jest konkurencją dla linii kolejowej,  a to kolej ma według władz Małopolski stanowić pierwszy wybór mieszkańców.

[poll id=”21″]

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. dark

  04/03/2016 o 14:31

  haha no to faktycznie obniżka,smiechu warte.Zwłaszcza że przecież cała wola filipowska jezdzi do krakowa stanbusem 🙂

  • Anonim

   04/03/2016 o 15:09

   jest jeszcze Chrzanów i Trzebinia

   • dark

    04/03/2016 o 18:14

    „Taniej jeżdżą też mieszkańcy Trzebini i Chrzanowa”

    Faktycznie przeoczyłem to,szkoda że autor w tekście wspomniał tylko o Woli.

 2. Łukasz

  04/03/2016 o 18:14

  Małopolska Karta Aglomeracyjna bilet miesięczny CAŁY 85 zł, zintegrowany z jedną linią MPK 127 zł. Bilet na karcie plastikowej lub w telefonie na aplikacji. Taniej nie będzie 😛

  • Anonim

   05/03/2016 o 12:50

   dodaje z Krzeszowic, gmina nie kończy się na mieście

 3. miga

  10/03/2016 o 09:22

  Z krzeszowickimi sołectwami bedzie cięzko, jako że obsługujący je przewoźnicy nie mają w zwyczaju wydawania biletów. Zastanwiam sie zawsze co stoi na przeszkodzie, żeby stojąc na przystnku i czekajac na pasażerów, każdemu wsiadajacemu wydawać bilet, bo dla mnie osobiście jest to oszustwo wcale nie takie całkiem małe.

 4. jarek

  11/03/2016 o 18:34

  Wydaje mi się że już kiedyś busy były droższe od PKP a ludzie i tak korzystali (nawet studenci).

 5. rzeczywistość

  16/03/2016 o 12:16

  W ostatnich kilku dniach przejazd Chrzanów-Krzeszowice kosztował mnie 4 zł, następnie 4,50 a ostatni hit wójcikbus ta sama trasa 5zł!!! Przy czym ten sam bus z Chrzanowa do Krakowa 6,50. To są chyba żarty!?! Od dzisiaj omijam wojcikbus szerokim łukiem. Powaliło z deka niektórych busiarzy.

  • wolak

   23/03/2016 o 12:46

   Poza wójcikbusem pozostałymi z Krakowa do Chrzanowa za przejazd na trasie Wola Filipowska – Chrzanów zapłaciłem 3 zł. Cena przystępna. Lokalni jeżdżący po gminie biorą bardzo słono. Np z Filipowic do Krzeszowic trzeba zapłacić 3 zł.

   • rzeczywistość

    07/04/2016 o 12:38

    Kilka dni temu Krzeszowice-Chrzanów bilet 3zł, a powrotny tą samą trasą 5zł. Nieźle, a dziwią się, że co chwilę się pytamy ile kosztuje bilet :p
    Nie ujednolicili, jak widać 2 zł różnicy na tej samej trasie… polska rzeczywistość.

 6. aniaaa

  23/03/2016 o 21:57

  Chyba wszyscy przewoźnicy już ujednolicili cennik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę