Wydarzenia

W Nawojowej Górze ma być bezpieczniej. Prawie 3 miliony na chodnik przy 79

W środę Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło start Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Na liście zadań skierowanych do realizacji znalazło się 448 pozycji. W ramach programu wygospodarowano także pieniądze na chodnik przy krajówce w Nawojowej Górze.

nawojowa_gora_chodnik

O tą inwestycję od lat zabiegała sołtys miejscowości Klaudia Węgrzyn. Temat wielokrotnie poruszała na sesjach rady miejskiej, pisała interpelacje, a ostatnio z jej inicjatywy radni wystosowali apel do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by ta zajęła się poprawą bezpieczeństwa na biegnącej przez gminę krajówce.

W środę ministerstwo ogłosiło listę zadań w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych skierowanych do realizacji jeszcze w tym roku. Pośród 448 inwestycji znalazł się też chodnik przy drodze krajowej numer 79 w Nawojowej Górze. Na ten cel z budżetu państwa ma popłynąć 2 930 000 zł.

Program zakłada poprawę stanu istniejącej infrastruktury oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tylko w tym roku na jego realizację pójdzie 600 milionów złotych. „Zadania kierowane są do realizacji na podstawie obiektywnych kryteriów gwarantujących wykonanie najbardziej potrzebnych i efektywnych zadań, uwzględniających m.in. wyniki badań stanu nawierzchni, panujący na drodze ruch z uwzględnieniem udziału ruchu pojazdów ciężarowych, wskaźnik wypadkowości oraz ocenę efektywności ekonomicznej” – informuje ministerstwo. W ramach programu zostaną przebudowane skrzyżowania, wybudowane chodniki i zatoki autobusowe, przebudowane lub wybudowane lewo- i prawoskręty, powstaną ścieżki rowerowe.

W swoim apelu radni wskazali też na potrzebę wykonania oświetlenia na odcinku od zjazdu z drogi krajowej do sklepu Intermarche w kierunku Krzeszowic, zamontowanie sygnalizacji manualnej przy przejściu dla pieszych do ulicy Filipowickiej w Woli Filipowskiej czy wykonanie przejść dla pieszych przy ośrodku zdrowia i sklepie Euro w Woli Filipowskiej. Czytaj całą treść apelu >>

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. WIEŚNIAK

  05/03/2016 o 20:57

  No i super !. Mamy ministra infrastruktury z Krzeszowic i od razu widać że poskutkowało. Tyle lat upominaliśmy się o chodnik i cisza była. Super i wielkie dzięki dla ministra i jego opcji .

 2. Missior

  05/03/2016 o 22:09

  Korzystając okazji chciałem pogratulować IMBECYLOWI, który swą IMBECYLSKĄ decyzją projektował zablokował prawoskręt na widocznym na zdjęciu powyżej skrzyżowaniu. Zapraszam na to skrzyżowanie w godzinach porannych, niech zobaczy skutki swojego IMBECYLSKIEGO projektu.

  • Anonim

   05/03/2016 o 23:16

   A od kiedy to tam nie wolno skręcać w prawo? Pierwsze słyszę. Możesz jaśniej?

   • kierowca

    06/03/2016 o 17:55

    Pewnie chodzilo mu o to, ze bylo miejsce na drugi pojazd skecajacy w strone Krakowa, a drugi w strone Krzeszowic, a teraz korek siega az na ulice Gwozdziec… przez Krzeszowice nie ma co jezdzic, bo szlabany na przejezdzie czesto zamykane sa na wiecej niz 20 min.

    • Anonim

     06/03/2016 o 20:49

     To, że było miejsce nie znaczy, że był prawoskręt. Na to jest za mało miejsca

  • Mati

   06/03/2016 o 08:51

   A ty imbecylu sprubój skręcić w lewo jeśli któryś ze skretynialych kierowców wepcha się jadąc na Kraków. Zasłania cała widoczność pojazdów jadących od Krakowa. A może zaczniecie jedzić przez Krzeszowice? A nie szaleć na wiejskiej uliczce

   • kierowca

    06/03/2016 o 17:56

    Tak … i czekac na przejezdzie ponad 20-30 minut…

   • phi

    06/03/2016 o 19:58

    zgadzam się- skręcający w stronę Krakowa zasłaniają widoczność i skręt w lewo nie udaje się, czekasz i czekasz. dlatego ustawiam się na środku jezdni i w prawo nie wpuszczam.

    • Anonim

     06/03/2016 o 20:41

     Tylko rondo!!!

    • andi

     07/03/2016 o 11:19

     Taka sama sytuacja jest przy wyjeżdzie na krajówkę z Tenczynka. Skręcający w prawo zasłaniają całkowicie widok samochodów z lewej strony. Nie mówiąc jeszcze ze widoczność ogranicza barierka mostowa.Druga sprawa że jak staną dwa samochody obok siebie na wyjeżdzie to problem mają ciężarówki żeby skręcic w stronę tenczynka. Dlatego robię tak samo ustawiam się na środku, chcociaż idiotów próbujących jechać w prawo nawet po chodniku nie brakuje…

    • k

     07/03/2016 o 11:29

     to lamiesz przepisy, skrecajac w lewo musisz ustawic sie przy lewej krawedzi jezdni

     • Ja

      07/03/2016 o 15:51

      A ty łamiesz codziennie przekraczając dopuszczalną prędkość

     • Anonim

      08/03/2016 o 21:00

      Do „Ja”: Co ma piernik do wiatraka.

 3. Olo

  06/03/2016 o 16:07

  Decyzja ta wynika z zaplanowanego remontu drugiej części ul. Gwoździec, jest okazja żeby wszystko machnąć za jednym razem.

 4. luki lak

  07/03/2016 o 23:08

  Jak się siedzi z d..ą na asfalcie to wtedy i peryskop nie pomoże.Najlepiej to kupić se konia,z furmanki lepiej widać:)):)))… A przepisy mówią jasno i wyraźnie jak ustawić pojazd do lewoskrętu.Ale jak furman prowadzi to czego można się spodziewać,a za nim sześć i więcej aut czeka bo nie umie się włączyć płynnie do ruchu,i jeszcze brak wzrostu, i ta ślepota… A jazda przez Krzeszowice to sama przyjemność,szczególnie w poniedziałek,gdy większość furmanów jedzie swymi furmankami na zjazd…..

  • Mati

   08/03/2016 o 18:03

   Przepisy też mówią, że jak masz znak z ograniczeniem do 30, to nie możesz jechać ile ci się podoba. A jak masz problemy z ruchem to po prostu wstawaj wcześniej, a ty siedzisz po nocach i piszesz komentarze które są dowodem z jakim zakompleksionym człowieczkiem jesteś.

 5. luki lak

  08/03/2016 o 20:26

  Do Mati :zmień nik na tańczący lub sypiający z kurami:). W porównaniu do ciebie niemam problemu z skrętem w lewo i ustawiam się prawidłowo dając możliwość innym skrętu w prawo by nie tworzyć niepotrzebnego korka.Zapomniałeś mały człowieczku że na pewnym odcinku drogi na której jest ogr.prędkości do 30km/g są jeszcze szykany na drodze,w tym wypadku każdy kierowca jest zmuszony do zachowania odpowiedniej prędkości,więc przestań zarzucać innym użytkonikom drogi zbyt szybką jazdę. Nie oczekuję komentarza i uważam tą konwersację za zamkniętą. Co do kompleksów to zmień lekarza,obecny cię oszukuje,mniej agresji,a jeżeli uważasz że możesz ignorować innych kierowców gdyż jesteś ponad prawem w swej furmance to przesiądź sie na rowerek-dotlenisz się i będziesz zdrowszy,psycha się poprawi,peryskop nie będzie potrzebny itp….i proszę nie komentuj….

  • Mati

   08/03/2016 o 23:17

   Każdy z doświadczenia wie że głupiego nie przegada, dla ciebie białe jest czarne i odwrotnie. A ty wieśniaku spij już bo rano znowu bedą ci przeszkadzać inni użytkownicy. A ty znów zapomniałeś zażyć leków uspakajających ? Typowy polaczek widzi u innych, a u siebie nie dostrzega

 6. db

  10/03/2016 o 10:27

  Nareszcie oczekiwana decyzja/mówię o chodniku, a nie powyższych bzdurach/
  Czy wiadomo cokolwiek o terminie rozpoczęcia?…

 7. Anonim

  10/03/2016 o 11:54

  Zamiast rowu mieć chodnik pod oknami, to dzisiaj jeden z synonimów luksusu. Dziwne, że bogata Europa świetnie się bez niego obchodzi.

  • Anonim

   11/03/2016 o 10:54

   To nie luksus tylko, bezpieczeństwo dzieci i dorosłych.
   Anonimie, gdybyś musiał uciekać przed tirem do rowu doceniłbyś „luksus”chodnika.

   • Anonim

    11/03/2016 o 11:24

    Oczywiście trudno polemizować z bezpieczeństwem na drodze. Może jednak gdzie indziej tkwi przyczyna uciekania przed tirem do rowu? Sam chodnik nie likwiduje problemu. Może warto się zastanowić, dlaczego w krajach Europy zachodniej ginie kilkakrotnie mniej pieszych na drogach pomimo, że chodników tam się nie buduje poza obszarami miast, a przecież ruch mają dużo większy, niż u nas?

    • Anonim

     11/03/2016 o 14:21

     W krajach Europy Zachodniej, buduje się obwodnice miast, a tam gdzie ich nie ma to przy ruchu pieszych są chodniki…osobiście stwierdzono;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę