Propozycje na weekend? Jest tylko jedna, ale za to jaka!

Spacer korytarzem obronnym, przejście przez Bramę Nawoja i dziedziniec zamku górnego, podziwianie okolicy z tarasu zamkowej wieży – to atrakcje, które już od najbliższego weekendu czekają na turystów odwiedzających Tenczyn.

wieza_nawoja_zamek_tenczyn

Zamek, po sześciu etapach prac konserwatorskich, wreszcie uda się udostępnić turystom. Gmina wyznaczyła trasę po odrestaurowanej części warowni. W pozostałej, nadal trwają prace remontowe, dlatego zabytek można zwiedzać tylko w weekendy.

Wejście do zamku będzie płatne. Bilet normalny ma kosztować 5 złotych, ulgowy 2 złote. Oprowadzaniem po ruinach zajmą się członkowie stowarzyszenia Ratuj Tenczyn. W trakcie zwiedzania turyści będę mieli okazję poznać barwną historię Tenczyna oraz jego właścicieli. Zamek można zwiedzać w każdą sobotę i niedziele, od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:30). Warownia pozostanie otwarta dla turystów do końca października.

Na zdjęciu: Wieża Nawojowa, jedna z atrakcji trasy turystycznej, fot. Franciszek Rozmus, Olkusztv

Czytaj również:

36 komentarzy

 1. Anonim napisał(a):

  tyle kasy stracila gmina na to!!!!! bez sensu. po co to komu tak na prawde

  • Ola napisał(a):

   Jak to po co ?! Co to wogole za pytanie ?? To nasz gminny zabytek !! Pałac Potockich rownież powinien być remontowany juz od dawna takie piękne budowle a niszczeją !

  • maniek napisał(a):

   to co – lepiej dać premię/nagrody lub zafundować wycieczkę urzędnikom miejskim….hmmm w sumie oni i tak to mają co roku a co my PODATNICY z tych ich „rozpasów” mamy?

   Należałoby radykalnie obciąć koszty funkcjonowania gminnej administracji i nauczycielstwa a więcej inwestować w miasto to w kilka lat żylibyśmy w zupełnie innym świecie….;)

 2. y napisał(a):

  Wreszcie doczekaliśmy się wbrew różnym blokującym anonimom.
  Gmina chyba jeszcze nie zdaje sobie sprawy co się stało i nadal jest nieprzygotowana aby sukces skonsumować. Powrót do Zwiazku Gmin Jurajskich niezbędny i natychmiastowy plus umowa z busiarem na kursy w soboty i niedziele. To tak na początek

 3. Gie napisał(a):

  Te wszystkie drzewa u podnóża zamku powinny zostać wycięte tak żeby białe mury było widać z daleka.

  P.S. Trzeba rzucić plotkę że na zamku można znaleźć rzadkie pokemony. Ludzie będą walić drzwiami i oknami 😀

  • olek napisał(a):

   ciebie powinni wyciac za te bzdury co wypisujesz tu.

   • Mia napisał(a):

    Popieram Gie drzewa samosiejki a teaz piękne odnowione mury szkoda je zasłaniać

    • Gie napisał(a):

     To nawet nie chodzi o odsłanianie odnowionych murów. Jeśli rekonstruuje się zamek do stanu pierwotnego to i otoczenie trzeba dostosować. Ekspertem od obronności nie jestem ale zamki z jakiegoś powodu budowano na wzgórzach. Na „gołych” wzgórzach. Musiały być „gołe” by łatwo można zauważyć i trafić ewentualnych agresorów. Już nie wspomnę że taki zamek na „łysym” wzgórzu musiał robić duże wrażenie. Dużo większe niż schowany między drzewami.

     • Masa netto napisał(a):

      Może zrobią w następnej kolejności…
      To faktycznie by robiło robotę co mówisz! Przyłączam się do tej propozycji, mas racje wg mnie przynajmniej😉

 4. Anonim napisał(a):

  super sprawa. dzięki temu kilka osób się wylansuje i wystartuje w wyborach do rady.!!!

 5. festiwal hipokryzji napisał(a):

  Czy dziś Nowe władze kraju będą się prężyć nad sukcesami poprzedników?

 6. Anonim napisał(a):

  może wymienisz jakieś sukcesy?

 7. masa netto napisał(a):

  1) Anonim
  22/07/2016 o 00:51
  tyle kasy stracila gmina na to!!!!! bez sensu. po co to komu tak na prawde – NIE GMINA tylko pieniądze na remont pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; dotacja w wysokości 800 kPLN została Pana zatwierdzona w 2013 r przez ministra Bogdana Zdrojewskiego.
  „Po co to komu naprawdę” – wiesz wogule co to jest dziedzictwo Narodowe???

  2)Anonim
  22/07/2016 o 11:16
  może wymienisz jakieś sukcesy? – projekt remontu został zatwierdzony i środki zostały przyznane przez ministra poprzedniego rządu !!! Jeśli chodzi i historie o obecny rząd skupia sie raczej na jej zakłamywaniu, i burzeniu pomników. No chyba że smoleńskich – te będą wkrótce w każdym mieście

  • Anonim napisał(a):

   „projekt remontu został zatwierdzony i środki zostały przyznane przez ministra poprzedniego rządu” – faktycznie „gigantyczny” sukces. Podpisać się pod projektem stworzonym przez osoby trzecie, a wydać środki, które i tak musiały zostać wydane.

   • masa netto napisał(a):

    musiały… a wiesz ile w skali kraju projektów sie nie załapało???! Ktoś ten projekt zrobił, ktoś zatwierdził, ktoś z SENSEM wydał pieniądze

    Ludzie, czemu z was takie smerfy marudy!!?? –

    Tęczynek jest fajną wizytówką naszej gminy, są tam turnieje rycerskie urządzane, jakieś imprezy plenerowe itp.., zawsze troche turystów przyjedzie, zobaczą, pochodzą, zdjęcia porobią.

    Zamiast sie cieszyć że sie udało akurat w Krzeszowicach to zawsze coś komuś nie pasuje. Kowboje klawiatury sie znaleźli… ehhh

    • Anonim napisał(a):

     Ależ to naprawdę wspaniale, że to się w końcu udało zrobić.
     Tylko trzeba jasno powiedzieć, że gloryfikowanie jakiejkolwiek władzy, że to przez nich coś zostało zrobione jest nie na miejscu. Władza wykonała jeden ruch, podpisując dokumenty.
     KTO zrobił projekt ? KTO monitował ciągle w tej sprawie ?
     Pieniądze wydała władza – to im idzie świetnie, nie ważne czy z lewej czy z prawej strony. Dlaczego wydała ? Bo akurat była rezerwa, bo akurat się trafił lepszy dzień, bo ktoś w końcu wynudził te pieniądze, które powinny tu powędrować naście lat temu.

     • Anonim napisał(a):

      ..powinny powędrować lata temu, tak samo jak na autostrady, szpitale, szkoły i miliony innych rzeczy. Ale nie jesteśmy Arabią Saudyjską, Norwegią albo inną Japonią, i mamy tych pieniędzy tyle ile mamy..na wszytko wszystkim nie starczy nigdy od razu.

      To że była rezerwa, to też trzeba było na tyle rozsądnie gospodarować groszem publicznym że się udało te środki wygospodarować.
      Generalnie to wszystko jest SUMĄ pracy i zaangażowania kilku stron, może szczęścia i zbiegów okoliczności – wszystko fajnie wyszło,to i tak smerfy marudy swoje dpowiedzą

     • Anonim napisał(a):

      To przecież mówię że super, że wyszło.
      Świetnie, super, wspaniale.
      Ale czy od razu narzekaniem muszą być trudne pytania ? Tak to się u nas ostatnio przyjęło, że hejterem jest ten, który za dużo pyta, zamiast cieszyć się z tego co jest.
      Widać nie wszyscy chcą brać w ciemno co dają, czasem dobrze jest się zastanowić jak do tego doszło. No chyba, że to nie jest ważne – ale wtedy trzeba się zacząć martwić o ten naród, bo oznacza to tylko tyle, że można go kupić byle błyskotką…

     • Masa netto napisał(a):

      Jeśli w jakimś stopniu przyczyniłeś się do tego projektu, przygotowywałeś,monitowałeś, pomagałeś itp to chapeau bas! Baa, powinieneś myślę opisać szerzej losy, elementy przygotowania, nakład pracy i to nie anonimowo tak jak tu się wypowiadasz. Jak nikt nas nic chwali to warto sie samemu pochwalić.Jestem pewien, że ten sukces ma wielu ojców i warto im wszytkim podziękować. Również Tobie, jeśli w jakimś stopniu jesteś jednym z nich.

      Ja, przyznaje, że nie dołożyłem nic od siebie w jakikolwiek sposób do tego projektu, więc uważam,że nie powinienem krytykować jednych drugich czy trzecich, że za późno, że tylko podpis złożyli, że to dzięki rezerwie budżetowej itp itd. Mogę tylko przyklasnąć i docenić że sie udało. Inni zupełnie nie zaangażowani w ten temat też uważam nie mają mandatu do krytykowania innych?jeśli sami nic nie zrobili w tym temacie
      A nie dostrzegam żadnych trudnych sensownych pytań w tych komentach dotyczących tego sukcesu.

  • Anonim napisał(a):

   i to mają być te sukcesy?? zapominasz chyba, jak poprzedni burmistrz wykręcał się na początku od zabezpieczenia ruin Tenczyna, ignorując ustawowy obowiązek 😉

 8. Jerzy napisał(a):

  Wiem czy nie wiem komu mam dziękować, ale ktokolwiek przyłożył rękę do tego, że po remoncie zamek zostaje otwarty i że turyści mogą go znów odwiedzać – TYM WSZYSTKIM CHWAŁA i DZIĘKI.

  Remont wprawdzie pochłonął trochę pieniędzy ale podatnikom nie zrobiono zbytniego drenażu kieszeni a dobrowolne składki na fundację nie powinny nikogo denerwować. Jeszcze należy zmienić otoczenie zabytku tj. stok wzgórza oczyścić z drzew, zrobić parkingi, może wykonać jakąś iluminację zamku, tylko broń Boże dać zezwolenie na jakieś banery reklamowe.

  Ruiny Zamku w Rudnie od lat były celem wycieczek szkolnych, tam chodziliśmy z wychowawcami spędzać Dzień Dziecka, teren ten stanowił dla wielu niedzielną bazę wypadową.
  Osobiście jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim inicjatorom tego przedsięwzięcia.
  W naszej gminie to naprawdę fantastyczne miejsce!!!

 9. Anonim napisał(a):

  do masa netto!!!!!!!!! zlituj się!!! dyskutujesz i pouczasz innych, a piszesz Tęczynek zamiast Tenczynek. Szok!!

 10. Anonim napisał(a):

  do masa netto: „wiesz wogule co to jest dziedzictwo Narodowe???” w ogóle – to ja wiem, ale czy Ty wiesz?

 11. Kk napisał(a):

  Ludzie opamiętajcie się – nic tylko złość, negatywne komentarze. Błędy Tęczynek i w ogule z błędem napisane..
  A cieszcie się wreszcie, że coś pozytywnego się dzieje!!!! Nie krytykujcie wszystkiego

 12. Anonim napisał(a):

  A kto tu krytykuje? Cieszymy się przecież i radujemy… tyle się dzieje wokół!

 13. Krystian W. napisał(a):

  Krytykują ci, co się nawet podpisać nie potrafią.
  Bo potem jeszcze trzeba się by było tłumaczyć koledze, że się go op..ło 😉

  Sami mistrzowie klawiatury tutaj 🙂

 14. Anonim napisał(a):

  Potrafią, potrafią… A ty myślisz, że jak się podpiszesz pierwszą literą, to od razu musisz mieć rację? A czy wiesz, że pozbawione krytyki wszystko staje w miejscu?

  • Krystian W. napisał(a):

   Właśnie widzę jak potrafią.
   Podpisałem się z imienia i pierwszą literą nazwiska – to i tak o jakieś 75% więcej niż 90% użytkowników tej strony. To raz.
   Dwa – a czy wiesz, że czasem wypada też pochwalić, bo to dodaje morale i pewności siebie ? Ja rozumiem, że to ciężko pojąć czasem, ale właśnie Cię uświadamiam, że nie tylko samą krytyką należy się posiłkować przy chęci osiągnięcia celu.
   Trzy – znając Ciebie, to zapewne odpiszesz, na to co napisałem. To uprzedzając – nie trudź się i nie marnuj swojego cennego czasu – Anonimowe odpowiedzi przestają mieć dla mnie jakiekolwiek znaczenie od tej chwili.

 15. Anonim napisał(a):

  Krysia B – teraz może być? Spodziewałam się, że odpiszesz właśnie w tym stylu. Masz rację, szkoda marnować czasu na odpowiedzi merytoryczne, bo dla Ciebie jest ważniejsze, że ktoś się podpisał jedną literą, zamiast przyjąć, że na portalu anonimowym jest to sprawa bez znaczenia.

Pozostaw komentarz