Kultura

Mały Wawel otwarty. Będzie hitem turystycznym gminy?

Pierwsi turyści czekali pod bramą zamku jeszcze przed godziną dziesiątą. Niektórzy Tenczyn zobaczyli po raz pierwszy, dla innych spacer wzdłuż kamiennych murów był podróżą sentymentalną.

Po godzinie dziesiątej trasą turystyczną maszerowało już około pięćdziesięciu osób. Nie było przemowy, tańców dworskich, przecinania wstęgi, koncertów i oficjeli, ci ostatni zamek zobaczyli już w piątkowe popołudnie. Przyjezdni spoza gminy zaczęli od narzekania, że droga na Tenczyn wąska i nieoznakowana, a za kaplicą w Rudnie przy rozwidleniu dróg nie wiadomo gdzie skręcić, bo znaku brak. Trafna uwaga.

Przed bramą gorączkowa bieganina z pudłami pełnymi fantów. O dziesiątej wchodzimy do barbakanu, burmistrz wita turystów na tle ściany z wielkim czerwonym napisem CHWDP. Kupujemy bilety, tylko pierwsza osoba dostaje paragon, reszta spisywana jest na zeszyt, bo właśnie zawiesza się kasa fiskalna. Później jest już dużo lepiej.

Ruiny robią wrażenie, publicznie pieniądze nie poszły w błoto. Widoki z wieży Nawojowej zapierają dech w piersi, ale nawet tutaj widać działalność wandali. Drewniana balustrada wymalowana zielonym sprejem, ściany pokryte imionami sprawców dewastacji. Na zamku wydzielono komnatę, w której można kupić pamiątki – tarcze, książki, mapy i gadżety dla dzieci. Przy wejściu do wieży powstał drewniany taras, na którym spokojnie można organizować kameralne koncerty.

Na koniec zwiedzania, ci, którzy uważnie słuchali opowieści oprowadzającego po zamku Macieja Stępowskiego, prezesa stowarzyszenia Ratuj Tenczyn, mają okazją wziąć udział w quizie i wygrać nagrody. Wśród nich koszulki, książki, albumy czy magnesy z wizerunkiem zamku. Dzieci mają radochę.

Tenczyn można zwiedzać w każdy weekend w godzinach 10:00 – 18:00, bilet ulgowy kosztuje 2 złote, normalny 5 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty postoju na prywatnym parkingu – 4 złote.

Jak zdobywaliśmy Tenczyn. Zobacz galerię >>

zajawka_zamek_zwiedzanie_tenczyn

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Anonim

  24/07/2016 o 19:40

  Szkoda tylko tych napisów, i sprayów… i najgorsze, że praktycznie nie do namierzenia są ci niszczący idioci…

 2. Gie

  24/07/2016 o 22:39

  A propos Tenczynka i przeszłości. Trafiłem na portal z e starymi mapami http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG25 Przeglądam sobie mapy i trafiłem na tę http://igrek.amzp.pl/details.php?id=13350 (najlepiej ją zapisać na komputerze i dopiero przeglądać). Na terenie Tenczynka, Niedźwiedziej Góry, w prawym dolnym rogu są takie idealnie promieniście rozchodząc się linie. Wyglądają na drogi. Czy ktoś wie czy to były drogi a jeśli tak to w jakim celu powstały i dlaczego są tak idealnie rozmieszczone? No i czy istnieją do dziś?

 3. niezorientowana

  25/07/2016 o 11:27

  co to znaczy CHWDP?

  • Anonim

   25/07/2016 o 12:33

   Pewna część ciała w pewną część ciała pewnemu organowi ścigania.

 4. sandokan

  25/07/2016 o 18:16

  Elegancko!! Wycofuję swoje wcześniejsze wpisy,że chyba tylko Szwedzi ten zamek zdobędą!!Wieża NAWOJOWA EXTRA ,jako punkt widokowy!!Lepsze wyjscie,jak w Lipowcu,bo tam drabinka i kolejki do wspinaczki!!Turniej rycerski i ZLOT CZAROWNIC rozsławią ,,MAŁY WAWEL,,W okolicy!!!Atakować należy tylko ministra ,aby ten odcinek drogi od STAWU WROŃSKIEDO wyasfaltowali , to tylko 8oo m. Bo tu prawdziwe średniowiecze!!!A turystom na rowerach łańcuchy spadają na tych wertepach,a samochód może wydech urwać!@@@

 5. Marcelina

  26/07/2016 o 21:04

  Z jednej strony fajnie, ale pamiętam jak było tam pięknie w 2005 roku, naturalnie…

 6. Gie

  26/07/2016 o 22:11

  Tak właściwie to do jakiego stanu są plany rekonstrukcji tego zamku? Bo chyba jakieś są?

 7. ktoś

  27/07/2016 o 06:53

  hit gminy otwarty z okazji 22 lipca dawny E.Wedel.

 8. Paweł

  27/07/2016 o 21:24

  Bez sensu porównywać do Wawelu. Wawel jest inny i nawet nie każdemu musi się podobać. Chodzi chyba o to, żeby Tenczyn był wartością sam w sobie?
  Niewątpliwie szpecą te starannie wypłaszczone mury. Fajnie, że pomyślano o widoku, natomiast oprowadzanie powinno być dobrowolne.

 9. Anonim

  27/07/2016 o 23:48

  nie ma z czego się cieszyc. gmina wyremontowala zamek dla potockich. porazka. a 2-óch braciszków sobie robi reklamę na wybory!!!!

  • Anonim

   28/07/2016 o 10:06

   To nie ciesz się, a na pewno nie zwiedzaj tego zamku! Nie wolno! Wstyd zwiedzać taki wyremontowany zamek dla kogoś.
   Nawet jeśli sobie robią reklamę na wybory to co z tego ? Ty jak widać nie potrafisz nic poza wpisem na forum zrobić.
   Głosować też nie chodzisz.

   Nie ma się z czego cieszyć, że takich mamy mieszkańców jak Ty. Nic tylko krytyka, ale żeby cokolwiek dobrego zrobić, albo chociaż pomyśleć co można by zrobić, to już za dużo.

 10. Anonim

  28/07/2016 o 00:03

  dobre haha, a dziedzic ubrany na targu w poniedziałek!

 11. Amigo

  28/07/2016 o 20:44

  Jaka hipokryzja co niektórych tu piszących. Jeżdżą po Polsce, nawet po świecie i zachwycają ich ruiny, bądź wyremontowane mury a u siebie nie widzą żadnych pozytywów.
  Kiedyś remontowi zdecydowanie negatywny był Pan burmistrz Bartl, wtórowało mu paru kolegów, a teraz do fotki … to na czele.

 12. Zyga

  06/08/2016 o 12:33

  Gratulacje dla Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn…
  To dzięki jego wytrwałości, pasji i uporowi udało się osiągnąć obecny kształt dostępności dla zwiedzających.
  Pełen szacunek dla Was.
  Jeśłi chodzi o wandali to przydałoby się zainstalować kilka kamer monitorujących obiekt…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę