Kultura

Na krzeszowickim Rynku zjawi się rycerz na białym koniu

Już w najbliższy piątek spełni się marzenie niejednej białogłowy. Oto bowiem na krzeszowickim Rynku zjawi się rycerz na białym koniu. Problem jednak w tym, że najprawdopodobniej nie będzie „do wzięcia”.

korowod_swmarcina_krzeszowice

Gdyby 11 listopada sprowadzić tylko do długich przemówień panów o smutnym wyrazie twarzy ten dzień byłby wyjątkowo nudny. Od lat święto, które Polaków powinno wprawiać w dobry nastrój bardziej przypomina przedłużenia Wszystkich Świętych. Inaczej jest tylko w Warszawie, którą w dzień niepodległości zadeptują kolejni miłośnicy wszelakich marszów. Krzeszowice, wzorem Poznania, postanowiły połączyć Święto Niepodległości z obchodzonym w tym dniu świętem biskupa z Tours. Jak wyszedł ten eksperyment? Można było się przekonać w ubiegłym roku. W piątek do korowodu dołączą kulinarne atrakcje.

Jak mówi przysłowie „na świętego Marcina najlepsza gęsina”. Organizatorzy zaserwują w ten dzień na krzeszowickim Rynku ‚tradycyjny rosół z gęsi’, nie zabraknie też wypiekanych przez cukiernię Melba, rożków z białym makiem. Święty Marcin, na swoim białym koniu wjedzie do centrum tuż przed południe. Na Rynku będzie na niego czekać suto zastawiony stół. W inscenizacji weźmie udział około dwudziestu rekonstruktorów, w tym także członkowie Krakowskiego Bractwa Grodzkiego. W ten dzień, razem w harcerzami będzie można wziąć udział w grze miejskiej, a także kupić drobiazg na okolicznościowym kiermaszu. O 16:00 w galerii Pałacu Vauxhall odbędzie się wieczór pieśni patriotycznych.

Co 11 listopada będzie działo się w innych częściach gminy? Sprawdźcie klikając na plakat.

11listopada_obchody_gminakrzeszowice_zajFot. Fot. Tomasz Truszewski

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. GUCIO

  10/11/2016 o 15:20

  Piękna tradycja!!!
  do KRZESZOWICE.PL – proponujemy zrobić materiał i zdjęcia
  z parkingu pod cmentarzem!!! Jakie piękne graffiti wykonały panie urzędniczki na żółto =kreski, strzałki,numerki, a nawet tablice pozostały po ZADUSZKACH!!Był przetarg ,a i tak
  wiele było stanowisk pustych! Kto to ma sprzątać, bo straszy??Chyba,że zostaje na zawsze??

  • Anonim

   10/11/2016 o 21:16

   A co ma parking pod cmentarzem do Święta Niepodległości ?

   • MILKA

    10/11/2016 o 21:52

    Leży tam gen. CHŁOPICKI chociażby.Będą składać kwiaty,a tu nie posprzątane??Obciach.

    • Anonim

     11/11/2016 o 11:53

     Oj tam, są większe problemy niż nieposprzątany kawałek przed cmentarzem.

 2. iti

  11/11/2016 o 09:59

  Krzeszowicom przydała by się porządna impreza, bo ciągle tylko smęty i smęty.

  • Anonim

   11/11/2016 o 11:08

   Zdefiniujesz „porządną imprezę” ? Chodzi o co ? O więcej budek z piwem i miejsc, gdzie można wódy się napić, czy o to, żeby przyjechał jakiś zespół, co gra na tyle głośno, żeby zagłuszyć wszystko dookoła, a żeby potem ludzie na następny dzień mówili „ale było zaj…ście” ?

 3. iti

  11/11/2016 o 12:59

  Oczywiście że chodzi o zespół, taki który zagra coś wesołego, coś śmiesznego, coś na luzie, żeby ludzie wyszli ze swoich spiętych i sztywnych ram codzienności i mogli rozluźnić swoje spięte „ah oh” pośladki. Wbrew pozorom to nie młodzież potrafi się dobrze bawić, a ludzie w średnim wieku, tylko muszą mieć przy czym.

  • Anonim

   11/11/2016 o 14:16

   Ja tam bawię się dobrze w dobrym towarzystwie swoich znajomych – wtedy muzyka, czy cokolwiek co dzieje się na scenie, na rynku, czy gdziekolwiek ma drugorzędne znaczenie.
   To czy zaśpiewa Sikorowska, czy Ich troje, czy Kozidrak, czy Metallica nie ma znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę