Po tym jak w Porębie Żegoty (gmina Alwernia) wykryto kolejne ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy, w obszarze zagrożonym znalazło się część miejscowości gminy Krzeszowice.
Tenczynek, Rudno, Zalas, Sanka, Frywałd oraz Wola Filipowska i część miasta Krzeszowice (na południe od drogi krajowej nr 79), to miejscowości znajdujące się w obszarze zagrożenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8. Na granicach zagrożonego terenu mają pojawić się tablice informacyjne.
Włączenie części gminy do obszaru zagrożonego ma związek z wykryciem ptasiej grypy w jednym z gospodarstw na terenie sąsiadującej z nami Gminy Alwernia. Przypadek z Poręby Żegoty to już ósme ognisko wirusa wykryte w województwie małopolskim.
Na terenie obszaru zagrożonego obowiązuje rozporządzenie wojewody, które zakazuje m.in organizowania lotów treningowych i lotów konkursowych gołębi, przemieszczania drobiu, wywożenia lub rozrzucania ściółki i nawozów naturalnych, organizowania polowań i odłowów ptactwa dzikiego bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii. W grudniu, w związku z zagrożeniem ptasią grypą, zaczął też obowiązywać zakaz handlu drobiem na miejscowym targowisku.
Czytaj więcej: rozporządzenie wojewody, informacje Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii
Anonim
09/02/2017 o 18:00
http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty/a/pies-zamarza-na-a4-ale-nikt-nie-chce-sie-nim-zajac,11776502/
We Frywałdzie…
sowa
12/02/2017 o 14:56
Może należałoby skończyć z dokarmianiem dzikiego ptactwa. Mam tu na myśli gołębie i kaczki. Zimy nie są tak ciężkie żeby nie mogły sobie poradzić, a naturalna selekcja w świecie zwierząt to normalność, która pozwala wyeliminować słabe osobniki. Obserwuje jak przez głupie działania ludzi rośnie populacja gołębi i kaczek w Krzeszowicach i gminie. Odchody gołębi niszczą budynki i są zagrożeniem, bo to w nich znajdują się różne mikroby chorobotwórcze. Nadmierny rozrost populacji kaczek powoduje spustoszenia wśród ryb rzek gminy. Przyroda bez ingerencji potrafi dbać o równowagę w ekosystemach. Człowiek wtykając wszędzie swój nochal wszystko zaburza i niszczy, a potem płacze kiedy to uderza w niego.
Anonim
12/02/2017 o 16:31
Naturalną selekcję powinno się wprowadzić w świecie ludzi.
:D
12/02/2017 o 20:25
ależ proszę się wyselekcjonować 😀
Anonim
12/02/2017 o 22:33
Selekcja polega na tym, że to nie obiekt się selekcjonuje, a jest selekcjonowany.
Polecam czytać więcej książek mądrych. Póki czas na to.
krzysio
12/02/2017 o 19:27
Pierwszy raz słyszę nazwę zjadliwa grypa ptasia. na pewno taka nazwa tej grypy?. Uświadomcie Mnie.
Anonim
12/02/2017 o 20:05
kliknij w linki informacje Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii to się dowiesz
tak jest określana, bo ptactwo po zarażeniu pada prawie od razu
krzysio
13/02/2017 o 21:35
E, chyba nie. To dlaczego trzeba wybijać się ptactwo nawet tydzień po zarażeniu?.