Część gminy w obszarze zagrożonym ptasią grypą

Po tym jak w Porębie Żegoty (gmina Alwernia) wykryto kolejne ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy, w obszarze zagrożonym znalazło się część miejscowości gminy Krzeszowice.

Tenczynek, Rudno, Zalas, Sanka, Frywałd oraz Wola Filipowska i część miasta Krzeszowice (na południe od drogi krajowej nr 79), to miejscowości znajdujące się w obszarze zagrożenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8. Na granicach zagrożonego terenu mają pojawić się tablice informacyjne.

Włączenie części gminy do obszaru zagrożonego ma związek z wykryciem ptasiej grypy w jednym z gospodarstw na terenie sąsiadującej z nami Gminy Alwernia. Przypadek z Poręby Żegoty to już ósme ognisko wirusa wykryte w województwie małopolskim.

Na terenie obszaru zagrożonego obowiązuje rozporządzenie wojewody, które zakazuje m.in organizowania lotów treningowych i lotów konkursowych gołębi, przemieszczania drobiu, wywożenia lub rozrzucania ściółki i nawozów naturalnych, organizowania polowań i odłowów ptactwa dzikiego bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii. W grudniu, w związku z zagrożeniem ptasią grypą, zaczął też obowiązywać zakaz handlu drobiem na miejscowym targowisku.

Czytaj więcej: rozporządzenie wojewody, informacje Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

Czytaj również:

8 komentarzy

  • sowa napisał(a):

   Może należałoby skończyć z dokarmianiem dzikiego ptactwa. Mam tu na myśli gołębie i kaczki. Zimy nie są tak ciężkie żeby nie mogły sobie poradzić, a naturalna selekcja w świecie zwierząt to normalność, która pozwala wyeliminować słabe osobniki. Obserwuje jak przez głupie działania ludzi rośnie populacja gołębi i kaczek w Krzeszowicach i gminie. Odchody gołębi niszczą budynki i są zagrożeniem, bo to w nich znajdują się różne mikroby chorobotwórcze. Nadmierny rozrost populacji kaczek powoduje spustoszenia wśród ryb rzek gminy. Przyroda bez ingerencji potrafi dbać o równowagę w ekosystemach. Człowiek wtykając wszędzie swój nochal wszystko zaburza i niszczy, a potem płacze kiedy to uderza w niego.

   • Anonim napisał(a):

    Naturalną selekcję powinno się wprowadzić w świecie ludzi.

    • :D napisał(a):

     ależ proszę się wyselekcjonować 😀

     • Anonim napisał(a):

      Selekcja polega na tym, że to nie obiekt się selekcjonuje, a jest selekcjonowany.
      Polecam czytać więcej książek mądrych. Póki czas na to.

 1. krzysio napisał(a):

  Pierwszy raz słyszę nazwę zjadliwa grypa ptasia. na pewno taka nazwa tej grypy?. Uświadomcie Mnie.

  • Anonim napisał(a):

   kliknij w linki informacje Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii to się dowiesz
   tak jest określana, bo ptactwo po zarażeniu pada prawie od razu

Pozostaw komentarz