Kultura

Nowy sposób na promocję gminy. Zarapują o lokalnej historii i tradycji

Gmina rozstrzygnęła konkurs na realizację zadań w dziedzinie kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultury i tradycji. Dofinansowanie na łączną kwotę 40 tysięcy złotych otrzymały 24 projekty. Wśród nich konkursy pieśni patriotycznych, ludowych czy religijnych. Na liście jest też jeden nowatorski sposób na promocję gminy.

Najwyższe dofinansowanie – 5 000 złotych, trafi do stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn” na realizację turnieju o topór Andrzeja Tęczyńskiego. W tym roku po raz kolejny konkurs na najpiękniejszy ogród w Gminie Krzeszowice zorganizuje stowarzyszenie społeczno-kulturalne „Więzi”, na swój projekt otrzymało 4 500 złotych. 3 200 – trafi do działającego przy szkole muzycznej stowarzyszenia „Pokochaj Muzykę” na organizację tegorocznych międzynarodowych integracji jazzowych. Pieniądze na prowadzenie grupy śpiewaczej i organizację konkursu pieśni ludowej dla KGW otrzymało też stowarzyszenie Gospodyń Gminy Krzeszowice (2 700 złotych). W tym roku kolejny Przegląd Kolęd i Pastorałek Ludowych Powiatu Krakowskiego zorganizuje Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno, na ten cel otrzymało 2 500 złotych. Dofinansowanie trafi też do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej (2 400 złotych) na projekt Muzyka i literatura w Willi Domańskich.

Na liście dofinansowanych jest też też zagadkowo brzmiący tytuł „Made in Krzeszowice”. Czego dotyczy? – To nowy sposób promocji naszej gminy. Będzie to płyta z pięcioma utworami, w wykonaniu krzeszowickich raperów – informuje nas Kamil Kłosowski, pomysłodawca projektu. Do jednego z nich powstanie też teledysk. Każdy utwór ma opowiadać o historii, kulturze, tradycji i mentalności mieszkańców Krzeszowic. Kamil do projektu zaprosił młodego krzeszowickiego rapera, Damiana Kucińskiego „Kuciora”, która ma odpowiadać za teksty na płytę. Pomysłodawca ma nadzieję, że efekty pracy będzie można usłyszeć podczas tegorocznej Majówki hrabiny Zofii. Projekt opiewał na kwotę 4 400 złotych, z gminy udało się pozyskać 1 600 złotych.

48 komentarzy

48 Komentarzy

 1. Anonim

  12/02/2017 o 23:28

  Z tego co widać to największe dofinansowanie dostało stowarzyszenie Ratuj Tęczyn.
  Czyżby burmistrz chciał w ten sposób wynagrodzić Panu Stępowskiemu odwołanie z funkcji prezesa Wspólnej Gminy Krzeszowice?

 2. Marta

  12/02/2017 o 23:47

  a ja myślę, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Ratuj Tenczyn miało najwięcej punktów, w dodatku to wydarzenie, które jest już rozpoznawalne i na stałe wpisało się w kalendarz imprez w gminie.

  a promocja gminy poprzez Kuciora fajna sprawa, nareszcie coś innego i może dzięki temu więcej młodych osób będzie zgłaszać swoje pomysły

  • Kucior

   13/02/2017 o 00:32

   Mam nadzieje że Krzeszowiccy raperzy, poprzez mój projekt z Kamilem zaczną pokazywać się szerszej publice. Rap to niedoceniona muzyka w Naszej Gminie, gdyż jest wielu młodych naprawdę dobrych raperów na terenach Gminy Krzeszowice, którzy nie mają żadnego wsparcia publicznego, a mogliby coś osiągnąć w tym gatunku muzyki na skalę ogólnopolską. Pozdrawiam !

   • ;)

    13/02/2017 o 00:45

    Tylko mi mięsem nie rzucać raperzy. Bo gmina będzie miała kłopot.

   • Mateo

    13/02/2017 o 07:56

    Można prosić jakies linki do tych raperów na yt ?

   • Anonim

    14/02/2017 o 18:03

    Może i rap jest jakąś odmianą muzyki, ale chyba nie można mówić o gatunku muzycznym…

    • Kucior

     15/02/2017 o 10:50

     Przyjacielu, mówisz tak bo nie rozumiesz rapu. MA on największy przekaz ze wszystkich gatunków. Wiele żyć uratował, a multum serc podbił. I wbrew pozorom to jest najtrudniejszy gatunek muzyki jeśli ktoś chciałby ją stworzyć. Pozdrawiam !

     • Anonim

      15/02/2017 o 11:40

      Chyba się nie rozumiemy. Nie kwestionuję siły przekazu, jaki niesie rap, ale w sensie muzycznym nie ma wiele do przekazania, więc nazywanie go muzyką jest „trochę” na wyrost. Wiem, co mówię, chociaż oczywiście można się ze mną nie zgadzać. Pozdrawiam!

     • Kucior

      15/02/2017 o 11:45

      Ale czemu tak uważasz? Różni się od innych gatunków muzyki, prawda, ale każdy gatunek muzyki różni się od każdego. To że ktoś nie zagra na instrumencie nie znaczy że instrumenty w rapie nie uczestniczą. To że nie ktoś zaśpiewa ładnie piosenki, to nie znaczy że śpiew nie uczestniczy w rapie. Nie bez powodu ten rodzaj muzyki dociera do milionów osób w całej Polsce. Pozdrawiam !

     • Anonim

      15/02/2017 o 12:15

      Tak, oczywiście, jest wiele gatunków muzyki. Z tym się zgadzam. Istnieją jednak kryteria, odróżniające gatunki muzyczne od czegoś, co w moim pojęciu „czystą“ muzyką nie jest. Rap jako element kultury hip-hopowej można zaliczyć do czegoś w rodzaju ekspresji wokalnej, gdzie rytmiczna recytacja tekstu jest elementem dominującym nad podkładem rytmicznym w tle. W przypadku rapu nadrzędny jest przekaz treści słownej, nigdy muzycznej. To go wyróżnia.
      Ktoś kiedyś próbował zaliczyć do dziedziny sztuki usypanie na środku sali wystawowej kupy piasku, twierdząc, że to jest wyraz espresji artystycznej. Dla tego kogoś – być może… Otóż, w moim pojęciu i na szczęście nie tylko moim, istnieją granice wypowiedzi artystycznej, które o tym decydują, czy coś jest sztuką, czy nią nie jest. Oczywiście, zawsze będzie obawa o subiektywizm w ocenie, ale tak to już jest ze wszystkim, co można zaliczyć do kategorii wszelakiej twórczości. Mimo wszystko powodzenia. Pozdrawiam!

 3. Jo Jo

  13/02/2017 o 08:15

  Gdzie ten świat zmierza…
  Dofinansowania na promocję gminy… OBŁĘD!
  Jeśli ktoś chcę i ma ochotę promować swoją gminę, miasto czy wieś etc. może to zrobić całkowicie za darmo – od siebie.
  Ilu jest takich ludzi – lokalnych społeczników, którzy nie biorą złamanego dukata, za swoją działalność na rzecz miast czy wsi!(a dają niejednokrotnie więcej niż wszystkie te stowarzyszenia RAZEM wzięte)

  Robią TO, ponieważ uważają, że propagowanie historii czy kultury POLSKI, to nasze dobro NARODOWE – a swoją „zapłatę” odbierają w SATYSFAKCJI i ZADOWOLENIU, iż mogli zrobić coś dla swojego lokalnego społeczeństwa.
  Ale u nas w PL musi być konieczna gratyfikacja finansowa! WSTYD!

  • Anonim

   13/02/2017 o 08:46

   Każdy ma w piwnicy profesjonalne studio nagrań i wytwórnię płyt. jo jo przeczytaj na czym polegają otwarte konkursy ofert do jednostek samorządu terytorialnego. Tak w skrócie powiem Ci, że łatwo się domyślić, że chłopaki włożą w to kupę darmowej pracy, a to całe 1600 zł to tylko na pokrycie części kosztów, podkreślam części bo za 1600 zł to sobie można nagrać coś z telefonu i zgrać na dyskietkę.

   • Anonim

    13/02/2017 o 10:14

    Jeżeli zarobią sami na swoje „kreacje”, to mogą sobie nagrywać z telefonu i zgrywać na dyskietkę nawet za 160000 zł. Nie widzę przeszkód 😉 …
    Każdy się ceni według swojego uznania.

    • Anonim

     13/02/2017 o 10:45

     Chyba dalej się nie rozumiemy, nikt z nich na tym nie zarobi, a nawet dołoży od siebie. Niestety nikt za darmo nie udostępni studia czy nie nagra płyty.
     Ale racja, lepiej posiedzieć na forum i ponarzekać, niż zrobić coś fajnego. Chłopaki olejcie to całe nagrywanie i ponarzekajcie na forum.

    • Anonim

     13/02/2017 o 15:42

     Błąd. Sztuka kosztuje tyle, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić, a nie ile sobie artysta wymyśli.

     • C

      13/02/2017 o 17:08

      Czyli w tym wypadku 0zł

     • Anonim

      13/02/2017 o 21:14

      Kolejny błąd.
      Nie jesteś jedynym, który jest lub też nie jest zainteresowany taką czy inną sztuką.
      Dla Ciebie może i 0, ale dla innych nie.

     • Kucior

      13/02/2017 o 22:08

      Nic sobie nie wymyślałem. Aktualnie skończyłem drugą solową płytę, trzecia jest już napisana i zaczynam pisać czwartą i wiem ile co kosztuje 🙂 Zwłaszcza że gmina musi mieć dowód zapłaty w postaci rachunku. Czyli trzeba doliczyć także VAT 🙂

 4. Myśliwy z domku

  13/02/2017 o 14:20

  Gdzie tylko pojawia się tekst pokroju „ktoś dostał tyle i tyle pieniędzy” zawsze pojawia się grupa zfrustrowanych, którzy:
  1) Zastanawiają się jakim prawem ktoś rozdaje pieniądze nie im
  2) Myślą jakie to niesprawiedliwe że ktoś dostał pieniądze a nie oni
  3) Jak już nic innego nie potrafią wymyślić to stosują argumenty w stylu „i tak się nie należało”.

  Litości… mówimy o 1600 złotych polskich.
  Ruszcie swoje leniwe d…, dla każdego wystarczy, tylko trzeba się wykazać odrobiną inicjatywy.
  Ponieważ ostatnio większość ludzi narzeka i krytykuje, to nie ma z czego wybierać, dlatego dostają raperzy.

  • Anonim

   15/02/2017 o 11:11

   Krytyka nie jest narzekaniem.

 5. krzeszowiceone.pl

  13/02/2017 o 14:36

  Kucior powinien zacząć czerpać inspiracje z tego forum, niektórzy użytkownicy są mistrzami dissu 😉
  niech się chłopak uczy od najlepszych 😉

  • Kucior

   13/02/2017 o 22:09

   A jak 🙂 Staram się czerpać inspiracje ze wszystkiego co wokół mnie otacza, więc czemu by nie czerpać inspiracji z Waszego portalu 😉

 6. Jo Jo

  13/02/2017 o 17:40

  Tutaj nie chodzi o jakąkolwiek zazdrość czy hejt, ja nikomu nie żałuje, wręcz przeciwnie – jeśli są możliwości, to jak najbardziej trzeba z nich korzystać, bo przecież środki unijne są przeznaczony na różne cele.

  Bardziej skupiłbym się na innym problemie – wystarczy się zapoznać i zaczytać, jak młodzież Polska, dawała sobie radę w okresie międzywojennym.
  Wiele inspiracji(choć to już odległy czas) można przenieść w terazniejszość…wystarczą tylko szczere chęci…

  A co do młodych raperów….niech się rozwijają ale może fajnie zacząć od ciemnej piwnicy- wygłuszonej wytłoczkami po jajkach (my tak robiliśmy) a nie czekają na dostęp do profesjonalnego studia.
  W dzisiejszej dobie techniki można naprawdę zrobić coś dobrego z niczego…
  Zaraz pewnie jakaś mądrala napisze(krzeszowiceone.pl) podaj przykład a nie dissu-uj, więc proszę… Radzimir Dębski, Kortez, coś z niczego? nieprawdaż?

  I tak zupełnie na marginesie…Jeśli raperów stać na telefony i słuchawki za kilka tysięcy zeta, to powinno być ich stać na inwestycje w siebie – ale rozumiem, że szkoda im wydać własne środki na swój rozwój.

  krzeszowiceone.pl – artykuł na zamówienie? śmierdzi pislamizmem…

  • do yo yo

   13/02/2017 o 18:27

   Do rozdysponowania są co roku te złotówki, wystarczy złożyć ofertę, czemu nie dyskutujemy o kilkunastu innych projektach. Z tego co widać Gmina nie odrzuciła żadnego. To może inaczej zlikwidujmy wszystko do zera. Wracając do rozwoju mam nadzieję, że szanowny yo yo jest świetny w tym co robi, a wszystkiego nauczył się w piwnicy.

   • Jo Jo

    13/02/2017 o 19:30

    Wyraznie masz problem z logicznym czytaniem tekstu(czego uczą już w podstawówce) o myśleniu nie wspomnę.

    Ale żeby ulżyć Ci w cierpieniu… Czy widzisz może co jest „wklejone” pod tekstem krzeszowiceone.pl?

    Dlaczego nie są wszyscy traktowani równo?

    • kt

     13/02/2017 o 20:46

     kończ Jo Jo wstydu oszczędż. Obrażanie rozmówców dodatkowo żle o Tobie świadczy.
     Lepiej dać małe pieniądze na coś nowego niż kolejne hopsia siusia. Pokazcie chłopcy co potraficie.

    • Myśliwy z domku

     13/02/2017 o 21:26

     Jo Jo, no proszę Cię. A wydawałeś się człowiekiem myślącym.
     Pytania w stylu „dlaczego nie są wszyscy traktowani równo” zadawało się do połowy 4 klasy podstawówki, a potem po 7 klasie już się wiedziało, dlaczego jedni mają lepiej a inni gorzej.

     Druga sprawa – to jest Twój pierwszy artykuł na tym portalu, który przeczytałeś, że zarzucasz pislamizm ?? Artykuły na zamówienie to jest domena Pisu ? Ty wczoraj do kraju wróciłeś, czy zapomniałeś co było przez ostatnie 25 lat w tym kraju w kwestii szeroko pojętych mediów, ich redaktorów itp ?
     Wracając do meritum – akurat można się wiele razy nie zgodzić z wpisami POD artykułami użytkownika krzeszowiceone.pl, ale same artykuły są napisane poprawnie i nie stronniczo.
     Poza tym, nawet jeśli wdałoby się w te teksty odrobinę stronniczości – przecież redaktor powinien mieć swoje poglądy. Powinien je też wygłaszać. Jeżeli ktoś Ci kiedyś wmówił, że redaktorzy w mediach powinni być bezstronni, to wprowadził Cię w błąd. Redaktor ma mieć swoje zdanie – jak każdy. Jeżeli go nie ma, jeżeli zasłania się neutralnością – coś tu wtedy zaczyna śmierdzieć.

     Przytaczasz wspaniały w naszej historii okres 20-lecia międzywojennego. Brawo. Z tego maturę pisałeś ? 😉
     A na poważnie – to nie jest ten poziom, do którego obecna „sztuka” równa. I możemy się spierać, możemy ujadać, że sztuka schodzi na psy, że jest przewidywalna, że jest produkowana dla mas. Taka jest, bo jak widać taki jest teraz popyt.

     Dlaczego nie wszyscy są traktowani równo – bo to jest utopia. To jest czysty komunizm, którego nigdy żaden kraj nie był w stanie wprowadzić jako ustroju politycznego. Takiego prawdziwego, czystego-zgodnie z definicją-komunizmu. Niewykonalne.

     Nie istnieje sprawiedliwość na tym świecie i nie ma wszystkich równych.

     Dlatego ty wyciągasz średnią krajową, a inny żyje poniżej minimum socjalnego. Dlatego raper dostaje trzykrotność 500+ plus stówkę, a ktoś inny nie dostaje złamanego grosza, mimo świetnego – w jego mniemaniu – pomysłu.
     Dlatego większość ludzi mieszka na 40 – 60 metrach kwadratowych w blokach, a innych stać na 300 metrowe hacjendy.
     Jedni latają Ryanairem za złotówkę, inni wsiadają tylko do British Airways. Jedni korzystają z promocji w Lidlu i oddają puste opakowania licząc na zwrot gotówki, inni kupują i do głowy im nie przychodzi pomysł cebulactwa.
     Nie ma równości i nigdy nie będzie. Sprawiedliwości też nie.

     Ale to powinieneś wiedzieć, będąc na tym etapie życia, na którym jesteś.

  • Kucior

   13/02/2017 o 22:03

   Otóż mam 17 lat. Piszę teksty od 13 roku życia. Nagrywam kawałki od 15 roku życia. Gram koncerty od 15 roku życia. Za wszystko płacę z własnej kieszeni. Na mój rap wydałem grube tysiące, zaznaczając że jestem jeszcze niepełnoletni i nie mam stałego dochodu. Dalej jesteś pewien/pewna że nie inwestuje w Siebie? 😉

   • Anonim

    14/02/2017 o 09:12

    No to teraz pytanie czy to Ty wydałeś te pieniądze ? Bo skoro niepełnoletni, skoro dochodu nie masz… ktoś pomaga.

 7. Sołtys

  14/02/2017 o 09:19

  Proszę czytaj ze zrozumieniem, chłopak pisze, że wydał płyty więc chyba na nich zarobił, tak przynajmniej dyktuje logika, której niestety u większości anonimowych osób brak!

  • Anonim

   14/02/2017 o 10:22

   ale od czegoś musiał zacząć 🙂 Pierwszej płyty nie wydał za darmo, stąd stwierdzenie o pierwszych wydanych pieniądzach.
   Logika to nie tylko układ 0 – 1.

   • Sołtys

    14/02/2017 o 11:38

    Rodzice, rodzina, dobrzy ludzie, sponsorzy, itp., itd. Też mu to będzie wspomniane? Każdy od czegoś zaczyna, ważne co z tym zrobi… jak zainwestuje…

    • Anonim

     14/02/2017 o 14:22

     Otóż to 🙂 ale rozmawialiśmy o czytaniu ze zrozumieniem, nie o interpretowaniu słów 😉

     • Kucior

      15/02/2017 o 10:53

      Jak zarobiłem? Prosto. Swoją determinacją. Chodziłem po sąsiadach, pracowałem u nich w ogrodach i tak uzbierałem na pierwszy krążek, a potem poszło z górki. Oczywiście nie powiem że nie, bo mama też mi bardzo pomaga, i jestem jej za to dozgonnie wdzięczny. Pozdrawiam !

     • lZA

      15/02/2017 o 10:57

      Nie pisz za dużo bo jeszcze zapytają czy podatki z tego zapłaciłeś 🙂

 8. relatywista

  14/02/2017 o 10:07

  Na takim forum wychodzą te wszystkie złe cechy ludzi; zawiść, zazdrość, pomawianie. I dziwić się, że mamy co mamy, lęki ciągle lęki.

 9. Robsoon

  14/02/2017 o 10:19

  Dajcie chłopakowi szanse, ma swój cel czego nie można powiedzieć o wielu z was.

 10. lZA

  15/02/2017 o 08:30

  Dobrze, niech rapują. Wiele osób dzięki rapowi dowiedziało się o Grunwaldzie czy Jeżycach w Poznaniu.

  „Poznań Poznań Grunwald i Jeżyce
  To dwie najbardziej ********* dzielnice”

  Nie wspominając już o twórczości posła z Kielc.

 11. Kucior

  15/02/2017 o 10:56

  Zauważyłem że ludzie którzy nie mają na codzień styczności z tą muzyką mają jedno i to samo zdanie. Nie, drodzy Przyjaciele. Rap to nie tylko łyse dresy, przekleństwa itd. itp. To już nie jest to co kiedyś że tak było. Rap się rozwija, z dnia na dzień, i ten rozwój przychodzi bardzo szybkim tempem. Dla niedowiatków polecam Sobie odpalić na YouTube choćby Tau. Pozdrawiam !

  • Anonim

   16/02/2017 o 07:19

   W tym konktetnym wypadku to o czym będą te piosenki? Jakieś konkretne tematy związane z Gminą czy ogólnie?

 12. Robsoon

  16/02/2017 o 15:02

  Wolna wola? Wybierz sobie jedną z dróg.
  Jedni lubią zapach forsy, inni własnych stóp!
  Jedni wiją sobie gniazdko, inni kopią grób!
  Twoja rzecz, rób jak chcesz – działaj teraz i tu!
  Jeśli nie rozumiesz tego, to nie rozumiesz nic, tak?
  Siedzisz znów przed kompem, zawieszony jak Vista!
  Świat, to nie łódź, która czeka tam gdzie przystań!
  Zapierdala tak, że aż kurzą się łożyska!

  Dla IZY Po całości – https://www.youtube.com/watch?v=8zBFuIcmnDs

 13. Robsoon

  16/02/2017 o 15:16

  Razem tu zdecydowanie więcej zdziałamy
  Gdzie gradem bzdur zasypują nam głowę, bo każdy chce
  Żyć jak król, zapominając o społeczeństwie,
  [Idź Pan w ch…] Nie mówiąc już o człowieczeństwie
  Żyjemy w kraju, gdzie naprawić coś jest ciężko
  Ale damy radę, pomału, koleżko uwierz w to
  Wpadłeś w sidła, bo ktoś narobił bydła, tak bywa
  Czas na to, byś to Ty złapał za skrzydła

  https://www.youtube.com/watch?v=4yTGGLgt_ug

 14. Anonim

  16/02/2017 o 20:27

  To ciekawy gatunek jednak jest, jak się okazuje.

 15. Andi

  16/02/2017 o 23:32

  A ja się zastanawiam czy sie kiedyś doczekamy podobnych przewodników turystycznych jakie ostatnio ukazały się o gminie Zabierzów….

 16. Anonim

  17/02/2017 o 06:33

  Będę Rzucać mięsem za publiczne pieniądze?

  • Kucior

   25/02/2017 o 09:42

   Tak, dokładnie drogi anonimie do tego dążymy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę