Kultura

Zamek z półmilionową dotacją na kolejny etap prac konserwatorskich

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało wyniki naboru wniosków w kategorii ochrona zabytków. Na liście znalazły się dwa obiekty z Gminy Krzeszowice. Wśród nich jest zamek Tenczyn w Rudnie.

VIII etap prac zabezpieczających na zamku Tenczyn na pewno się odbędzie. Niestety, nie w takim zakresie jak planowano. Z wnioskowanych 2.1 miliona złotych, ministerstwo przyznało dotacje w wysokości 500 tysięcy. Pierwotnie w VIII etapie planowano rekonstrukcję ceglanych elementów nad bramą bastei wjazdowej, oraz ścian wschodniego skrzydła mieszkalnego, wykonanie komunikacji pomiędzy Wieżą Bramną a częścią mieszkalną zamku, oraz remont zniszczonej baszty Dorotki. Ponieważ dotacja stanowi 1/4 wnioskowanej kwoty prace trzeba będzie okroić.

Przypomnijmy, że na poprzedni etap ministerstwo przyznało gminie ponad 630 tysięcy złotych dotacji, około 110 tysięcy pochodziło z budżetu. Dzięki temu prawdopodobnie na wiosnę turystom zostanie udostępniona nowa atrakcja. Na barbakanie powstał krenelaż a przy nim stalowy podest dzięki któremu turyście będą mogli spacerować wokół barbakanu. W zeszłym roku wykonano również remont zespołu pomieszczeń w obrębie najstarszej gotyckiej bramy zamkowej i sąsiadujących budynków. W tym czasie zamek zmienił właściciela, ponownie stając się własnością rodziny Potockich.

Kolejnym zabytkiem, który w tegorocznym naborze uzyskał dotacje jest kościół pw. Świętego Marcina w Krzeszowicach. Parafia z ministerstwa otrzyma 330 tysięcy na remont elewacji świątyni.

Fot. Piotr Bulicz

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę