Są pierwsi chętni przedsiębiorcy na działki przy węźle Rudno

Stalexport kończy właśnie proces pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie najbardziej oczekiwanej inwestycji od lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem węzeł Rudno zostanie otwarty na przełomie marca i kwietnia. Dostęp do wjazdu i zjazdu z autostrady może ożywić ten teren gospodarczo. Jeden z przedsiębiorców już kupił działkę w jego pobliżu.

Postępowanie to jest w toku i wiąże się z koniecznością wypełnienia przez Inwestora określonych odpowiednimi przepisami obowiązków, co odbywa się przy udziale takich instytucji jak: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Straż Pożarna oraz Nadzór Budowlany – taką informację w odpowiedzi na pytanie o zakończenie inwestycji w Rudnie, od Stalexportu uzyskał przed kilkoma dniami, radny Powiatu Krakowskiego, Jerzy Wnęk.

Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2015 roku, jej koszt oszacowano na 7.7 miliona złotych. Po jej zakończeniu węzeł Rudno będzie umożliwiał zjazdy i wjazdy na autostradę A4 dla każdego kierunku jazdy. Węzeł został połączony z lokalnymi drogami rondem. Na rozpoczęcie inwestycji mieszkańcy czekali ponad 20 lat.

Przy okazji otwarcia węzła powiat wraz z gminę ma poprawić bezpieczeństwo na drogach w Rudnie i Tenczynku. W styczniu krzeszowiccy radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Powiatowi Krakowskiemu na 13 inwestycji. Wśród nich 70 tysięcy na budowę chodnika w Rudnie i 50 tysięcy na budowę chodnika przy ulicy Chrzanowskiej w Tenczynku. Gmina ma też przekazać ponad 55 tysięcy Województwu Małopolskiemu na aktualizacje koncepcji połączenie autostrady z przebiegającą przez gminę krajówką wraz z uzyskaniem dla niego decyzji środowiskowej oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla połączenia A4 z drogą 94 w Olkuszu.

Z informacji burmistrza wynika, że terenami położonymi koło węzła zaczęli już interesować się przedsiębiorcy. Jedną z działek niedaleko węzła kupił przedsiębiorca, którego firma zajmuje się produkcją dla branży turystycznej. Burmistrz na razie nie chciał zdradzać nazwy przedsiębiorcy.

Czytaj również:

47 komentarzy

 1. Newbie napisał(a):

  No i super, gmina i mieszkańcy tylko na tym skorzystają.

 2. Gie napisał(a):

  Którędy miałoby lecieć to połączenie A4 z drogą 94? Kiedyś pytałem o jakąś drogę biegnącą od DK79 gdzieś do Miękini. Nie będzie to fragment połączenia autostrady z drogą do Olkusza?

 3. krzeszowiceone.pl napisał(a):

  Nie, odcinek od węzła do 79 będzie przebiegał przez Puszcze Dulowską i wychodził na wysokości parkingu na granicy Dulowej i Filipowic. Koncepcja od 79 do 94 jeszcze nie powstała. Ta droga, o której pisałeś, prawdopodobnie połączy strefę aktywności gospodarczej w Miekini z 79.

 4. Grzegorz napisał(a):

  Też mnie interesuje przebieg ten drogi wg aktualnej koncepcji.

 5. Gustaw-Konrad napisał(a):

  Gmina nie lubi jak się mieszkańcy interesują takimi projektami, bo tylko przeszkadzają. Wszystkiego dowiesz się jak nie będzie już możliwości wycofania się z inwestycji.

 6. Sandokan napisał(a):

  A BĘDĄ BRAMKI I OPŁATY???Bo coś za fajnie to wygląda,podejrzewam drugie dno czyli kasowanie.Może nie od razu ,ale na pewno!!!

  • Anonim napisał(a):

   Na autostradach tak jest, że są bramki i są opłaty. Ani się nie ma co temu dziwić, ani tym bardziej oburzać.

   • Sandokan napisał(a):

    nie do końca!!! bo zjazd w Rudnie byl bezplatny 30 lat,a teraz pewnie po inwestycji i wjazd i zjazd będą płatne@@@ w tym ambaras ,że będzie jeszcze mniejszy ruch###nawet ciężarowki będą go omijać !!

    • Anonim napisał(a):

     wiele zjazdów było bezpłatnych 30 lat temu. Ten kawałek A4 też był bezpłatny do katowic 30 lat temu, a jakos ruch się nie zmniejszyl. Takie zycie, ze za wszystko trzeba placic.

     • Sandokan napisał(a):

      ALE NIE O TO CHODZI!!Zjazd w Rudnie jest bezpłatny w stronę Krakowa do dziś. A teraz może nie być,więc z basenu z CHRZANOWA BĘDZIEMY WRACAĆ PRZEZ TRZEBINIĘ I DULOWĄ,czyli tak ,jak wtedy,gdy autostrady nie było@@@
      nikt nie da 10zł za taki sam ,a nawet dłuższy odcinek drogi,jak ma do wyboru.

 7. jasiek napisał(a):

  a tam nie skupowała pare lat temu działek słynna Marysia?

  • Anonim napisał(a):

   tam większość działek należy chyba do Zasady
   ale fakt, krążyły takie plotki

  • Anonim napisał(a):

   podobno skupowała, a niektórzy nawet mówią, że wyłudzała od ludzi…ale jak to bywa w prowincjonalnej mieścinie – plotki czasami lubią mieć coś z prawdy…

 8. EMANUELLA napisał(a):

  A jeśli byłby wjazd darmowy to cały transport TIRÓW JADĄCYCH OD KRAKOWA Będzie tu wjeżdżał gratis , a nie w BALICACH!!Czyli gorzej bo rozjadą Krzeszowice ,Tenczynek,Zabierzów!!! gżegżółka i tyle @@

 9. Anonim napisał(a):

  Nie opłacalne, więcej straty paliwa na dojazd do Rudna, po za tym mają viaTOLL.

  • Ala napisał(a):

   Dokładnie, odcinek drogi 79 od Modlniczki do Jaworzna jest płatny (viaTOLL) dla ciężarówek, busów itp.

  • Tiroman napisał(a):

   zapytaj Tirowców!!!karzą im omijać autostrady płatne ,bo to DUŻO DROŻEJ ,JAK VIATOLL NA NORMALNEJ DRODZE!!
   Tak jest od dawna i długo będzie jeszcze!!nawet przed Jaworznem karzą zjeżdżać przed bramkami-to jest dopiero katastrofa!!!

 10. lza napisał(a):

  Czy wiadomo, które działki są wytypowane pod program mieszkanie+ ?

  • Anonim napisał(a):

   Trzeba o to zapytać gminę, która kupiła w polach za Krzeszowicami około 80 hektarów. Mam nadzieję, że z myślą także o programie mieszkanie + 😉 No chyba, że kupili po to, żeby gmina tam ściągała deweloperów i „promowała” budownictwo komercyjne.

 11. Anonim napisał(a):

  Dzięki za info.

 12. Anonim napisał(a):

  „70 tysięcy na budowę chodnika w Rudnie i 50 tysięcy na budowę chodnika przy ulicy Chrzanowskiej w Tenczynku”…Oj to rzeczywiście urzędy zaszalały !!! Chodnik w Rudnie to koszt 800 tyś. I ktoś tu zapomniał dodać, że jego budowa zapewnie potrwa przez najbliższe kilka lat! A póki co, to Tiry „rozjeżdzają” ludzi na drodze…To skandal !!! Otwierać zjazd, a nie zadbać o bezpieczeństwo.

  • Anonim napisał(a):

   Skandalem jest, że w Tenczynku (największej po Krzeszowicach miejscowości w gminie) nadal nie wybudowano chodników, nie utwardzono dróg gminnych, nie usunięto słupów z krawędzi dróg ……

   • Anonim napisał(a):

    Wybudują jak mieszkańcy z wiejskich pieniędzy dadzą im to co od nich otrzymali – porażka !!! Na otwarciu tego zjazdu powinny pojawić się wszystkie media To świetny temat do „Uwagi”

    • Anonim napisał(a):

     Temat do Uwagi świetny. Ciekawe tylko który z narzekających zabawi się w donosiciela i wezwie reporterów. Do gadania wszyscy pierwsi.

   • radny solecki napisał(a):

    Anonimie, przyjdź na zebranie, wypowiedz sie. Tyle chodników co jest u nas, to nie ma gdzie indziej – wzdłuż powiatówki(szlak kruszywowy), schetynówki (gmina). Rzeczywiście jest kłopot z Chrzanowską, ale zawalili Bartl ze Żbikiem, że nie dopilnowali tego przy robieniu nakładki jak była inwestycja za grube pieniądze. Gdzie jeszcze widziałbyś poza Chrzanowską, gdzie potrzebny jest chodnik? Myśle, że trzeba raczej remontować te najstarsze, bo już się sypią i zadbać o estetykę koło browaru.

    • Anonim napisał(a):

     Wina Bartla…. Jak wina to musi być Tenczynek. Wszystkie inwestycje o których mowa Szlak kruszywowy, schetynówki to wina Bartla. ta wina to zasługa.

    • Anonim napisał(a):

     Otwierać zjazd, a nie położyć chodników wzdłuż drogi dla bezpieczeństwa ludzi …Mam nadzieję, że ktoś z inspekcji się za to weźmie porządnie!!!!

     • Anonim napisał(a):

      Mieszkam zaraz na początku tego Szlaku Kruszywowego od strony zjazdu. Jest tam ograniczenie dla Tirów do 30. Rano samochody te pędzą z niewyobrażalną prędkością !! Nie ma pobocza, nie ma chodnika. Dopiero jak dojdzie do tragedii powiat zainteresuje się bezpieczeństwem mieszkańców.

     • Anonim napisał(a):

      Nie mogą pędzić z niewyobrażalną prędkością. Każdy TIR ma prędkościomierz. Tam są wskazane liczby. Wszystkie są w przedziale liczb możliwych do wyobrażenia 😉

    • Anonim napisał(a):

     Nigdzie? Brak chodnika na ul. Chrzanowskiej, Zielonej. Słupy 30 cm od krawędzi drogi: ul. Tenczyńska (40 cm przejścia pomiędzy słupami na chodniku). Brak utwardzonych dróg na drogach gminnych. Zobacz jak wyglądają drogi gminne i chodniki, chociażby w ościennych gminach Zabierzów, Trzebinia, Alwernia.

Pozostaw komentarz