Gospodarka

Targi grzewcze w gminie. Już dziś pomyśl o wymianie kotła i dowiedź się na jakie dofinansowanie możesz liczyć

Od lipca, na terenie całego województwa małopolskiego zacznie obowiązywać tzw. uchwała antysmogowa. Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas do końca 2022 roku. Mimo, że jest jeszcze sporo czasu, o wymianie warto pomyśleć już dziś. W najbliższą sobotę gmina organizuje targi grzewcze z pokazem kotłów. Podczas spotkania mieszkańcy dowiedzą się także na jakie dofinansowanie mogą liczyć.

Mimo, że na dostosowanie się do nowych przepisów zostało jeszcze ponad pięć lat już dziś warto pomyśleć o wymianie kotła na bardziej ekologiczny. W najbliższą sobotę mieszkańcy Gminy Krzeszowice będą mogli dowiedzieć się jakie dofinansowanie do wymiany kotłów oferuje gminy i przyjrzeć się kotłom spełniającym normy ekoprojektu.

Targi grzewcze odbędą się na terenie placu targowego przy ulicy Krzywej, w sobotę, 22 kwietnie między 10:00 a 14:00. Weźmie w nich udział dziewięciu producentów.

O co chodzi w tzw. uchwale antysmogowej?

 1. Od 1 lipca 2017 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.
 2. Zostanie zakazane montowanie kotłów i kominków (również tzw. ogrzewaczy pomieszczeń, pieców kaflowych czy popularnych „kóz”), które nie spełniają norm ekoprojektu.
 3. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu.
 4. Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas do końca 2022 roku.
 5. Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku.
 6. Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, a także pomp ciepła.
2 komentarze

2 Komentarzy

 1. Radykał

  19/04/2017 o 00:37

  To już nie będzie można palić kasztanami…?

 2. Dyżurny satyryk

  19/04/2017 o 00:43

  Kasztanami chyba palić będzie można?…
  … jak przyjdzie Straż Miejska – się powie, że to kasztany z rożna.

  😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę