Majówka hrabiny Zofii. Czy panowie po 70-tce rozgrzeją publikę?

Na dwa tygodnie przed  majówką CKiS postanowiło opublikować jej program. Zwolenników przywrócenia Dni Krzeszowic na pewno nie zadowoli, za to seniorzy pod koniec maja przeżyją drugą młodość. Repertuar od Sasa do lasa. Będzie kabaret i tradycyjne nabożeństwo majówkowe pod kapliczką, a do tego gwiazda wieczoru – Skaldowie.

Sześć lat temu Dni Krzeszowic ostatecznie wyzionęły ducha. Pożegnano je występem Skangura, Braci i Big Day. Niektórzy wciąż z rozrzewnieniem wspominają zabawę w błocie na placu targowym do białego rana. Nie ma Gosi Andrzejewicz ani Bartka Wrony, nie będzie brytyjskich legend ani IRY. Będą za to panowie, którzy 50 lat temu zawojowali polską scenę muzyczną.

Od 2009 roku nastała Zośka. Wyciągnięto ją z pałacu, ubrano w gorset i upudrowano nosek. Przekonano, że osadzona w naszej lokalnej historii, wyróżnia nas na tle sąsiedniej tandety. Wszak nikt z taką gracją jak ona nie tańczy poloneza na krzeszowickim Rynku. Zośka, ma jednak swoich przeciwników, czyli używając dzisiejszej nowomowy – hejterów, którzy twierdzą, że nie trafia ona do większości mieszkańców, więc powinna odejść w niepamięć. Co w zamian? Najchętniej Zenon Martyniuk na białym koniu. Drodzy mieszkańcy – to se ne vrati, a jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Program tegorocznej majówki rozrósł się do takich rozmiarów, że potrzeba trzech scrolli na dużym monitorze żeby go ogarnąć. Ponieważ nie ma opcji by zaliczyć każde z wydarzeń towarzyszących, najlepiej wybrać sobie kilka najbardziej interesujących… i na tym polu jak zwykle służymy radą ;). Gwiazdami tegorocznej majówki ma być krakowski Kabaret pod Wirwigroszem i zespół Skaldowie. Do programu dodano też nowość. W sobotę, przez dwie godziny na płycie Rynku mieszkańcy będą mieli okazję potańczyć w rytmie disco. Zabawa rozpocznie się o 22:00 i potrwa do północy. Tradycyjne, niedzielne śniadanie na trawie w Parku Potockich, zastąpiono sobotnim piknikiem na zamku Tenczyn w Rudnie.

Majówka to także stragany z rękodziełem w centrum i ludowy zakątek w Parku Bogackiego, warsztaty, występy lokalnych wykonawców, konkursy i zwiedzanie – wystawy w Vauxhallu, Muzeum Ziemi Krzeszowickiej, Willi Domańskich i zabytkowego kościoła w Krzeszowicach.

Pobierz program Majówki hrabiny Zofii

Czytaj również:

54 komentarze

 1. ktoś napisał(a):

  I będą tak świętować aż się pałac albo komuna w Krzeszowicach przewróci.

 2. Ragnarr Loðbrók napisał(a):

  Skąd tyle hejtu w Redakcji dla Dni Krzeszowic czy Zenka? W 2011 z okazji Dni Krzeszowic oberwało się od Was zespołowi Big Day cyt.: „20:00 na Placu Targowym wystąpi zespół Big Day (grupa jednego utworu)”.
  https://krzeszowiceone.pl/archive/2011/06/18/skangur-bracia-i-big-day-na-dniach-miasta.html

  • Anonim napisał(a):

   W sumie jakby się zastanowić… to nie znam niczego szczególnego poza właśnie jednym utworem z repertuaru Big Day 🙂

   Skąd tyle hejtu ? Myślę, że jak wróci poprzedni dyrektor CKiS to wszystko wróci do normy, bo obecna pani to jedno wielkie nieporozumienie. Nic się nie da robić w tym CKiS, tylko kultura i kultura i sztuka, notabene wątpliwej jakości.
   Więc jak wróci poprzednia ekipa do CKiS to znowu będzie dobrze i normalnie.

   • Ragnarr Loðbrók napisał(a):

    Hmmm… Tylko pozostaje kwestia czy Ty i Redakcja mieliście na myśli ten sam utwór.

    Sam przypominałem sobie dwa kawałki, a to było przecież ładnych parę lat temu, dopiero jak rzuciłem okiem na Wikipedię do było ich trochę więcej. Wiadomo, że nie wszystkim to wpadało w ucho.

   • :D napisał(a):

    jak wróci…. poprzedni burmistrz, poprzednia pani prezes, poprzednia pani architekt, poprzedni…. poprzedni… wybory idą, upiory wychodzą z szafy z nadzieją na powrót…. strach się bać 😀

   • Marek napisał(a):

    Dzisiaj w Vauxhallu było np. spotkanie z aktorem Jerzym Trelą. Jeżeli wg. „Anonima” to „kultura i sztuka” wątpliwej jakości to wątpliwej jakości jest cała ta dyskusja…

    • Anonim napisał(a):

     No właśnie, Mareczku. Jerzy Trela. Zdziadziały aktor. Grać będą zdziadziali Skaldowie. Kabaretem będzie wiejski Wyrwigrosz. Wszystko takie zdziadziałe i widać, że robione po kosztach, byle taniej.
     Zamiast zaprosić jakąś gwiazdę obecnych czasów, no ale na to trzeba wyłożyć kasę, a pani dyrektor woli tą kasę przeznaczać na kolejny wernisaż mało znanego artysty, albo na podwyżki dla swoich koleżanek z pracy.

   • :-) napisał(a):

    Ha,ha,ha…

 3. Ragnarr Loðbrók napisał(a):

  Druga sprawa. Czy sobotni piknik na zamku Tenczyn w Rudnie będzie biletowany?

 4. ktoś do Anonim napisał(a):

  I nie uczestnicze a Ty czekasz ze bedzie powrót FJN PZPR i bedzie Ci dobrze i normalnie by sie zylo lepiej swoim.

  • Anonim napisał(a):

   lecz się, bo masz w głowie tylko stare komunistyczne slogany. Więc lecz się na nogi, bo na głowę za późno.

 5. Gie napisał(a):

  Takie dokumenty, program wrzuca się w pdf-ie co by każdy mógł go otworzyć nawet w przeglądarce.

  „14.00-16.00 Gramy w bule! Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej”
  To jak rozumiem typowo polska, krzeszowicka gra stąd jej obecność w programie? 🙂 Nie można było wymyślić czegoś polskiego i przy okazji przypomnieć jak dawniej się bawiono?
  http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/603909,studenci-z-awf-przypominaja-dawne-polskie-gry,id,t.html

  • lza napisał(a):

   Jakie znasz typowo krzeszowickie gry?
   Wie ktoś co z tymi biletami na piknik w sobotę?

   • Gie napisał(a):

    Myślę że krzeszowickie gry nie różnią się niczym od zabaw galicyjskich czy małopolskich. I myślę że SMZK powinno wiedzieć w co bawiono się 100 lat temu w Krzeszowicach czy przy jakich grach wolny czas spędzali kuracjusze w uzdrowisku. I raczej nie były to bule bo wg. Wikipedii pojawiły się w Polsce w latach 40-tych XX w. Na końcu linku który podałem są przykłady zabaw. W Google wystarczy wpisać zabawy ludowe i otrzymujemy całkiem sporo wyników.

    • lza napisał(a):

     Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na moje pytanie? Jakie znasz typowo polskie, krzeszowickie gry? Ja nie znam, być może SMZK też nie zna, więc zamiast pisać od czego niczym się nie różnią napisz po prostu co to za gry.

     • Gie napisał(a):

      Ale chyba SMZK wie na jakich grach i zabawach spędzano czas w Krzeszowicach 100 lat temu? Przynajmniej powinno wiedzieć. Jak wolny czas spędzali kuracjusze. To będą właśnie typowo krzeszowickie gry. 🙂

     • Anonim napisał(a):

      Izo, SMZK – Miłośnicy Ziemi Krzeszowickiej mają niby nie wiedzieć co działo się tutaj dawniej ? To co to za Stowarzyszenie w takim razie, które nie zgłębia historii swojej ziemi ? SMZK powinno wiedzieć, lub się dowiedzieć i przekazać to mieszkańcom – to jest ich zas..ny obowiązek jako stowarzyszenia mającego zajmować się historią tej ziemi.
      No ale to by wymagało zmiany całego SMZK…

    • jasiek napisał(a):

     w zośkę powinni pograć, to jest gra regionalna i wpasowuje się dobrze w to święto:)

  • krzeszowiceone.pl napisał(a):

   owszem, ale pdf będzie cięższy a to z kolei nie jest dobra wiadomość dla osób otwierających go na smartfonach

   • Anonim napisał(a):

    W dobie setek, jak nie tysięcy megabajtow wliczonych w abonament, lub z karty kilka, a nawet kilkanaście mega nie zrobi nikomu roznicy.

 6. WYLUZOWACZ .PL napisał(a):

  W KOŃCU WYSTĄPI KONKRETNY ZESPÓŁ BRAWO PANI DYREKTOR!

 7. GUTEK napisał(a):

  do Krzeszowic zciągną tłumy z całej Polski@@ Krzeszowice pobiją w końcu ZATOR@@@

 8. EMANUELLA napisał(a):

  Jak się czują teraz ci,co wybrzydzali ,że nasz KOK zaprasza tylko stare gwiazdy ,czyli emerytów i rencistów typu=SOJKA ,POD BUDĄ I IM PODOBNI??Uwielbiam teraz nasz KOK, dzwonię po znajomych dojadą tłumnie na pewno.

  • JULIAN napisał(a):

   To rozumiem@@@ ileż można grać w stylu retro??Bałem się ,że TRUBADURÓW 19 wiecznych sprowadzą!

 9. Marta i Beata napisał(a):

  A za rok proponujemy muzykę włosko – hiszpańską!
  latyno-amerykańską@ byli w Zatorze,nie jesteśmy gorsi chyba od okolicznych wiosek?? takie coś;;;;;;;;;;
  https://www.youtube.com/watch?v=aACJt9LSMhY

 10. Rychoo napisał(a):

  Tradycyjne polskie gry …. z tego co pamiętam „na blokach” królował zbijany , chowany i skakanie w gumę

 11. PLUTO napisał(a):

  A może Mieczysław Fogg??nawet grupy disco-polowe nas ollll…..wają!! obciach!Przy Skaldach bawili się moi pradziadkowie w latach 60 tych##Wiecznie młodzi,czy jak??

 12. Antek napisał(a):

  Szkoda, że nigdzie nie pojawiła się informacja o zmaganiach młodych piłkarzy na ŚWICIE. Nie, nie to nie klub najbardziej dotowany był organizatorem ale Akademia Piłkarska Mam Talent – Turniej o Puchar Hrabiny Zofii – III edycja. Fajne kluby z całej Polski , Czech, Słowacji Węgier – szczegòły na plakatach APMT, fajna zabawa chłopakòw rocznik 2005, emocje dla dorosłych. Pogoda też dopisała, tylko nasze władze jakby się wstydziły imprezy… Nie widziałem nikogo a byłem 2 bite dni. To chyba ze wstydu. Wstyd że komuś coś wychodzi… Bo nie sądzę że piłką się nie interesują – widziałem zdjęcia z potyczek kiedyś tam na boisku II najlepiej dotowanego klubu. „Świt” tętnił 2 dni życiem i z roku na rok ma ta impreza coraz więcej miłośników. A tu – lokalnie ktoś zarobił na noclegach, dzieci kupowały lody, ich rodzice korzystali z lokalnej gastronomii. Może warto w przyszłorocznym budżecie zaplanować tą imprezę? Panie Grzegorzu, super było!

 13. pako napisał(a):

  https://www.youtube.com/watch?v=8pQalXmClNc

  szkoda ze juz nie wystapi nigdy 🙁

 14. lza napisał(a):

  Redakcjo czy za udział w Pikniku z Hrabiną trzeba będzie płacić?

  • krzeszowiceone.pl napisał(a):

   tak, obowiązuje bilet wstępu na zamek

   • lza napisał(a):

    Dzięki Redakcjo.
    W sumie to organizatorzy się nie popisali bo koncert Skaldów też można było zrobić na zamku Tenczyn.
    Na przyszłość proponuję wszystkie plenerowe imprezy lokalizować na zamku, no i co najważniejsze należy jeszcze podnieść cenę biletów (o czym już wspominałam przy innej okazji).
    Już niedługo zakończenie roku szkolnego – to wspaniała lokalizacja na rozdanie świadectw poprzedzone opowieściami o rodzie Tęczyńskich.
    Będziemy mieli drugi Wawel, a frekwencja w ciągu roku będzie liczona w milionach.

  • Anonim napisał(a):

   Wystarczyło wejść na fb CKiS, tam jest wszystko podane.
   No ale wtedy nie byłoby dobrego „podkładu” pod dyskusję, która zaraz tutaj rozgorzeje, że jakim prawem pobiera się opłaty w czasie Majówki 😉

   • lza napisał(a):

    To nie można o tym dyskutować? Niewygodny dla Ciebie temat? Dziwne, że trzeba było tak długo czekać na odpowiedź. Dlaczego nie ma o tym informacji w załączniku do artykułu? Może chodzi o to by ludzie dowiedzieli się w ostatniej chwili przy wejściu na zamek? Bo wiedząc wcześniej o opłacie wielu tam po prostu nie pojedzie.

    • krzeszowiceone.pl napisał(a):

     Izo, jeśli wejście na zamek jest płatne, to za wejście na piknik na placu zamkowym też trzeba płacić. Tak było też w zeszłym roku przy okazji koncertu. Nie wiem jak było z Rajdem Toporczyków, ale cała reszta imprez na zamku jest płatna. Chyba, że są poza jego murami, jak np. Turniej Rycerski organizowany przez Ratuj Tenczyn.
     To czy CKiS powinno tak robić, to sprawa dyskusyjna. Jedno jest pewne, zamek musi zarabiać, jeśli po odliczeniu kosztów obsługi zostaną jeszcze jakieś pieniądze, Potoccy zdecydowali, że mają one pójść na dalsze zabezpieczanie murów.

     • lza napisał(a):

      W pełni to rozumiem, uważam że warto było taką informację umieścić w programie imprezy.

 15. PLUTO napisał(a):

  za rok proponuję to ,zamiast emerytów. jak musi być dla dziadków i babuniek@@@https://www.youtube.com/watch?v=xY6UgRHJ37c

  • Anonim napisał(a):

   Sandokan, odpuść sobie już.

   • Sandokan napisał(a):

    Jak chodzi o mnie ,to pewnie ,że odpuściłem i to wszystko@@ szkoda czasu i przerabiałem te hity mając 5 lat= jadą ,jada konie,góralskie koniki, czy wiolonczelistkę@@Ale spoko -mam pojazd i do ALWERNI, CHRZANOWA CZY ZATORA nie daleko!! a tam już widziałem; ELECTRIC L.O. , LOMBARD, BUDKA SUFLERA I I. TROJANOWSKA ,BOYS ,AKCENT I INNE!! KOŃCZĘ WAŚĆ, WSTYDU OSZCZĘDZĘ ORGANIZATOROM@@ PA!

    • Anonim napisał(a):

     Trojanowska, Boys, Budka – wiekowo w okolicach Skaldów.
     Organizatorzy póki co zadowoleni, bo takiej frekwencji dawno już nie mieli.

 16. Myśliwy z domku napisał(a):

  Można narzekać, że stare pryki będą grać dzisiaj.
  Można narzekać na trochę nie-dzisiejszy kabaret.
  Gwiazdy „wielkiego” formatu do Krzeszowic nie przyjadą, bo Krzeszowic na to nie stać.
  Kabarety są w Sopocie w weekend.

  Ale to co zrobiła pani Dijuk razem z Verso i Teatrem Rozrywki – to jest majstersztyk !
  Aktorzy i piosenkarze – amatorzy – a poziom występu przykryłby niejeden występ profesjonalnego zespołu !
  Rewelacja i wielkie gratulacje !

  Jak widać nie trzeba znanych w kraju gwiazd na estradzie, by zabawa była udana – to tak do przemyślenia wszystkim krytykującym tegoroczną majówkę.

 17. Wąsacz napisał(a):

  pozbyliśmy się naszych Dni Krzeszowice a czcimy jakąś hrabinę Zofię i całą rodzinę pociotków Potockich, którzy w białych rękawiczkach odbierają budynki w Krzeszowicach. Łaskę robią, że wpuszczą na zamek Tenczyński, oczywiście płaćcie barany a będzie to na dalszy remont.
  Zgnoili budynek przy Kościuszki, poczekamy co zrobią z siedziba burmistrza na Ogrodowej.

  • Anonim napisał(a):

   Odbierają to, co należało kiedyś do nich.
   To tak jakby poprzedni ustrój zabrał Ci Twoje posiadłości – i co – nie walczyłbyś o ich odzyskanie ??
   A co do opłat za wejście na zamek – też źle ? wszystko za darmo ma być ? Tobie to pewnie się promocja w Lidlu podobała, gdzie można było oddać puste opakowania i zażądać zwrotu kasy… ehh co za ludzie.

Pozostaw komentarz