Obok placu zabaw rośnie góra śmieci

Parking w samym centrum wsi. Wokół ławeczki, donice, lampy solarne, nowa tablica z historią miejscowości. Kilka metrów dalej rzeka i kościół, przystanek autobusowy i oddany do użytku kilka lat temu plac zabaw. Niby zwyczajne miejsce jakich wiele w podkrzeszowickich wioskach. Jest jednak coś, co go wyróżnia.

Zaczęło się już w kwietniu, gdy gmina ogłosiła odbiór śmieci wielkogabarytowych. Zamiast przy powiatówce część wylądowała na dużym parkingu przy placu zabaw. Wśród odpadów, poza meblami, starymi lampami i dywanami, znalazły się też opony samochodowe, które odpadami wielkogabarytowymi nie są. Firma odbierająca śmieci zignorowała stertę, bo ta, zamiast przy powiatówce wyrosła kilka metrów dalej. Część śmieci odebrano najprawdopodobniej po interwencji. Opony nadal tkwią jednak na placu przed kościołem.

Dziś sterta śmieci zalegających w centrum Filipowic skutecznie odgradza plac zabaw od reszty terenu. Na parkingu powstało nielegalne wysypisko śmieci, które rośnie z każdym dniem. Już w czerwcu obok góry odpadów ma powstać plenerowa siłownia. Mieszkańcy przeznaczyli na nią ponad 16 tysięcy złotych z sołeckiego budżetu, ale czy w takim otoczeniu będą chcieli ćwiczyć? Czy plac zabaw obok którego piętrzy się góra odpadów jest jeszcze bezpieczny?

Zużyte opony za darmo odbierane są w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Czycza w Krzeszowicach. Przyjmują je też wulkanizatorzy. Dwa lata temu akcje odbioru zużytych opon organizowała też gmina. W tej chwili przy okazji zbiórki śmieci wielkogabarytowych informuje mieszkańców, że opony nie będą odbierane.

Czytaj również:

16 komentarzy

 1. Marek napisał(a):

  to jest kopiec ku czci łupieża z Łupieżowa 😉

 2. Anonim napisał(a):

  No to teraz zamiast dronów i quadów dzieci komunijne dostaną po jednej oponce z parkingu. Wstyd się przyznać, że się mieszka w takiej wsi.

 3. :D napisał(a):

  stan umysłu 😉

 4. Ragnarr Loðbrók napisał(a):

  16 tysięcy złotych??? Tu jest już wszystko gotowe za darmo, nic tylko ćwiczyć. Ludzie nie doceniają tego co mają.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przerzucanie_opony

 5. Gie napisał(a):

  Za miesiąc sobótki. Młodzież to zutylizuje jeśli gmina do tego czasu tego nie sprzątnie.

  • lza napisał(a):

   Seniorzy też potrafią się zabawić!

   • ola napisał(a):

    To lokalni filipowiccy patrioci tak dbają o swoją małą ojczyznę, swoje miejsce na ziemi.

  • gil napisał(a):

   Mam nadzieję że młodzież ma więcej oleju w głowie niż rodzice i dziadkowie, którzy zrobili tam składowisko odpadów. Moim zdaniem gmina powinna pozostawić odpady, aby goście, którzy przyjadą na komunię „pooglądali” jaki poziom prezentują niektórzy mieszkańcy Filipowic. Pozostaje otwartym pytanie czy warto coś robić w takiej miejscowości?

 6. Dan napisał(a):

  Ooo dobrze wiedzieć że będzie siłownia, no wkońcu przecież chodniki przez całą wieś się ciągną a drogi są w idealnym stanie. Przykład wyrzucania pieniędzy w bloto, nawet postawienie kilku atrakcji więcej dla dzieci byłoby sensowniejsze.

 7. doradca dodatkowy napisał(a):

  Wskazówka dla burmistrza : http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/lodzi anin-wycial-140-drzew-musi-zaplacic-15-m ln-zl-kary,4122082,artgal,t,id,tm.html

 8. Gie napisał(a):

  A może to nie jest sterta śmieci tylko sztuka nowoczesna? Instalacja artystyczna której my, prości ludzie, nie rozumiemy? 😀 Dorobić ideologię, przesłanie, do tych opon, zaprosić telewizje i Filipowice przeżyją najazd miłośników sztuki. 😀

  • mieszkaniec napisał(a):

   Zachęć Gie pozostałych mieszkańców gminy do tworzenia takich „instalacji”. Może ujawnij nazwę swojej miejscowości, a chętni podrzucą do niej w jakieś centralne miejsce „eksponaty”. Czemu tylko Filipowice mają być takie „awangardowe”.

 9. lza napisał(a):

  Redakcjo, kiedy wróci ten urlopowany admin? Z tą kilku-kilkunastogodzinną moderacją jest równie beznadziejnie jak było z satyrykiem.

  • Gie napisał(a):

   Admini mogliby zrobić listę użytkowników zalogowanych których komentarze pojawiałyby się od razu bez moderacji. Chyba jest kilku użytkowników którym można ufać. 🙂 I przydałaby się jeszcze możliwość edycji, powiedzmy do 5 min. po napisaniu komentarza.

   • lza napisał(a):

    Z tego co wiem to admin jest urlopowany, nie wiem z kolei czy jest to urlop przymusowy czy zaplanowany. Za sytuację z satyrykiem powinien ktoś ponieść konsekwencje. Doprowadzono do agonii tego miejsca, niszcząc dżumę cholerą.

 10. Antek napisał(a):

  A gdzie to jest dokładnie? Bo… jeszcze na letnich jeżdżę, a tam taki wybór!

Pozostaw komentarz