Gospodarka

W gminie ruszy pilotażowy program województwa

Z badań przeprowadzonych przez Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wynika, że pracujący rodzice w naszym województwie wciąż mają problem ze znalezieniem opieki dla najmłodszych dzieci. W Małopolskich gminach albo miejsc w żłobkach jest mało, albo nie ma ich wcale. Od września Urząd Marszałkowski uruchamia pilotażowy program, który docelowo może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Do programu „Małopolska niania” zaproszono 23 gminy, w których problem z opieką nad małymi dziećmi jest największy. Wśród nich znalazły się także Krzeszowice. Od września do końca roku województwo przekaże gminie 20 tysięcy złotych na zatrudnienie 5 niań. 10 tysięcy gmina będzie musiała wygospodarować z własnego budżetu. 

Jak informuje Urząd Marszałkowski każda z rodzin, która weźmie udział w pilotażu, będzie mogła samodzielnie wskazać osobę, której powierzy opiekę na swoim dzieckiem. Projekt zakłada, że opiekunem lub opiekunką może zostać również członek rodziny, z takim jednak założeniem, że będzie to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 – w przypadku mężczyzn.

Rodzice, którzy biorą udział w pilotażu na zatrudnienie niani będą otrzymywać po 1500 zł miesięcznie (niezależnie od liczby dzieci w rodzinie), z czego 1000 zł będzie pochodzić z budżetu województwa, a 500 zł – od gmin. Ponieważ zatrudniana niania musi otrzymywać przynajmniej minimalną płacą, pozostałe środki – około 600-700 złotych miesięcznie ma pokryć rodzina, która zdecyduje się przystąpić do programu. W gminie Krzeszowice pilotaż potrwa do czerwca 2018 roku. Rekrutacja rodzin do projektu rozpocznie się prawdopodobnie w sierpniu. Jeśli program wypali, władze województwa będą chciały przeznaczyć na niego większe środki.

Fot. ThomasLife via Foter.com / CC BY-ND

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Gie

  13/07/2017 o 00:11

  „Jak informuje Urząd Marszałkowski każda z rodzin, która weźmie udział w pilotażu, będzie mogła samodzielnie wskazać osobę, której powierzy opiekę na swoim dzieckiem. Projekt zakłada, że opiekunem lub opiekunką może zostać również członek rodziny, z takim jednak założeniem, że będzie to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 – w przypadku mężczyzn.”

  Czy ktoś będzie kontrolował czy niania jest bezrobotna i ma nie więcej niż 60/65 lat? Ktoś będzie chodził po domach i sprawdzał czy osoba o ww. parametrach opiekuje się dzieckiem? Czy rodzina się zgłosi, weźmie kasę a dzieckiem będzie opiekowała się babcia. 🙂

  • Anonim

   13/07/2017 o 09:10

   będzie, urząd

  • lza

   13/07/2017 o 10:54

   Hmm… Tu nasuwa się pytanie kolejne. Co w przypadku 63 letniej babci, która stwierdzi, że jest dziadkiem. W końcu ma do tego prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę