Wydarzenia

Liczba urodzeń w gminie Krzeszowice najniższa od 2015 roku

Fot. pexels.com

225 – tylu małych mieszkańców gminy przyszło na świat w 2022 roku. To mniej niż w pandemicznym 2021 i 2020. Ubiegłoroczna liczba urodzeń to też najgorszy wynik od ośmiu lat.

Tylko w sześciu spośród osiemnastu miejscowości gminy liczba urodzeń była w 2022 roku wyższa niż w 2021. W pozostałych dwunastu dzieci rodzi się coraz mniej. W Krzeszowicach i Woli Filipowskiej w ubiegłym roku na świat przyszło dokładnie tyle samo dzieci ile w 2021 roku. W miejscowości Zalas nieco więcej, a w Tenczynku sporo mniej niż w ubiegłych latach.

W zeszłym roku w gminie zmalała liczba zgonów z 445 w 2021 do 378 w 2022, ale tylko dwie miejscowości miały przyrost naturalny, czyli liczba urodzeń była w nich wyższa niż liczba zgonów. To Sanka gdzie w zeszłym roku zmarło 12 osób a urodziło się 16 oraz Żary, gdzie urodziły się 3 osoby a zmarła jedna.

W przeważającej większości miejscowości gminy Krzeszowice ubiegłoroczna liczba zgonów była niższa niż w 2021 roku. Jest jednak pięć miejscowości, w których w 2022 roku umarło więcej mieszkańców niż w 2021 – to Wola Filipowska, Frywałd, Miękini, Nawojowa Góra i Ostrężnica.

Poniżej prezentujemy pełniejsze zestawienie z podziałem na miejscowości gminy.

 

18 komentarzy

18 Komentarzy

 1. Doro

  21/01/2023 o 22:32

  Musiałabym nienawidzić i siebie i dziecka żeby rodzić w pisowskim kraju.

  • a

   23/01/2023 o 16:08

   DORO haniebne słowa nikt nikogo w tym pięknym kraju nie trzyma na śiłę wyjechać można gdzie się chce to nie te czasy komuny gdzie niwygodnym dawali bilety w jedną stronę i na siłę wkładali do samolotu bez powrotu do kraju .

   • Doro

    27/01/2023 o 18:05

    To mój kraj, nie starych dziadów nienawidzących kobiet.

    • a

     28/01/2023 o 09:58

     Ale ja mam dopiero 20 lat i kochm młode i doświdczone kobiety .

     • Doro

      31/01/2023 o 14:32

      Kłamczuszek z Pana, panie kolego, staruszek-kłamccuszek. Chyba że towarzysz Konfederata.

   • Nienawidzący PISokomuny

    28/01/2023 o 14:39

    Nie te czasy komuny????? A co się dzieje w TVPIS? Co się dzieje z pieniędzmi budżetowymi? Afera goni aferę. Nie ma dnia żeby nie było słychać o kolejnych przewałach. Co się dzieje z podsluchami pegazusem i już nowo zakupionym oprogramowaniem? W cywilizowanym kraju taka organizacja jak PISokomuna nie miałaby miejsca bytu ale wystarczy zarzucić drukowanym pieniędzmi suwerena czego skutki widzimy w rosnącej inflacji i już wyborca jest. Szkoda tylko ze wszyscy pracujący będziemy te ruiny które zostawiła PISokomuna odgruzowywać przez wiele następnych lat.Ale co to tzw suwerena ( w głównej mierze spadkobiercę socjalizmu, dobrze mającego się w owym i skutecznie za nim tesniacym) obchodzi ważne żeby się ukryć jako starzy działacze PZPR wiernopoddańczy KACZEJ organizacji a do tego jak „dajom to trza brać” bez żadnych refleksji na skutki SOCJALISTYCZNEJ PISokomunistycznej doktryny. Do tego KLER ze swoimi świństwami ukrywanymi pod dywan jako główny propagator idei PISokomunistycznej/socjalistycznej gdyż im więcej ciemnego ludu tym lepiej takowym sterować.

 2. Gie

  22/01/2023 o 07:11

  Wina Tuska bo przecież polityka prorodzinna najwspanialszej partii na świecie jest doskonała.

 3. Starszy-aspirant_mlody_tata

  22/01/2023 o 09:11

  Macie 500zł z Waszych podatków i radźcie sobie sami. A tymczasem:
  * podgłębiające się wykluczenie komunikacyjne większości mieszkańców gminy (szczególnie młodzieży),
  * inwestycję w betonowanie nowych powierzchni w szkołach, zamiast w inwestowanie w dobrych nauczycieli/dyrektorów szkół,
  * kto czekał na SORach z dzieckiem lub próbował doczekać wizyty u specjalisty to szczęściarz lub znajomy lekarza 😉
  * obrzydzenie rozsądnych ludzi na widok niezmąconych głębszą myślą tych samych twarzy w lokalnej polityce, których przerasta nawet dokończenie „inwestycji” w nowy chodnik. Za to mają gęby pełne bogoojczyźnianych frazesów na każdą okazję.
  To wszystko sumuje się na ten wynik. Problem depopulacji w gminie zaczyna się dopiero rozkręcać. Może niech Radni poproszą o wyrok TK Przyłębskiej, że wymieranie owieczek do strzyżenia w ich rewirze jest niezgodny z konstytucją i koniecznie dodatkowo ustanowią „strefę wolną od in vitro”. Powinno to pozytywnie wpłynąc na zmianę trendu.

 4. Wieś na końcu świata

  22/01/2023 o 10:10

  Masz więcej niż dwoje dzieci, zaczynasz pracę jako taksówkarz. Dzisiejsza jedynka na Onecie z historią jakich wiele z naszej okolicy:
  https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/wykluczeni-nie-umawiam-sie-ze-znajomymi-bo-nie-mam-jak-wrocic-do-domu/44307rw,2b83378a
  Potem chodnikowi wstegorze zastanawiają się dlaczego jest mniej dzieci.

 5. Marian

  22/01/2023 o 23:48

  Problem z wykluczeniem jest taki mianowicie, tam gdzie nie ma dostepu do kolei zelaznej nie nalezy mieszkac, jak rowniez w tzw betonozach gdzie panuja jedynie warunki chodowlane w zaden sposob nie przypominajace zycia istot ludzkich.

 6. Czesio

  23/01/2023 o 11:50

  Cóż się dziwić…? Przecież jak powiedział kiedyś wielki klasyk, posiadanie dzieci to jest udręka przynajmniej na kolejnych 20 lat, dlatego aby zachęcić ludzi do posiadania dzieci należy zlikwidować nieskuteczne 500+ i aby zachęcić ludzi do rozmnażania się należy wprowadzić nowy program „Reproduktor+”, który zdrowym parom oferowałby 10000, w tym powiedzmy 7500 dla kobiety za urodzenie dziecka i 2500 mężczyźnie, który się do tego przyczynił. Następnie państwo mogłoby na siebie wziąć wysiłek wychowania tych dzieci w duchu wojskowości i sportu, aby mogły one w przyszłości zasilić szeregi naszych sił zbrojnych i wtedy byłyby same korzyści, ludzie mnożyliby się na potęgę dla kasy i rosłaby liczba naszych obywateli i szeregów sił zbrojnych.

 7. Pablito

  23/01/2023 o 16:01

  Jeśli już miałbym dodać kilka zdań komentarza do powyższych, to jak najbardziej zgodzę się że temat wykluczenia komunikacyjnego powinien w końcu pojawić się na poważnie w dyskusji publicznej na forum sołectw jak i całej gminy. Niestety władze lokalne uważają ten temat za niebyły, a „spaliniarze” (tj. zmotoryzowani) problemu nie widzą, póki UE nie zafunduje im przymusowej przesiadki na elektryki za 200 tys zł (ciekawe czy wówczas motoryzacja też będzie dla każdego jak teraz).

  Jeśli chodzi jednak o liczbę urodzeń w gminie, to nie ma co już wracać do tematu że 500 Plus nie zdał egzaminu w tej materii. To wiedzą już dawno sami rządzący (stąd też podwyżki świadczenia raczej nie będzie). Problem jest natomiast nieco inny. Demografia. W chwili obecnej w czas dzietności wchodzi pokolenie niżu demograficznego, a więc stosunkowo niewielka już populacja młodych ludzi, która i tak nie kwapi się do posiadania dzieci. I nie chodzi tu o względy wyłącznie ekonomiczne. Młodzi ludzie (jak wskazują jakże liczne badania psychologiczne), mają obecnie ogromne skłonności narcystyczne, cechują się materializmem i roszczeniowością. Do tego nakłada się rosnąca ideologizacja życia społecznego, w którym posiadanie dzieci i rodziny pokazuje im się jako ograniczenie wolności, podcięcie skrzydeł kariery i same problemy. To nie przekonuje młodych ludzi do posiadania dzieci. Dodatkowo jakże często przytulonych do mamusi i tatusia, nawet po zawarciu związku małżeńskiego. Jak bardzo byśmy nie zaklinali rzeczywistości, w chwili obecnej ne ma takich rozwiązań systemowych, które zapobiegną spadającym trendom urodzeń.

  Gmina Krzeszowice stanie bez wątpienia (podobnie jak wiele innych) przed problemem wyludniania się z dawnych mieszkańców. Trend będzie hamować oczywiście migracja zewnętrzna, pytanie tylko do którego momentu młodzi ludzie będą skłoni się w niej osiedlać i mieszkać, skoro ani pracy ald specjalistów wysokiej klasy w niej nie za wiele, ani warunków do naprawdę perspektywicznego rozwoju. Problem jest, będzie i nie zniknie – od władz gminy zależy jednak też jak sobie wyobrażają radzenie sobie z nim.

 8. Alleluja

  24/01/2023 o 14:35

  Kaczyński na Ministra Rodziny! On najlepiej zna Polki. Dużo o tym mówi na spotkaniach ze swoimi wyborcami w szczegółach. Na przykład, że dają w szyje, miast przyjmowania błogosławieństwo ciąży niezależnie od stanu płodu.

  PiS nam rozwiązuje problem przeludnienia lepiej niż wojna. Dziewczyny czekają na wybory, i słusznie. Nikt nie chce umierać za czyjeś obsesje.

  • Biolog humanoidalny

   05/02/2023 o 15:52

   Taa
   Najbardziej lubi te Polki, które w łóżku stają się prawdziwymi drapieżnymi kocicami…
   Tylko takie mogą zagwarantować przyrost naturalny ze swoim temperamentem, żeby starszy człowiek w ogóle sobie przypomniał, że ma odpowiednie oporządzenie, do tego naturalnego rozrodu przeznaczone.

 9. Gie

  24/01/2023 o 15:35

  Dałoby się zrobić podobny wykres ale z liczbą mieszkańców w poszczególnych miejscowościach? Ciekaw jestem czy ludzie z gminy uciekają czy może pojawiają się nowi mieszkańcy?

 10. Xi jinping

  29/01/2023 o 18:20

  No ale gdzie tu minusy?. Będzie mniej niewolników systemu.A tak po za tym to nawet jakby mi dopłacali to nie chcę dzieci,z takimi kobietami z tej gminy i polski też nie chcę mieć żadnych powiązań.Zresztą dzisiejsza jedynie słuszna partia, wie co robi i tu nie chodzi żeby wszyscy mieli dzieci , tylko ci którzy wpisują się w jej kanon i wyznają tę same zasady

 11. Wyrok na małolaty

  31/01/2023 o 17:13

  Albo młodym siuśkom w głowach się pomieszało, albo jeszcze nie zdążyły okiełznać ram inteligencji, zanim staną się różowe…

 12. Tyran

  25/02/2023 o 20:57

  Umiecie się tylko kłucić, bądź być skłuceni bo wam kazali politycy- oni tylko tego chcą a broń Boże wspólnie działać.
  A może Razem spróbować coś razem wspólnie??!!!!!
  Stań Was?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę