Awinion Północy po godzinach

Co zrobić by brudnagmina.pl stała się bardziej czysta

Fot. andy_carter / Foter.com / CC BY

Pod naszym artykułem odnoszącym się do problemu zaśmiecania lasów pojawiło się kilka komentarzy zawierających różną optykę na opisany problem. Jak się okazuje jest w okolicy parę fajnych inicjatyw m.in. SIS Czerna czy brudnagmina.pl które starają się walczyć jakoś z problemem zalegających śmieci (zwłaszcza brudnagmina.pl która robi to niejako systemowo). Każda oddolna inicjatywa czy to fundacja, czy organizacja społeczna jest godna pochwalenia, bo świadczy o dobrowolnym zaangażowaniu ludzi w sytuacje wymagające wsparcia, a takich na pewno nie braknie do końca świata a nawet jeden dzień dłużej. Pomoc bezdomnym zwierzętom, walka ze śmieciami, wsparcie chorych czy potrzebujących – to wszystko buduje społeczeństwo obywatelskie.

Ktoś jednak odpowiedział, że całe to sprzątanie po lasach to syzyfowa robota, bo ci co śmiecą i tak będą robić to dalej. Trudno się i z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Może więc spróbujmy zadać sobie pytanie dlaczego śmiecą? Ludzie są leniwi i wygodni jako tacy, a ci którym nie zależy chociaż trochę na dbaniu o otoczenie wybiorą najłatwiejsze wyjście… Czy jest zatem wyjście jeszcze łatwiejsze niż wywiezienie śmieci do lasu?

Kilka lat temu na obrzeżach Krzeszowic i okolicznych wioskach były porozstawiane kontenery, do których można było wrzucać większe ilości różnych odpadów. Obecnie kontenerów nie ma. Jest segregacja, odbiór śmieci z gospodarstw, ale większe ilości czy gabaryty faktycznie mogą sprawiać pewien problem przy jednorazowym pozbywaniu się odpadów. Może warto się zastanowić czy takie kontenery nie powinny jednak powrócić ? Może dzięki temu brudnagmina.pl nie będzie – przynajmniej w takiej skali jak teraz – potrzebna.

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę