Wydarzenia

Rada Powiatu zdecydowała. Nowy starosta pochodzi z gminy Krzeszowice

Na środowej sesji dotychczasowy starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka złożył rezygnację. Radni wybrali już jego następcę. Jak informuje Dziennik Polski – jest nim pochodzący z naszej gminy, dotychczasowy wicestarosta Wojciech Pałka.

Józef Krzyworzeka złożył rezygnacje z pełnionej funkcji po tym jak Sąd Okręgowy w Krakowie skazał go prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych. Były już starosta był sądzony w dwóch sprawach. Jak informuje Portal Samorządowy – pierwsza dotyczyła niedopełnienia obowiązku naliczenia podatków od nieruchomości firmie Kraków Business Park, gdy Krzyworzeka był jeszcze wójtem Gminy Zabierzów. Druga – zatajenie w oświadczeniu majątkowym dochodów ze spółki Creation, powiązanej z Kraków Business Parkiem.

Prawomocny wyrok oznacza utratę stanowiska starosty, oraz mandatu radnego. Miejsce w Radzie po Józefie Krzyworzece zajmie kolejna osoba z listy Porozumienia Krakowskiego, z okręgu w którym startował. 

Wojciech Pałka (PiS) nie był jedynym kandydatem na starostę. Na środowej sesji radni z klubu PSL zgłosili kandydaturę Jerzego Batki, byłego burmistrza Świątnik Górnych. Pałka wygrał stosunkiem głosów 15 do 13.

Nowym wicestarostą został Tadeusza Nabagło, dotychczasowego przewodniczącego Rady Powiatu z ramienia Porozumienia Podkrakowskiego. Zmienił się też Zarząd Powiatu. W jego skład weszli Janina Grela, Wanda Kułaj oraz Arkadiusz Wrzoszczyk. Przewodniczącą Rady Powiatu została Alicja Wójcik, wiceprzewodniczącymi Piotr Goraj oraz Marek Piekara, którzy zachowali swoje funkcje.

13 komentarzy

1 Komentarz

 1. Krzysztof

  18/10/2017 o 23:01

  Wszyscy zaczynający od pracy jako asystenci posła robią teraz wielkie kariery. Trochę to smutne.

  • Anonim

   19/10/2017 o 08:07

   To jest życie, a nie smutne. To trzeba przyjąć i tolerować, skoro nic się z tym nie da zrobić.

 2. głos rozsądku

  19/10/2017 o 10:26

  I co z tego że W. Pałka został starostą? Czy przez to będzie nam się żyło lepiej? Taniej? Bardziej zdrowo? Nie ma się czym ekscytować. Będzie dokładnie tak samo jak było. No może z tą różnicą że podczas różnych uroczystości gminnych gościem nie będzie wicestarosta, tylko starosta. Z Krzeszowic pochodzi minister od budownictwa i infrastruktury. Czy z tego powodu przybyło nam mieszkań? Czy mamy lepszy plan zagospodarowania? Czy zmniejszyły się korki na drogach do Krakowa albo Trzebini? Rozumiem że wiadomość o staroście z Krzeszowic jest bardzo ważna dla mediów bo daje powód do napisania nowego newsa albo artykułu na pół strony. Taka wiadomość zapchajdziura.

  • a może

   19/10/2017 o 20:36

   głosie rozsądku rozglądniesz się i zobaczysz ile inwestycji powiatowych w naszej gminie w tej kadencji już się przydarzyło? 😉 może cos jeszcze się wydarzy?

   • kierowca

    20/10/2017 o 09:06

    Za pierwszej kadencji Bartla na inwestycje powiatowe poszly dziesiatki milionow, teraz tylko kilka remontow i jak wynika z komentarzy to zle odwodnionych…

 3. Obywatel

  19/10/2017 o 11:44

  Asystent czeladnika też po jakimś czasie zostaje czeladnikiem.

 4. Ucho

  19/10/2017 o 12:22

  Naprawdę, zaskakującym by było gdyby w tej konfiguracji politycznej kto inny został starostą, to była formalność.

  • Anonim

   20/10/2017 o 13:39

   To jest jasne, ale przecież ludowi nie przetłumaczysz, tutaj każdy musi ujadać trochę i narzekać.

 5. anonimous

  20/10/2017 o 14:15

  Oby Krzeszowice coś z tego miały? bo Pomimo faktu, że mamy ministra, teraz staroste, czy Radnych powiatowych z naszej miejscowości to stoimy w miejscu. Brak pracy, brak rozwoju… Macie może informacje o Strefie Aktywności Gospodarczej? co się z nią dzieje? kiedy zacznie działać? czy sa już jakieś firmy zainteresowane?

 6. wasyl

  20/10/2017 o 14:37

  To kogo widzicie jako starostę ? Nic nie pasuje malkontenci!

  • ślepy los

   20/10/2017 o 15:58

   Nikogo. Powiaty powinny zostać zlikwidowane. To sztuczne zbiurokratyzowane i bardzo drogie w utrzymaniu twory, których większość kompetencji śmiało mogą przejąć gminy. Powiaty nie sprawdziły się, bo oddalają obywateli od wielu urzędów.

   • Anonim

    20/10/2017 o 21:46

    Zatem wykaż inicjatywę obywatelską i zmień coś w tym kraju, a nie tylko mów i pisz co „powinno być”

    • ślepy los

     23/10/2017 o 10:23

     Skąd wiesz, że nic nie robię w tym kierunku? Zdaje ci się że nic nie robię bo nie piszą o tym w gazetach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę