Wydarzenia

Rada Powiatu zdecydowała. Nowy starosta pochodzi z gminy Krzeszowice

Na środowej sesji dotychczasowy starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka złożył rezygnację. Radni wybrali już jego następcę. Jak informuje Dziennik Polski – jest nim pochodzący z naszej gminy, dotychczasowy wicestarosta Wojciech Pałka.

Józef Krzyworzeka złożył rezygnacje z pełnionej funkcji po tym jak Sąd Okręgowy w Krakowie skazał go prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych. Były już starosta był sądzony w dwóch sprawach. Jak informuje Portal Samorządowy – pierwsza dotyczyła niedopełnienia obowiązku naliczenia podatków od nieruchomości firmie Kraków Business Park, gdy Krzyworzeka był jeszcze wójtem Gminy Zabierzów. Druga – zatajenie w oświadczeniu majątkowym dochodów ze spółki Creation, powiązanej z Kraków Business Parkiem.

Prawomocny wyrok oznacza utratę stanowiska starosty, oraz mandatu radnego. Miejsce w Radzie po Józefie Krzyworzece zajmie kolejna osoba z listy Porozumienia Krakowskiego, z okręgu w którym startował. 

Wojciech Pałka (PiS) nie był jedynym kandydatem na starostę. Na środowej sesji radni z klubu PSL zgłosili kandydaturę Jerzego Batki, byłego burmistrza Świątnik Górnych. Pałka wygrał stosunkiem głosów 15 do 13.

Nowym wicestarostą został Tadeusza Nabagło, dotychczasowego przewodniczącego Rady Powiatu z ramienia Porozumienia Podkrakowskiego. Zmienił się też Zarząd Powiatu. W jego skład weszli Janina Grela, Wanda Kułaj oraz Arkadiusz Wrzoszczyk. Przewodniczącą Rady Powiatu została Alicja Wójcik, wiceprzewodniczącymi Piotr Goraj oraz Marek Piekara, którzy zachowali swoje funkcje.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Krzysztof

  18/10/2017 o 23:01

  Wszyscy zaczynający od pracy jako asystenci posła robią teraz wielkie kariery. Trochę to smutne.

  • Anonim

   19/10/2017 o 08:07

   To jest życie, a nie smutne. To trzeba przyjąć i tolerować, skoro nic się z tym nie da zrobić.

 2. głos rozsądku

  19/10/2017 o 10:26

  I co z tego że W. Pałka został starostą? Czy przez to będzie nam się żyło lepiej? Taniej? Bardziej zdrowo? Nie ma się czym ekscytować. Będzie dokładnie tak samo jak było. No może z tą różnicą że podczas różnych uroczystości gminnych gościem nie będzie wicestarosta, tylko starosta. Z Krzeszowic pochodzi minister od budownictwa i infrastruktury. Czy z tego powodu przybyło nam mieszkań? Czy mamy lepszy plan zagospodarowania? Czy zmniejszyły się korki na drogach do Krakowa albo Trzebini? Rozumiem że wiadomość o staroście z Krzeszowic jest bardzo ważna dla mediów bo daje powód do napisania nowego newsa albo artykułu na pół strony. Taka wiadomość zapchajdziura.

  • a może

   19/10/2017 o 20:36

   głosie rozsądku rozglądniesz się i zobaczysz ile inwestycji powiatowych w naszej gminie w tej kadencji już się przydarzyło? 😉 może cos jeszcze się wydarzy?

   • kierowca

    20/10/2017 o 09:06

    Za pierwszej kadencji Bartla na inwestycje powiatowe poszly dziesiatki milionow, teraz tylko kilka remontow i jak wynika z komentarzy to zle odwodnionych…

 3. Obywatel

  19/10/2017 o 11:44

  Asystent czeladnika też po jakimś czasie zostaje czeladnikiem.

 4. Ucho

  19/10/2017 o 12:22

  Naprawdę, zaskakującym by było gdyby w tej konfiguracji politycznej kto inny został starostą, to była formalność.

  • Anonim

   20/10/2017 o 13:39

   To jest jasne, ale przecież ludowi nie przetłumaczysz, tutaj każdy musi ujadać trochę i narzekać.

 5. anonimous

  20/10/2017 o 14:15

  Oby Krzeszowice coś z tego miały? bo Pomimo faktu, że mamy ministra, teraz staroste, czy Radnych powiatowych z naszej miejscowości to stoimy w miejscu. Brak pracy, brak rozwoju… Macie może informacje o Strefie Aktywności Gospodarczej? co się z nią dzieje? kiedy zacznie działać? czy sa już jakieś firmy zainteresowane?

 6. wasyl

  20/10/2017 o 14:37

  To kogo widzicie jako starostę ? Nic nie pasuje malkontenci!

  • ślepy los

   20/10/2017 o 15:58

   Nikogo. Powiaty powinny zostać zlikwidowane. To sztuczne zbiurokratyzowane i bardzo drogie w utrzymaniu twory, których większość kompetencji śmiało mogą przejąć gminy. Powiaty nie sprawdziły się, bo oddalają obywateli od wielu urzędów.

   • Anonim

    20/10/2017 o 21:46

    Zatem wykaż inicjatywę obywatelską i zmień coś w tym kraju, a nie tylko mów i pisz co „powinno być”

    • ślepy los

     23/10/2017 o 10:23

     Skąd wiesz, że nic nie robię w tym kierunku? Zdaje ci się że nic nie robię bo nie piszą o tym w gazetach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę