Gospodarka

Kolejna kopalnia chce poszerzyć teren wydobycia

Fot. Andrzej Bulicz, zdjeciakrzeszowice.pl

Po Dubiu i Czatkowicach przyszedł czas na Zalas. Kopalnia Porfiru i Diabazu złożyła wniosek o dokonanie punktowych zmian studium i planu zagospodarowania dla działek leżących w miejscowości Frywałd. Spółka zamierza poszerzyć teren wydobycia na południe od eksploatowanego obecnie terenu. 

Zmiany maja objąć kilka działek. Część nieruchomości już jest, lub w przeszłości będzie we władaniu kopalni, wszystkie znajdują się w obszarze koncesyjnym. Zmiany w studium i planie, jak uzasadnia spółka, umożliwią kontynuację eksploatacji złoża i zapewnią ciągłość produkcji i sprzedaży kruszywa.

Przeciwko poszerzeniu terenu eksploatacji protestują mieszkańcy Frywałdu. Pod koniec października złożyli w tej sprawie pismo do krzeszowickiego urzędu. Podkreślają w nim, że już teraz kopalnia prowadzi działalność górniczą w odległości 150 metrów od najbliższych zabudowań. Po zmianie obszar ten zmniejszy się jeszcze bardziej.

Kopalnia Porfiru i Diabazu, jest kolejną, która w przeciągu kilku lat poszerza teren eksploatacji złoża. Wcześniej zmieniona plan dla Dubia i Siedlca, rozrasta się także kopalnia w Czatkowicach. W poczekalni znajduje się wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wznowienie eksploatacji i przeróbki wapieni dewońskich z udokumentowanych złóż Dębnik i Dębnik I.

Na październikowej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, która pozwoli na późniejsze zmiany przeznaczenia terenu działek we Frywałdzie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. ktoś

  06/11/2017 o 06:48

  a na zdjeciu wytwornia asfaltu ktorej nie ma po protestach ale caly czas dziala.

 2. czysty harry

  06/11/2017 o 09:45

  Chyba jakaś pomyłka z poczekalnią dla decyzji środowiskowej dla złóż w Dębniku. Zdaje się że inwestor ma już dawno pozwolenie na eksploatację. Czy coś się w międzyczasie zmieniło?

 3. stiopa

  06/11/2017 o 12:00

  Gmina turystyczna…

  • lza

   07/11/2017 o 08:54

   Gmina turystyczna? Z takim powietrzem? Airly radzi by domu nie opuszczać…

 4. Przeginiak

  06/11/2017 o 17:00

  Niech w końcu kopią w dół a nie w poprzek

 5. Anonim

  06/11/2017 o 17:39

  Porfir? W dół? Co miałeś z geografii?

 6. arche

  14/11/2017 o 13:53

  zamknac kopalnie! tylko zysk sie liczy a nie dobro ludzi! myslicie ze na tym zaprzestana? za para lat znow poszerza tak ze frywald pojdzie pod dynamit !

  • realista

   15/11/2017 o 08:31

   Zanim coś podobnie głupiego „chlapniesz” to się dobrze zastanów, ciekawe skąd pozyskałbyś kamień na budowę dróg, kolei, infrastruktury budowlanej, domów itd. ? A tak w ogóle to czasy dynamitu dawno minęły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę