Wydarzenia

W Filipowicach ekshumowano szczątki jedenastu osób

Fot. Foter.com

Szczątki 11 niemieckich żołnierzy ekshumowała w zeszły poniedziałek, w Filipowicach Fundacja „Pamięć”. Miejsce pochówku wskazał mieszkaniec sołectwa. Wykopane szczątki trafią na cmentarz żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich.

O tym, że na prywatnej działce nieopodal Filipówki pochowano ciała zastrzelonych przez Rosjan żołnierzy niemieckich, część mieszkańców wioski wiedziała z rodzinnych przekazów ustnych. Szczątki spoczywały tam od ponad siedemdziesięciu lat i pewnie leżałyby nadal, gdyby nie jeden z mieszkańców, który sprawą postanowił zainteresować, działającą na zlecenie Landowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi, Fundację „Pamięć”.

By rozpocząć ekshumację potrzebne były zgody sanepidu, IPN-u, wojewody, oraz właścicieli terenu na którym, jak przypuszczano, pochowano szczątki zastrzelonych żołnierzy. Po 20 minutach od rozpoczęcia prac, przedstawiciele fundacji natrafili na pierwsze kości – udowe, żebra, ale też resztki ubrań – swetry i buty. W jednym z nich zachowały się jeszcze resztki słomy która, mimo 72 lat, nie przegniła. Z ziemi wykopano też kompas. Niestety, nie udało się odnaleźć nieśmiertelników, dzięki których możliwa byłaby identyfikacja żołnierzy. Teraz szczątki spoczną w bezimiennym grobie na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich.

1 Komentarz

1 Komentarz

 1. db

  07/12/2017 o 20:22

  ….i co…temat na tym się skończy?
  „pochowano ciała zastrzelonych przez Rosjan żołnierzy niemieckich”
  …nikt się o nic nie upomni!!!!!.
  Nie wierzę, i czekam na dalsze informacje w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę